Novosadska A(u)kcija
Izložba “A(u)kcija - registar novosadskih prostora između ličnih interesa i javnih potreba”, posvećena aktuelnom preobražaju životnog prostora i urbane kulture Novog Sada, biće otvorena 13. decembra u Galeriji SULUV-a, u okviru projekta smeštenog u kontekst post-jugoslovenskih gradova, koji istražuje teren na kojem su najuočljivije neke od njihovih dinamičnih, neregulisanih i uznemiravajućih promena.
Izložba “A(u)kcija - registar novosadskih prostora između ličnih interesa i javnih potreba”, posvećena aktuelnom preobražaju životnog prostora i urbane kulture Novog Sada, biće otvorena 13. decembra u Galeriji SULUV-a, u okviru projekta smeštenog u kontekst post-jugoslovenskih gradova, koji istražuje teren na kojem su najuočljivije neke od njihovih dinamičnih, neregulisanih i uznemiravajućih promena.
U okviru izložbe, koju organizuju Centar za nove medije Kuda.org i STEALTH.unlimited, 22. decembra u CK13 biće organizovano rasturanje novina “Cement” i sastavljanje “Rečnika gradskih dilema” uz učešće ličnosti iz javnog i kulturnog života grada.
Prema navodima autora, Novi Sad poslednjih godina prolazi kroz znacajnu transformaciju. Nastali su čitavi kvartovi, investirano je u mnoge (stambene) objekte - divlje ili ne, gradila se infrastruktura, dok nedostaju bioskopi, gradskim kasarnama sledi rasprodaja, a Petrovaradinska tvrđava i Podgrađe na pragu su kapitalizacije u ime turizma. Sve se to dešava dok celokupno društvo prolazi kroz strukturalnu, političku i ideološku tranziciju čiji se pravac utvrđuje usput, u atmosferi opšte neizvesnosti. Novi Sad, uslovljen promenom obima i karaktera upravljanja gradom, možda i više nego drugi gradovi u okruženju, ide putem spekulacija muljevitim tokovima u kojima motivi, ciljevi i odgovornosti učesnika nisu jasni.
Izložba “A(u)kcija” predstavlja aktuelne promene u gradu kroz više od 125 m2 podataka, više od 215 unosa/logova o Novom Sadu i više od 250 unosa o regionalnim promenama.
Informacije su prikupljene u razgovorima sa 17 prominentnih gradskih aktera/ki, među kojima su: Jelena Atanacković-Jeličić (članica Gradskog veća zadužena za urbanizam i zaštitu čovekove sredine), Srđan Crkvenjakov (pomoćnik direktora Poslovnog prostora), Jovan Đerić (asistent na Departmanu za arhitekturu, FTN), Živko Grozdanić (direktor Muzeja savremene umetnosti Vojvodine), Boris Gigov (bivši direktor Zvezda filma), Ružica Jovanović (urbanistkinja), Kreativna zadruga (Slobodan Jović, Aleksandar Lukić), Svetozar Krstić (novinar), Živan Lazić (novinar), Darko Polić (Zavod za Urbanizam Novi Sad), Vladimir Mitrović (direktor Muzeja Vojvodine), Darko Reba (šef Departmana za arhitekturu, FTN i suvlasnik preduzeća Gardi), Udruženje građana Almasani (Aleksandar Cvetković, Marijan Majin, Miloš Visković), Siniša Zarin (vlasnik preduzeća The Manual Co.).
Takođe, “A(u)kcija” je rezultat pročešljavanja medijskih izveštaja iz poslednje dve godine, iz kojih je proizašao atlas 12 novosadskih studija slučaja.
Oni uključuju: privatizaciju Zvezda filma, dešavanja oko Kineske četvrti, privatizaciju vojne imovine, divlju gradnju i legalizaciju, dešavanja oko Petrovaradinske tvrđave, ulogu građana, analizu prostora za kulturu...
Rezultati projekta postavljaju pitanje šta sledi, a prema navodima autora, izgleda da se Novi Sad sada nalazi na prekretnici.
U trenutku globalne ekonomske krize, ali i lokalnog zasićenja, zbog kojeg građevinarstvo više neće biti vodeća grana ekonomije, postaje očigledno da bi učešće profesionalaca, umetnika/ca, arhitekata/ica, kreativaca, građana i građanki, moglo doprineti razvoju nedostajućih javnih sadržaja, mimo dominantnog ekonomskog aspekta. Registar ukazuje da danas budućnost grada zavisi od ličnih i privatizovanih interesa, dok uloga javne sfere kao povezujućeg elementa za zajedničku budućnost - kritično nedostaje.
“A(u)kcija” je deo je serijala istraživanja “Cities Log/Gradski” registar, koje se bavi transformacijama gradova u regionu bivše Jugoslavije i Albanije.
Prva edicija Gradskog registra proizazsla je na inicijativu STEALTH.unlimited a u okviru 4. Bijenala savremene umetnosti u Tirani (2009). Formiranju prve edicije Gradskog registra doprinelo je 25 učesnika/ca iz regiona.
Takođe, “A(u)kcija” i “Cities Log/Gradski" deo su dva šira, kolaborativna, regionalna projekta: “Individualne utopije nekad i sad" (www.pro.ba/utopia/) i “IntoOUTREACH” (www.kuda.org/u-iz-ka-za). Rečnik gradskih dilema deo je inicijative “Ko gradi grad” (www.kogradigrad.org).
Istraživanje i atlas studija slučajeva realizovali su: Aleksandar Bede, Branka Ćurčić, Ana Džokić, Svetozar Krstić, Marc Neelen, Zoran Pantelić, Borka Stojić i Nataša Vujkov, a podršku su pružili Kristian Lukić, Gordana Nikolić i Orfeas Skutelis.
Grafički dizajn potpisuje Predrag Nikolić.
Projekat su podržali: Švajcarski program za kulturu na Zapadnom Balkanu, Grad Novi Sad, Fond za otvoreno društvo Beograd i Ministarstvo za kulturu Srbije, a sponzor je Halogen.
Izložba u Galeriji SULUV biće otvorena do 8. januara 2011. godine.
(SEEcult.org)