• Search form

12.06.2015 | 16:01

Kultura u eri Kardašijana

Kultura u eri Kardašijana

Konferencija o kulturi u digitalnom dobu, koju Britanski savet organizuje 12. i 13. juna u Beogradu, ukazala je na mnogobrojne mogućnosti predstavljanja kulture na internetu i neophodnost snažnijeg delovanja u toj oblasti, posebno u vreme koje sve više postaje era Kardašijana i drugih sadržaja zabave koji agresivno zaokupljaju pažnju globalne zajednice.

Otvarajući konferenciju “Marketing i komunikacije institucija kulture u digitalnoj eri”, britanski ambasador u Beogradu Denis Kif i ministar kulture i informisanja Srbije Ivan Tasovac ukazali su na neophodnost promene pristupa sektora kulture prema novim tehnologijama.

Navodeći da su digitalne tehnologije drastično promenile svakodnevni život, Kif je konstatovao da je i kultura primorana da se promeni. Internet je povezao ceo svet, ali, kako je dodao, kultura mora da se izbori za svoje mesto u njemu, posebno zbog lake dostupnosti zabavnih sadržaja.

Tasovac je rekao da će institucije kulture, ukoliko se ne prilagode novoj stvarnosti, izgubiti korak sa vremenom, ali i sa publikom i svojom osnovnom misijom da učine svoje sadržaje dostupnim što širem krugu ljudi.

Kao pozitivan primer, Tasovac je naveo eksperiment Centra za digitalne humanističke nauke od pre nekoliko godina koji je podrazumevao objavljivanje najzanimljivijih odrednica iz “Srpskog rječnika” Vuka Stefanovića Karadžića na sajtu reklakaza.la, a na Fejsbuku je za kratko vreme privukao na hiljade sledbenika.

Prema rečima Tasovaca, za taj “mali društveni i humanistički eksperiment” bili su neophodni samo “dobra ideja, pristup internetu i budžet od ukupno nula dinara”. To je, kako je dodao, primer inicijative koja "nije bila uspešna samo zato što je bila popularna, nego zato što je pokazala kako se jedan važan deo srpskog kulturnog nasleđa može učiniti dostupnijim i razumljivim mlađim generacijama".

“Ova virtuelna zajednica pasioniranih slovoljubaca je zahvaljujući digitalnim tehnologijama gradila aktivan, kritički pogled ka prošlosti i svest o promenljivosti jezičkih i kulturnih konvencija, i to sa nemalom dozom humora, ali i uz dužno poštovanje tradicije, koji ne moraju i ne treba da isključuju jedno drugo”, rekao je Tasovac, dodajući da je konferencija Britanskog saveta prilika za upoznavanje sličnih maštovitih i kreativnih pristupa u promociji i prezentaciji kulturnog nasleđa i savremene kulturne produkcije.

Ističući da se internet i digitalne tehnologije moraju prihvatiti u kulturi kao nezaobilazni kanal komunikacije i platforma za razmenu znanja i mišljenja, Tasovac je naglasio da institucije moraju da izađu iz ustaljenih okvira ako žele da privuku publiku.

"Kultura nije nešto što se samo čuva u muzeju: kultura je dijalog, kolektivno pamćenje, svest o tome kako prošlost utiče na sliku koju stvaramo danas i o sebi i o drugima. Kultura je spona između idealizovane, sublimirane slike o prošlosti i odlučne, aktivne i dinamične vizije budućnosti koje svako društvo želi da izgradi za sebe. Zato institucije kulture ne treba samo da ljubomorno čuvaju svoje blago, već isto tako da omogućuju i pospešuju društveni dijalog", poručio je Tasovac.

I kolumnista “Gardijana” Mark Borkovski, koji je održao predavanje “Preokret u komunikacijama”, ukazao je na promene koje je donela digitalna era.

“Danas smo drugačija vrsta ljudi nego što smo bili pre 15 godina”, rekao je Borkovski, savetnik za brendiranje i osnivač PR kompanije Borkowski.do, koji je zastupao zvezde i institucije kao što su Van Morison, Klif Ričard, Cirque de Soleil, Tri tenora, Led Cepelin, Edi Izard, Boljšoj balet, Majkl Džekson…

Internet i društvene mreže danas, kako je istakao, omogućavaju svima da postanu deo globalni hit ili brend, bez obzira na mesto boravka. Zato je i smisao brendova promenjen danas, rekao je Borkovski.

Mnogobrojne aktivnosti Britanskog saveta u pogledu promocije nacionalne kulture posredstvom digitalnih tehnologija predstavio je regionalni direktor za oblast umetnosti Gregori Neš, a predstavljeni su i uspešni primeri digitalne promocije i prezentacije kulture u Srbiji.

Vitomir Jevremović predstavio je aktivnosti kompanije Digital Mind, koja se bavi produkcijom digitalnih sadržaja i interaktivnih instalacija u sferi digitalne komunikacije, kao i neke ranije projekte koje je radio, uključujući Kikindski mamut, Beogradsku mumiju, 3D rekonstrukcije Beograda iz 15. veka i Feliks Romulijane, kao i virtuelni muzej Zorana Đinđića. Ističući da je sadašnjost već budućnost, Jevremović je predstavio i neke od najnovijih tehnoloških inovacija, poput upotrebe holograma u svakodnevnom životu, koje su već realnost u razvijenom delu sveta.

Vesna Milosavljević predstavila je portal SEEcult.org, jednu od najsveobuhvatnijih platformi za kulturu i umetnost u regionu, koja je pokrenuta kao razvojni projekat 2003. godine, kada se na internet u Srbiji još ulazilo preko dial-up konekcija. Ona je ukazala da je u međuvremenu došlo do radikalnih tehnoloških promena, ali je i dalje ostao problem odsustva kulture u medijima, zbog kojeg je SEEcult.org i pokrenut kao neprofitna medijsko-kulturološka platforma. Osim dnevnom informativnom produkcijom, kalendarom događaja i drugim sadržajima, SEEcult.org je različitim projektima sa partnerima iz regiona pokušao posebno da nadomesti i odsustvo specifičnih sadržaja u oblasti kulture na internetu, kao što su umetničke kritike ili analitički tekstovi o kulturnim politikama.

Učesnicima konferencije posebno su predstavljene i marketinške kampanje koje je agencija McCann Beograd realizovala u oblasti kulture, a među kojima je najpoznatija “Drama u taksiju”, rađena za Jugoslovensko dramsko pozorište. Taj projekat, koji je predstavila Milena Kvapil, proglašen je i najboljim digitalnim rešenjem u protekloj godini, na osnovu internet glasanja koje je Britanski savet organizovao povodom konferencije.

U popodnevnom delu konferencije bilo je reči o digitalnim strategijama, a različite pristupe u toj oblasti predstavili su Želјko Jovanović iz British Council-a, Nik Stokman iz platforme Culture 24 i Marko Savić iz Kodek instituta.

Konferencija će biti nastavljena 13. juna u Klubu poslanika panelom o mogućnostima unapređenja pozicije kulture u medijima, koji će moderirati ministar Tasovac, a učestvovaće urednici kulturnih rubrika medija u Beogradu.

Konferencija o kulturi u digitalnoj eri prva je zajednička aktivnost Britanskog saveta i Ministarstva kulture Srbije nakon nedavnog potpisivanja sporazuma o saradnji.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav