• Search form

20.04.2017 | 18:10

Ljubav kroz tri epohe

Ljubav kroz tri epohe

Komedija “Ljubav ljubav ljubav” savremenog britanskog autora Majka Bartleta, u režiji Alise Stojanović, biće premijerno izvedena 21. aprila u Ateljeu 212, a prvi put u regionu predstaviće taj komad o sukobu generacija unutar jedne porodice, tokom poluvekovnog razvoja masovnih medija, masmedijske i popularne kulture.

“Reč je o dinamičnoj verbalnoj komediji koja se zasniva na vrlo oporom ponekad i crnom humoru”, rekao je 20. aprila na konferenciji za novinare dramaturg Dimitrije Kokanov, napominjući da taj komad odgovara tradiciji Ateljea 212 u smislu igranja savremene svetske, pre svega engleske dramaturgije, kao i da je prirodan nastavak saradnje tog pozorišta i Alise Stojanović, prepoznatljive po praizvedbama velikih savremenih pisaca, poput Patrika Marbera, Jasmine Reze i drugih.

Kokanov je naglasio da je Bartlet (37) “izuzetno značajan i poznat u Velikoj Britaniji i na anglosaksonskom kulturnom području” i da je “značajno da pozorište kakvo je Atelje 212 inauguriše Bartleta na pozorišnu scenu regiona”.

Komad “Ljubav ljubav ljubav”, koji je na srpski jezik prevela Milena Trobozić Garfild, tematski obrađuje probleme osvajanja slobode i pitanja slobode, borbe za ljudske slobode od 60-ih godina 20. veka do danas, a prema navodima Kolarova, to je i jedan od načina na koji se u ovoj sezoni artikuliše 60. godišnjica Ateljea 212 i vremena koje pripada životu tog teatra.

“U tročinskoj strukturi autor se bavi problemima slobode za vreme hipi i seksualne revolucije 60-ih, potom komunalnih protesta 90-ih i protesta protiv kapitalizma i okupacije  sopstvenih sloboda u 2000-im. Radnja vešto postavlja okolnosti kao ljubavne zaplete koji su utemeljeni na relacijama heteroseksualnih normativa i porodičnih vrednosti da bi se kroz ta prepoznatljiva i opšta mesta autor kasnije bavio pitanjima sistema, društva i kolektivnih sloboda. Alisa je to vrlo vešto pročitala na sceni zajedno sa saradnicima i glumcima”, ocenio je Kokanov.


  Foto: Atelje 212

Kako je dodao Kokanov, “drugi nivo značenja komada i predstave je bavljenje popularnom kulturom i razvojem tehnologije, problemom nedostatka i nemogućnosti komunikacije”.

“Reč ljubav se u naslovu ponavlja tri puta, kao što komad ima tri čina, a stalno dovodi u pitanje da li je uopšte moguće ostvariti ljubav u borbi za sopstvenu slobodu i slobodu svojih partnera, svog okruženja i društva, da li je moguće realizovati ljubavni odnos u vremenu otuđenosti i nemogućnosti komunikacije”, kazao je Kokanov.

Uloge ljubavnog i bračnog para kroz tri epohe igraju Dara Džokić i Tihomir Stanić, a u glumačkom ansamblu su i Uroš Jakovljević, Filip Hajduković, Iva Ilinčić, Radmila Tomović i Dejan Dedić.

“Igram Sandru u tri čina – sa 19, zatim 40-ak i sa 60 i nekom godinom, ceo taj put, šta se desilo sa nama, sa celim svetom od novog vrlog sveta do danas, šta smo to uradili i šta smo ovom svetu ostavili. To bi bilo sve”, kratko je izjavila Dara Džokić.

Tihomir Stanić je rekao da jedva čeka publiku i da je “uveren da će se predstava ticati bukvalno svih gledalaca, od školaraca do penzionera”.
 
“Mislim da smo u jednom čvrstom rediteljskom konceptu pod strogom rediteljskom palicom Dara, Rada (Tomović) i ja i naše mlade kolege, napravili lepu i surovu predstavu, kakav je i život najčešće. Mislim da će se u predstavi prepoznati publika svih generacija i da imamo predstavu koja će zbog svoje tematike i zbog pameti kojom je Bartlet napisao tu na prvi pogled komediju, a u suštini surovu priču o ljudima, biti značajna i koja će se igrati godinama”, istakao je Stanić.

Scenograf Darko Nedeljković rekao je da je imao zanimljiv zadatak da predstavi tri epohe, koje je istraživao kroz boje i tehnologije, pominjući kao karakteristične izume za date periode kolor televizor, vokmen i ajped.

Kostimografkinja Jelisaveta Tatić Čuturilo rekla je da nije išla na jednostavnu rekonstrukciju epoha, već je nastojala da kroz kostimske znake sublimira duh određenih perioda.

Kompozitor Ivan Brkljačić naveo je Bitlse, bend Stoun rozis i Dejvida Getu.

“Poznate pesme neće se čuti bukvalno već su utkane u moju partituru, kao i atmosfera, zvuci emisije ‘Our World’ iz 1967. godine, demonstracija, ali i klasične muzike”, rekao je Brkljačić.

Konferenciji nije prisustvovala rediteljka Alisa Stojanović, a na pitanje novinara za razlog, upravnik Ateljea 212 Branimir Brstina odgovorio je: “Moja pretpostavka ili neka vrsta utiska je da je to jedna vrsta protesta zbog nekoliko poslednjih dana kada su se neke tehničke stvari dešavale onako kako ona nije zamislila, ne na način na koji je ona mislila da se to moralo odvijati. Mislim da je tu razlog zašto ona danas nije ovde, da pokaže svoj protest, što je legitimno. Predstavu je uradila, predstava je spremna za premijeru, bez ikakvih manjkavosti, a ja poštujem njen stav da danas ne bude prisutna, uz zahvalnost što je napravila dobru predstavu”.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i