• Search form

19.04.2018 | 16:57

Poziv istraživačima za učešće u projektu Slučaj Petrovaradin

Evropa Nostra Srbija, Zavod za zaštitu spomenika kulture Novi Sad i Fakultet za sport i turizam Tims u Novom Sadu, u partnerstvu sa međunarodnim organizacijama Edinburgh World Heritage, Europa Nostra i Globalnom obzervatorijom za istorijske gradske predele pod okriljem Uneska, pozivaju zainteresovane istraživače, grupe istraživača, istraživačke organizacije i institute da se jave na otvoreni poziv u okviru projekta “Slučaj Petrovaradin: upravljanje istorijskim gradskim jezgrima”.

Slučaj Petrovaradin” je projekat koji koristi 18-vekovni gradski predeo Petrovaradinske tvrđave u Novom Sadu kao poligon za profesionalno usavršavanje mladih stručnjaka lokalno, regionalno i širom Evrope za odgovorno, održivo i razvojno upravljanje istorijskim gradovima. Istovremeno, projekat deluje i kao poziv za promišljanje trenutnih praksi upravljanja kulturnim dobrom Petrovaradinska tvrđava, učenje na osnovu primera i zamišljanje alternativa za njegov budući razvoj.

Usled priprema za Evropsku prestonicu kulture u Novom Sadu 2021, intenzivirale su se aktivnosti restauracije Petrovaradinske tvrđave i njenog podgrađa, plan upravljanja za ovo kulturno dobro je u izradi, a interesi javnih, civilnih i privrednih aktera za ovaj prostor rastu.

Upravo zato, raste i pritisak na ovaj urbani predeo, na njegove stanovnike, korisnike, ustanove i javna preduzeća, na njegovo višeslojno kulturno nasleđe. Takav pritisak zahteva niz novih transparentih, stručnih i participativnih mehanizama, kojima bi se tvrđava razmotrila kao celina, a njen razvoj formulisao integrisanjem različitih aktera. Slučaj Petrovaradin ima za cilj da slučaj razvoja ovog područja stavi u javni prostor, kroz seriju istraživačkih, edukativnih i zagovaračkih aktivnosti, i kroz uključivanje različitih zainteresovanih strana lokalno i međunarodno. Projekat se sprovodi u okviru Evropske godine kulturnog nasleđa 2018. i NS2021 Evropske prestonice kulture, a finansijski je podržan od britanske fondacije The Headley Trust i Fondacije NS2021.

Slučaj Petrovaradin: Propitivanja” je prvi segement u okviru projekta i predstavlja otvoreni poziv za istraživače za sprovođenje istraživanja na 4 teme od značaja za razvoj Petrovaradinske tvrđave i njenog okruženja koja imaju za cilj da unaprede razumevanje trenutnog stanja i ključnih izazova upravljanja i korišćenja kulturnog dobra Petrovaradinska tvrđava. Svako od istraživanja treba da osvetli jedan od važnih segmenata upravljanja i korišćenja kulturnog dobra Petrovaradinska tvrđava, i pomogne razumevanju ključnih aktera, sadašnjih praksi i potencijala za očuvanje i razvoj ovog urbanog predela. Istraživanja će se fokusirati na namene, načine korišćenja i korisnike raznolikih prostora Petrovaradinske tvrđave; strukture upravljanja i interese i potrebe različitih aktera; postojeće interpretacije višeslojnog nasleđa Petrovaradina; i turističku valorizaciju i načine korišćenja Petrovaradinske tvrđave. Kako su istraživanja prvi korak projekta, ona će služiti kao osnova za proces edukacije tokom Letnje akademije za stručnjake, predloge i preporuke za upravljanje Petrovaradinom i za aktivnosti zagovaranja kod donosilaca odluka, a biće objavljena u publikaciji “Slučaj Petrovaradin: Dosije”.

Važnost istraživanja
Teme, ciljevi i očekivani rezultati istraživanja

Istraživanje #1
Analiza namena, upotreba i korisnika prostora kulturnog dobra  Petrovaradinska tvrđava

Petrovaradinska tvrđava sa podgrađem predstavlja ne samo značajno istorijsko nasleđe grada, već i veliki prostorni i ekonomski resurs Novog Sada. U ovom prostoru, boravi i privređuje izuzetno raznolik niz pojedinaca, grupa, organizacija, institucija i privrednih lica. Da bi se trenutne i buduće transformacije prostora razumele, neophodno je razumeti obrasce trenutne upotrebe prostora. Zbog toga je od izuzetnog značaja za svaki proces upravljanja predelom Petrovaradinske tvrđave prikupiti informacije o potrebama, navikama i načinima upotrebe tog prostora. Cilj ovog istraživanja je upravo da izvrši analizu trenutnog stanja o aktuelnim oblicima korišćenja ovog predela.

Zadaci ovog istraživanja su:
• Da kategoriše različite korisnike i oblike korišćenja;
• Da kreira mapu različitih zona korišćenja;
• Da prepozna neiskorišćene zone, kao i potencijalne nove prostore korišćenja;
• Da prepozna oblike korišćenja koji nisu obuhvaćeni planovima;
• Da mapira zone neodrživog i štetnog korišćenja.

Moguće metode: popisivanje, analiza planske dokumentacije, intervjui sa korisnicima, mape korišćenja, itd.

Istraživanje #2
Kulturnog dobra Petrovaradinska tvrđava

Od demilitarizacije tvrđave 50-ih godina 20.veka do danas, zajedno za različitim korisnicima, smenjivali su se i različiti modeli upravljanja tvrđavom: od jedinstvenih javnih preduzeća, preko sistema javnih službi, do deregulacije i privatizacije upravljanja. Danas je područje Petrovaradinske tvrđave u značajnoj meri u upravljačkom haosu u okviru kojeg različita javna preduzeća (komunalna preduzeća, zavodi za zaštitu i drugi), nevladine organizacije i udruženja građana, profitne kompanije (festivali, hoteli, restorani), ustanove kulture (npr. Muzej grada, Atelje 61), strukovne organizacije i pojedinci imaju vlasnička i korisnička prava i odgovornosti za različite delovime tvrđave i njenog okruženja. Kako su ovi akteri motivisani raznorodnim interesima i raspolažu značajno drugačijim vizijama prostora, tako se i njihovi načini upravljanja i aktivnosti neretko kose i proizvode različite manje ili više vidljive sukobe. Povrh svega, legalni i pravni okvir (formalne institucije) ne slažu se uvek sa stanjem na terenu i odnosima moći (neformalne institucije).

Za svaki proces upravljanja, važno je najpre shvatiti postojeće sisteme organizacije u prostoru i nadležnosti različitih aktera, kao i njihove (ne)moći u praksi. To je upravo i cilj ovog istraživanja. Kako bi se ovaj cilj ostvario, istraživanje ima za zadatak:
• Da prepozna različite interesne strane i grupe u prostoru;
• Da proceni njihove potencijale za upravljanje i njihove interese;
• Da razume odnose između različitih aktera u upravljanju;
• Da mapira različita slaganja i zajedničke interese sa jedne strane, kao i tačke sporenja i konflikte sa druge strane;
• Da analizira mogućnost implementacije različitih modela upravljanja u odnosu na prethodne nalaze.

Moguće metode istraživanja: analiza pravne regulative, mapiranje aktera, intervjui sa korisnicima, grupni intervjui i fokus grupe itd.

Istraživanje #3
Analiza postojećih interpretacija nasleđa Petrovaradinske tvrđave

Gotovo svi građani Novog Sada znaju da ispričaju neku priču o Petrovaradinskoj tvrđavi. Način na koji oni interpretiraju ovo nasleđe određeno je njihovim uzrastom, socioekonomskim statusom, mestom stanovanja i drugim atributima. Osim pojedinačnih građana, o ovom nasleđu priče pričaju i mnoge javne kulturne institucije (muzeji, galerije, arhivi, zavodi za zaštitu), nevladine organizacije, kulturne i zabavne manifestacije (Suburbium, Scenatoria, Festival uličnih svirača, Exit, Tamburica fest), turistička preduzeća i organizacije (Turistička organizacija Novog Sada, hoteli, hosteli, agencije, turistički vodiči, međunarodni turoperateri i sami turisti kroz turističke portale). Interpretacije svih ovih aktera oblikuju razumevanje i doživljavanje ovog prostora, ali i otvaraju/zatvaraju mogućnosti za korišćenje nasleđa za rekreativne aktivnosti, zabavu, obrazovanje, političko angažovanje kao i razvijanje novih biznisa. Konačno, razumevanje nasleđa danas i u prošlosti, određuje i stavove u vezi budućeg razvoja ovog područja, a samim tim i moguće trajektorije razvoja.

Zadaci istraživanja su:
• Da prepozna ključne izvore i aktere za interpretaciju nasleđa Petrovaradinske tvrđave i okruženja (npr. muzejske postavke, pojedince, knjige…);
• Da prepozna različite interpretativne strategije na terenu (npr. kako muzeji, kafei, turistički vodiči, grupe građana, festivali i hosteli interpretiraju nasleđe tvrđave i okruženja);
• Da u okviru svake od strategija mapira različite priče, vrednosti nasleđa koje su u fokusu i ključne prostorne tačke od interesa i ključne ciljne grupe kojima se priče obraćaju;
• Da različite priče i strategije interpretiranja analizira i poredi spram njihove pristupačnosti, odnosno dostupnosti i prijemčivosti za različite ciljne grupe;
• Da dovede u vezu interpretativne strategije i vizije budućeg razvoja područja;
• Da prepozna nove potencijale različitih priča i strategija interpretiranja.

Moguće metode istraživanja: arhivske analize, grupni intervjui, dnevnici, analiza turističkih narativa o tvrđavi, analiza muzejskih i drugih postavki na temu Petrovaradina, šetajući intervjui, mentalne mape prostora i drugi.

Istraživanje #4
Analiza turističke valorizacija kulturnog dobra Petrovaradinska tvrđava

Petrovaradinska tvrđava nalazi se na listi mnogih turističkih agencija, vodiča i smeštaja. Međutim, javna i lako dostupna turistička ponuda sadržaja na tvrđavi svodi se na samostalnu šetnju i posetu malobrojnim restoranima, što se poklapa i sa najčešćim načinima upotrebe ovog prostora od strane lokalnog stanovništva. Pretpostavka je da se u ovom prostoru nude i mnoge druge turističke usluge i proizvodi sa kojima donosioci odluka, turisti, turistička industrija kao i građani nisu upoznati. Nedostatak saznanja o aktuelnoj ponudi i tražnji turističkih sadržaja u značajnoj meri otežava procese planiranja, uređenja i daljeg razvoja ovog prostora i njegove potencijalne i aktuelne turističke valorizacije. Stoga, cilj istraživanja je da se prikupljanjem informacija o trenutnom stanju unapredi turistički razvoj područja Petrovaradinske tvrđave.

Zadaci istraživanja su:
• Da napravi sveobuhvatan pregled različitih aktera koji nude turističke sadržaje;
• Da mapira što širi spektar turističkih sadržaja na prostoru Petrovaradinske tvrđave i okruženja;
• Da analizira različite ponude u pogledu ciljnih grupa, ključnih narativa, prostorne rasprostranjenosti i cenovnog ranga;
• Da proceni različite aspekte tražnje za ovim ponudama, kao i reakcije korisnika;
• Da proceni profitabilnost i održivost različitih ponuda.

Moguće metode istraživanja: popisi, intervjui sa turistima i pružaocima usluga, analiza turističkih portala i blogova itd.

Proces prijavljivanja

Svi zainteresovani istraživači, istraživačice i organizacije mogu se prijaviti samostalno ili u grupi za jednu od 4 teme istraživanja. Prijavu je potrebno poslati najkasnije do 5. maja na adresu applications@europanostraserbia.org.

Sve prijave neophodno je da sadrže sledeće elemente:
• popunjen prijavni obrazac;
• pojedinačne biografije sa bibliografijom svih autora i autorki;
• primer jednog prethodnog istraživanja autora/autorke ili grupe autora (nije neophodno da bude na datu temu);
• jedan relevantan i poželjan primer istraživanja na temu za koju se prijavljuje u međunarodnom okruženju.

Prijave koje ne sadrže sve neophodne elemente, neće biti uzete u obzir.

Finansijska nadoknada

Za svako od 4 istraživanja predviđena je ukupna suma od 100.000 dinara. Ova sredstva namenjena su kao nadoknada za istraživački rad kao i za pokrivanje putnih ili drugih materijalnih troškova istraživanja. Sredstva će biti isplaćena u dogovoru sa istraživačima u zavisnosti od broja istraživača u timu i pravnog okvira pod kojim tim pojedinci ili timovi rade istraživanja.

Objava poziva: 18. april 2018.
Rok za slanje prijave: 5. maj 2018.
Odgovor aplikantima: 12. maj 2018.
Potpisivanje ugovora i početak istraživanja: 15. maj 2018.
Preliminarni rezultati: 25. jul 2018.
Prezentacija rezultata u toku letnje akademije: 8. avgust 2018.
Finalna verzija studija: 1. novembar 2018.

Podrška i saradnja u toku istraživanja

U toku istraživanja (u periodu od 15. maja do 1. novembra), održavaće se redovni sastanci svih istraživača (odnosno timova) sa organizatorima konkursa. Cilj sastanaka je praćenje i uzajamna podrška svim istraživačima u toku procesa. Na sastancima će se iznositi sažeti izveštaji i kratkoročni planovi za predstojeći period, kao i dileme, pitanja i sugestije u vezi istraživanja. Sastanci u trajanju od 90 minuta će se održavati početkom svakog meseca u unapred dogovorenom terminu u prostorijama Fakulteta za sport i turizam u Novom Sadu, na adresi Radnička 30a. Elektronski sastanci će biti organizovani za one istraživače koji ne budu u prilici da prisustvuju.

Prezentacija preliminarnih rezultata na Letnjoj akademiji

Kako bi se rezultati sitraživanja koristili u edukativnom procesu Letnje akademije za upravljanje istorijskim gradskim jezgrima, namenjene mladim stručnjacima iz Srbije, regiona i šire Evrope, od istraživača se očekuje da do 25. jula 2018. pošalju tekstove na engleskom jeziku sa preliminarnim rezultatima istraživanja u kojima obrađuju datu temu. Tokom trajanja Letnje akademije, 08.08.2018., u Petrovaradinu, od autora i autorki se očekuje da prikupljene podatke i prve analaze predstave u učesnicima i učesnicama u vidu kratkog izlaganja (ča 20 minuta), kao i da odgovore na dodatna pitanja prisutnih. Komunikacija sa učesnicima letnje akademije odvijaće se na engleskom jeziku, što uključuje i prezentaciju nalaza. Takođe, autori i autorke istraživanja mogu prisustvovati svim predavanjima u okviru Letnje akademije.

Završne studije

Svi nalazi istraživanja biće predstavljeni u vidu završne publikacije “Slučaj Petrovaradin: Dosije”. Svi istraživači su dužni da svoju temu obrade relevantnim tekstom obima 7000 do 8000 reči na engleskom jeziku (bez bibliografije i priloga). Pored tematskih studija, publikacija će uključiti i niz kraćih preglednih tekstova na navedene teme, kao i radove polaznika letnje akademije u formi preporuka i predloga za unapređenje zaštite, upotrebe i upravljanja Petrovaradinskom tvrđavom i njenim okruženjem. Publikacija će biti prezentovana stručnoj, naučnoj i široj zainteresovanoj javnosti do kraja godine u štampanoj i elektronskoj formi.

Kriterijumi za odabir i ocenjivanje prijava

Organizatori istraživanja će sve pristigle prijave oceniti na osnovu niza kriterijuma. U narednoj tabeli, prikazani su i objašnjeni svi kriterijumi, kao i njihov značaj u ukupnom bodovanju.

Svi rezultati će biti objavljeni, a najbolje rangirani timovi i pojedinci će biti pozvani da sprovedu studije.

Kriterijum/maksimalan broj bodova

Kompetentnost istraživača/tima 5
Usklađenost sa ciljevima i zadacima definisanim pozivom 5
Analiza problema i poznavanje konteksta 5
Poznavanje sličnih istraživanja i teorijskog okvira 5
Adekvatnost predložene metodologije 5
Vremenski plan i ostvarivost aktivnosti

*Obraza za istraživače moguće je preuzeti OVDE

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i