Segi u Haosu do kraja oktobra
Izložba argentinskog umetnika Antonija Segija (Segui) u Galeriji Haos u Beogradu produžena je do kraja oktobra zbog velikog interesovanja publike. Segijeva izložba otvorena je 14. septembra u prisustvu tog umetnika koji od početka 60-ih živi i stvara u u Parizu. Izložba obuhvata njegove radove na papiru - crteže i grafike, uz tri rada na platnu. Segi je prvi put boravio u Srbiji povodom izložbe u Haosu, a predstavljao se postavkama svojih radova već dva puta - 1967. godine u Galeriji Kolarčevog univerziteta i 1998. u Centru za grafiku FLU u Beogradu.
Izložba argentinskog umetnika Antonija Segija (Segui) u Galeriji Haos u Beogradu produžena je do kraja oktobra zbog velikog interesovanja publike.
Segijeva izložba otvorena je 14. septembra u prisustvu tog umetnika koji od početka 60-ih živi i stvara u u Parizu.
Izložba obuhvata njegove radove na papiru - crteže i grafike, uz tri rada na platnu.
Segi je prvi put boravio u Srbiji povodom izložbe u Haosu, a predstavljao se postavkama svojih radova već dva puta - 1967. godine u Galeriji Kolarčevog univerziteta i 1998. u Centru za grafiku FLU u Beogradu.
Smatraju ga jednim od najvećih argentinskih slikara današnjice ili francuskim likovnim stvaraocem poreklom iz Argentine, a njegova dela nalaze se u brojnim prestižnim kolekcijama i muzejima sveta, među kojima je i beogradski Muzej savremene umetnosti.
Crtačka konstrukcija baza je svakog Segijevog dela, a prema navodima
umetničke direktorke Galerije Haos Borke Božović, uprkos bliskosti pop-artu i stripu, pre svega je figurativni konceptualista, uporni tvorac posebnog
sveta koji pasionirano stvara od svojih početaka do danas.
Radio je crteže, slike velikih formata, skulpture i kolaže, kao i razne pastiše i murale, te sve vrste grafičkih listova: litografije, fotolitografije, akvatinte, akvarelisane akvatinte, linoreze, serigrafije, bakropise, ksilografije, monotipije, gravire rađene ugljenom.
Nije ga interesovala realnost, već banalnost života i nepredvidivo stalno kretanje, euforija svakodnevice. Svejedno mu je bilo s koje strane je počinjao kompoziciju. Igrao se perspektivama, formama, slovima ili delovima rečenica koje je umetao u podlogu.
Njegovi radovi su znali biti zgusnuto popunjeni ili posve svedeni, gestualnog crteža, kakvi su i najrecentniji koje je odabrao za izložbu u Haosu.
Rođen 1934. godine u Kordobi u Argentini, kao najstariji sin porodice iz srednje klase, Segi je početkom 50-ih putovao po Africi i Evropi, a bio je i gostujući student Kraljevske akademije lepih umetnosti u San Fernandu u Madridu i u Nacionalnoj višoj školi lepih umetnosti u Parizu, gde je učio slikarstvo i vajarstvo.
Po povratku u Argentinu, postao je član redakcije časopisa “Orjentacija”, a prvu samostalnu izložbu imao je 1957. godine. Putovao je po južnim i centralno američkim zemljama i učio grafičke veštine u Meksiku, da bi se 1961. vratio u svoju rodnu zemlju.
Učestvovao je na mnogobrojnim grupnim izložbama, a imao više od 300 samostalnih prezentacija širom sveta.
Osim crteža, grafika, slika i murala, radio je i skulpture u prostoru.
Dobitnik je brojnih priznanja u Argentini, kao i u Meksiku, Japanu, Venecueli, Poljskoj, Kubi, Nemačkoj, Sloveniji, Portoriku, Francuskoj, Belgiji, Norveškoj....
Izložbu Segija u Haosu otvorio je 14. septembra ministar kulture Srbije Nebojša Bradić, ističući važnost kulturne saradnje Srbije sa drugim zemljama, a slično su istakli i ambasadori Argentine i Francuske Mario Bosi de Ezkur i Žan Fransoa Teral.
Sajt Galerije Haos je www.gallerychaos.com
(SEEcult.org)