• Search form

19.11.2018 | 18:12

Otvoren Audiovizuelni arhiv i centar za digitalizaciju SANU

Otvoren Audiovizuelni arhiv i centar za digitalizaciju SANU

Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU) obeležila je 19. novembra svoj dan svečanim otvaranjem Audiovizuelnog arhiva i centra za digitalizaciju, čiji je zadatak očuvanje i predstavljanje kulturnog, umetničkog i naučnog nasleđa, a opremljen je savremenom tehnikom u koju je uloženo 700.000 evra.

Smešten na oko 800 kvadratnih metara prostora u zgradi nasuprot SANU u Knez Mihailovoj, Audiovizuelni arhiv i centar za digitalizaciju najpre će, kako je najavljeno, digitalizovati najpre prepisku Vuka Stefanovića Karadžića, marginalija prvog izdanja Vukovog Srpskog rječnika iz 1818. godine, te dela Umetničke zbirke Galerije SANU sa oko 3.500 predmeta, stare i retke knjige u Biblioteci SANU i sva izdanja Akademije, kompletnu građu Arhiva u Sremskim Karlovcima, gde će biti otvoreno i posebno odeljenje.

Upravnik Audiovizuelnog arhiva Radoslav Zelenović naglasio je da digitalizacija postaje jedan od prioritetnih zadataka u cilju očuvanja nacionalnog identiteta, i kao vid konzervacije, ali i omogućavanja dostupnosti vredne i značajne građe, preneli su mediji. Audiovizuelni arhiv će u prvim fazama biti usmeren na digitalizaciju građe SANU, ali je otvoren i prema svim drugim institucijama, rekao je Zelenović.

Aktivnosti Audiovizuelnog arhiva i centra za digitalizaciju usmerene su na: stručnu obradu, digitalizaciju, dugoročno čuvanje i predstavljanje digitalnih zapisa kulturnog, umetničkog i naučnog nasleđa koje se čuva u SANU, ali i  ukupnog kulturnog, umetničkog, naučnog i prirodnog nasleđa Srbije i srpskog naroda koje se nalazi/čuva u drugim institucijama. Takodje, aktivnosti te posebne jedinice SANU odnose se na utvrđivanje standarda digitalizacije koji bi se preporučili za primenu u svim ustanovama kulture u Srbiji, te na identifikovanje, prikupljanje i digitalizovanje nasleđa koje do sada nije identifikovano ili se nalazi u različitim ustanovama, arhivima i privatnim zbirkama u zemlji i svetu, kao i na digitalizovanje nasleđa na mestu gde se građa nalazi, a koju zbog starosti, osetljivosti i velike vrednosti nije moguće pomerati.

Na problem čuvanja arhivske građe zbog neadekvatnih uslova ukazao je upravnik Arhiva SANU akademik Vasilije Krestić, ističući da to nasleđe, zbog svoje naučne i kulturno-istorijske vrednosti, zaslužuje mnogo veću pažnju i brigu društva od dosadašnje. Arhiv SANU, kako je dodao, nema odgovarajuće i bezbedne depoe, građa je u različitim prostorijama, od kojih su neke ispod mokrih čvorova, pa voda preti da ugrozi vrednu zaostavštinu koja je preživela vekove.

Nakon otvaranja Audiovizuelnog arhiva i centra za digitalizaciju SANU, Dan SANU obeležen je i predstavljanjem novoizabranih dopisnih članova i otvaranjem stalne postavke iz zbirke Kabineta za odlikovanja Arhiva SANU, te besedom predsednika SANU Vladmira Kostića koji se osvrnuo na nedavnu izbornu skupštinu, nakon koje je ponudio ostavku, kao i na programske aktivnosti Akademije i njenu nedovoljnu prisutnost u medijima i ujedno izloženost kritici koju smatra neutemeljenom.

Za razliku od izborne skupštine, koja je izazvala veliku medijsku pažnju, kasniji događaji u SANU su ostali znatno manje primećeni, zbog čega bi Akademija, prema rečima Kostića, morala da razvije mudru strategiju medijskog predstavljanja.

“Dok su izbori u SANU mesecima bili praćeni, povremeno sa nesumnjivom aktivističkom jednostranošću, dan posle, koji odražava suštinu ove kuće, uprkos obaveštenjima, ispratio je tek neutralni, ne posebno zainteresovan žamor van SANU, a, da budemo iskreni, i u SANU”, rekao je Kostić povodom skupa o ljudskim pravima i izložbe Marka Čelebonovića.

Taj primer je, prema njegovom mišljenju, paradigma pozicije u kojoj se SANU nalazi u pogledu medija i javnosti uopšte. “SANU je isuviše dugo gajio filozofiju ćutanja kao kućnu mudrost”, rekao je Kostić, koji je posle izborne skupštine podneo ostavku, smatrajući da broj neizabranih kandidata predstavlja zapravo odraz nepoverenja njemu.

Kostić smatra da je takva situacija delom nametnuta “slučajem Memorandum”, a delom kroz tradiciju univerzalnog odgovora “primili k znanju” kada god bi se suočili sa nerazumevanjem, pa i neprijateljstvom. “SANU je unekoliko prepustila prostor svojim kritičarima iskreno i verovatno naivno verujući u moć činjenica i elaboriranih objašnjenja, dok smo se uporedo u elektronskim medijima i društvenim mrežama zbunjeno suočavali sa pravim verbalnim nasiljem, relativno stereotipnim optužbama i konačno, presudama. Jesmo li prošli neranjeni – nismo!”, rekao je Kostić i konstatovao da je prisustvo SANU u medijskom prostoru neminovnost, zbog čega zahteva izgradnju mudre strategije medijskog predstavljanja.

Povodom kritika koje se, kako je rekao, svode na dihotomiju SANU kao misaone, gotovo organske celine s jedne i SANU kao skup mislećih, nezavisnih pojedinaca s druge strane, Kostić je rekao da je SANU “skup jakih individualnosti, pojedinaca sa nedvosmislenom skepsom prema svakom nametnutom jednozvučju”. Zato je umesto “misaono kompaktne Akademije”, društvu korisnija SANU sa brojnim i različitim idejama i stavovima, čija različitost ne onemogućava konstruktivnu razmenu mišljenja, istakao je Kostic.

Obeležavanju Dana SANU prisustvovali su ministri Mladen Šarčević, Vladan Vukosavljević i Zlatibor Lončar, predstavnici diplomatskog kora, ustanova kulture, nauke i obrazovanja, kao i verskih zajednica.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i