Balkan Dance Project vol. 2
Međunarodni plesni projekat Balkan Dance Project vol. 2 premijerno je izveden 8. oktobra na Velikoj sceni Opere i teatra Madlenianum u Zemunu, uz učešće mladih koreografa, plesača i stvaralaca iz Slovenije, Srbije, Makedonije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine, koji kroz individualne priče istražuju zajedničko iskustvo življenja na prostoru Balkana.
Posle Beograda, gde su naišli na odličan prijem premijerne publike, videće ih publika u Sloveniji - 13. i 17. oktobra u Velenju i 18. oktobra u Sežani.
Na programu su bila dva komada - “Posle soneta” i “Cube Untold”, a koreografi su Aleksandar Ilić, Natalie Iwaniec i Igor Kirov. Oba dela izvode Mojca Majcen (Slovenija), Ema Janković (Hrvatska), Branko Mitrović (BiH) i Luka Živković i Jakša Filipovac (Srbija).
Svako od njih se kroz svoju jedinstvenu estetiku dotiče kako individualnih, tako i univerzalnih tema koje se tiču svih nas. Ono što politika i religija razdvajaju, umetnost spaja. Kao što je muzika dar bogova, tako je ples dar anđela, navedeno je u opisu tog projekta koji je nastao u saradnji Balkan Dance Project-a, Opere i teatra Madlenianum i Festivala Velenje, donoseći kreativnost, integraciju stvaralaca iz različitih država, ali sa zajedničkim kulturnim nasleđem, mobilnost kulturnih radnika i međukulturni dijalog na jeziku umetnosti.
Pored zbližavanja i povezivanja umetnika i kulturne razmene, ciljevi su i razvoj modernog, odnosno savremenog baleta u široj regiji, predstavljanje plesnih produkcija u manjim mestima i obrazovanje mladih.
Za komad “Posle soneta” ideju i libreto, na osnovu Sonetnog venca slovenačkog pesnika Franca Prešerna, potpisuje Teodora Sujić, koreografiju Aleksandar Ilić i Natalia Iwaniec, a muziku Studio Lana. Scenografkinja je Dunja Kostić, a kostimografkinja Aleksandra Karović.
Za Sonetni venac autori su se, kako navode, opredelili “poneseni univerzalnošću ideje izražene romantičnim, ali ne sentimentalnim stihovima. Kroz ceo splet Venca pulsira ritam srca, suštinske biti života. Tim ritmom, jezikom igre koreografi su se trudili da izraze kredo pesnikove ličnosti: Ljubav kao večna kategorija, prema ženi, životu, otadžbini, a pre svega slobodi”.
Aleksandar Ilić je prvi solista Baleta Narodnog pozorišta i profesor Instituta za umetničku igru u Beogradu. Natali Iwaniec je slobodni umetnik, igračica i koreografkinja iz Poljske, koja živi i stvara u Londonu, a od 2010. je saradnica koreografa i osnivača Gaga tehnike Ohada Naharina i Batsheva Dance Kompanije.
Za komad “Cube Untold”, koji je publika u Madlenianumu ispratila burnim aplauzom, koreografiju, scenu i kostime kreirao je Igor Kirov, na muziku Balanescu Quarteta (Empty Space Dance), a asistent je bio Nemanja Naumoski (Srbija).
“Želeli smo da saznamo ko smo, gde smo, zašto smo tu, imali potrebu da zaronimo u skriveni deo sebe i pronađemo tajnu, da podelimo trenutak života s nepoznatim u slučajnom susretu, da progovorimo rečima iz dubine srca o sopstvenoj boli, da doznamo šta se krije iza naših i tuđih reči koje podižemo kao zid štiteći osećanja... Mi koji imamo hrabrosti da pitamo”, naveli su umetnici povodom predstave.
Igor Kirov je rođen u Štipu (Makedonija), a visoko umetničko obrazovanje stekao je na Akademiji za moderan ples Codarts u Holandiji. Igrao je u plesnim kompanijama u Holandiji i nacionalnim pozorištima u Nemačkoj, Austriji i Švajcarskoj, postavio je više celovečernjih baleta i koreografija za međunarodne baletske kuće i kompanije. Jedan je od osnivača Balkan Dance Project-a, a u sezoni 2016/2017. postaje direktor baleta HNK Split.
Kirov je, uz Aleksandra Ilića, koreograf i prvog dela Balkan Dance Project-a, koji je premijerno izveden u novembru 2015. godine u Velenju, a potom u Beogradu, na Sceni “Raša Plaović” Narodnog pozorišta.
(SEEcult.org)