• Search form

18.12.2016 | 23:39

Poetika radikalnog izdavaštva

Poetika radikalnog izdavaštva

Radikalno izdavaštvo u regionu, čija je poetika fokusirana na kritičke intervencije u lokalne kulturne i političke kontekste, biće predstavljeno 19. i 20. decembra u Novom Sadu u vidu okruglog stola, čitalačke grupe i kratke promocije knjiga, uz projekciju filma “Svi govore” (2009) Branimira Stojanovića.

Novosadske organizacije kuda.org i Grupa za konceptualnu politiku (GKP), Kontrapunkt iz Skoplja i Multimedijalni institut iz Zagreba, u saradnji sa regionalnom platformom za kulturu Kooperativa, predstaviće u Omladinskom centru CK13 poetiku radikalnog izdavaštva koju, za razliku od mejnstrim izdavačke produkcije, zanimaju načini na koje se knjige proizvode i distribuiraju da bi se izmenio postojeći društveni i kulturni poredak.

Radikalni izdavači smatraju da tržišna i državna proizvodnja kulture ograničavaju mogućnost autonomije koja je neophodna za kritičko mišljenje i delovanje. Bave se različitim praksama: izdavaštvom, umetnošću, istraživanjem i aktivizmom koji su na distanci od državne kulturne politike, a u cilju stvaranja novih odnosa u takvim oblicima produkcije.

Multimedijalni institut predstaviće kroz čitalačke grupe knjigu francuskog filozofa Kentena Mejasua (Quentin Meillassoux) “Poslije konačnosti – esej o nužnosti kontingencije” (2016) za koju će uvod dati Svebor Midžić iz Beograda i Zoran Gajić (GKP) iz Novog Sada, kao i knjigu “Bela Tarr, vrijeme od posle” (2015) francuskog filozofa Žaka Ransijera (Jacques Rancière), o kojoj će govoriti Petar Milat i Leonardo Kovačević iz Zagreba.

Prvog dana biće održano i sprint-predstavljanje knjiga koje se sastoji iz serije 15-minutnih prezentacija u okviru kojih svaki od učesnika predstavlja po tri knjige malih i radikalnih izdavača iz sopstvenih lokalnih konteksta bivše jugoslovenske teritorije. Učesnici i prezenteri su: Iskra Gešoska (Skoplje), Slobodan Stošić (Novi Sad), Gjorgje Jovanovik (Skoplje), Savo Romčević (Novi Sad) i Marjana Krajač (Zagreb).

Za 20. decembar najavljena je projekcija sedmoipočasovnog filma “Svi govore” (2009) Branimira Stojanovića, čiji je reditelj konsultant Želimir Žilnik, a nastao je u produkciji 50. Oktobarskog salona, u koprodukciji sa Akademskim filmskim centrom.

U tom filmu, o kojem će posle projekcije biti održan razgovor posle projekcije, učestvuju 62 umetnika, članova ULUS-a, koji su se odazvali na poziv Stojanovića da u roku od deset minuta predstave svoj umetnički rad, poziciju i iznesu stavove. Film otvara pitanja same uloge Udruženja, koje se doživaljava kao “relikt socijalizma”, kao i pitanje umetničkog rada i društvene uloge u odnosu na autonomiju umetnosti.

U filmu se pojavljuju umetnici koji prezentacijama svojih radova žele da istaknu zajednički stav da njihovim umetničkim praksama i mišljenjima društvo treba da dodeli autonomiju. Ako je borba za mesto umetnosti u društvenim odnosima upravo pitanje odluke kojim se to praksama dodeljuje autonomija kao umetničkim formama, onda je film “Svi govore”, kako je navedeno u najavi projekcije, ne samo katalog umetničkih pozicija koje imaju članovi ULUS-a, nego i katalog argumenata u prilog autonomije umetnosti. Postavlja se, međutim, pitanje koje su danas naše sposobnosti, naši kriterijumi i naše moći suđenja o tome koja umetnost i kakva autonomija?

U razgovoru posle projekcije filma, koji će moderirati Branislav Dimitrijević, najavljeni su autor Branimir Stojanović, Milorad Mladenović, koji potpisuje fotografiju, te Zoran Gajić, Branka Ćurčić, Zoran Pantelić, Zoran Todorović i Vida Knežević, a pozvani su da učestvuju i svi ostali prisutni.

Projekat “Poetika radikalnog izdavaštva” realizuju Centar za nove medije_kuda.org, Kontrapunkt i Multimedijalni institut, u saradnji sa Kooperativom i CK13, a predstavljen je nedavno i u Skoplju, u okviru festivala kritičke kulture KRIK, a nakon Novog Sada, biće predstavljen u februaru 2017. i u Zagrebu.

Razgovor i projekcija filma “Svi govore” deo su i šireg projekta “Može li se umetnost izdati?” koji realizuju GKP i kuda.org, u okviru kojeg je održana i  radionica i javna diskusija “Mišljenje umetnosti ili katastrofa” u septembru 2016. godine, uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije i Grada Novog Sada.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav