• Search form

17.06.2017 | 23:33

Devedesete u Novom Sadu

Devedesete u Novom Sadu

Šok zadruga predstavlja od 20. juna izložbu Srđana Veljovića “Devedesete”, seriju fotografija koja pokriva period vladavine Slobodana Miloševića tokom kojeg je nastojao da zabeleži opštu sliku društva suočenog sa dramatičnim promenama, od svakodnevice svog neposrednog životnog i porodičnog okruženja do određenih kolektivnih prostora ili malih pojedinačnih gestova nepristajanja, borbe i otpora politikama koje su stvorile okolnosti permanentnih kriza, nestabilnosti i neizvesnosti.

Prema rečima Veljovića, posmatrajući fotografije iz 90-ih iz današnje perspektive, čini mu se da spram tadašnje stvarnosti imaju manje dokumentaran, svedočeći odnos, odnosno da se nјima više dokumentuje želјa i napor za uspostavlјanjem prostora normalnosti i slobode.

“To se moglo postići samo malim aktima subverzije, simboličkim činovima koji imaju sporedni, poprečni položaj spram prećutanog, nikad ispričanog narativa 90-ih”, naveo je Veljović povodom projekta “Devedesete”, koji je premijerno predstavio u februaru u Galeriji Artget Kulturnog centra Beograda.


 Srđan Veljović, Divulje/Split, JNA 1988.

  Srđan Veljović, rat protiv NATO, 1999.

Istoričarka umetnosti Irina Subotić tada je istakla da se 90-te na Veljovićevim fotografijama čine umivenijim, mirnijim, “normalnijim”, zapravo onakvim kakve bismo možda voleli da zapamtimo ispraćajući taj kratki i tako kontroverzni XX vek. “Ali, istorija, tačnije nosioci moći grdno su se poigrali s nama, ostavljajući teško nasleđe i jedinstvena iskustva koja uglavnom, najčešće, izviru kao tragična, užasna, strašna, bolna, ljutita, ponižavajuća, uzaludna, besmislena... I upravo u toj dihotomiji naše preovlađujuće memorije i čežnje za nečim (imaginarno) običnim, uobičajenim, sređenim, mirnim i lepim – leži skrivena snaga ovih fotografija, nastalih između Srđanove dve vojske, 1987/88. i 1999, bez namere da budu opštevažeći dokumenti i upečatljivi svedoci, kako to sam umetnik konstatuje”, navela je Irina Subotić, dodajući da je Veljović, beležeći učestalo prizore prema svojim afinitetima, kreirao jednu opštu, ali alternativnu, dobro izvaganu i selektivnu istoriju prelomnih trenutaka u našim životima 90-ih, iz posebnog ugla posmatranja koji je, kao uostalom svaka dobra fotografija, odraz ličnosti samoga umetnika.


 Srđan Veljović, Saša Marković Mikrob, šetnja sa maskama. Festival "Žudnja za životom, Vilhelm Rajh", Beograd, septembar 1997.

Na Veljovićevim fotografijama, kako je konstatovala Irina Subotić, vlada “smirenost, pritajena atraktivnost puna značenja, neka vrsta netražene ali osvojene estetizacije, izvestan otklon kao mera otmenosti - sve ono čime zrači sam umetnik, Srđan Veljović, nenametljiv i tih, otmeno povučen u svoj nevidljivi svet, ali istovremeno izvanredno siguran, bezrezervno određen i nepokolebljiv kada je reč o sistemu vrednosti i moralnim kodovima”.

“Zato je banalnost na Srđanovim fotografijama dobila auru umetničkog čina, i zato je ova izložba izuzetno značajna po svom apsolutnom otklonu od praskavog i oštrog tona, od ružnoće i agresivnosti, bez trunke nasilnosti` kojima nas zagađuju na svakom koraku”, navela je Irina Subotić povodom “Devedesetih”.


  Srđan Veljović, Beograd, 10. mart 1991.

Veljovićeve fotografije bi, kako su u predgovoru kataloga naveli umetnički direktori Galerije Artget Miroslav Karić i Slađana Petrović Varagić, trebalo “posmatrati ne samo kao vizuelni dokument/svedočanstvo o jednom društvu i prošlom traumatičnom vremenu, već i kao svojevrsnu refleksiju sada i ovde još uvek zarobljene u kolopletu posledica pomenutog istorijskog perioda”.

“Fotografije iz ove serije uvode nas u različite vizuelne narative, u prizorima redovnog vojničkog života pred rat, civilnog života u ratnim okolnostima, života na studentskim i građanskim protestima, života pod bombama NATO-a, privida normalnosti u dinamici urbanog klupskog života, dnevnih javnih performativnih manifestacija otpora, ali i manifestacija prkosa vesele ‘nepobedive nacije’ i konačno trenutaka proslave ‘pobede’”, naveli su Karić i Slađana Petrović Varagić povodom projekta “Devedesete” koji obuhvata period od Osme sednice CK SKS 1987. godine, koja se može smatrati uvodom u kasniji raspad Jugoslavije, pa sve do 2000. godine i smene Miloševićevog režima.

  Srđan Veljović, Industrija

Prema navodima istoričara umetnosti Vladimira Bjeličića, Velјović istražuje uslovlјenost kolektivnog i ličnog identiteta spram društvenih (političkih) normi u situaciji permanentnog vanrednog stanja.

“Očita Veljovićeva anticipacija onog što će ubrzo uslediti nakon ’91, kao i nakon ’99, sugerišu primarno geopolitičke i društvene promene na lokalnoj, ali i na globalnoj ravni. Reč je kraju socijalizma i začetku kapitalizma, te svim pratećim pojavama poput rasprodaje državne imovine, devalvacije pravnog i obrazovnog sistema, korupcije, jednom rečju tranzicije”, naveo je Bjeličić u kritičkom osvrtu u Politici, ukazujući posebno na uvodnu fotografiju projekta “Devedesete”, koja prikazuje nagu žensku figuru u trenucima dokolice, u kontrastu sa impozantnim morskim stenama, te na diptih koji sadrži fotografiju autorove supruge u sedećem položaju na graničnom kamenu između Albanije i SFRJ na Prokletijama, te razorenu zgradu nekadašnjeg CK KPJ nakon NATO bombardovanja Beograda. Dok nas uvodna fotografija, kako primećuje Bjeličić, čini spokojnim i priziva kontemplaciju, smiraj, čežnju za utopijom, druga “upozorava na sve ono što smo izgubili, odnosno na uzrok svega a to je svakako – nacionalizam”.

Fotograf i kulturni radnik Srđan Velјović, rođen 1968. godine, završio je Elektrotehnički fakultet, a realizovao je niz umetničkih projekata, među kojima su: Arhitektura i fašizam, Lep život kao eksces, Nebo, Granice roda, Ekonomija moći heteroseksualne veze, Koliko visoko je bezbedno, Nož žica, Umeće tranzicije, Transponovanje – Džoni Racković, Mnoštva, Tehno – pozicije potkulture, Moguća mesta solidarnosti, Muzeji i još po neko mesto sećanja, Jarboli, Industrija, Fotografije-portreti, Bioskopi u kulturi sećanja, 20-25-29, Das Unheimliche koncept kao praktična alatka

Fotografiju, kako navodi, koristi kao sredstvo za komunikaciju, smatrajući da je jako zanimljivo tragati za mestom na kojem se ona trenutno nalazi. “Slutim da biće fotografije treba tražiti na strani recepcije, njene prezentacije, upotrebe”, naveo je Veljović.

Izložba “Devedesete” je, posle premijernog izlaganja u Artgetu, prikazana i u Kulturnom centru Šabac i u Galeriji savremene umetnosti u Smederevu.

U Šok zadruzi će biti otvorena do 4. jula.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i