Izlagačke prakse u umetnosti i javni prostor
Inicijativa za arhitekturu izlaganja - Poligon IAI i Inicijativa sa savremenu umetnost i teoriju - ISUT, osmislili su seriju radnih okupljanja u Beogradu u težnji da definišu ulogu arhitekture i umetnosti u procesu izlaganja savremene umetnosti, kao i u prozvodnji novih koncepata prostora izlaganja, kritičkog mišljenja i kreiranja nepostojeće javne sfere.
Smatrajući da je produkcija i izlaganje savremene umetnosti u Beogradu velikim delom uslovljena blokadom i nestajanjem izlagačkih prostora, kao i nezainteresovanošću i nepostojanjem strateškog mišljenja kulturne politike, Poligon IAI i ISUT smatraju i da je izlaganje umetnosti, usled pritiska politika privatizacije, postalo jedno od mesta produkcije i transmisije privatizacionih ideologija.
Niz predstavljanja, predavanja i razgovora s publikom posvećeno je stoga strategijama i politikama umetnika/ca, kustosa/kinja, radnika/ca u kulturi, umetničkih kolektiva, grupa i nezavisnih organizacija koji se na različite načine bave izlaganjem.
U tom kontekstu govoriće 22. avgusta u galeriji Artget Kulturnog centra Beograda umetnik Selman Trtovac, jedan od osnivača umetničke zadruge Treći Beograd.
Treći Beograd je zamišljen kao misaoni i fizički prostor, umetnička zadruga i praktična implementacija određene strategije ponašanja grupe savremenih umetnika iz Beograda. Osim Trtovca, osnivači Trećeg Beograda su i Sanja Latinović, Marina Marković, Anica Vučetić, Olivera Parlić, Radoš Antonijević, Ranko Đanković, Veljko Pavlović i Sandra Stojanović.
Poligon IAI se od 2008. godine bavi pitanjem izlagačkih praksi kroz odnos arhitekture, izlaganja, prostora i produkcije umetničkog dela. IAI radi na formiranju lokalne scene dizajn izlaganja kao profesionalne discipline. Projekat je pokrenula i osmislila arhitektonska grupa Poligon, a do sada je rezultirao serijom predavanja i publikacijom objavljenom 2009. godine.
ISUT od 2011. godine radi na povezivanju umetnosti i humаnistike, kаo i na uspostаvljаnju novih obrazaca mišljenja sаvremene umetnosti i teorije usled nestajanja javnog prostora koje isključuje kritičko mišljenje i “teška pitanja” iz javne sfere. Rad ISUT-a je baziran na samoobrazovanju i samoorganizovanju u okviru različitih delatnosti radnih grupa kao što su radne grupe “Četiri lica Omarske”, “Studentski centar Zagreb”, “Udruženi rad”…
(SEEcult.org)