Prisutno odsutni prostori
Umetnica Sybille Neumeyer predstavlja u Velikoj dvorani Pogona Jedinstvo u Zagrebu rezultate istraživanja napuštenih i devastiranih prostora u gradu, poput bivše Uljare, Badela, Paromlina, kao i privatnih stambenih prostora, restorana, dućana... Namera izložbe je da poveća vidljivost nebrojenim još praznim i napuštenim prostorima u Zagrebu i podstakne raspravu o njihovoj sudbini.
Izložba “past presence, present absence - urban aspects”, koja će biti otvorena 1. februara, nastala je tokom tromesečne rezidencije Sybille Neumeyer u Zagrebu, a predstavlja rezultate njenog istraživanja kroz dvokanalnu video instalaciju “Reflection”, crteže i instalaciju od papira.
Video instalacija “Reflection” zasniva se na delovanju takozvanih urbanih istraživača. “Void Formation” je fiktivan plan grada, koji prikazuje distopiju urbanih procesa i otkriva nov grad, sastavljen od napuštenih mesta, a “Fabric of Time” nastoji da ispreplete začaureni vremenski blok, neprekidni tok vremena i njegovo repetitivno događanje.
Umetnica istražuje aspekte prisutnosti i vremena u okviru unutargradskih praznina, fokusirajući se na devastirana i napuštena područja Zagreba/Hrvatske. Na taj način nepristupačni, zaboravljeni i zanemareni prostori postaju vizuelno dostupni: kroz različite medije stiču glasove u aktuelnim raspravama.
Njena namera nije da popiše i sistematizuje lokacije napuštenih ruševnih zdanja u Zagrebu, s obzirom na to da su brojne lokalne inicijative i institucije u više navrata to već odradile. Njen je cilj da ponovo skrene pažnju na njihovu prisutnost, preciznije - prisutnost odsutnosti znakova života i utisak izgubljenog potencijala, navela je u tekstu za katalog izložbe Marijana Rimanić.
Prema njenim rečima, Sybille Neumeyer statičnim i sporim snimcima, te prirodnim osvetljenjem, nastoji da izbegne svaki spektakl, onemogući gledaocu neobavezujući užitak, a usmeravajući foto-aparat prema kameri (pa samim time i prema posmatraču), želi da sugeriše kako takve prostore ne bi trebalo tek tako tiho napuštati, već im se neprestano vraćati sve dok ponovno ne budu utkani u živo tkivo grada.
Sybille Neumeyer bavi se komunikacijskim dizajnom i istraživanjem vizuelnosti, a posebno područje njenog interesovanja je istraživanje kroz umetnost i dizajn, kao i prirodne nauke i istorija nauke. U umetničkom i poetskom promišljanju koristi naučne metode, slike, sprave i tekstove kao nadahnuće za vizuelne procese i eksperimente.
U aktuelnom radu kombinuje usredsređenst na naučne slike i metode s predmetima i procesima iz prirode i kulture. Osim toga, zanima je i bavljenje arhitektonskim prostorima, gradom i urbanim životom.
Izložba je organizovana kao završni deo Programa razmene umetnika na rezidencijalnim boravcima koji Pogon sprovodi u saradnji sa Akademie Schloss Solitude u Štutgartu, uz podršku Ministarstva kulture Hrvatske i Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport Zagreba. Partner projekta je Muzej savremene umetnosti u Zagrebu.
Javna vodjena kroz izložbu najavljena su za 2. februar (Tihana Bertek) i 3. februar (Bojan Mucko).
(SEEcult.org)