• Search form

05.11.2016 | 20:16

KND: 28. MNP-Pred sudom 1/3

KND: 28. MNP-Pred sudom 1/3

28. Memorijal Nadežde Petrović: PRED SUDOM, Umetnička galerija “Nadežda Petrović”, Čačak, 24. septembar – 1. novembar 2016.

1/3 - Kritičarka na delu: Snežana Stamenković, istoričarka umetnosti

U nastavku serijala “Kritika na delu” istoričarka umetnosti Snežana Stamenković govori o 28. Memorijalu Nadežde Petrović u Čačku, ocenjujući da su selektori izložbe “Pred sudomStevan Vuković i Simona Ognjanović postavili prava pitanja koja se tiču sadašnjosti i “na najbolji način pokazali šta je ono što u današnjem vremenu ne štima”.

Prema rečima Snežane Stamenković, 28. Memorijal Nadežde Petrović postavlja prava pitanja i iz perspektive umetnika, i iz perspektive umetnosti, pozicije umetnika i umetnosti u lokalnom okruženju, načina njihovog vrednovanja, promišljanja njihove umetnosti i njihove relacije sa društvom.

“Kroz četiri koncepcije celine Simona i Stevan su pokušali da na specifičan način govori o onome što se dešava sada i ovde. Pritom su izabrali radove koje nije lako izložiti, ali su uspeli da naprave u prostoru Umetničke galerije ‘Nadežda Petrović’ atraktivnu postavku koja sve te radove, koji su veoma konceptualistički - dakle jako se teško sagledavaju, učine vizuelno zanimljivim. Pokazali su do koje mere je dubok jaz između nepravednosti različitih sistema koji postoje u današnjem svetu i humanističkog okvira koji je okvir umetnosti. Kada su sučelili te dve krajnosti, čini mi se da su na najbolji način pokazali šta je ono što u današnjem vremenu ne štima”, navela je Snežana Stamenković, ističući i važnost istorijskog pregleda koji nudi izložba “Pred sudom” sa radovima više od 20 umetnika iz Srbije i sveta.

“Pogled u istoriju je uvek problematičan i uvek zavisi od interpretacije. Njih dvoje su se čuvali od interpretacije. Međutim, uspeli su da pronađu radove koji na savršen način korespondiraju sa sadašnjim vremenom, i nema potrebe da ih dodatno objašnjavate i dodatno tumačite. Sve je jasno, sve je vidljivo i lako čitljivo”, navela je Snežana Stamenković.

Snežana Stamenković posebno je istakla i da izložba “Pred sudom” promisljeno referiše na različite uloge Nadežde Petrović koja je, kako je navela, izuzetno kompleksan lik u istoriji savremene umetnosti i kamen temeljac savremene umetnosti u Srbiji.

“Njeno polje delovanja je bilo izuzetno široko i kao takvo je plodno tlo za reinterpretaciju, čitanje, interpretiranje, za način na koji se može shvatiti uloga i mesto pre svega umetnika, a onda i samog njegovog dela, umetnosti, intitucija… Sve su to polja u kojima je u najširem smislu delovala Nadežda Petrović. Ovaj koncept koji su proizveli Stevan i Simona  referiše na sve te njene uloge na najpromišljeniji način zato što oni nisu krenuli na prvu loptu - nisu krenuli da iščitavaju neka uobičajena mesta u njenom radu, već su se trudili da pre svega osvetle onaj odnos koji se tiče društvenosti, načina na koji je promišljala ulogu umetnosti u društvu, ulogu umetnika, načina na koji je čitala istoriju, jer i ovaj memorijal je čitanje istorije i načina njene interpretacije u današnjem trenutku, sada i ovde. To su radovi iz različitih perioda, međutim svaki od njih ima svoje mesto u savremenosti, u ovom trenutku”, istakla je Snežana Stamenković, podsećajući da je Memorijal Nadežde Petrović manifestacija koja je osnovana 1960. godine i proizašla je iz određenog kulturno-političkog i ekonomskog okvira koji je postojao ne samo na lokalu – u Čačku, odakle je potekla inicijativa, već i na nivou tadašnje Socijalističke Republike Srbije, ali i čitave SFRJ.

“Ona se pre svega ogledala u izvesnoj ekonomskoj snazi regiona koji su pokušavali i na kulturnom planu da afirmisu i svoje nasleđe s jedne strane, a s druge strane i samu svoju poziciju unutar kulturne sredine”, navela je Snežana Stamenković, dodajući da je kulturna politika tadašnje SFRJ dozvoljavala, pa čak i stvorila uslove da se napravi čitav sistem institucija koji je omogućio stvaranje ne samo muzeja i različitih ustanova kulture, već i čitavog sistema u oblasti umetnosti.

“Deo tog sistema je i Memorijal Nadežde Petrović, koji je delovao lokalno, ali je imao globalnu funkciju. Njegova funkcija bila je pre svega u edukaciji, pre svega lokalnog stanovništva u oblasti vizuelnih umetnosti, zatim u afirmaciji savremene umetnosti, i u načinu na koji je delovao u sklopu kulturne politike u sklopu čitavog sistema razvoja vizuelnih umetnosti po centrima. Jedan je bio Beograd, drugi Novi Sad, treći Čačak, Niš itd. Svaki grad u regionu koji je pokrivao određeni region imao je svoju ulogu. Čačak je bio centar za zapadnu Srbiju”, navela je Snežana Stamenković, ukazujući i na značaj ekonomskog osnaženja umetnika koji se bave savremenom umetnošću kao jednog od ciljeva bijenala, pre svega kroz afirmaciju lika i dela Nadežde Petrović.

*O 28. Memorijalu Nadežde Petrović u narednim epizodama serijala "Kritika na delu" govoriće istoričari umetnosti Dejan Sretenović i Maja Stanković


Projekat KRITIKA NA DELU, koji realizuje NFC "Filmart“, u saradnji sa portalom SEEcult.org, podrazumeva produkciju kratkih video emisija na temu odabranih značajnih izložbi koje se u Srbiji realizuju u 2016. godini. Cilj je revitalizovanje likovne kritike u oblasti savremenih vizuelnih umetnosti i ukazivanje na značajnu edukativnu ulogu kritičke reči namenjene široj publici.

Svaku izložbu koja je u fokusu pratiće po tri priloga iz ugla različitih likovnih kritičara/kustosa/istoričara umetnosti, koji će biti emitovani na portalu SEEcult.org i njegovom YouTube kanalu, kao i na Fb strani projekta Kritika na delu

_ _ _

Produkcija: NFC Filmart, Požega, 2016.
Partner: SEEcult.org, Beograd

Urednica: Slađana Petrović Varagić
Reditelj: Dejan Petrović
Snimatelj/montažer: Sreten Vuković
Grafički dizajner: Uroš Pavlović

Podrška: Ministarstvo kulture i informisanja Srbije

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav