• Search form

23.05.2016 | 14:24

Digitalna ćirilica

Digitalna ćirilica

Univerzitetska biblioteka “Svetozar Marković”, povodom 90 godina od svečanog otvaranja svoje zgrade u Beogradu, pripremila je izložbu “Digitalna ćirilica” i premijerno predstavlјanje prvog digitalnog lisnog kataloga u Srbiji i digitalne izložbene vitrine Magic Box, jedinstvene u regionu i jedne od retkih u svetu.

Zgrada UBSM svečano je otvorena 24. maja 1926. godine, na Dan Ćirila i Metodija i slovenske pismenosti i kulture, a obeležavajući taj praznik slovenske pismenosti i svoju godišnjicu, Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković” priredila je izložbu “Digitalna ćirilica”, koju prate virtuelna i veb izložba.

Pored odabranih knjiga o radu i značaju Ćirila i Metodija, u vitrinama su izloženi prevodi dela slovenskih književnosti na srpski jezik, objavlјivani od sredine 19. veka do početka Prvog svetskog rata. Ti prevodi doprineli su da ožive kulturne veze Srba i ostalih slovenskih naroda čije zajedništvo su presudno učvrstili Ćirilo i Metodije hilјadu godina ranije.

U okviru izložbe, koja će svečano biti otvorena 24. maja, predstavlјene su i kartice iz lisnog kataloga koje su digitalizovane kroz projekat “Izrada celovitog elektronskog kataloga Univerzitetske biblioteke”, koji je podržalo Ministarstvo kulture i informisanja u 2015. godini. Ti listići, koji su se nekada prelistavali ručno, sada se mogu elektronski pretraživati od kuće.

Idući u korak sa najnovijim tehnologijama u bibliotekarstvu i vodeći računa o zaštiti retkih knjiga, UBSM je postala treća biblioteka u svetu (posle Harvarda i Oksforda) koja je nabavila Magic Box, uređaj koji omogućava virtuelno, ali prema osećaju korisnika gotovo stvarno, prelistavanje dragocene i zaštićene bibliotečke građe. Magic Box je kuplјen od sredstava koja su za projekat “Magična digitalna Srbija” dobijena na konkursu Ministarstva kulture i informisanja.

U toj nestvarnoj “vitrini” fizički je izloženo Četvorojevanđelјe, kao izuzetan primerak rukopisnih knjiga stvorenih zahvalјujući pismu koje su slovenskim narodima ostavili Ćirilo i Metodije.

Digitalizovano Četvorojevanđelјe može se prelistati na interaktivnom ekranu, kao i reprezentativni primerci građe koju Biblioteka poseduje: stari ćirilski rukopisi, istorijske novine, fotografije i izbor iz knjiga izloženih u vitrinama.

Na svečanom otvaranju izložbe 24. maja u podne u Karnegijevom holu UBSM prisutnima će se obratiti rektor Univerziteta u Beogradu prof. dr Vladimir Bumbaširević, upravnik UBSM prof. dr Aleksandar Jerkov i njegov zamenik dr Adam Sofronijević, te zamenica upravnika Narodne biblioteke Srbije Tamara Butigan Vučaj, a putem Skajpa uključiće se i prof. dr Ginter Milberger sa Univerziteta u Insbruku i Klaus Gravenhorst iz kompanije “CCS Content Conversion Specialists GmbH” u Hamburgu.

Svečano otvaranje izložbe biće moguće pratiti i uživo putem interneta na ovom linku

Istorijat UBSM počinje 1920. godine, kada je uprava Karnegijeve zadužbine poklonila tadašnjoj srpskoj vladi 100.000 dolara za podizanje jedne biblioteke u Srbiji. Tu odluku Karnegijeva zadužbina donela je zahvalјujući inicijativi dva istaknuta Srbina koja su u to vreme živela u SAD – diplomate Slavka Grujića, poslanika Kralјevine SHS u Vašingtonu (1871-1937) i Mihajla Idvorskog Pupina (1854–1935), slavnog profesora fizike na Kolumbija univerzitetu.

Profesori Filozofskog fakulteta i velikani srpske nauke Pavle Popović (kao inicijator), Veselin Čajkanović i Aleksandar Belić, bili su članovi Komisije za osnivanje Univerzitetske biblioteke. Kamen-temelјac postavlјen je 23. juna 1921. godine, kada je prestolonaslednik regent Aleksandar u temelј zgrade postavio povelјu na pergamentu. Biblioteka je svečano otvorena na dan Sv. Ćirila i Metodija, 24. maja 1926. godine.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav