• Search form

13.09.2010 | 09:21

Segi u Haosu

Argentinski i francuski umetnik Antonio Segi (Seguí), koji živi i stvara u Parizu od početka 60-ih, gostuje prvi put u Beogradu povodom izložbe u galeriji Haos koja će od 14. septembra predstaviti njegove radove na papiru - crteže i grafike, uz tri rada na platnu.

Segi prvi put boravi u Srbiji, a imao je izložbe već u dva navrata - 1967. godine u Galeriji Kolarčevog univerziteta i 1998. u Centru za grafiku FLU u Beogradu.

Segi u Haosu

Argentinski i francuski umetnik Antonio Segi (Seguí), koji živi i stvara u Parizu od početka 60-ih, gostuje prvi put u Beogradu povodom izložbe u galeriji Haos koja će od 14. septembra predstaviti njegove radove na papiru - crteže i grafike, uz tri rada na platnu.

Segi prvi put boravi u Srbiji, a imao je izložbe već u dva navrata - 1967. godine u Galeriji Kolarčevog univerziteta i 1998. u Centru za grafiku FLU u Beogradu.

Smatraju ga jednim od najvećih argentinskih slikara današnjice ili francuskim likovnim stvaraocem poreklom iz Argentine, a njegova dela nalaze se u brojnim prestižnim kolekcijama i muzejima sveta, među kojima je i beogradski Muzej savremene umetnosti.

Crtačka konstrukcija baza je svakog Segijevog dela, a prema navodima umetničke direktorke Galerije Haos Borke Božović, uprkos bliskosti pop-artu i stripu, pre svega je figurativni konceptualista, uporni tvorac posebnog sveta koji pasionirano stvara od svojih početaka do danas.

Radio je crteže, slike velikih formata, skulpture i kolaže, kao i razne pastiše i murale, te sve vrste grafičkih listova: litografije, fotolitografije, akvatinte, akvarelisane akvatinte, linoreze, serigrafije, bakropise, ksilografije, monotipije, gravire rađene ugljenom.

Nije ga interesovala realnost, već banalnost života i nepredvidivo stalno kretanje, euforija svakodnevice. Svejedno mu je bilo s koje strane je počinjao kompoziciju. Igrao se perspektivama, formama, slovima ili delovima rečenica koje je umetao u podlogu.

Njegovi radovi su znali biti zgusnuto popunjeni ili posve svedeni, gestualnog crteža, kakvi su i najrecentniji koje je odabrao za izložbu u Haosu.

Likovi u trku, s “borsalino” šeširima, u odelima, obaveznim kravatama, japijevci, birokrate, sve arhetipovi raznih senjor Gustava.

“Glavni lik iz Segijevog dela, smo svi mi, ceo svet. Ljudska komedija se neprestano odvija i to Segi sublimira na sebi svojstven način. Duhovito, ljupko, umešno. Senjor Antonio stavlja dakle svoj omiljeni lik u poseban kontekst, u onaj deo fokusa koji postaje njegov credo ili kako sam kaže: njegova utopija. Senjor Gustavo je, zapravo i pre svega, elemenat arhitekture slike, osnovni znak rukopisa, kao što su to linije kojima iscrtava svoje figure, kao što je to osećaj za boju, takođe veoma bitan za jednog Latinoamerikanca. Segijeve preokupacije su gotovo uvek samo pikturalne i plastičke. Na nama je da Senjor Gustava i celo njegovo okruženje, ceo Segijev svet, shvatimo, protumačimo, nastavimo priču, da prozremo u smislenost poruke ako ona postoji, da osetimo intenciju i snagu poetike umetnika ‘naoružanog za sve oblike artističke gerile’", navela je Borka Božović.

Rođen 1934. godine u Kordobi u Argentini, kao najstariji sin porodice iz srednje klase, Segi je početkom 50-ih putovao po Africi i Evropi, a bio je i gostujući student Kraljevske akademije lepih umetnosti u San Fernandu u Madridu i u Nacionalnoj višoj školi lepih umetnosti u Parizu, gde je učio slikarstvo i vajarstvo.

Po povratku u Argentinu, postao je član redakcije časopisa “Orjentacija”, a prvu samostalnu izložbu imao je 1957. godine.

Putovao je po južnim i centralno američkim zemljama i učio grafičke veštine u Meksiku, da bi se 1961. vratio u svoju rodnu zemlju.

U Pariz se preselio 1963. godine, gde i danas živi i radi.

Učestvovao je na mnogobrojnim grupnim izložbama, a imao više od 300 samostalnih prezentacija širom sveta.

Osim crteža, grafika, slika i murala, radio je i skulpture u prostoru.

Dobitnik je brojnih priznanja u Argentini, kao i u Meksiku, Japanu, Venecueli, Poljskoj, Kubi, Nemačkoj, Sloveniji, Portoriku, Francuskoj, Belgiji, Norveškoj....

Izložbu Segija otvoriće ministar za kulturu Srbije Nebojša Bradić i argentinski ambasador Mario Bossi de Ezcurra, u prisustvu ambasadora Francuske Jean-François Terrala.

Izložba će biti otvorena do 15. oktobra.

Sajt Galerije Haos je www.gallerychaos.com

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.