Pred Vama stoje samo muškarci
Beogradska umetnica Jelena Trpković predstavlja u Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda nove radove objedinjene u cikluse “Pred Vama stoje samo muškarci” i “Nostalgija”, kojima ostaje dosledna aktuelnim i provokativanim temama iz društvenog života fokusiranim prvenstveno na percepciju muško-ženskih relacija u savremenom svetu.
U konstruisanim kompozicijama koje gradi preciznim postupkom isecanja materijala iz brda novinskog papira, fotografija, starih knjiga, skeniranih stranica… intervenišući dalje doslikavanjem, docrtavanjem drvenim bojicama, lepkom, lakovima, fiksirima, akteri njenih vizuelnih predstava i scene koje gradi prepoznatljive su po grotesknom prizvuku i ironiji koje skladno uklapa u ambijent i atmosferu prizora, naveo je teoretičar umetnosti Stevan Vuković u pratećem tekstu izložbe “Pred Vama stoje samo muškarci”, koja će biti otvorena od 8. novembra do 6. decembra.
Za kolaže Jelene Trpković, kako je naveo Vuković, bitno je istaći da fragmenti istorijskih fotografija koje ona u njih integriše ne deluju sinegdotalno u odnosu na neke već nestale i zaboravljene ili potisnute vizuelne celine iz kojih su preuzeti.
“Njihov cilj nije da bude nostalgiju i reafirmišu prošlost, posebno ne u nekom homogenom, nediferenciranom ili makar i neupitnom vidu, niti pak imaju ulogu uporišta za razvoj scenarija za imaginativno transcendiranje neposredne društvene realnosti, ili za njeno uklapanje i ugrađivanje u konstrukciju neke više, umetničke (nad)realnosti, u kojoj bi se našli integrisani i sva racionalna znanja i iskustva, ali i iracionalni tokovi koji probijaju u svest i time stalno decentriraju autorsku subjektivnost”, naveo je Vuković.
Nostalgija
Prema navodima Vukovića, ako se nešto u kolažima Jelene Trpković ogleda, to sigurno nije njihov sadržaj, niti su to konteksti iz kojih su sadržaji preuzeti – pre se može reći da oni služe kao svojevrsno ogledalo vizualnog mišljenja kao nečega što se uvek, u nekoj krajnjoj instanci, otkriva u svom kolažnom karakteru, makar i da se u tom mišljenju težilo samo ka prepoznavanju i tumačenju, i/ili proizvodnji specifičnih likovnih vrednosti plastičke forme u domenu čiste vizualnosti, nekontaminirane trivijalnim masmedijskim i drugim populističkim predstavnim sadržajima.
U tom smislu, kolaži Jelene Trpković čak eksploatišu senzualnu raskoš vernakularnih slika, čiji su fragmenti u njima tretirani kao elementi figuralnog jezika kojim se izvode retoričke operacije obojene snažnom ironijom, ali sa zavodljivošću koja premošćuje ironijsku distancu i poziva nas na uživanje u nesigurnosti značenja, naveo je Vuković.
Tajno mesto
Jelena Trpković završila je Fakultet likovnih umetnosti i poslediplomske studije u Beogradu, a redovni je profesor crtanje na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Radi u medijima slikarstva, crteža i kolaža. Od 1977. godine priredila je 18 samostalnih izložbi u u Beogradu, Novom Sadu, Titogradu, Dubrovniku, Sarajevu i Ljubljani i učestvovala na velikom broju kolektivnih izložbi u zemlji i inostranstvu.
Dobitnica je nekoliko značajnih nagrada u oblasti likovnih i vizuelnih umetnosti od kojih je najznačajnija Nagrada SANU iz Fonda Ivana Tabakovića. Dela joj se nalaze u brojnim muzejskim i privatnim kolekcijama.
(SEEcult.org)