Pažljivo posmatranje
Pozicija vaninstucionalnih aktera kulture u Beogradu u odnosu na državu i druge organe upravljanja, sagledana na osnovu analize ugovora i konkursnih procedura, tema je autorskog projekta “Pažljivo posmatranje” koji će premijerno biti predstavljen 17. januara u Kulturnom centru Rex, kada će publika imati priliku da oceni predlog novog ugovora koji bi mogao da bude potpisan sa Sekretarijatom za kulturu grada Beograda u budućnosti.
Projekat “Pažljivo posmatranje”, u produkciji Hop.La!, realizovan u saradnji sa Sekretarijatom za kulturu Beograda, ispituje pojam nezavisnosti u kontekstu različitih oblika državne kontrole, koje je moguće sagledati kroz analizu ugovora i konkursnih procedura, uz osvrt na implicitne vidove (auto)cenzure i korupcije u savremenoj umetničkoj praksi.
U početnom istraživanju, pošlo se od nekoliko pitanja: Kako su formulisani pravni dokumenti koje potpisuju nezavisni umetnici/e i radnici/e u kulturi? Šta u njima zapravo piše? Šta regulišu? Koga od čega čuvaju? Kako oni koji sastavljaju ugovore gledaju na rad savremenih umetnika/ca, na njihove ideje, zahteve i potrebe? Šta očekuju od njihovog prisustva i delovanja? Pristaju li umetnici na takva očekivanja? Zašto?
Predmet “Pažljivog posmatranja” je ugovor potpisan sa beogradskim Sekretarijatom za kulturu upravo povodom tog projekta.
U ishodu ugovora je odnos koji se, kako je navedeno, ispostavio više kao kupoprodajni nego kao partnerski.
Kao i svaki drugi, i taj odnos može biti promenjen - možda tako da više odgovara zahtevima umetničkog delovanja.
Svi koji 17. januara u 20 sati posete Rex biće pozvani da i sami o tome odluče ili da, pak, delegiraju svoju odluku drugima - svako prema svom nahođenju i ukusu.
Projekat “Pažljivo posmatranje” pokrenut je u avgustu 2013. godine u okviru bloga pazljivoposmatranje.wordpress.com, kada su beogradski nezavisni umetnici/e i radnici/e u kulturi pozvani da ispitaju probleme koji se javljaju u odnosu sa gradskim ocima. Pored diskusija na blogu, projekat obuhvata istraživanje, javne konsultacije i pozorišni pretres koji se realizuje uz učešće publike, a fokusiran je na preispitivanje individualne odgovornosti pri formulisanju odluka nužnih za delovanje u javnoj sferi.
Autorka tog projekta je Irena Ristić, a učestvuju: Jelena Ilić (izvođenje), Zoran Maravić (softver), Ah. Ahilej (muzika), Mihaela Drakulović (dizajn), Marijana Cvetković, Dalija Aćin i Anđelka Nikolić (stručna podrška).
(SEEcult.org)