• Search form

03.09.2017 | 21:32

Septembarski broj Kinoteke

Septembarski broj Kinoteke

Časopis “Kinoteka” u septembarskom broju, kao i dosadašnja izdanja tog mesečnika, donosi tekstove koji tematski prate programe u salama Jugoslovenske kinoteke, ali i aktuelne priloge iz sveta filma.

Fotografija Roberta Mičama na naslovnoj strani najavljuje ciklus Velikani svetskog filma, koji je ovoga meseca posvećen tom slavnom američkom glumcu. Mičam se proslavio ulogama antiheroja i bio jedno od zaštitnih lica film noara, bio je zvezda RKO studija, ali i čest kritičar holivudskih studija, podseća Katarina Nikolić. “Nikada nisam učinio ništa da se proslavim ili poboljšam. Uzeo sam ono što sam dobio i iskoristio najbolje što sam mogao”, govorio je Mičam.

“Kinoteka” objavljuje i intervju Sandre Perović sa Dajanom Kruger, holivudskom i evropskom zvezdom koja je ponela titulu najbolje glumice proletos u Kanu - za ulogu u filmu Niotkuda Fatiha Akina. Dajana Kruger otkriva kako se povezala sa glavnom junakinjom tog trilera o neonacizmu i terorizmu, ali i šta joj je značila saradnja sa Kventinom Tarantinom (Prokletnici), kako su na nju uticali Lik Beson ili Romi Šnajder koju je obožavala kao dete…

Program Fokus: Ingmar Bergman prati tekst “Moj život u filmu”, koji je o velikom švedskom reditelju svojevremeno napisao Dinko Tucaković (1960-2013), dugogodišnji upravnik Muzeja Jugoslovenske kinoteke.

“Imajući veliku privilegiju i sreću da ga upoznam i intervjuišem u Stokholmu 2003. godine, video sam u njemu još uvek onog istog dečaka koji pomera sveće u pozorištu senki u Fani i Aleksanderu. Ovaj put bile su to digitalne slike poslednjeg dela Sarabanda, koje je šokiralo Skandinavce  - smislom za humor. Možda je humor pravi ključ u kojem ponovo moramo odgledati filmove Ingmara Bergmana”, poručio je tada Tucaković.

Reditelj i scenarista Vladimir Perišić, povodom ciklusa Moj izbor, za “Kinoteku” objašnjava da je birao neke od filmova koji su mu bili najznačajniji tokom 90-ih, kada je počeo da se interesuje za sedmu umetnost i bio redovni posetilac Muzeja u Kosovskoj. Navodeći da mu je ideal film kao spoj društvene kritike i inovativnog filmskog jezika, poput ostvarenja evropskih autora 60-ih i 70-ih godina 20. veka, Perišić dodaje da u savremenoj produkciji voli autore iz takozvanog Trećeg sveta, a govori i o stanju srpske kinematografije u kojoj pripadnici njegove generacije reditelja nikako da snime svoj drugi film.

O Rudolfu Valentinu, kojem je posvećena septembarska Nema sreda, piše upravnik Arhiva kinoteke Aleksandar Erdeljanović, pod naslovom “Najveći latinski ljubavnik na filmu”.

U tekstu “Srpski dokumentarni film”, uz program Dokumentarni četvrtak, Božidar Marjanović daje pregled produkcije u Kraljevini Srbiji.

Dimitrije Vojnov analizira opus Borislava Mihajlovića Mihiza u tekstu “Script doctor u zemlji vračeva”, predstavljajući ga kao “ličnost koja je obeležila pisanu reč na srpskom jeziku kao kritičar, afirmator, savetnik i guru”.

“Kinoteka” objavljuje i prilog Zorice Dimitrijević o filmu Puriše Đorđevića Jutro, povodom 50 godina od njegove premijere u Veneciji, gde je Ljubiša Samardžić osvojio nagradu za najboljeg glumca Kup Volpi.

U rubrici Kritika iz prošlosti preneta je kritika Jutra iz pera Vladana SlijepčevićaOdmiču praporci i fanfare”, štampana u “Borbi” 1967. godine.

Novi feljton Noar i neonoar autorke Ksenije Zelenović problematizuje velegradske teme prateći genezu žanra.  

O istorijatu kineskog filma pišu Vang Hunghua i Milja Stijović, najavljujući veliku gostujuću izložbu “112 godina kineskog filma” koja će biti otvorena u Kinoteci 25. septembra.

Tu je i tekst iz Hemeroteke Jugoslovenske kinoteke “Kinematografija u Kini: impresije i susreti” koji je 1957. godine u “Borbi” objavio Vladimir Pogačić.

Rubrika Tragovi na filmu donosi omaž nedavno preminuloj velikoj francuskoj glumici Žani Moro iz pera direktora Kinoteke Jugoslava Pantelića.

Sledi “Sećanje na kralja komedije Džerija Luisa”, autora Radiše Cvetkovića, kao i tekstovi o glumcima Elzi Martineli, Alekseju Batalovu, reditelju Džonu Avildsenu, srpskom kaskaderu Dragomiru Stanojeviću, poznatom kao Bata Kameni…

O reditelju Džordžu A. Romeru piše Nenad Bekvalac u rubrici Šok koridor predstavlja.

Sa polica Bibloteke kinoteke časopis ovoga puta preporučuje knjigu Marka BapcaKino klub Beograd – Uspomene”.

Jugoslovenski socijalizam na filmu” tema je teksta Isidore Ilić i Boška Prostrana, uoči istoimenog predavanja i filmskog ciklusa na programu Kinoteke.

Od aktuelnih dešavanja “Kinoteka” donosi izveštaj Ksenije Zelenović sa Sarajevo film festivala.

Na više od stotinu stranica, uz mnoštvo fotografija, objavljeni su detaljni programi projekcija u salama u Uzun Mirkovoj i u Kosovskoj ulici.

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Dragana Saric i Goran Vejvoda, 1981.
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav