• Search form

27.03.2009 | 12:56

Kraftverk potvrđeni na Exitu

Uticajna nemačka grupa Kraftverk (Kraftwerk) potvrđena je među učesnicima desetog Exit festivala u Novom Sadu, a nastupiće 11. jula na glavnoj bini.

Kraftverk su ranije već najavljeni i na INmusic festivalu na zagrebačkom Jarunu, koji će biti održan četvrti put 24. i 25. juna. Uoči Exita, Kraftverk će nastupiti i 9. jula na Balaton festivalu u Mađarskoj.

Nemački pioniri elektronske muzike i predvodnici eksperimentalne scene trenutno su na južnoameričkoj turneji sa popularnom britanskom grupom Rejdiohed (Radiohead).

Kraftverk potvrđeni na Exitu

Uticajna nemačka grupa Kraftverk (Kraftwerk) potvrđena je među učesnicima desetog Exit festivala u Novom Sadu, a nastupiće 11. jula na glavnoj bini.

Kraftverk su ranije već najavljeni i na INmusic festivalu na zagrebačkom Jarunu, koji će biti održan četvrti put 24. i 25. juna. Uoči Exita, Kraftverk će nastupiti i 9. jula na Balaton festivalu u Mađarskoj.

Nemački pioniri elektronske muzike i predvodnici eksperimentalne scene trenutno su na južnoameričkoj turneji sa popularnom britanskom grupom Rejdiohed (Radiohead).

Publika Exita može da očekuje vizuelni spektakl, koji je sinonim za koncerte grupe Kraftverk, poput beogradskog u junu 2005. godine na stadionu Tašmajdan. Tada su nastupili povodom promocije duplog koncertnog albuma “Minimum Maximum”, a završili su dvoipočasovni audio i video spektakl posle tri bisa.

Kraftverk (elektrana na nemačkom) su ostvarili snažan uticaj na brojne muzičare i smerove, postavši jedna od najuticajnijih i najvažnijih elektronskih grupa na svetu. Tokom 40-godišnjeg postojanja objavili su deset uspešnih studijskih, nekoliko kompilacijskih i jedan album uživo.

Posle nekoliko eksperimentalnih albuma (Kraftwerk, 1971, Kraftwerk 2, 1972. i Ralf und Florian, 1973), grupa je napravila proboj albumom “Autobahn” 1974. godine i 22-minutnom naslovnom pesmom, koja je postala svetski hit, afirmišući upotrebu sintisajzera i elektronike.

Usledila su tri takođe veoma uspešna albuma “Radio-Activity” (1975), “Trans-Europe Express” (1977) i “The Man Machine” (1978).

Muzika Kraftverka smatra se direktnim uticajem za nastanak rane hip-hop muzike i sint-popa 80-ih godina prošlog veka, a ubrzo zatim i celokupne elektronske muzike kakvu svet danas poznaje.

Pioniri detroitskog tehna, čikaškog hausa, te rana britanska esid-haus i nemačka trens scena, navode Kraftwerk kao izvor svog stvaralaštva. Na listi izvođača koji su ih navodili kao uzore i koristili njihove semplove mogu se pronaći i Depeche Mode, Duran Duran, Afrika Bambaataa, Laurent Garnier, R.E.M, Beck, Madonna, Chemical Brothers, Rammstein, Coldplay, New Order, KLF…

Dva studenta Dizeldorfske akademije, Florian Schneider i Ralf Hutter zajedno su svirali u bendu Organisation sa kojim su 1970. izdali album “Tone Float” da bi ga ubrzo zatim napustili i osnovali Kraftverk. Tako počinje i njihova saradnja sa legendarnim Konradom Plankom, čuvenim producentom tadašnje nove muzičke scene u Nemačkoj koju su britanski kritičari žovijalno prozvali “krautrock”, a postavila je temelje elektronske muzike, ali i redefinisala savremeni rok i pop.

Plank je bio producent prva četiri albuma Kraftverka i suštinski uticao na njihove buduće studijske veštine koje do samostalnog izražaja dolaze 1974. godine na albumu i istoimenom singlu “Autobahn”, kojim su stigli do međunarodnog uspeha i 25. mesta na američkoj i 11. na britanskoj top listi singlova.

Kraftverku se u tom periodu pridružuje Emil Schult, slikar i pesnik koji bendu daje ceo vizuelni identitet, ali i neke od najpoznatijih stihova. Ralfu i Florijanu se pridružuju Wolfgang Flur i Karl Bartos, nakon čega kreću na prvu turneju, a ubrzo osnivaju i legendarni Kling Klang studio u Dizeldorfu.

Usledili su albumi “Radio-Activity” i “Trans-Europe Express”, a bend gradi i svoj prvi 16-kanalni sekvencer, što predstavlja svojevrsnu prekretnicu u istoriji savremene muzičke produkcije.

U tom periodu Kraftverk transformišu sopstveni stil i oblikuju prve pop numere, istovremeno nudeći estetiku budućnosti i viziju novog društva u muzičkim parolama na albumu “The Man-Machine”. Agit-prop estetika inspirisana delima sovjetskog konstruktiviste Lazara Lisickog ovekovečila je omot albuma, ali i njegovog singla “The Model”, koji je dostigao prvo mesto top lista.

Sa tog albuma su i singlovi “Neon Lights”, koji su obradili kasnije Simple Minds i U2, kao i čuvena pesma “The Robots”, koju nose stihovi po uzoru na pokret ruskog futurizma: “Ja tvoj sluga, ja tvoj rabotnik”.

Kraftverk su 80-te započeli albumom “Computer World”, nastavljajući vizionarsku potragu za muzikom novog doba, čega se i Ralf Hutter nedavno prisetio u jednom od izuzetno retkih intervjua: “Napravili smo koncept albuma ‘Computer World’ 1981. godine a da sami nismo imali kompjutere u to doba”.

Te godine svirali su na čak 96 koncerata, da bi nakon toga usledila gotovo decenijska koncertna pauza. Ipak, 1983. godine objavili su singl “Tour De France”, na različitim jezicima, poput nemačkog, engleskog, francuskog, pa i japanskog. Singl je trebalo da bude deo albuma pionirskog naslova “Techno Pop”, ali je zbog teške Ralfove biciklističke nesreće izašao tek 1986. kao “Electric Café”.

Na samom početku 90-ih Kratverk menjaju većinu postavke u Kling Klang studiju i analognu opremu ubrzo menjaju digitalni sekvenceri i kompjuteri sa ranim produkcijskim softverom. Flur i Bartos ubrzo napustaju bend, a na njihovo mesto dolaze Friz Hilpert i Henning Sćmitz koji su i danas u bendu. Plod svojevrsne renesanse postaje album “The Mix”, koji sadrži remasterizovane i rearanžirane singlove benda.

Usledila je turneja, a do 1998. godine odsvirali su oko stotinu koncerata.

Pesmu “Expo 2000”, posvećenu Svetskoj izložbi u Hanoveru, izdali su 2000. godine, a remikse tada rade kultna tehno etiketa “Underground Resistance” i DJ Rolando, čime je zatvoren pun krug Kraftverkovog uticaja na kreiranje današnje elektronske muzike.

Ubrzo zatim se Kraftverk četvorka pojavljuje sa laptop kompjuterima na kojima rade napredno sekvenciranje koje prati savršeno sinhronizovani video radovi. Poslednjih nekoliko godina njihova davna vizija kompjutera kao punog instrumenta postala je čista stvarnost.

Početkom ove godine krenuli su na turneju bez Florijana, jer ne voli da putuje.

Kulminacija novog koncepta živih nastupa benda izašla je 2005. godine na njihovom prvom koncertnom DVD izdanju “Minimum-Maximum”.

Deseti Exit festival biće održan od 9. do 12. jula na Petrovaradinskoj tvrđavi, a ulaznice mogu da se kupe u pretprodaji preko sajta Gigstix.com, po ceni od 5.990 dinara. To je popust od 40 odsto u odnosu na redovnu cenu od 9.990 dinara.

Sajt Exita je www.exitfest.org

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.