Kulberg na kraju BDF-a
Švedski Kulberg balet, jedna od najboljih i najpoznatijih kompanija modernog plesa u svetu, nastupiće 15. aprila u Sava centru na kraju Beogradskog festivala igre (BDF), koji će sredinom maja imati i neformalni nastavak u Novom Sadu, gde će ekskluzivno predstaviti jednu od najvećih zvezda svetske plesne scene - Mihaila Barišnjikova.
Švedski Kulberg balet, jedna od najboljih i najpoznatijih kompanija modernog plesa u svetu, nastupiće 15. aprila u Sava centru na kraju Beogradskog festivala igre (BDF), koji će sredinom maja imati i neformalni nastavak u Novom Sadu, gde će ekskluzivno predstaviti jednu od najvećih zvezda svetske plesne scene - Mihaila Barišnjikova.
Umetnička direktorka BDF-a Aja Jung rekla je danas na konferenciji za novinare da je Novi Sad izabran za gostovanje Barišnjikova zato što “Beograd nije imao sluha” za dopunu festivalskog programa, a potvrdu o njegovom učešću dobila je pre svega nekoliko meseci, kada je već bila zaokružena finansijska konstrukcija.
BDF-a je pohvalila danas i umetnička direktorka Kulberg baleta Ana Grip (Anna), čestitajući Beogradu na “fantastičnom festivalu i impresivnom programu”.
Program šestog BDF-a, koji je počeo 1. aprila premijernim gostovanjem Baleta Monte Karla u Srbiji, zvanično će biti završen koreografijama bivšeg umetničkog direktora Kulberg baleta Johana Ingera, koji se poklonio publici BDF-a i pre dve godine.
Prema rečima Aje Jung, gostovanje Kulberg baleta dogovoreno je još 2007. godine, kada se ta trupa predstavila Ingerovim delom “Kao ako” i “Aluminijumom” Matsa Eka.
Kulber balet sada će, nakon nastupa u Cankarjevom domu u Ljubljani i uoči gostovanja u Budimpešti, izvesti u Sava centru Ingerove koreografije “Napuštena kuća” i “Ludak koji hoda”, koje se bave međuljudskim odnosima, a rađene su zapravo za Holandski plesni teatar (NDT).
Za predstavu “Napuštena kuća”, premijerno izvedenu 2002. godine u NDT-u, muziku je radio Lajko Feliks, dok je muzika Morisa Ravela podloga za koreografiju “Ludak koji hoda” - dramatičnu avanturu o tri žene, čija je premijera bila 2001. godine.
Inger je od 2003. do 2008. vodio Kulberg balet, koji je osnovan kao putujuća plesna kompanija pre 42 godine, a danas ima 18 igrača iz 11 zemalja.
Kulberg balet gostovao je u više od 50 zemalja i predstavlja veliki izvozni program Švedske, istakla je sadašnja direktorka Ana Grip, navodeći da je igračka tradicija te kompanije građena na društvenoj i literarnoj osnovi.
Kulberg balet sada nema stalnog koreografa, a traži u Stokholmu i novi prostor za rad, dok u planu ima turneju sa postavkama Ingera, čija je plesna karijera počela angažmanom u Kraljevskom švedskom baletu, a potom u NDT-u. Koreografski prvenac, predstavu “U međuvremenu”, radio je za NDT II, a donela mu je prestižne nagrade nakon učešća 1995. na Holandskom plesnom festivalu.
Osnivač Kulberg baleta bila je Birgit Kulberg, jedna od najuticajnijih ličnosti u oblasti baleta i savremene igre u Švedskoj i svetu, a počela je 1967. sa svega osam igrača. Tokom 70-ih Mats Ek je kreirao za tu trupu snažne i socijalno angažovane postavke, dok se 80-ih koncentisao na nove verzije klasičnih ostvaranje, poput “Žizele”, “Labudovog jezera” i “Uspavane lepotice”.
Tokom ukupno 26 godina, koliko su Birgit Kulberg i Ek vodili trupu, gradeći veliki ansambl i antologijski repertoar, Kulberg balet je zauzeo poziciju vodeće svetske kompanije moderne igre.
Na BDF-u su protekle dve nedelje izvedene celovečernje plesne produkcije nacionalnih baletskih kompanija i plesnih trupa iz Monaka, Velike Britanije, Holandije, Brazila, Francuske / Izraela i Nemačke, uz raznovrstan prateći program.
Festival ovogodišnjim sloganom “Misao u pokretu” ističe da je “mnogo misli koje se mogu odigrati”, da je “igra beskrajna misao” i “pokušaj sličan pisanju na vodi”.
Osim Baleta Monte Karla, među učesnicima BDF-a bili su i britanska kompanija Rendom dens, holandska Koni Jansen dens kompanija iz Roterdama, kao i brazilske plesne trupe Sociedade Masculina i Nacionalni balet Sao Paola.
Nastupili su i nemački TheaterHaus Štutgart i Štutgart balet, kao i Emanuel Gat iz Francuske.
BDF od osnivanja okuplja najznačajnije baletske i savremene plesne kompanije iz sveta, u saradnji sa teatrima i institucijama u regionu, pod pokroviteljstvom Međunarodnog saveta za igru pri UNESCO, na čiju je inicijativu i osnovan.
Proces planiranja, organizacije, kao i domaće i međunarodne promocije BFI-ja, uključuje ambasade i inostrane kulturne centre u Beogradu, ministarstva kulture ili druge nadležne institucije i fondacije zemalja učesnica festivala, kao i Ministarstvo kulture Srbije i Sekretarijat za kulturu Skupštine grada Beograda.
Sajt BDF-a je www.belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)