Kakvo civilno društvo želiš?
Nacionalna konferencija “Uključi se - Kakvo civilno društvo želiš?” biće održana 20. i 21. februara u Sava centru u Beogradu, a posvećena je kreiranju prve Nacionalne strategije za stvaranje podsticajnog okruženja za razvoj civilnog društva.
U organizaciji Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom Vlade Srbije, konferencija će okupiti 350 predstavnika institucija, organa državne uprave i jedinica lokalne samouprave, kao i organizacija civilnog društva.
Cilj donošenja strategije, kako je istaknuto, jeste uspostavljanje okvira za razvoj i održivost građanskog društva, unapređenje saradnje institucija vlasti i organizacija civilnog društva, kao i definisanje mera za veće uključivanje zainteresovane javnosti u procese kreiranja i sprovođenja politika, radi daljeg razvoja i demokratizacije našeg društva, promocije i zaštite ljudskih prava i slobode udruživanja.
Nakon svečanog otvaranja konferencije i predstavljanja najboljih primera i naučenih lekcija iz EU i regiona u vezi sa procesom kreiranja i primene strateških okvira za razvoj civilnog društva, učesnicima će biti predstavljen predstojeći koraci u procesu izrade u proces izrade Nacionalne strategije za stvaranje podsticajnog okruženje za razvoj civilnog društva.
Radni deo konferencije podrazumeva primenu metodologije “Otvorenog prostora” (Open Space) koja omogućava grupno promišljanje složenih tema, uz princip samoorganizovanja i postizanje rezultata u jako kratkom vremenskom periodu. Tom metodom kreira se iskustvo koje daje mogućnost učestvovanja u najzanimljivijem razgovoru, i to sa naglaskom na razgovoru, umesto slušanja prezentacija.
Primenom metodologije “Otvorenog prostora” Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom želi da pruži mogućnost organizacijama civilnog društva da direktno učestvuju u kreiranju okvira za sadržaj buduće strategije. Kroz široki participativni proces osigurava se da je ova strategija dokument koji se kreira “odozdo”, u skladu sa vizijom razvoja koju ima civilni sektor, uvažavajući sve specifičnosti perspektive, položaja i konteksta u kome deluju OCD u Srbiji.
Svaki od učesnika/ca imaće priliku da se aktivno uključi u razgovor o najvažnijim temama i prioritetnim oblastima prvog strateškog okvira za podsticajno okruženje i razvoj civilnog društva, da odgovara na pitanja kakvo civilno društvo u Srbiji 2018. godine želi i koje su najvažnije promene koje želi da vidi 2018. godine u odnosu na sadašnji period.
Drugog dana konferencije, na završnoj sesiji, učesnici/ce će, nakon što izglasaju najvažnije oblasti i teme, raditi i na izradi strateških koraka koji su potrebni kako bi se željena vizija ostvarila u okviru svake pojedinačne teme, kao i o konkretnim aktivnostima koje ti koraci uključuju.
Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom pozvala je prijavljene predstavnike civilnog društva da se aktivno uključe u rad tokom oba dana konferencije i da stručnošću i profesionalnim iskustvom doprinesu izradi radnog teksta ovog strateškog dokumenta koji će odrediti dalji razvoj i budućnost civilnog društva u Srbiji.
Konferencija je organizovana u saradnji sa EU IPA 2011-2013 projektom “EU podrška Kancelariji za saradnju sa civilnim društvom” i TACSO kancelarijom u Srbiji - EU programa People 2 People.
Program konferencije moguće je preuzeti OVDE.
(SEEcult.org)