Polish Improart u Guarneriusu
Jubilarna, deseta sezona Centra lepih umetnosti Guarnerius u Beogradu počinje 4. septembra koncertom poljskih džezera Mikolaja Tšaske (saksofon) i Rafala Mazura (akustična bas gitara), koji su posebno cenjeni zbog umeća slobodne improvizacije. Tšaska (www.trzaska.art.pl) je i kompozitor i bas klarinetista, a sarađivao je sa velikim brojem uglednih svetskih džez muzičara. Prvi CD snimio je 1995. godine, a nekoliko godina kasnije osnovao je izdavačku kuću Kilogram Records, koja objavljuje muziku u oblasti impro-free džeza.
Jubilarna, deseta sezona Centra lepih umetnosti Guarnerius u Beogradu počinje 4. septembra koncertom poljskih džezera Mikolaja Tšaske (saksofon) i Rafala Mazura (akustična bas gitara), koji su posebno cenjeni zbog umeća slobodne improvizacije.
Tšaska (www.trzaska.art.pl) je i kompozitor i bas klarinetista, a sarađivao je sa velikim brojem uglednih svetskih džez muzičara. Prvi CD snimio je 1995. godine, a nekoliko godina kasnije osnovao je izdavačku kuću Kilogram Records, koja objavljuje muziku u oblasti impro-free džeza.
Od 2001. do 2004. sarađivao je sa instrumentalno-kompozitorskim duetom Marcinom i Bartlomiejom Olešč, a njihov prvi album "Mikro Muzik" smatra se jednim od najznačajnijih događaja u savremenom poljskom džezu.
Između ostalog, 2007. godine, na 80. rođendan nemačkog nobelovca Gintera Grasa, formirao je 12-člani orkestar “Mikołaj Trzaska Mottlau River Band”, koji je svirao u piščevu čast. Tšaska je iste godine dobio poziv za učešće u međunarodnom projektu Kena Vandermarka “Resonanse”, a 2008. je sa grupom muzičara održao seriju koncerata u SAD.
Bas gistarista Mazur (www.rafalmazur.eu) je prve korake na profesionalnoj džez sceni napravio sa pijanistom i kompozitorom Leškom Kulakovskim, a s Keirom Neuringerom 2001. osnovao je Improviser’s Ensemble, čije je muzičke tendencije nastavila kasnije umetnička grupa Improvising Artists - udruženje koje okuplja umetnike-improvizatore i bavi se promocijom i stvaranjem improvizovane umetnosti.
Mazur je poslednjih godina aktivan na evropskoj sceni improvizovane muzike, a uporedo studira kinesku filozofiju i aktivno se bavi treniranjem taoističke borilačke veštine TaiJi Quan Chen, smatrajući da je u stvaranju spontane i adekvatne reakcije na neočekivane situacije najbitnije stanje uma. Mazur je 2006. održao i seriju koncerata u Kini, a najnoviji plod njegovog rada je CD slobodno improvizovane muzike na akustičnoj bas gitari “Sonor Forms”, izdat krajem 2009.
Ulaz na koncert je besplatan, a deo je manifestacije “Susreti sa poljskom kulturom” u Beogradu, pod pokroviteljstvom poljske ambasade i kulturnog centra Polonijuš-Pegaz.
Centar Guarnerius, čiji je osnivač istaknuti beogradski violinista Jovan Kolundžija, najavio je u novoj sezoni i i koncert novosadskog pijaniste Bogdana Đorđevića 8. septembra, na koji je ulaz takođe besplatan.
To je premijerni Đorđevićev nastup u Guarneriusu, a predstaviće se delima Baha, Lista, Šopena, Bramsa, Skrjabina, Kovačevića...
Posebna atrakcija nove sezone Guarneriusa najavljena je za 22. septembar, kada će nastupiti ansambl Les Amis, odnosno duo Majklovi anđeli, koji čine mecosopran Katažina Kasja Sadej (Katarzyna Kasia) i pijanistkinja Marijana Humetska.
One će na turneji po gradovima istočne Evrope, koju započinju u Guarneriusu, izvoditi dela osnivača ansambla Les Amis, uglednog kompozitora Majkla Pepe (Michael) i drugih autora.
Ansambl Les Amis okuplja već 27 godina najtalentovanije mlade kanadske muzičare, koji izvode kompozicije savremenih i klasičnih autora. Trenutna postava ansambla je najbolja u istoriji Les Amis grupe, koja ima desetine muzičara koji učestvuju u programima prema zahtevima repertoara.
Mecosporan Katažina Kasja Sadej, rođena u Vroclavu, diplomirala je na Univerzitetu u Otavi, a master studije završila je na Univerzitetu u Torontu, dok je ove godine diplomirala na operskom odseku Bard koledža u Njujorku.
Sajt Guarneriusa je www.guarnerius.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
*Foto: Rafal Mazur
(SEEcult.org)