• Search form

28.09.2018 | 23:04

Preminuo Predrag Ejdus

Preminuo Predrag Ejdus

Istaknuti dramski umetnik Predrag Ejdus, prvak Drame Narodnog pozorišta u Beogradu i nekadašnji upravnik tog teatra, preminuo je 28. septembra u Beogradu u 72. godini, posle duge i teške bolesti.

Datum i mesto sahrane biće naknadno saopšteni, objavilo je Narodno pozorište.

Ejdus je tokom duge i bogate karijere odigrao oko 200 dramskih uloga i snimio više od 50 filmova, učestvovao je u 50 TV drama i 30 TV serija, a ostvario je i više od 200 uloga u radio-dramama snimljenim za Radio Beograd.

Rođen 24. jula 1947. godine u Beogradu, Ejdus je diplomirao glumu 1972. godine na Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju u Beogradu, u klasi profesora Milenka Maričića.

Osim u Beogradu, igrao je i na scenama širom bivše Jugoslavije - u Novom Sadu, Subotici, Zrenjaninu, Zagrebu, Podgorici... kao i u Nemačkoj, Francuskoj, Kanadi, SAD, Mađarskoj, Švajcarskoj...

U njegova antologijska pozorišna ostvarenja ubrajaju se likovi Osipa Mandeljštama, Joakima Vujića, Kneza Miškina, Franca Kafke, Napoleona, Alekseja Fjodoroviča Karamazova, Borisa Godunova, Isaka Babelja, Porfirija Petroviča, Laze Dunđerskog, Fausta, Šajloka, Kir Janje...

Kir Janja

Poseban kuriozitet vezan je za predstavu Radoslava Pavlovića "Šovinistička farsa" u režiji Egona Savina u kojoj je ulogu Bernarda Draha odigrao 1.800 puta.

Član Drame Narodnog pozorišta u Beogradu postao je odmah nakon diplomiranja. Narodno pozorište napustio je 1993. godine i postao član Jugoslovenskog dramskog pozorišta, u kojem je igrao, između ostalog, u predstavama “Tako je (ako vam se tako čini)” (Lamberto Laudizi), “Unosno mesto” (Aristarh Vladimirovič Višnjevski), “Tako je moralo biti” (Jakov Nedeljković), “Mletački trgovac” (Šajlok), te u ranijim “Iz junačkog života građanstva”, “Kandid ili Optimizam”, “Nebeski odred”, “Prevođenje”, “Lulu”, “Skup”, “Supermarket”, “Mein Kampf”, “Poslednji dani čovečanstva”.

Od septembra 2006. ponovo je postao glumac Narodnog pozorišta, u čijem je aktuelnom repertoaru igrao u predstavama “Dr” (Života Cvijović), “Kir Janja” (Kir Janja), “Car Edip” (Tiresija), “Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja” (Andre Škunca), “Pokojnik” (Spasoje Blagojević), “Kanjoš Macedonović” (Dužd), “Život je san” (Dužd), “Henri Šesti” (Biskup od Vinčestera), “Čudo u Šarganu” (Prosjak), “Rodoljupci” (Gavrilović) i “Ivanov” (Šabeljski, Matvej Semjonovič, grof, ujak Ivanova).

Kao jedan od najaktivnijih glumaca na srpskoj sceni, neumorni Ejdus igrao je i u predstavama Bitef teatra “Zločin i kazna” i “Lolita”, Ateljea 212 “Boris Godunov” i “U poseti gospodinu Grinu”, “Oblomov” Crnogorskog narodnog pozorišta, “Klopka”, “Gospoda Glembajevi” i “Ujkin san” Srpskog narodnog pozorišta, “Amadeus” i “Delirijum tremens” Beogradskog dramskog pozorišta…

Među filmovima u kojima je igrao su “Snovi, život i smrt Filipa Filipovića”, “Visoki napon”, “Poslednji krug u Monci”, “Seks, partijski neprijatelj No 1”, “Mala”, “Tango argentino”, “Pun mesec nad Beogradom”, “Vukovar, jedna priča”, “Tamna je noć”, “Ubistvo s predumišljajem”, “Zona Zamfirova”, “Pljačka Trećeg rajha”, “Jesen stiže, Dunjo moja”…

Ivanov

Ejdus je od novembra 2007. godine do marta 2009. godine obavljao funkciju upravnika Narodnog pozorišta u Beogradu. Podneo je neopozivu ostavku zbog, kako je naveo, nemogućnosti komunikacije s Ministarstvom kulture Srbije, čije je ideje o reorganizaciji nacionalnog teatra iznutra ocenio neostvarljivim.

Dobitnik je velikog broja nagrada, uključujući i "Dobričin prsten" za životno delo, odnosno za celokupno pozorišno glumačko ostvarenje. U obrazloženju je tada istaknuto da Ejdus istinski histrionskom energijom tumači veoma raznolik repertoar, počev od tragedija i velikih drama sve do komedija, vodvilja i kabarea, te da je glumac neviđenog istraživačkoga elana, neumoran u iznalaženju lucidnih pojedinosti u prikazivanju dramskih i komičnih uloga.

Ejdus je ove godine dobio dve nagrade za životno delo - Sterijinu nagradu za naročite zasluge na unapređenju pozorišne umetnosti i kulture i Nagradu za životno delo "Zlatni ćuran".

Otvarajući 2015. godine jubilarno, 60. Sterijino pozorje, Ejdus se u tradicionalnoj besedi osvrnuo na krizu u zemlji i teško stanje u kulturi, ocenjujući da su pozorišta “postala socijalne ustanove, a umetnici doslovno ekonomski ugrožena kategorija stanovništva”. “Mnoge oblasti ekonomskog, društvenog i kulturnog života su u krizi. Državne institucije kulture tavore u pogubljenim kriterijumima vrednosti. Političke elite u takozvanim tranzicionim vremenima kulturu, pa i pozorište, polako ali sigurno osiromašuju, onemogućavaju njegovu transformaciju i negativnom selekcijom rukovodećih kadrova srozavaju njegove umetničke vizije”, rekao je tada Ejdus, posebno ukazujući na teško stanje u pozorištima i nezavidan socijalni položaj umetnika. Iako pozorišno stvaralaštvo, kako je naveo, ponekad izgleda kao nemoguća misija zbog “nepredvidljivih političkih, ideoloških, kulturoloških, estetskih i drugih ograničenja”, ono i pored toga opstaje hiljadama godina kao večna vatra.

Ejdus je Sterijinu nagradu dobio dva puta - za ulogu Laze Dunđerskog u predstavi “Je li bilo kneževe večere” i za naslovnu rolu u “Kir Janji”. Dvostruki je dobitnik i Zlatnog lovorovog venca u Sarajevu - na 22. i 30. Festivalu jugoslovenskog teatra za uloge u predstavama “Strah i nada Nadežde Mandeljštam”, odnosno “Nastasja Filipovna”. Oktobarska nagradu Grada Beograda dobio je za uloge Napoleona I u istoimenoj predstavi i Porfirija u “Zločinu i kazni” 1992. Takodje, dobitnik je nagrade “Milivoje Živanović” na Glumačkim svečanostima u Požarevcu za ulogu Ignjata Glembaja u predstavi “Gospoda Glembajevi” i ulogu profesora Švarca u “Supermarketu”.

Statuetu “Joakim Vujić” za izuzetan doprinos razvoju pozorišne umetnosti u Srbiji dobio je 2004. godine, a Nušićevu nagradu za životno delo glumcu komičaru na Nušićevim danima u Smederevu 2008. godine

Paralelno sa glumom, više od deceniju i po bavio se uspešno i pedagoškim radom na Akademiji lepih umetnosti u Beogradu.

Ejdus je bio i predsednik Udruženja dramskih umetnika Srbije od 1985. do 1989. godine.

*Foto: NP

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i