MSUB na Trgu galerija
Izložbama “Ivan Radović - od apstrakcije do predela čulnosti” u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog i “Petar Lubarda - heroika vizije” u Galeriji Matice srpske, novosadskoj publici biće predstavljen deo projekta “Muzej u pokretu” Muzeja savremene umetnosti u Beogradu. Svečano otvaranje izložbi biće 12. avgusta u bašti ta dva muzeja na Trgu galerija. Cilj projekta “Muzej u pokretu”, koji koordinira viši kustos Žana Gvozdenović, je da u periodu rekonstrukcije zgrade MSUB predstavi gradovima u Srbiji deo zbirki tog muzeja.
Izložbama “Ivan Radović - od apstrakcije do predela čulnosti” u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog i “Petar Lubarda - heroika vizije” u Galeriji Matice srpske, novosadskoj publici biće predstavljen deo projekta “Muzej u pokretu” Muzeja savremene umetnosti u Beogradu.
Svečano otvaranje izložbi biće 12. avgusta u bašti ta dva muzeja na Trgu galerija.
Cilj projekta “Muzej u pokretu”, koji koordinira viši kustos Žana Gvozdenović, je da u periodu rekonstrukcije zgrade MSUB predstavi gradovima u Srbiji deo zbirki tog muzeja.
Izložbom “Ivan Radović - od apstrakcije do predela čulnosti”, autorke Žane Gvozdenović, biće predstavljeno delo Ivana Radovića (1894-1973), koje se razvijalo u nekoliko faza: kubokonstruktivizam, neoklasicizam, apstrakcija, naivizam, intimizam, poetski realizam.
Posebno je značajan Radovićev naivizam koji nam kao stav, ali i kao novi predmet slikarstva, otkriva i istraživanja na planu čiste likovnosti, sa emotivnim, ličnim tumačenjem umetnosti, u autentičnoj radosti življenja, te ukazuje na okrenutost ka unutrašnjem svetu. Glavna tema Radovićevog slikarstva je vojvođansko selo, sa prepoznatljivom atmosferom optimizma, humanosti i čulnosti, u spontanoj, sudbinskoj ljubavi prema rodnom kraju.
Cilj izložbe je da preko 22 uzorna dela iz svih faza umetnikovog stilskog razvoja nanovo osvetli Radovićev opus.
Kustos izložbe u Spomen-zbirci je Jasmina Jakšić.
Izložbom “Petar Lubarda - heroika vizije”, autorke Svetlane Jovanović, višeg kustosa MSUB, obuhvaćeno je 26 reprezentativnih dela Lubarde (1907-1974). Kroz postavku dela nastalih u periodu 1927-1967. godine može se pratiti geneza Lubardinog likovnog jezika od ranog sticanja prvih ozbiljnijih iskustava o savremenoj umetnosti, preko zenitne faze 1951-1956. godine, kada nastaju njegova najznačajnija dela, sve do vremena kada se monumentalnost i heroika prethodnog perioda povlači pred mnoštvom potpuno novih, disparatnih motiva.
Lubarda je jedna od najznačajnijih domaćih umetničkih figura 20. veka koji je u prelomnom trenutku ranih 50-ih godina raskinuo sa akademskim pogledom na svet i inaugurisao jednu novu kulturu slikarstva koja se može smatrati apoteozom visokog modernizma.
Kustos izložbe u Galeriji Matice srpske je Mirjana Brmbota.
Tokom trajanja izložbi biće organizovana stručna tumačenja kustosa-autora, projekcije dokumentarnih filmova o umetnicima, kao i predstavljanje njihovih dela koja se čuvaju u zbirkama Galerije Matice srpske i Spomen-zbirke Pavla Beljanskog.
Stručno tumačenje Žane Gvozdenović Radovićeve izložbe biće održano 19. avgusta, dok će 27. avgusta Svetlana Jovanović predstaviti publici izložbu Lubarde.
Ostvarenjima Lubarde koja se čuvaju u Galeriji Matice srpske i Spomen-zbirci Pavla Beljanskog publika će biti u prilici da se upozna 3. septembra, a naredne nedelje, 9. septembra, sa delima Radovića iz zbirki te dve institucije.
Kroz projekcije dokumentarnih filmova iz serijala “Slikari i vajari” Radio-televizije Beograd o Ivanu Radoviću, svakog četvrtka u Spomen-zbirci, i Petru Lubardi, svakog petka u Galeriji Matice srpske, publika će imati priliku da se bliže upozna sa životom i delom ta dva značajna umetnika, kroz kazivanja eminentnog istoričara umetnosti i profesora Lazara Trifunovića.
Filmovi o umetnicima čuvaju se u Dokumentarnom fondu Spomen-zbirke zahvaljujući saradnji sa Programskim arhivom RTV Beograd.
Izložbe na Trgu galerija biće otvorene do 12. septembra.
*Petar Lubarda, Konji, 1953.
(SEEcult.org)