• Search form

28.09.2023 | 14:38

Deo opusa Destila Markovića iz 80-ih u Modernoj galeriji

Deo opusa Destila Markovića iz 80-ih u Modernoj galeriji

Moderna galerija u Beogradu predstavlja od 6. oktobra deo umetničkog opusa Milovana Destila Markovića iz 80-ih godina XX veka, kada je bio jedan od glavnih aktera nove slike u Srbiji i Jugoslaviji i ujedno i jedan od protagonista novog talasa.

Na izložbi će biti prikazane Markovićeve slike koje su izlagane svojevremeno u Galeriji Studentskog kulturnog centra u Beogradu (Fragmenti slike, 1982. i Crni prostor, 1983), kao i na Bijenalu u Veneciji, na Trijenalu u Indiji i u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu.

Biće izloženo deset radova, mahom slika velikog formata, rađenih u različitim tehnikama, koje povezuje svojevrsni minimalizam i dominacija upotrebe crne/bitumena i zlatnih listića, najavila je Moderna galerija.

Istoričarka umetnosti Danijela Purešević podsetila je u katalogu izložbe da je Marković umetničko ime De Stil (kasnije Destil) dodao 1982. godine, “poigravajući se imenom umetničke grupe De Stijl i nadimkom svog dede, koga su, budući da se bavio proizvodnjom rakije, zvali Destilacija. Tada u Galeriji SKC-a ostvaruje, kada je reč o tretmanu prostora slike, manifestnu izložbu ‘Fragmenti slike’. Sliku dekonstruiše, cepa, ambijentalizuje - njen prostor proširuje na celokupni volumen galerije, tretirajući ga kao sakralni prostor, kao hram”.

Bijenale u Veneciji, 1986.

Izložba u Modermoj galeriji prilika je da se pogledaju Markovićevi radovi koji decenijama nisu izlagani u Beogradu, uključujući one sa izložbe "Euharistija" u Salonu MSUB, za koju je dobio Politikinu nagradu 1986. Te godine učestvovao je i na Bijenalu u Veneciji, ali i odlučio da napusti Beograd i preseli se u Berlin, gde je počeo da gradi međunarodno uspešnu karijeru.

Umetnički put Markovića, tokom kojeg je osmislio koncept transfigurativnog slikarstva, vezan je za Galeriju SKC-a još u vreme studija na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Sa Vlastimirom Mikićem (Volcano) činio je grupu Žestoki, koja je pokrenula kultni klub Akademija 1982. godine.

Spomenik umetnosti, performans, 14. april 1981, SKC, Beograd

Marković je učestvovao na brojnim najznačajnijim međunarodnim smotrama (u Evropi, Aziji, Australiji i Americi), kao i na grupnim i samostalnim izložbama širom sveta, među kojima su 42. i 46. Venecijansko bijenale, 4. Istanbulsko bijenale, 6. Trijenale u Nju Delhiju, 5. Cetinjsko bijenale, 19. Bijenale u Sao Paolu... Izlagao je u MSU Kumamoto u Japanu, MoMA P.S.1 Centru za savremenu umetnost u Njujorku, Nišido galeriji savremene umetnosti u Tokiju, u Muzeju moderne umetnosti u Stokholmu, Ludvig muzeju u Budimpešti, MSU u Ljubljani, kao i u muzejima i galerijama u Berlinu, Lođu, Pragu, Gracu, Istanbulu, Šangaju, Diseldorfu, Hamburgu...

Dobitnik je, između ostalog, nagrade 24. Oktobarskog salona u Beogradu (1983), nagrade za mladog umetnika Grada Beograda (1984), nagrade 19. Memorijala Nadežde Petrović u Čačku (1996), nagrade Pollock-Krasner fondacije u Njujorku (2000), kao i brojnih drugih nagrada i priznanja.

Poslednji put izlagao je u Beogradu u novembru 2019. godine u Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda, na samostalnoj izložbi “Barkodirana slika” čija je kustoskinja bila istoričarka umetnosti Danijela Purešević. Deo radova sa te izložbe predstavljen je potom i na retrospektivi Markovića u Muzeju savremene umetnosti Republike Srpske (MSURS) u Banjaluci “Destilovano lice – Radovi 1980-2020”, čiji je kustos bio istoričar umetnosti Miroljub Mima Marjanović, a organizovana je kao zajednički projekat MSURS, KCB-a i Portala za kulturu Jugoistočne Evrope SEEcult.org.

Izložba u Modernoj galeriji, čiji katalog potpisuju istoričari umetnosti prof. dr Ješa Denegri i Danijela Purešević, biće otvorena do 7. novembra.

*Foto: arhiva Destila Markovića

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Belgrade Conceptual Artists
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r