• Search form

04.12.2014 | 14:35

Perspektive regionalne saradnje civilnog društva

Perspektive regionalne saradnje civilnog društva

Konferencija “Regionalna saradnja u perspektivi – prema održivom modelu međudržavne podrške regionalnoj saradnji” organizacija civilnog društva biće održana 5. decembra u MM centru u Zagrebu, u okviru Skupštine regionalne platforme za kulturu Kooperativa.

Glavni je cilj konferencije je da pruži opšti pregled perspektiva za razvoj dugoročnog, održivog modela transnacionalne institucionalne podrške saradnji civilnog društva u regiji.

Biće predstavljeni i razmotreni postojeći evropski trendovi, kao i razvijene institucionalne prakse međudržavne podrške kulturnim i drugim akterima civilnog društva. Program će dati uvid u trenutno stanje stvari u razvoju saradnje kulturnih i drugih aktera civilnog društva u regiji, uključujući i ključne izazove i korake koje treba poduzeti za njen dalji razvoj.

Predstavnici donosilaca odluka i donatorskih institucija, stručnjaci, kulturni i mnogi drugi aktivisti civilnog društva iz regije i šire, biće podstaknuti na zajedničko promišljanje, raspravu i rad na održivim institucionalnim rešenjima za razvoj regionalne saradnje.

Prvi panel posvećen je međudržavnoj institucionalnoj podršci za regionalnu saradnju, odnosno praksama i perspektivama u Evropi i regionu, a daće pregled evropskih institucionalnih praksi transnacionalne podrške civilnom društvu na području kulture i drugim područjima u regionalnim okvirima.

Koje društvene i političke pretpostavke omogućuju razvoj regionalne saradnje u različitim regijama Europe? Koji su ciljevi transnacionalnih fondova za regionalnu suradnju i kako se odražavaju u specifičnim praksama različitih međunarodnih institucija? To su neka od pitanja na koja će pokušati da odgovore panelisti - Jiří Sýkora iz međunarodnog Višegradskog fonda iz Bratislave, Kristina Babić iz Agencije lokalne demokracije i Sveučilište Josipa Juraja Strošmayera - Umjetničke akademije u Osijeku.

Moderatorka je Milica Pekić iz Kooperative, predsednica Upravnog odbora Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS), koja je jedan od članova te regionalne platforme za kulturu.

Uslediće razgovor o širenju područja saradnje – jačanju veza kulturnih aktera i drugih aktera civilnog društva, koje su ključ društvene transformacije.

Taj deo programa, prema navodima organizatora, osmišljen je kako bi pružio uvid u saradnju različitih aktera civilnog društva na lokalnim nivoima, ali i u regionalnom kontekstu, čime bi se predstavile mogućnosti za opipljive promene kroz njihovo sinergističko delovanje u zajedničkoj borbi za društvenu transformaciju. Inovativni, kreativni i interdisciplinarni pristupi izazovima u zajednicama u regionu, koji kombinuju razne alate i metode, omogućili su akterima civilnog društva da postanu ključni nosioci pozitivnih društvenih promena širom regiona. Ti akteri se, međutim, suočavaju u svom radu sa mnogim izazovima i preprekama, posebno u pogledu nedostatka podsticajnog okruženja za razvoj regionalne saradnje.

Ključno je stoga pitanje koje su ključne potrebe aktera civilnog društva za razvoj alata koji podstiču zajedničke aktivnosti u regiji?

Kao govornici su najavljeni predstavnici različitih udruženja civilnog društva u regiji: Marina Ivandić (Baza za radničku inicijativu i demokraciju, Zagreb), Ivana Dragšić (Ploštad Sloboda, Skoplje), Radomir Lazović (Ministarstvo prostora, Beograd), Žarko Trajanoski (Koalicija za seksualna i zdravstvena prava marginalizovanih zajednica, Skoplje), Samo Selimović (Inicijativa za demokratski socijalizam, Ljubljana),
Teodor Celakoski
(Pravo na grad, Zagreb), i kao moderatorka Katarina Pavić iz Kooperative.

Završna panel rasprava posvećena je inicijativama i izazovima za regionalnu saradnju, odnosno trenutnim i budućim perspektivama.

Učesnici će pokušati da odgovore na pitanje šta različite institucije u regiji mogu učiniti kako bi ojačale regionalnu saradnju, te koji su ključni izazovi koje treba savladati pri oblikovanju održivog modela transnacionalne podrške za saradnju u regiji. U tom smislu biće reči i o pretpostavkama koje, u smislu političkih okolnosti i strateških mera, treba uzeti u obzir u bliskoj budućnosti.

Među učesnicima su najavljeni Milica Pekić (Kooperativa), Jelena Pajović van Reenen (Kancelarija Vlade Srbije za saradnju sa civilnim društvom), Tamara Perišić (Ministarstvo kulture Hrvatske), Dea Vidović (Zaklada Kultura nova) i Cvjetana Plavša Matić (Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva), a moderatorka je Emina Višnić, direktorka Pogona - Zagrebačkog centra za nezavisnu kulturu i mlade.

Konferencija će biti održana na jezicima zemalja u regionu i engleskom jeziku, a program se nalazi u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

(SEEcult.rg)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav