• Search form

23.12.2018 | 15:12

O izložbi koja se nije desila

O izložbi koja se nije desila

Otkazivanje izložbe “Ritam zločina Borisa Burića i Nenada Rackovića protekle jeseni u Uličnoj galeriji u Beogradu, koje je u delu javnosti osuđeno kao cenzura, a učinilo je vidljivim potisnute i prećutkivane razlike unutar nezavisne scene, tema je razgovora koji Centar za kulturnu dekontaminaciju (CZKD) organizuje 24. decembra na početku ciklusa “O ćutanju i posledicama”.

U razgovoru “Reč kao takva” učestvovaće umetnik Boris Burić i Aleksandra Sekulić iz CZKD-a, a u panel diskusiji koja će uslediti Branka Ćurčić, Slađana Petrović Varagić, Ivana Smiljanić i Vida Knežević, uz moderaciju Dejana Vasića.

Otkazivanje izložbe Burića i Rackovića, kako su naveli organizatori, učinilo je vidljivim potisnute i prećutkivane razlike unutar nezavisne scene koje se pre svega odnose na poimanje politike u kontekstu real-političkog delovanja i naloga društva, odnosno udruživanja po kratkoročnim interesima nasuprot delovanju prema zajedničkom horizontu. Izvorište tih problema može se razumeti kao problem društva koje se nije bavilo iskustvom 1990-ih, odnosno razorom društva, podelom ravni javnog i tajnog delovanja uz upotrebu nasilja, naveo je CZKD.

Budući da reč izneta u javnosti ima određenu težinu i povlači odgovornost, CZKD želi da omogući analizu korišćene terminologije u celom procesu, kao i političkog preteksta i posledica otkazivanja izložbe “Ritam zločina”.

Ulična galerija obrazložila je otkazivanje te izložbe odbijanjem da ima bilo kakav odnos sa Rackovićem, koga je označila kao vinovnika događaja u izbornoj noći koji se kosi sa vrednostima koje ona zastupa, promoviše i živi. Reč je o događaju na žurci povodom dočeka rezultata beogradskih izbora u CUK Imago, koji je inicijativa Ne davimo Beograd opisala kao “seksualno napastvovanje” Rackovića nad jednom od njenih aktivistkinja i pozvala galerije i širu javnost na javnu osudu njegovog čina i ličnosti. Saopštenje NDMBG, objavljeno na Fejsbuku, izazvalo je burne reakcije na toj društvenoj mreži i šire, ali i pretnje i uvrede članovima Remonta – nezavisne umetničke asocijacije koja je nešto ranije objavila Rackovićevu monografiju. Osuđujući svako seksualno uznemiravanje, Remont je ocenio da je saopštenje NDMBG napisano tendenciozno, neargumentovano i ostrašćeno, te da je predstavljalo poziv na linč.

Otkazivanju izložbe Burića i Rackovića u Uličnoj galeriji, predviđene na osnovu rezultata konkursa za 2018. godinu, prethodio je pokušaj dogovora o kompromisnom rešenju, ali je odbijen i Burićev predlog nove izložbe “Kralj ničega”, koja je podrazumevala fotografije sa zamućenim, blurovanim likom Rackovića i cenzuru kao osnovnu temu - umesto prvobitno osmišljenog istraživanja javnih prostora na kojima je u skorašnje vreme izvršen nikada do kraja na odgovarajući način procesuiran zločin.

CZKD ciklusom “O ćutanju i posledicama”, u društvu koje se bazira na sistemskom obeshrabrivanju kritičkog govora o iskustvu 1990-ih, rata i nasilja za koje se otvorio prostor, zeli omogući re-aktuelizaciju pojmova istrošenih u razoru društva, koji su ključni za razumevanje politike, političkog delovanja, umetnosti, estetike, odgovornosti i njihove međusobne povezanosti. Te odnose moguće je analizirati iz terojskog okvira radikalne estetike Šantal Muf (Chantal Mouffe) tako što bi se elementi diskursa o umetnosti, fiksirani u procesu stabilizacije i normalizacije tokom društvene transformacije ratom i pljačkom, podvrgli destabilizaciji i time bi se otvorilo polje emancipacije umetničkog delovanja. Stoga bij ciklus “O ćutanju i posledicama” imao za cilj da ospori amortizaciju pojmova i disfunkcionalnost jezika kulture u odnosu na uznapredovale procese razaranja društva. U tom vraćanju umetnosti u društvo, biće razmotreni osnovni pojmovi.

“U traganju za omasovljenjem i moći delovanja nezavisne scene (svakako nužnog i dobrodošlog), potisnuto je pitanje u kojem ideološkom okviru ta borba nastaje i koju viziju ima za nezavisnu scenu samu, i za društvo. Takva ‘metodologija’ potiskivanja i prećutkivanja pod izgovorom ‘najmanje zlo’, ima već dugu ‘tradiciju’ još od 90-ih, ako ne pre toga, i u njenom posledicama živimo svaki dan u politici, ekonomiji, socialnim pitanjima, kao i u oblasti kulture”, naveo je CZKD, koji planira da analiziranjem ključnih reči iz diskusije povodom rascepa scene i povodom drugih političkih problema otkrije ideološki okvir u kojem ta retorika funkcioniše - društvene mehanizme koje je ona omogućavala ili zabranila, ali i posledice.

Uvereni da diskutanti nisu istomišljenici, CZKD na taj način pokušava da doprinese konstituisanju ideološke polemike koja je nestala.

Ciklus “O ćutanju i posledicama” biće realizovan tokom 2019. godine pod uredništvom Dejana Vasića, Noe Triester i Aleksandre Sekulić.

U najavi su razgovori: “Politika anti kao antipolitika”, “Mesto zločinca u društvu” i “Mesto zločinca u umetnosti”.

*Ilustracija: Boris Burić

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i