• Search form

24.01.2018 | 13:45

Misplaced Women? u Berlinu

Misplaced Women? u Berlinu

Serija performansa u okviru angažovanog umetničkog projekta umetnice Tanje OstojićMisplaced Women?” događa se ovih dana na različitim lokacijama u Berlinu, uz prezentaciju u Kunsthalle am Hamburger Platz 24. januara, te naknadno dokumentovanje rezultata trodnevne performativne radionice u vidu teksta, crteža, fotografija, videa i drugih materijala na projektnom sajtu.

Prvi deo radionice podrazumevao je upoznavanje učesnika sa ciljevima tog dugogodišnjeg projekta Tanje Ostojić, dok su tokom drugog dela pozvani da izvedu performanse i javne intervencije na ulicama i u parkovima u Berlinu, u cilju podsticanja diskusije o temama kao što su putovanje, identitet, ilegalnost, beskućništvo, bezbednost privatni/javni prostor…

Projekat “Misplaced Women?” sastoji se od performansa, radionica i delegiranih performansa, a realizuje se od 2009. godine u Evropi i SAD na lokacijama koje su specifične za migracije, poput autobuskih i železničkih stanica, aerodroma, graničnih prelaza, policijskih stanica, izbegličkih kampova… Učesnici izvode neke od svakodnevnih životnih aktivnosti koje su zajedničke za migrante, izbeglice i druge raseljene osobe, ukljucucjući i umetnike koji putuju po svetu da bi zaradili za život. Performansi se bave temama migracije, bilo da je prinudna ili željena, kao i odnosima moći i ugroženosti u tom kontekstu, a u prvoj liniji ženskim telom, koje je u fokusu i mnogih drugih radova Tanje Ostojić, umetnice iz Srbije, koja od sredine 90-ih živi i radi u Berlinu.

Berlinski deo projekta “Misplaced Women?” okupio je učesnike različitog porekla i iskustva, među kojima su Jia Chen Xu, Tatiana Bogacheva, Hoang Tran Hieu Hanh, Katja Vaghi, Ola Koziol, Sara Kramer, Martina Janssen, Evdoxia Stafylaraki, Kathrin Fischer, Rhea Ramjohn, Ghabi Bila-Günther, Alice Minervini, Nati Canto

The Misplaced Women? učesnici radionice ispred Kunsthalle am Hamburger Platz, Berlin, 23. januar 2018. Foto: Sajan Mani

Trodnevna radionica u Berlinu deo je programa “Body in the City” – serije događaja na granici između javnog i privatnog prostora u relaciji sa tematikom tela i njegove privremenosti, čiji je inicijator Sajan Mani.

Interdisciplinarna i performans umetnica Tanja Ostojić bavi se iz dijasporične umetničke perspektive temama roda i pola u kontekstu migracije, ilegalizacijom egzodusa, kao i vezom migracije, ekonomije i rasizma. Od 1994. godine predstavila je svoje radove na velikom broju samostalnih i grupnih izložbi i performans-video-filmskih-pozorišnih festivala i festivala digitalnih medija širom sveta. Takođe, autorka je brojnih predavanja, seminara i radionica na akademskim konferencijama i umetničkim univerzitetima u Evropi, Severnoj i Južnoj Americi.

Opus Tanje Ostojić uvršten je u brojne antologije i predmet je mnogih teoretskih tekstova i istraživanja u oblasti istorije umetnosti, teorije, feminizma, sociologije i dekolonijanih studija.

Tanja Ostojić je objavila i nekoliko knjiga, među kojima je i knjiga “Lexicon of Tanjas Ostojić”, koja je predstavljena nedavno u Berlinu, a prethodno u Beogradu,  bazirana na interdisciplinarnom participativnom projektu “Leksikon Tânja Ostojić”, koji je podrazumevao umetničko i akademsko istraživanje, kreativne radionice, izložbe i druge javne događaje u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj i Nemačkoj, uz učešće više od 30 imenjakinja i prezimenjakinja umetnice.

*Na vrhu: Rhea Ramjohn izvodi performans Misplaced Women?, Tempelhofer Feld, Berlin, 23. januar 2018. Foto: Tanja Ostojić

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav