Rekordan otkup knjiga
Javne biblioteke u Srbiji dobiće 1.327 novih naslova knjiga, odnosno oko 170.000 primeraka od 206 izdavača i distributera, otkupljenih na ovogodišnjem Konkursu Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva, što je dvostruko više naslova (za 107 odsto) i trostruko više primeraka (za 202 odsto) u odnosu na prethodnu godinu.
Javne biblioteke u Srbiji dobiće 1.327 novih naslova knjiga, odnosno oko 170.000 primeraka od 206 izdavača i distributera, otkupljenih na ovogodišnjem Konkursu Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva, što je dvostruko više naslova (za 107 odsto) i trostruko više primeraka (za 202 odsto) u odnosu na prethodnu godinu.
Ministarstvo je otkupilo ukupno 169.866 primeraka knjiga objavljenih u 2010. godini, i to nakon što je konkursna komisija najpre eliminisala naslove koji nisu od javnog interesa, a potom su biblioteke odabrale knjige koje žele na svojim policama, rečeno je 5. avgusta na konferenciji za novinare u Ministarstvu, koje je za otkup knjiga izdvojilo ove godine gotovo sto miliona dinara.
Ministar Predrag Marković najavio je da će izdavači tokom avgusta dobiti novac za otkupljene knjige.
Broj izdavača i distributera od kojih se knjige otkupljuju ove godine veći je za 62%, a ukupan budžet za otkup publikacija (99.826.750 dinara) gotovo je tri puta veći (za 186%) u odnosu na prethodnu godinu, istakao je Marković, napominjući da Konkurs za otkup publikacija nije osmišljen radi pomoći izdavačima, već pre svega služi za snabdevanje mreže javnih biblioteka.
Na Konkurs je prijavljeno 3.308 naslova od 267 izdavača i distributera, a na osnovu odluke Komisije za otkup knjiga, sačinjen je prvi krug selekcije sa 1.330 naslova od 207 izdavača i distributera.
Odabrani naslovi, razvrstani u pet tematskih oblasti (domaća književnost, prevedena književnost, književnost za decu i omladinu, umetnost, humanistika i kultura, dok je kod ponovljenih izdanja izostavljena oblast književnosti za decu i omladinu), ponuđeni su potom bibliotekama za konačan izbor naslova i broja primeraka, pri čemu su imale obavezu da otkupe knjige u bar četiri tematske oblasti.
NBS je prikupila i objedinila podatke 178 biblioteka (uključujući 2 bibliobusa) koje su prema visini budžeta sa kojim raspolažu razvrstane u četiri kategorije i prema prema njihovom konačnom izboru razvrstala je publikacije koje se otkupljuju po izdavačima i po naslovima, rekao je upravnik NBS Sreten Ugričić.
Najtraženiji naslovi ove godine su: “Kako da preživiš ako si dečak” grupe autora (634 primerka) i “Kako da preživiš ako si devojčica” grupe autora (597 primeraka), u izdanju Kreativnog centra iz Beograda.
Najtraženiji strani naslov (izuzimajući knjige za decu) je “Kaleidoskop” Danijele Stil, u izdanju kuće Evro-Giunti iz Beograda, koji će biti otkupljen u 533 primerka.
Najtraženiji domaći naslov je “Ujdurme i zvrčke iz antičke Grčke” Ljubivoja Ršumovića, u izdanju Lagune iz Beograda, koji će biti otkupljen u 453 primerka.
Najtraženiji domaći naslov (izuzimajući knjige za decu) je “Beogradske priče Ive Andrića”, takođe u izdanju Lagune, koji će biti otkupljen u 356 primeraka.
Izdavačka kuća “Stubovi kulture”, čiji je vlasnik ministar Marković, nije učestvovala na Konkursu za otkup knjiga, kao ni proteklih godina.
Prošle godine otkupljeno je za 178 biblioteka 639 naslova od 127 izdavača (ukupno 56.167 primeraka), dok je 2009. za 176 biblioteka otkupljeno 866 naslova od 177 izdavača (151.897 primeraka). U 2008. godini za potrebe 176 biblioteka otkupljeno je 845 naslova od 161 izdavača (170.268 primeraka).
Ministar je podsetio i da je država uložila u rekonstrukciju NBS gotovo 430 miliona dinara, te da su nedavno usvojena tri zakona o bibliotečkoj delatnosti koja kompletiraju zakonski tu oblast, obezbeđujući, između ostalog, i da biblioteke dobiju daleko veći broj knjiga daleko većeg broja izdavača nego ranije.
I Ugričić je pohvalio usvajanje seta bibliotečkih zakona, ocenjujući da obezbeđuju celovito rešavanje svih aspekata sektora knjige.
Reč je o Zakonu o staroj i retkoj bibliotečkoj građi, Zakonu o bibliotečko-informacionoj delatnosti i Zakonu o obaveznom primerku publikacija, kojima se ta oblast usaglašava sa evropskim standardima i savremenim informacionim okruženjem.
Primenom Zakona o obaveznom primerku publikacija, ostvariće se opšti interes očuvanja, evidencije i pune dostupnosti celokupne izdavačke produkcije u Srbiji i na srpskom jeziku bilo gde u svetu. Novina tog zakona, između ostalog, je da obaveza dostavljanja obaveznih primeraka knjiga prelazi sa štampara na izdavače.
(SEEcult.org)