Naš razred Slobođaneka u Narodnom pozorištu
Drama “Naš razred” savremenog poljskog pisca Tadeuša Slobođaneka, koja prati sudbine deset drugarica i drugova, Poljaka i Jevreja, kroz decenije 20. i 21. veka, biće premijerno izvedena 9. aprila u Narodnom pozorištu u Beogradu, u režiji Tatjane Mandić Rigonat.
Prema mišljenju Tatjane Mandić Rigonat, Slobođanekova drama je snažan umetnički oblik velike lepote i snage.
“U vremenu u kojem živim, vremenu novih oblika totalitarizma, travestiranog i ogoljenog fašizma, vremenu koje podstiče nasilje u raznim oblicima, vremenu političkih zloupotreba istorijskih činjenica, negiranja i progona istine, veličanja zločina i zločinaca, ona je snažan poziv da preispitujemo savest, da razmišljamo o krivici i odgovornosti. U ekipi je mlada glumačka podela. Današnje, mlade generacije nisu odgovorne za zločine počinjene u prošlosti u naše ime. Ali, jeste, svaki je čovek odgovoran za to kako se odnosi prema zločinu i prema prošlosti koja, očigledno nije prošlost, nego živa rana koja ne može da zaraste dok god se istina proganja, beži se od nje ili se negira”, navela je Tatjana Mandić Rigonat, koja potpisuje i adaptaciju i izbor muzike.
U umetničkom timu su i scenograf Branko Hojnik, kostimografkinja Ivana Vasić, kompozitorka Irena Dragović, Igor Koruga (scenski pokret), Jelena Tvrdišić (video rad) i dr Ljiljana Mrkić Popović (scenski govor).
Kompleksne likove te tragične priče dočaraće: Nina Nešković, Suzana Lukić, Jelena Blagojević, Vučić Perović, Nedim Nezirović, Petar Strugar, Danilo Lončarević, Dragana Sekulić, Dušan Matejić i Jovan Jovanović.
Muziku izvode Vladimir Gurbaj (klarinet), Nikola Dragović (violina) i Ivan Mirković (harmonika, klavir).
Čuveni komad Slobođaneka, čiji je značaj potvrđen kroz brojne postavke na scenama širom Evrope i sveta, prevela je Biserka Rajčić.
Slobođanekov tekst ovenčan je, između ostalog, i najznačajnijom poljskom književnom nagradom “Nike”, i to je jedina drama koja je dobila to priznanje u njegovoj 20-godišnjoj istoriji.
*Foto: Marijana Janković/NP
(SEEcult.org)