• Search form

16.08.2015 | 23:00

8. Ars Kozara na pola puta

8. Ars Kozara na pola puta

Laboratorija umetnosti u prirodi “Ars Kozara” protiče i ove godine u nesvakidašnjem radu odabranih umetnika koji uz pojedinačne, realizuju i zajednički rad – imaginarni paviljon Bosne i Hercegovine na Venecijanskom bijenalu 2015.

Osma “Ars Kozara” zvanično je počela 7. avgusta dolaskom umetnika na planinu Kozara koja će im biti dom do 22. avgusta, do kada imaju priliku i da se druže, upoznaju i razmenjuju iskustva ili prisustvuju predavanjima i drugim pratećim programima.

Pored učesnika iz Bosne i Hercegovine i regiona: Nikoline Butorac, Dajane Durić i Jelene Batelić iz Hrvatske, Đurđice Bjelošević i Udruženja likovnih stvaralaca “Rizba” iz BiH, te Udruženja “Polimorf” i Sunčice Pasuljević Kandić iz Srbije, ove godine učestvuju i Giacomo Regallo iz Italije, Fredone Fone i Joana Quiroga iz Brazila i Sandy Ding iz Kine.

Umetnici su tokom prva tri dana održali prezentacije o svojim skorije realizovanim radovima, kao i o predlozima kojima su aplicirali na ovogodišnjem konkursu za “Ars Kozaru”. Direktor Likovnog udruženja “Tač.kaNemanja Čađo predstavio je najvažnije projekte “Tač.ke” i sedmogodišnji presek produkcije projekta “Ars Kozara”, dok je Andrej Bereta, kustos ovogodišnjeg izdanja laboratorije, predstavio u ime partnerskog udruženja “Artikal” platformu “Kustosiranje”. Učesnici su imali priliku da čuju od Berete i savete o uređivanju galerijskog prostora, u ovom slučaju “galerije na otvorenom”. Takođe, Đurđica Bjelošević, učesnica “Ars Kozare” i saradnica “Tač.ke”, održala je predavanje o konzervaciji predmeta od drveta koja će pomoći umetnicima da nastale radove spasu od propadanja ili bar uspore njihov nestanak.

Bilo je potrebno da se umetnici predstave da bi upoznali jedni druge, i kao ličnosti i kao umetnike, jer kako kaže Đurđica Bjelošević, iako su svi nekako različiti, i imaju različite i medije i načine izražavanja, na neki način mogu da promišljaju u istom smeru u vezi sa zajedničkim radom. Ipak je prioritet da svi urade individualne radove, jer se u suprotnom može javiti neka vrsta pritiska.

     Giacomo Regallo

Prema rečima Čađa, za proteklih devet dana boravka na Kozari, umetnici su se upoznali sa lokalitetom Glavuša i okolinom, kao i sa prirodnim materijalima koje mogu da pronađu i koriste za izradu umetničkih dela. Svi su već izabrali idealno mesto za izvođenje svojih umetničkih dela i na pola su puta do njihove finalizacije. Sav materijal je nabavljen, umetnici vredno rade i sa organizatorima (Dragan Inđić i Goran Čupić, deo organizacionog tima “Tač.ke”, zaduženi su za tehničku podršku, logistiku i umetničku produkciju) dolaze do rešenja za prepreke u hodu.

      Polimorf

Pored pojedinačnih, umetnici rade i na realizaciji zajedničkog dela koji će biti gabaritniji i izdvojen od ostalih radova, na lokalitetu između sportskog centra “Benkovac” i prošlogodišnjeg zajedničkog rada, instalacije “Samonikla umetnost”.

Proteklih dana se dosta razgovaralo i promišljalo o izgledu zajedničkog rada, a “izgradnja” imaginarnog paviljona Bosne i Hercegovine na 56. Venecijanskom bijenalu već se polako privodi kraju, zahvaljujući i učesnicima, ali i prijateljima i volonterika LU “Tač.ka”.

     Izgradnja imaginarnog Paviljona BiH na 56. Bijenalu u Veneciji

Učesnici iz Brazila, Fredone Fone i Joana Quiroga, kažu da je realizacija zajedničkog dela težak zadatak, ali kada o njemu pričaju, ne misle samo na finalni proizvod - imaginarni paviljon, već govore i o međusobnom upoznavanju, zajedničkom životu, dnevnim situacijama koje su zapravo početak realizacije zajedničkog dela. “To je prvi korak koji moramo napraviti dok ne stignemo do zajedničkog umetničkog proizvoda”, kažu umetnici iz Brazila.

    Fredone Fone i Joana Quiroga

Slobodno vreme umetnici koriste na različite načine, uglavnom se družeći uz kafu i razgovor. Kako kaže Đurđica Bjelošević, slobodno vreme koriste praktično: “Nije baš da neko lenčari, jer uvek nešto improvizujemo ili jedni drugima pomažemo, razgovaramo. Na primer, pre moje prezentacije već sam kroz priču pokušala da dođem do nekog zaključka kako određene radove da zaštitimo, da sačuvamo tok pravljenja rada”.

Takođe, umetnici idu u grupne šetnje i istražuju šumu.

     Đurđica Bjelošević

Umetnica iz Hrvatske Nikolina Butorac za potrebe svog rada - ispisavanje reči “Trenutak”, ide u duge šetnje kroz šumu noseći sa sobom knjigu koja se bavi lekovitim, jestivim i divljim biljem. “Kopam konstrukciju slova, radim reč ‘Trenutak’ i u nju ću saditi lekovite biljke iz šume i neke lokalne koje sam kupila. Mislim da su biljke dobra stvar da dobijem pažnju prolaznika koji čitanjem te reči postaju deo tog trenutka”, navela je ona.

Takođe, umetnici igraju frizbi, gledaju zvezdano nebo ili uče neke igre koje im pokazuju gosti iz Italije, Brazila i Kine, poput savladavanja “slackline-a” (zategnut materijal po kome se hoda i održava balans). Uče i da naprave mikrofon kojim snimaju vibracije predmeta (zveckanje kamenčića u čaši, kuckanje prstima po stolu, grebanje kore drveta…) ili organizuju džem sešne, sviraju gitaru, drombulje, usnu harmoniku, improvizovane udaraljke…

     Nikolina Butorac

“Ars Kozaru” svakodnevno posećuju i gosti, prijatelji, poznanici, turisti… U poseti je tako bila i ataše za kulturu ambasade Brazila u Bosni i Hercegovini Rujiza Mara Andreyević, sa kojom su umetnici proveli dan na Mrakovici, u upravi Nacionalnog parka “Kozara” gde su smešteni. Obišla je i radove prošlogodišnjih i učesnika ovogodišnje “Ars Kozare” na Glavuši.

“Dobili smo još jednog prijatelja ‘Ars Kozare’ i nadamo se budućeg saradnika”, kaže Čađo.

Osma “Ars Kozara” je na pola puta, ali do njenog kraja, kako je dodao, ima još dosta posla.

      Sandy Ding i asistentkinja

Dok završavaju individualne i zajednički rad, umetnicima će prezentacije održati kustoskinje iz Mostara, Sarajeva i Banjaluke kako bi se upoznali sa regionalnom savremenom scenom.

Prvu prezentaciju održala je kustoskinja Muzeja savremene umetnosti Republike Srpske Žana Vukičević, a potom Charlotte Whelan, stručna saradnica udruženja iz Engleske, koja je govorila o bosanskohercegovačkoj sceni i prenela svoja zapažanja o projektu “Ars Kozara” koji je upoznala radeći na svom doktorskom radu na Univerzitetu u Londonu.

Učesnici će imati i zajedničke aktivnosti sa Udruženjem “Pravo ljudski” iz Sarajeva koje od 16. avgusta počinje sa svojim “A Lab” aktivnostima (radionice sa profesionalcima iz oblasti fotografije, stripa i filma). Biće organizovane zajedničke projekcije filmova, izlet, diskusije…

Na konkurs za osmu “Ars Kozaru” pristiglo je bilo 20 projekata 29 autora iz 11 zemalja (BiH, Brazil, Meksiko, Hrvatska, Kina, Iran, Srbija, SAD, Holandija, Italija i Zimbabve).

Učesnike su izabrali Nemanja Čađo, Andrej Bereta i Srđan Tunić, koji se, kako su naveli u nedavnom intervjuu za SEEcult.org, nisu rukovodili bilo kakvim "ključem" (nacionalni, uravnoteženost, visibility...), koje na Balkanu sugerišu razne lokalne politike.

      Rizba

“Ars Kozara” je i laboratorija umetnosti u prirodi i rezidencijalni program za umetnike (AIR), a koncipirana je kao jedinstvena “open air galerija” na Balkanu i šire, sa radovima izloženim duž staze na lokalitetu Glavuša. Razvojem radova od prirodnih materijala, umetnici odustaju od apsolutne kontrole nad svojim kreativnim procesom, dopuštajući prirodi da utiče na dalji izgled i sudbinu radova.

Laboratorija na Kozari je 2011. postala multidisciplinarna platforma koja, pored promocije art in nature pokreta, omogućava učesnicima da deluju i u drugim medijima i poljima: performans, video, fotografija, diskusija.

“Ars Kozaru” je iniciralo i organizuje LU “Tač.ka“ iz Prijedora koje okuplja umetnike iz prijedorske i banjalučke regije, a osnovano je radi povećanja broja i poboljšanja kvaliteta kulturnih dešavanja na nivou prijedorske regije, kao i na nivou čitave BiH i šireg regiona, podizanja kulturne svesti građana, te promovisanja mladih umetničkih potencijala u regionu. Većinu ciljeva i ideja “Tač.ka” uspeva da ostvari kroz art in nature laboratorij “Ars Kozara“, i uz finansijsku podršku Ministarstva prosvete i kulture RS i Grada Prijedor, uz tehničku podršku Nacionalnog parka “Kozara”.

“Ars Kozaru” je iniciralo i organizuje LU “Tač.ka“ iz Prijedora koje okuplja umetnike iz prijedorske i banjalučke regije, a osnovano je radi povećanja broja i poboljšanja kvaliteta kulturnih dešavanja na nivou prijedorske regije, kao i na nivou čitave BiH i šireg regiona, podizanja kulturne svesti građana, te promovisanja mladih umetničkih potencijala u regionu. Većinu ciljeva i ideja “Tač.ka” uspeva da ostvari kroz art in nature laboratorij “Ars Kozara“, i uz finansijsku podršku Ministarstva prosvete i kulture RS i Grada Prijedor, uz tehničku podršku Nacionalnog parka “Kozara”.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav