• Search form

20.03.2012 | 20:10

Od Sahare do istočne Srbije

Od Sahare do istočne Srbije

Pustinjski bluzeri Tinariwen iz Malija, ovogodišnji dobitnici Gremija, španski trio Talabarte, koji osavremenjuje muzičku tradiciju Galicije, te orkestar Konono No.1 iz Konga i domaća pevačica Svetlanu Spajić, koja premijerno nastupa sa multiinstrumentalistom Bokanom Stankovićem, zvezde su novopokrenutog festivala “Todo Mundo” 22. i 23. marta u Domu omladine Beograda.

I Konono No. 1, kojima je ovo prvi nastup u ovim krajevima, i Tinariwen, koji su gostovali u Beogradu 2005. godine na BELEF-u, prilagodili su svoje evropske turneje terminu “Todo Mundo” festivala vorld muzike.

Zvezde prve festivalske večeri su Talabarte i Tinariwen, dok će druge večeri nastupiti Svetlana Spajić i Bokan Stanković, te orkestar Konono No.1 iz Kinšase.

Talabarte je nova grupa iz španske provincije Galicije, koja zasniva rad na savremenoj folk i akustičnoj muzici, a čine je trojica iskusnih muzičara - violinista Quim Farinha (iz grupe Berrogüetto) Pedro Pascual (iz benda Marful), koji svira diatonik harmoniku, i kontrabasista Kin García (iz grupe Susana Seivane).

Malijski fanki-bluzeri Tinariwen, čije ime na jeziku Tuarega znači "napuštena mesta" i odslikava njihovo nasleđe nomada iz pustinje Sahara, svira buntovnu muziku u stvarnom značenju te reči - prva postavka grupe je i osnovana u jednom od Gadafijevih pobunjeničkih logora u Libiji i učestvovala je u pobunama Tuarega u Maliju. Lik ratnika sa puškom u jednoj ruci i gitarom prebačenom preko leđa rasprostranjen je u kulturi Tuarega, jer je simbol njihovog života između borbe i poezije.

Članovi grupe Tinariwen sviraju na fender gitarama pustinjski bluz, koji govori o usamljenosti, gubitku prijatelja u borbi, o životu u izgnanstvu i razočaranju po povratku.

Debitovali su albumom "Radio Tisdas Sessions" (Emisije Radio Tisdasa), a potom objavili i "Amassakoul", hvaljen i od kritike, i od publike. Usledio je “Aman Iman”, pa "Imidiwan: Companions", koji je britanski časopis
“Uncut” proglasio najboljim albumom 2009. Petim studijskim albumom “Tassili” (2011) vratili su se korenima, pa su električne instrumente zamenili akustičnim.

Tassili” je sniman u alžirskoj pustinji i poseže duboko u samu srž zvuka Tinariwen, kojima su se na tom izdanju pridružili kao gosti i Tunde Adebimpe i Kyp Malone iz TV On The Radio, te Nels Cline iz benda Wilco, kao i Dirty Dozen Brass Band iz Nju Orleansa.

Zvezde druge večeri “Todo Mundo” festivala su i kongoški orkestar Konono No.1 i pevačica Svetlana Spajić, poznata i po saradnji sa umetnicom Marinom Abramović, koja će premijerno nastupiti sa pevačem i gajdašem Bokanom Stankovićem sa kojim sarađuje već desetak godina.

Njih dvoje su usavršili tradicionalno pevanje "na bas" iz Istočne Srbije, odakle je i Stanković. Zajedno su posetili mnoga sela u Istočnoj Srbiji, gde su pevali, plesali, svirali i družili se sa najboljim seoskim pevačima u regionu. U Stankovićevom selu Lasovu kod Zaječara 2009. godine su snimili materijal uz pomoć Erika Adamsona i Zdravka Mirčete, sa kojima planiraju da nastave saradnju i sačuvaju kulturnu baštinu Istočne Srbije.

Posebna atrakcija festivala “Todo Mundo” je i orkestar Konono No.1 iz Kinšase, glavnog grada Konga u koji su članovi tog benda stigli iz svojih sela, proterani ratovima i opštom bedom. Sposobnost improvizovanja bila je ključ opstanka u prestonici, što je značilo i korišćenje dečjih harmonika koje su ostale posle odlaska Belgijanaca 60-ih, ali i automobilskih delova, federa, flaša, improvizovanih pojačala, mikrofona sklepanih od odbačenih magneta i “bacača glasa", velikih megafona koji uspešno zamenjuju zvučnike. Taj ultimativni lo-fi omogućio je nekolicini kongoanskih bendova da proizvedu zvuk na granici eksperimentalnog densa, avangardnog roka i tradicionalnih ritmova. Bi-Bi-Si je taj muzički hibrid opisao kao “afro-sajber-futurizam”, a belgijski producent i promoter Vincent Kenis dao mu je ime “kongotroniks”.

Belgijski Crammed Dics zaslužan je za pet diskova edicije Congotronics, a na prvom su zastupljeni Konono No. 1.

Dom omladine pokrenuo je festival “Todo Mundo” u želji da predstavi publici muziku koja dolazi iz metropola takozvanog Trećeg sveta i pruža uvid u svet drugačijih kulturnih mogućnosti, svet drugog i različitog. Posebno je važno, kako navodi DOB, da se tim putem može na afirmativan način progovoriti i o manjinama u Srbiji i njihovoj kulturnoj zaostavštini.

DOB organizuje festival “Todo Mundo” u saradnji sa Francuskim institutom, koncertnom agencijom Long Play i festivalom Ring Ring.

Ulaznice na blagajni DOB-a koštaju hiljadu dinara za 22. mart i 500 dinara za drgo veče, a za obe večeri mogu se kupiti po ceni od 1.300 dinara.

(SEEcult.org)

ALL YOU NEED IS SOMEONE LIKE ME....
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.