• Search form

01.11.2018 | 18:26

14. Slobodna zona sa više od 50 angažovanih filmova

14. Slobodna zona sa više od 50 angažovanih filmova

Festival angažovanih filmova Slobodna zona prikazaće od 7. do 12. novembra u Beogradu, Novom Sadu i Nišu oko 50 ostvarenja, koje u međunarodnoj selekciji objedinjuje želja za promenom i za slobodom izražavanja, a u regionalnoj su inspiracija za izbor bili društveni pokreti, što je tema i specijalnog programa posvećenog buntovnoj 1968. godini.

Program 14. Slobodne zone donosi 40 nacionalnih premijera, a imaće i bogatije prateće sadržaje, zahvaljujući podršci potprograma Mediji Kreativne Evrope, istakao je 1. novembra na konferenciji za novinare u Dvorani Kulturnog centra Beograda direktor Festivala Rajko Petrović. “Mi već godinama imamo standardnu podršku domaćih javnih fondova, a sada smo dobili i 27.000 evra od Media programa, tako da je ukupan budžet osam miliona dinara. To se odrazilo na kvalitet našeg programa u svim segmentima. Mi smo uvek pravili fenomenalan filmski program, ali je ove godine on u turbo brzini”, rekao je Petrović, dodajući da ne bi voleo da bude u poziciji gledaoca koji treba da napravi selekciju filmova koje će da pogleda.

Kako je već objavljeno, na otvaranju 14. Slobodne zone 7. novembra u Kombank dvorani biće prikazan film “Leto Kirila Serebrenikova, ruskog reditelja koji je i dalje u kućnom pritvoru, iako još nije podignuta optužnica protiv njega.

Selektorka međunarodnog programa Branka Pavlović podsetila je da je interna tradicija da Slobodnu zonu otvaraju muzički filmovi i da se u to uklapa “Leto”, koje prikazuje muzičku scenu u Lenjingradu 80-ih godina 20. veka.

“Glavni lik je Viktor Coj koji je tekstovima svojih pesama na neki način najavio perestrojku”, rekla je Branka Pavlović ističući da je ono što je “zajedničko svim filmovima - želja za promenom, želja da se glasno kaže svoje mišljenje, uprkos svemu”.

“Kada smo pravili međunarodnu selekciju koncipirali smo je protiv ćutanja i protiv tišine”, izjavila je ona, izdvojivši u tom smislu i filmove “ProfilTimura Bekmambetova (SAD, Velika Britanija, Kipar i Rusija), “Ubiti HesusaLaure Mora Ortega (Kolumbija), “Zarobljena Bernadete Tuza-Riter (Mađarska) i “Tri lica Džafara Panahija (Iran), reditelja kome je takođe već godinama zabranjeno da napusti zemlju, pa i da radi, ali to uprkos svemu i dalje čini.

Inspiracija koselektora regionalnog programa Jelene Maksimović i Ivana Bakrača bili su društveni pokreti, što je tema i specijalnog programa posvećenog 1968. godini. Filmovi u regionalnom programu pozivaju na zajedničko promišljanje i preispitivanje ličnih doživljaja prošlosti i aktivno učešće u sadašnjem trenutku.

Posebni programi biće i Ženska linija, kao i 14 plus, namenjen srednjoškolcima, zatim podselekcija Festivalski hitovi, među kojima su “KrivicaGustava Molera (Danska) i dokumentarac “Bergman – godina životaJane Magnuson (Švedska, Norveška) o slavnom Ingmaru Bergmanu.   

Gost selektor 14. Slobodne zone, hrvatski književnik Miljenko Jergović, odabrao je filmove “Na vodiGorana Devića i “SrbenkaNebojše Slijepčevića (Hrvatska) i međunarodni omnibus “Okupacija 1968” (o okupaciji Čehoslovačke).

Rajko Petrović je skrenuo pažnju i na program Kako nastaje fašizam, ukazujući da snažan porast desnice nažalost nije postao tema filmskih autora.

“Jedva smo našli četiri filma za ovaj program”, rekao je on, pominjući “TranzitKristijana Pecolda (Nemačka) i međunarodnu koprodukciju “KapetanRoberta Švenkea.

Voditelj debatnog programa Slobodne zone, filozof Ivan Milenković, najavio je da dosadašnji Noćni razgovori, koji su se za deo publike održavali suviše kasno, postaju dnevni program i menjaju naziv u Kompas.

“Popale su nas teške magle. Ovo je simboličan način da se orijentišemo”, rekao je Milenković, dodajući da će se razgovori o bitnim temama koje pokreću određeni filmovi održati 11. novembra u DKC-u posle projekcije “Srbenke”, koja je za njega remek delo, te dan kasnije - ekološkog dokumentarca “Crna senka zelene energijeDragana Gmizića (Srbija).

U programu Na kafi sa autorima 9. novembra u kafeu Zaokret govoriće gosti Slobodne zone, reditelji Magdalena Šmikov, Bernadet Tuza-Riter, Kristijan Lo, Aida Begić i Rok Biček, a 12. novembra reditelj Nebojša Slijepčević i producentkinja Vanja Jambrović, protagonista filma “Beskonačni fudbalLaurentiu Ginghina, producent Siniša Juručić i reditelji Ivan Ramljak i Goran Dević.

Filmovi će biti prikazani u devet bioskopskih sala u tri grada, što omogućava po tri-četiri projekcije za filmove za koje se očekuje najveće interesovanje.

Karte za festivalske projekcije u prodaji su na blagajnama Dvorane Kulturnog centra Beograda, Doma omladine Beograda (blagajna Eventim i onlajn), Art bioskopa Kolarac, Jugoslovenske kinoteke, Kombank dvorane, Doma kulture Studentski grad, Kulturnog centra Novog Sada i Niškog kulturnog centra.

Slobodna zona prikazala je prošle godine 48 dugometražnih i kratkometražnih igranih i dokumentarnih angažovanih filmova, a koji su privukli više od 20.000 gledalaca. Najboljim angažovanim filmom 13. Slobodne zone u međunarodnoj konkurenciji proglašena je poljska dokumentarna porodična drama “PričestAne Zamjecke, koja je dobila i nagradu srednjoškolskog žirija, dok je u regionalnoj selekciji pobedio “Buffet ŽeljezaraGorana Devića o posledicama dugogodišnje tranzicije društva. Nagrada Human rights u regionalnoj selekciji dodeljena je dokumentarnom filmu “BlinkJakova Labrovića. Nagradu publike za najangažovaniji kratkometražni film na 13. Slobodnoj zoni osvojio je makedonski film “NagradaLidije Mojsovske, priča o solidarnosti i razumevanju među decom različitih nacionalnosti i vere.

Slobodnu zonu podržali su ove godine: Evropska komisija kroz program Kreativna Evropa (potprogram Media), Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Movies That Matter,  Rekonstrukcija Ženski fond, Filmski centar Srbije, Rumunski kulturni institut u Beču, Francuski institut, Grupa 484, Sekretarijat za kulturu Beograda, te ambasade Švedske, Mađarske i Slovenije u Beogradu.

Festivalski sajt je freezonebelgrade.org, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

  • 09.02.2018 | 10:00

    Ustvarjalni center Švicarija/MGLC, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ŠVICARIJA: SKUPNOST, UMETNOST IN NARAVA - razstava (8.2.2018.-6.1.2019.)

     

    NIKA AUTOR

    STOJAN BATIČ

    DRAGICA ČADEŽ

    JURE DETELA

    META GRGUREVIČ

    FRANCE GRUDEN

    SERGEJ KAPUS

    JANEZ LENASSI

    KAREL PLEMENITAŠ

    KAREL PUTRIH

    DRAGO TRŠAR

    DUŠAN TRŠAR

    LUJO VODOPIVEC

    BILAL YILMAZ

    avtorica projekta, razstave: Yasmín Martín Vodopivec

    http://www.mglc-lj.si

    19.06.2018 | 10:00

    Cankarjev dom | Mestni muzej, Ljubljana

    SLOVENSKI IN EVROPSKI CANKAR - razstava (18.6.2018.-28.2.2019.) ob 100. obletnici smrti Ivana Cankarja

    https://www.cd-cc.si/sl/kultura/razstave/ivan-cankar-in-evropa

    12.07.2018 | 18:30

    Muzej moderne umetnosti - MoMA, 11 West 53 Street, New York, NY

    Izložba “Prema betonskoj utopiji: Arhitektura u Jugoslaviji, 1948-1980” (Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948-1980)

    Reprezentativna izložba jugoslovenske arhitekture u MoMA obuhvata više od 400 crteža, modela, fotografija i filmskih snimaka iz gradskih arhiva, privatnih i muzejskih kolekcija iz celog regiona. Izložba je prvo predstavljanje izuzetnih dela vodećih arhitekata socijalističke Jugoslavije američkoj i međunarodnoj javnosti.

    Izložba obuhvata radove najvažnijih jugoslovenskih arhitekata, među kojima su Bogdan Bogdanović (1922-2010), Juraj Neidhardt (1901-1979), Svetlana Kana Radević (1937–2000), Edvard Ravnikar (1907-1993), Vjenceslav Richter (1917-2002) i Milica Šterić (1914-1998).

    Izložba će biti otvorena do 13. januara 2019. godine, a obuhvata i prateći program

    *MoMa je otvoren svakog dana od 10.30 sati po lokalnom vremenu

    https://www.moma.org/calendar/exhibitions/3931

    21.09.2018 | 10:00

    Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd

    Dan Etnografskog muzeja - 117 godina

    TO SMO MI - NARODNA ZANIMANJA U SRBIJI (Nazrni, pa se vrni) - izložba (20.9.-20.12.2018)

    autori izložbe: muzejski savetnici Dušica Živković, dr Miloš Matić, dr Marko Stojanović, Jelena Tešić-Vuletić

    https://etnografskimuzej.rs

    21.09.2018 | 16:00

    Laufer galerija, Svetozara Radića 4, Beograd

    BOOGIE: SOMETHING ELSE - izložba (20.9.-15.12.2018.)

    https://lauferart.com

    28.09.2018 | 10:00

    Galerija umjetnina, kralja Tomislava 15, Split

    VJEKOSLAV NAKIĆ: FILMOVI (27.9.-2.12.2018.) (30 min)
     

    SLOBODA (1966.)

    TETRAEDAR (1967.)

    L'ABANDON (1967.)

    POSLIJE POTOPA (1967.)

    kustosica: Sunčica Fradelić
    organizacija: Galerija umjetnina i Kino klub Split

    https://www.galum.hr

    28.09.2018 | 12:00

    Hestia Art Residency & Exhibitions Bureau, Toplicin venac 14/9/IV, Beograd

    Umetnički par diSTRUKTURA: Milica Milićević (1979) i Milan Bosnić (1969): WE from in betWEen - izložba (27.9.-9.12.2018.)

    http://distruktura.com

    29.09.2018 | 10:00

    Galerija Matice srpske, Novi Sad

    PERCEPCIJE: ŽENA PO MERI DRUŠTVA? - izložba (28.9.2018.-6.1.2019.)

    ABIGAIL LANE, ANA BEŠLIĆ, ANTHEA HAMILTON, CAMILLA LØW, CELIA HEMPTON, CLARE STRAND, DANICA JOVANOVIĆ, ĐORĐE JOVANOVIĆ, ELIZABETH PRICE, GILLIAN WEARING,  HELEN CHADWICK, IVAN TABAKOVIĆ, KATARINA IVANOVIĆ, LAURA ALDRIDGE, LUBAINA HIMID, LJUBICA CUCA SOKIĆ, MADAME YEVONDE, MILAN KONJOVIĆ, MARKO ZAVIŠIĆ, NADEŽDA PETROVIĆ, PETAR DOBROVIĆ, RACHEL WHITEREAD, SAVA PETROVIĆ, SARAH LUCAS, SAVA ŠUMANOVIĆ, TRACY EMIN, ZORA PETROVIĆ

    organizacija: British Coucnil i Galerija Matice srpske, Novi Sad

    https://www.britishcouncil.rs

    04.10.2018 | 11:00

    Umjetnički paviljon u Zagrebu, Trg Kralja Tomislava 22, Zagreb 

    VLAHO BUKOVAC I ALEXANDRE CABANEL - povijesni susret učenika i učitelja - izložba (3.10.2018-6.1.2019.)

    http://www.umjetnicki-paviljon.hr

    06.10.2018 | 10:00

    Kibla, Maribor

    Kibla portal, Valvasorjeva 40, Maribor

    OSEBNO / PERSONAL - mednarodna skupinska razstava (5.10.-29.12.2018.)

    Jozef Suchoža (Slovaška), Nataša Prosenc Stearns (Slovenija/ZDA), Jože Slaček in Jiri Kočica (Slovenija), Jure Fingušt (Slovenija), Janez Kardelj (Slovenija), Maruša Šuštar (Slovenija), Tadej Vaukman (Slovenija), Maša Jazbec (Slovenija), Artists&Poor's (Slovenija), Radovan Kunić (Hrvaška), Boštjan Novak (Slovenija), Dragica Čadež (Slovenija), Anka Krašna (Slovenija), Selma Selman (BH/ZDA), Nikita Shalenny (Ukrajina/UA), Nataša Berk, Vlado Repnik, Simon Macuh, Petra Kapš (Slovenija), Tincuta Heinzel in Hillevi Munthe, kuratorici - Poskusi, napake, preizkušnje in napake: Attempts, Failures, Trials and Errors: Teresa Almeida (Portugalska / ZK / Švedska), Beam (Nizozemska), Shih Wei Chieh (Tajvan), Kate Sicchio (ZDA) & Camille Baker (Kanada / ZK), Renata Gaui (Brazilija / ZDA), Maria Paulina Gutiérrez (Kolumbija), Tincuta Heinzel (Romunija/Nemčija/ZK), Shary Kock (Nizozemska), Aline Martinez Santos (Brazilija/Nemčija), Afroditi Psarra (Grčija/ZDA), Annette Schmid & Veerle Pennock (Nemčija/Nizozemska), Zoran Popovici (Romunija), Natacha Roussel (Francija/Belgija), Vitalii Shupliak (Ukrajina/Poljska), Giulia Tomasello (Italija/ZK), Pauline Vierne (Francija/Nemčija), ZEST Collective (Romunija), Ebru Kurbak (Turčija/Avstrija), Mili John Tharakan (Indija/ZK), Rebecca Stewart (ZDA/ZK)

    http://www.kibla.org

Video
18.11.2018 | 18:36

Urbanu Stupica posle Rodoljubaca

Nagrada Udruženja dramskih umetnika Srbije (UDUS) “Bojan Stupica” biće svečano uručena reditelju Andrašu Urbanu 19.