Romokaust u CZKD-u
Pozorište Suno e Rromengo iz Novih Karlovaca gostuje 29. marta u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu predstavom “Romokaust”, koja je radjena prema knjizi Rajka Djurića, a govori o stradanju Roma za vreme Drugog svetskog rata, logorima i diskriminacijama. Suno e Rromengo prvo je profesionalno romsko pozorište sa sopstvenim prostorom u Evropi. Njegova predistorija vezana je za edukativne projekte - radionice i seminare realizovane u saradnji sa Centrom za kulturu Stari Grad i Centrom za novo pozoriste i igru - CENPI (iz Beograda) krajem 90-ih.
Pozorište Suno e Rromengo iz Novih Karlovaca gostuje 29. marta u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu predstavom “Romokaust”, koja je radjena prema knjizi Rajka Djurića, a govori o stradanju Roma za vreme Drugog svetskog rata, logorima i diskriminacijama.
Suno e Rromengo prvo je profesionalno romsko pozorište sa sopstvenim prostorom u Evropi.
Njegova predistorija vezana je za edukativne projekte - radionice i seminare realizovane u saradnji sa Centrom za kulturu Stari Grad i Centrom za novo pozoriste i igru - CENPI (iz Beograda) krajem 90-ih.
Posle brojnih istraživačko-obrazovnih projekata, u koje je uključeno nekoliko generacija mladih Roma, za vreme 36. BITEF-a, 2002. godine, realizovana je i prva predstava Suno e Rromengo, zasnovana na romskim ritualima i običajima, a publici je prezentovana u programu “BITEF-Polifonija”.
Neposredno posle toga zvanično je osnovan i istoimeni romski teatar Suno e Rromengo (u prevodu Romski san), koji već u prvim godinama postojanja beleži zapažene uspehe i gostovanja u nekoliko evropskih zemalja (Francuska, Italija, Crna Gora), uključujući i festivale kao što su Budva Grad teatar, Art Expo, Nedelja romske kultrure u Parizu i regionalna smotra eksperimentalnih pozorišnih scena Vojvodine, na kojoj je dobio niz nagrada).
Direktor pozorišta Zoran Jovanović pozorišni je stvaralac, književnik, novinar, istraživač i publicista, koji se bavi jezikom Roma.
Autor je knjige “Da li znaš romski”, koja je objavljena 2000. na srpskom, romskom i engleskom jeziku (u svetu jedinstveno, višejezično izdanje), kao i “Priče Cigana u noći”, u kojoj su sakupljene romske vrline, mane, kletve, zakletve, legende i slične forme usmenog narodnog stvaralaštva.
Jovanović saradjuje sa mnogim poznatim muzičarima i kompozitorima koji istražuju romsko stvaralaštvo, medju kojima su i Goran Bregović, Šaban Bajramović, Vida Pavlović, Jovan Novakov, Sanja Ilić i ansambl Balkanika.
(SEEcult.org)