• Search form

07.04.2018 | 14:15

Kuda ide ULUS?

Kuda ide ULUS?

Burne reakcije na poteze uprave Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS) među članstvom te organizacije koja ima reprezentativan status, ali i u najširoj javnosti, povod su za debatu koja će biti održana 10. aprila u Kulturnom centru Baraka – nekoliko dana uoči najavljene Skupštine ULUS-a, a zamišljena je kao konstruktivan dijalog suprotstavljenih strana unutar samog udruženja koji je neophodan da bi se ustanovilo u kojem smeru ono zapravo ide.

“Na osnovu nekoliko spornih odluka ULUS-a, relativizujuće retorike za javnost, organizovanja nižerazrednih izložbi u ULUS-ovim izložbenim prostorima, kršenja Statuta u više navrata, neadekvatnog i neažuriranog obaveštavanja svojih članova o aktivnostima udruženja, stiče se utisak da ULUS funkcioniše u interesu svih sem samih umetnika, zbog kojih nominalno i postoji. Sve ovo dovelo je do toga da umetnici počnu da napuštaju svoje matično udruženje, da se samoorganizuju i osnivaju nova udruženja, preko kojih bi ostvarivali svoja prava iz okvira struke, koja nisu u stanju da ostvare preko ULUS-a odnosno, do potpune apatije starijih članova, koji nisu obučeni da se bave pitanjima koja nemaju dodirnih tačaka sa umetnošću”, naveli su organizatori debate ULUS, Quo vadis?, koju će moderirati samostalni umentik Arion Asllani.

Među povodima za debatu je i nedavna vest da je Upravni odbor ULUS-a predložio suprugu bivšeg predsednika Srbije Dragicu Nikolić za počasnog člana tog strukovnog umetničkog udruženja, osnovanog davne 1919. u Beogradu, koje se, pored organizovanja izložbi, bijenala i trijenala, bavi i radom na unapređenju socijalno-pravnog statusa svojih članova, kao i angažovanjem na rešavanju, odnosno poboljšanju materijalnog, stambenog i ateljeskog pitanja članova, što je definisano Statutom.

Šta je starije - Upravni odbor ili Skupština ULUS-a? Da li je ULUS-u potrebna regeneracija ili reorganizacija? Da li je moguće dobiti status samostalnog umetnika bez članstva u strukovnom udruženju? Umetnički savet ili Programski savet? Sistemsko rešavanje finansiranja ULUS-a? Da li je ULUS-u potrebna profesionalna plaćena uprava ili umetnici, članovi Udruženja, treba da nastave taj posao? Umetničke sekcije u Udruženju, za ili protiv? Stalno zaposleni kustos ili kustos po projektu (konkurs)? ULUS kao verska ustanova (krsna slava, bijenale crkvene umetnosti), obojena nacionalna ustanova (izložbe ruskih akvarela, ruska zastava na pročelju Cvijete) ili građansko strukovno udruženje? Šta se dešava sa komisijom za dodelu ateljea i da li je ULUS-u potrebno stalno telo koje se bavi pitanjem umetničkih ateljea? Zašto mladi umetnici ne žele povezivanje sa ULUS-om? To su neka od predloženih otvorenih pitanja za debatu, koja će početi u 19 sati u KC Baraka (Makedonska 42, ulaz iz Nušićeve). U pauzama je najavljen “intermeco iznenađenja”.

Skupština ULUS-a, inače, zakazana je za 14. april u 14 časova u Umetničkom paviljonu “Cvijeta Zuzorić”, a među tačkama dnevnog reda je i usvajanje izmena i dopuna Statuta, čiji je predlog takođe izazvao burne reakcije, a Upravni odbor je u međuvremenu odustao od prvobitnog plana.

Nakon javne rasprave o predloženim izmenama i dopunama Statuta, u okviru koje je 3. aprila održana i tribina, odlučeno je će Skupštini biti predložen na usvajanje samo predlog izmene čl. 29 Statuta koji se odnosi na kvorum tog tela, odnosno neophodnost prisustva najmanje 120 aktivnih članova radi punovažnog odlučivanja, kao i na pravo prioritetnog odlučivanja o nastalim problemima ukoliko za odluku glasa dvotrećinska većina kvoruma.

Predlogom izmena i dopuna Statuta, kako je UO objavio na sajtu ULUS-a, predviđeno je da Skupština punopravno odlučuje ako je prisutno najmanje 90 aktivnih članova, te da Skupština ima pravo prioritetnog odlučivanja ukoliko za odluku glasa 50% plus jedan od kvoruma.

Povodom burnih događaja u vezi sa ULUS-om, pokrenuta je i onlajn peticija za razrešenje članova svih organa i tela tog udruženja, koju je potpisalo gotovo 90 umetnika.

Peticiju je pokrenula Inicijativa umetnika, smatrajući da je rukovodstvo ULUS-a odgovorno za aktuelnu poražavajući situaciju tog udruženja koje bi sledeće godine trebalo da napuni 100 godina postojanja, a nalazi se u “krajnje kritičnoj situaciji, izazvanoj neodgovornošću i neprofesionalnošću organa upravljanja”.

Navodeći da je dodela počasnog članstva Dragici Nikolić u suprotnosti sa aktuelnim Statutom ULUS-a, te da se na najavljenoj Skupštini tog udruženja “evidentno planira manipulacija članstvom, u cilju promene Statuta", Inicijativa je navela da aktuelna uprava ULUS-a “nema legitimitet, kao ni prethodna, koja je izabrana na nelegalnoj Skupštini decembra 2013. godine i čiji je izbor osporen prvostepenim sudskim rešenjem”.

Prvobitno najavljene promene Statuta ocenjene su kao “pokušaj puča kojim se uzurpiraju ovlašćenja Skupštine i prenose na UO”, koji trenutno čine Miroslav Lazović (predsednik), Dušan Rusalić (zamenik predsednika), Dragana Knežević, Ljiljana Mićović, Zdravko Milinković, Slobodan Kuzmanović i Nenad Glišić.

Odsustvo unapred javno dostupnog spiska “aktivnih” članova ocenjeno je u peticiji kao “osnov za manipulacije i zloupotrebe vezane za organizaciju i održavanje Skupštine”.

“Skupština, koja bi po zakonu morala da se održi najmanje jednom godišnje, nije održana između 2013. i 2016. godine, kao ni čitave 2017. godine. Ostala je nepoznanica kako su završni računi usvajani, budući da Zakon o udruženjima predviđa da ih Skupština usvaja svake godine. Postavljamo pitanje: Da li je Uprava falsifikovala finansijske izveštaje, objavljene na sajtu APR-a?”, navela je Inicijativa u peticiji, dodajući da se urušavanje ugleda ULUS-a ogleda kroz: sporan kvalitet programa, dodeljivanje počasnog članstva suprotno Statutu, problematične kriterijume za izbor članova organa i tela ULUS-a, potpunu netransparentnost na svim nivoima, što podrazumeva i odsustvo javnosti rada svih organa i tela, lošu komunikaciju sa članstvom, neodgovornost u obavljanju poverenih poslova vezanih za utvrđivanje statusa samostalnih umetnika i plaćanje doprinosa samostalnim umetnicima, nebrigu o ateljejskom fondu i evidentne zloupotrebe istog, nenamensko trošenje novca i neodgovoran odnos prema dodeljenim sredstvima, nezakonito iznajmljivanje prostora, što dovodi Udruženje u opasnost od otuđenja sedišta ULUS-a, dok se istovremeno članovima naplaćuju izlagački termini, manipulaciju kriterijumima u vezi sa prijemom u članstvo i utvrđivanjem statusa samostalnog umetnika. Celokupno stanje ukazuje na nameru potpunog urušavanja i gašenja jedinog strukovnog udruženja za likovne umetnike”, ocenila je Inicijativa, koju čine Anica Vučetić, Nina Todorović, Mirjana Denkov i Dragoslav Krnajski.

Potpisnici peticije su umetnici različitih generacija, među kojima su i Sanja Latinović, Šejma Fere, Miodrag Miško Petrović, Ivana Smiljanić, Dejan Kaludjerović, Ivan Zupanc, Jelena Mijić, Selman Trtovac, Boba Stojadinović, Mira Odić, Ana Srbinović, Ljiljana Bursać, Stjepan Mimica, Ivona Fregl, Željka Momirov, Svetlana Volić, Jelena Trpković, Predrag Terzić, Predrag Kočović, Isidora Ilić, Branislav Nikolić…

UO ULUS-a je, inače, odbacio kritike zbog predloga da Dragica Nikolić postane počasni član, navodeći da je dodela tavog statusa u skladu sa Statutom. Povodom, kako je naveo, “neverovatno (blago rečeno)” burnih reagovanja javnosti na tu vest, UO ULUS-a saopštio je da je to udruženje skoro od samog osnivanja ustanovilo formu počasnog članstva kao izraz zahvalnosti pojedincima ili grupama koji su svojim delovanjem doprinosili radu, promovisanju, ali i opstanku ULUS-a.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav