• Search form

22.09.2016 | 18:31

Festival italijanskog filma - kultura i biznis

Festival italijanskog filma - kultura i biznis

Festival italijanskog filma u Beogradu, koji je u toku u Jugoslovenskoj kinoteci, predstavlja novu inicijativu koja kulturni aspekt povezuje sa preduzetničkim, pa tako program remek dela i najnovije produkcije italijanske kinematografije prate i poslovni susreti predstavnika italijanskog filma sa kolegama iz Srbije, u cilju jačanja poslovne saradnje.

“Mi već imamo tradicionalnu saradnju, u Srbiji je sniman italijanski film ‘Karavađo’. Poznati reditelj Pičoni radio je i u Beogradu. Sada želimo da ponudimo nove vidove saradnje. Filmska industrija je jedna od najvažnijih grana u Italiji, utiče na razvoj zemlje i u kulturnom i u ekonomskom smislu. Zato su u okviru festivala u Beograd došli i italijanski producenti i predstavnici Ministarstva kulture - da pokažemo naše kapacitete i ostvarimo neki biznis”, rekao je ambasador Italije u Srbiji Đuzepe Manco 22. septembra na konferenciji za novinare u italijanskoj ambasadi.

Manco je zahvalio direktoru Italijanskog instituta za kulturu Davideu Skalmaniju koji je realizovao ideju Gabrijele Karluči iz kulturnog udruženja Excellence.

Gabrijela Karluči je umetnička direktorka Italian Film Fashion Festivala, koji se održava u više zemalja i ovo mu je sedmo izdanje, ali prvo u Beogradu.


 Gabrijela Karluči, Đuzepe Manco i Marjan Vujović

“Došli smo u Srbiju jer je ona jedan od najvažnijih trgovinskih partnera Italije. U Srbiji ima puno italijanskih preduzetnika, a mi smatramo da uvoz-izvoz ne treba da se ograniči samo na klasičnu trgovinu, već je dobro da obuhvati razmenu na polju kulture u kojoj inače imamo dosta zajedničkih elemenata”, izjavila je Gabrijela Karluči. 

Ističući da je italijanski film važan deo svetske kinematografije, posebno zahvaljujući delima iz doba neorealizma, ona je podsetila da Italija ima 14 Oskara za najbolji strani film (najveći broj u toj kategoriji), kao i svetski poznate autore Felinija, Antonionija, Beninjija..

“Međutim, u poslednje vreme oseća se praznina kada je reč o italijanskom filmu u Srbiji. Ranije je bio više prisutan. Zato nam je važan program nove produkcije na festivalu. Pozvali smo distributere i predstavnike televizijskih kuća i nadamo se da će neki od tih deset novih filmova biti otkupljen za prikazivanje u Srbiji”, rekla je Gabrijela Karluči, najavljujući skup italijanskih i srpskih profesionalaca za 23. septembar u Italijanskom institutu za kulturu.

“Italija je pogodno mesto za produkciju i koprodukciju, a usvojeni su i zakoni na državnom i lokalnom nivou koji podstiču saradnju. Predstavićemo aktualni projekat regije Lacio vredan 20 miliona evra, u kojem mogu da učestvuju i zemlje van Evropske unije. Takođe, želimo da vidimo kakvi su potencijali Srbije za koprodukcije. Predstavićemo i međunarodni konkurs za mlade reditelje i scenariste, od 15 do 18 godina”, rekla je Gabrijela Karluči.

Ambasador Manco i Gabrijela Karluči zahvalili su Jugoslovenskoj kinoteci kao domaćinu festivala, a upravnik Muzeja Kinoteke Marjan Vujović istakao je da je saradnja sa ambasadom Italije i Institutom za kulturu kontinuirana, tokom cele godine.

“Kada nan je ponuđen ovaj sjajan program odmah smo prihvatili. Mi imamo dosta programa koji promovišu različite nacionalne kinematografije, ali ovaj festival je jedinstven po tome koliko je bogat i višeslojan”, rekao je Vujović i podsetio na spektakularno otvaranje Festivala italijanskog filma 16. septembra, kada je u Kinoteci nastupio slavni trubač Mauro Maur.

Vujović je dodao da Jugoslovenska kinoteka redovno sarađuje i sa najvažnijim kinotekama u Italiji na restauraciji i promociji starih filmova.
 
Prvi dobitnik najvišeg priznanja Jugoslovenske kinoteke Zlatni pečat bio je italijanski reditelj Đuzepe de Santis, podsetio je Vujović i najavio da će Kinoteka dogodine obeležiti stogodišnjicu De Santisovog rođenja, u saradnji sa Italijanskim institutom za kulturu.


  Suđenje Mata Hari

Glavni program Festivala italijanskog filma nudi od 22. do 25. septembra izbor savremenih ostvarenja, među kojima su “Suđenje Mata Hari” (2016) Rosane Patricije Siklari, “Osvajanje uspona” (2015) Roze Kjara Skaljone, “Povratak žene” (2016) Emanuele Imbuči i “Ustika: Nestali dokumenti” (2016) Renca Martinelija, koji je najavljen i kao gost festivala u Beogradu.

Pored filmskog programa, Italijanski institut za kulturu u Beogradu 23. septembra organizuje panel i sastanke sa predstavnicima italijanske i srpske kinematografije. Kako je najavljeno, poseban fokus biće na mogućnostima snimanja u Italiji, koje će predstaviti Italijanska filmska komisija, kao i na srpsko-italijanskim koprodukcijama. Sastancima će prisustvovati predstavnici Rai Cinema, Ministarstva kulture i turizma Italije, Italijanske filmske asocijacije… Govoriće i Ugo di Tulio, profesor sa Univerziteta u Pizi, kao i Nikola Đuliano, producent Oskarom ovenčanog ostvarenja “Velika lepota” i stalni saradnik reditelja Paola Sorentina.

U okviru dosadašnje tradicije italijansko-srpskih koprodukcija, najčešće su italijanski filmovi snimani u Srbiji. Najnovija saradnja je ostvarenja u okviru filma “Questi giorni”, koji je premijerno prikazan na proteklom Filmskom festivalu u Veneciji.

Program Festivala italijanskog filma nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org.

*Foto: Antonio Ahel

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav