• Search form

19.04.2011 | 13:30

Pozorište koje pokreće decu

Takmičarski program 18. Međunarodnog festivala pozorišta za decu, koji će biti održan od 15. do 21. maja u Subotici, obuhvata 20 predstava za decu iz čak 18 zemalja, i to onih koje provociraju i pokreću mlade gledaoce, pomažući im da uoče i neke od problema današnjice.

Pozorište koje pokreće decu

Takmičarski program 18. Međunarodnog festivala pozorišta za decu, koji će biti održan od 15. do 21. maja u Subotici, obuhvata 20 predstava za decu iz čak 18 zemalja, i to onih koje provociraju i pokreću mlade gledaoce, pomažući im da uoče i neke od problema današnjice.

Publika će videti predstave iz Brazila, Irana, Rusije, Italije, Francuske, Češke, Nemačke, Turske, Slovenije, Kazahstana, Poljske, Rumunije, Jermenije, Bugarske, Belorusije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije, odabrane na osnovu visokih profesionalnih standarda, uzimajući u obzir raznovrsnost formi i pristupa.

Prema navodima selektora takmičarskog programa Slobodana Markovića, koji je i direktor subotičkog festivala, repertoarski je bio usmeren ka teatru koji pokreće gledaoca pričom, idejama, emocijama, maštom, slikama i zvucima, odnosno ka pozorištu koje odbija da bude deo rutine, inercije i prosečnosti, pre svega po nesvakidašnjim visokoestetizovanim, umetnički vrednim pristupima, u velikoj meri provokativnijim u odnosu na njihova ranija čitanja i tumačenja.

Višegodišnja umetničko-kreativna i programska opredeljenost Međunarodnog pozorišnog festivala za decu, a time i visoki kriterijumi koji se postavljaju pred samog selektora, opredelili su Markovića, kako je naveo, da se i ovoga puta - od bezmalo 200 prijavljenih predstava sa svih kontinenata izuzev Australije, odluči za one koje će raznovrsnošću i inovativnošću predočiti mladom gledaocu ne samo svet bajkovnosti i bajkovitosti, nego dodirnuti i neke od tema toliko značajnih za njegovo formiranje i odrastanje i pomoći mu da listanjem i iščitavanjem te velike i mudre knjige lutanja (kako glasi naziv jedne od predstava) preciznije uoči probleme s kojima se svakodnevno suočava i tako brže dođe do pravih, kadikad željenih rešenja.

Prema rečima Markovića, selekcijom ni jednog trenutka nije težio da ona preraste u puko revijalno saopštavanje o tome šta se gde u svetu dešava, već se trudio da repertoarom pruži punu podršku pozorištu koje će i sutra, baš kao i danas, biti pođednako važno tim velikim malim ljudima. Dakle - pozorištu koje provocira, a ne onom od juče, koje je uveliko prevaziđeno, onom koje hrabro i beskompromisno i ima polazište u ideji čitavog autorskog tima, a ne samo u istraživanju forme.

Regionalno pozorište lutaka iz Grodnog u Belorusiji izvešće “Pikovu damu” (A.S. Puškin / P.I. Čajkovski), u režiji Olega Žugžde, Dječije pozorište Republik Srpske iz Banjaluke “Princezu na zrnu graška” (Hans Kristijan Andersen), u režiji Biserke Kolevske, Pozorište “Opera na mala iz Sao Paula “Priče iz kofera” (Kris Migel, Seržio Serano), koju su autori i režirali, a bugarsko Pozorište “Atelje 313” iz Sofije “Labudovo jezero” prema nemačkoj bajci i baletu Čajkovskog, u režiji Vladislave Džambazove.

Južnočeško pozorište iz Češke Budejovice učestvuje predstavom “Bez komentara” (Šaouh Ibrahim), u režiji Jevgenija Ibragimova, Pozorište Žana-Pjera Leskova iz Fontene-su-Boa (Pariz) izvešće predstavu “Moj Pinokio” (Didije de Kalan, Žan-Pjer Lesko prema delu Karla Kolodija)), u režiji Žan-Pjera Leska.

Zagrebačko kazalište lutaka izvešće “Priču o konju” (Mark Rozovski prema priči Lava Nikolajeviča Tolstoja), u režiji Zvonka Festinija, iransko Pozorište “Arija” iz Teherana “Poslednji cvet” (Zohreh Behrouzinia), u režiji Behrouzinia, a italijansko Pozorište “Sahes” iz Skandičija kod Firence predstavu “Faust! Faust!”, u režiji Luane Gramenje.

Jermensko Državno pozorište lutaja “Hovhanes Tumanjan” iz Jerevana nastupiće predstavom “Bajka pala sa neba” autora i reditelja Zaruhija Antonjana, kazahstansko Oblasno pozorište lutaka “Alakaj” iz Aktobea predstaviće komad “Ko konjima plete grive?” (M. Azov / V. Tikvinski), u režiji Jevgenija Permjakova, a Daleko pozorište za lutke i ljude iz Berlina predstavu “Taj mali sam ja” (Mira Lobe i Suzi Vajgel), u režiji Torstena Gesera.

Poljsko Olštinsko pozorište lutaka iz Olština izvešće predstavu “Timotej među pticama” (Jan Vilkovski), u režiji Zbignjeva Glovackog, a rumunsko Pozorište “Arijel” iz Tirgu Mureša nastupiće predstavom “Disanje” autora i reditelja Gavrila Kadarjua. Iz Rumunije dolazi i Pozorište “Sigligeti” - trupa “Liliput” iz Oradea, koja će izvesti predstavu “Čudesni zvezdani jelen” (Ferenc Buda), u režiji Lasla Rumija.

Rusko Irkutsko pozorište lutaka “Aistjonok” izvešće “Priče sa nebeskog tavana” Jurija Utkina, zasnovane na pričama Stepana Pisahova, a Krasnojarsko pozorište lutaka učestvuje predstavom “Susedi” (Mihail Suponjin), u režiji Sergeja Ivanikova.

Najavljen je i Forum Ljubljana, koji će izvesti predstavu “Raspevani zamak” autora i reditelja Petera Kusa, dok će beogradsko Malo pozorište “Duško Radović” nastupiti predstavom “Knjiga lutanja” (Dalija Aćin / Maja Pelević), u režiji Dalije Aćin.

Učestvuje i tursko Pozorište lutaja “Leteće ruke” iz Luleburgasa, koje će izvesti “Zrak sunca” (Aleksandar Popesku), u režiji Petra Petkova.

Predstave u zvaničnoj selekciji konkurišu za Gran pri za najbolju predstavu u celini, specijalnu nagradu za originalnost i fantaziju (opciono - nagrada se dodeljuje samo u slučaju da se pojavi predstava sa izuzetnim dometima), kao i za nagrade za najbolju režiju, scenografiju, originalnu muziku, estetsko i tehnološko rešenje lutaka i za nagrade za glumačko majstorstvo (sedam ravnopravnih nagrada).

O nagradama će odlučivati petočlani međunarodni žiri koji čine istaknuti svetski pozorišni umetnici i teatrolozi - reditelj i teatrolog Jaroslav Antonjuk iz Poljske, reditelj i dramski pisac Vladimir Birjukov iz Rusije, glumac i reditelj Robert Valtl iz Slovenije, scenograf i kostimograf Pavel Hubička iz Češke i teatrolog i pozorišni kritičar Miroslav Radonjić iz Srbije.

Težište 18. Festivala biće na rumunskom lutkarstvu koje će biti predstavljeno kroz izložbu lutaka, kostima, scenografije i plakata rumunskih umetnika u Subotici, Novom Sadu i Vršcu, naučni skup na datu temu, učešće studenata lutkarstva iz Bukurešta i Tirgu-Mureša u programu svečanog otvaranja i kroz učešće pozorišta iz Rumunije u takmičarskom i pratećem programu Festivala.

Predstave će biti izvedene u Narodnom pozorištu (scena Jadran) i u Pozorištu “Deže Kostolanji”, a svi programi su besplatni.

Neki od programa 18. Festivala su deo projekta “Cul-Tour”, koji je započet 1. maja 2010. i predstavlja saradnju Otvorenog univerziteta Subotica, kao izvršnog producenta Međunarodnog festivala pozorišta za decu, i Pozorišta lutaka “Kever Bela” iz Segedina, u okviru IPA programa za prekograničnu saradnju Srbija-Mađarska.

Subotički Festival pozorišta za decu u Subotici osnovan je 1994. godine odlukom Skupštine opštine Subotica, sa ciljem da se na njemu prikažu najvrednija i umetnički najrelevantnija scenska ostvarenja iz međunarodne i domaće produkcije za decu, da doprinese promociji novih i afirmaciji ostvarenih kulturnih vrednosti na međunarodnom planu, kao i zbližavanju raznih naroda i očuvanju specifičnosti i različitosti svake kulture kao izvora našeg zajedničkog bogatstva.

Održava se svake godine u trećoj nedelji maja, a festivalske nagrade dodeljuje međunarodni žiri.

Od osnivanja pa do danas, subotički festival je postigao najviše umetničke rezultate, predstavljajući više od 400 pozorišnih produkcija iz zemlje, Evrope i sveta.

Za izuzetan doprinos razvoju scenske umetnosti za decu i kulture uopšte, Festival je 2005. nagrađen Vukovom nagradom, najvećim kulturnim priznanjem u Srbiji, dok je 2009. dobio nagradu Pro urbe za značajan doprinos razvitku i ugledu grada Subotice podizanjem njegovih materijalnih i duhovnih vrednosti.

Festival je dobitnik i specijalne Međunarodne nagrade za doprinos razvoju dramskog odgoja “Grozdanin kikot” za 2009. koju dodeljuje Centar za dramski odgoj iz Mostara (BiH centar IDEA (Međunarodne asocijacije za dramu/pozorište i obrazovanje: www.idea-org.net)).

Međunarodni festival pozorišta za decu je 2000. bio jedan od inicijatora osnivanja nacionalnog centra Međunarodnog udruženja lutkara (UNIMA, www.unima.org), a od 2008. je i član Međunarodne asocijacije pozorišta za decu i mlade (ASSITEJ, www.assitej-international.org).

Gran pri 17. Međunarodnog festivala pozorišta za decu u Subotici, koji je predstavio u konkurenciji 20 ostvarenja iz 13 zemalja, osvojila je predstava "Lira i Epika” Budimpeštanskog pozorišta lutaka.

Predstavi “Lira i Epika” Borbale Sabo i Daniela Varoa, u režiji Pala Mačaija i izvođenju (Mađarska), jednoglasno je dodeljena nagrada za najbolju predstavu u celini, dok je za najbolju režiju nagrađen Ruslan Kudašov za "Salijerijev mesec” A. S. Puškina, u izvođenju Brestskog pozorišta lutaka iz Bresta u Belorusiji.

Sajt subotičkog festivala je www.lutfestsubotica.net, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

biblioteka zarko zrenjanin, digitalizacija
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.