• Search form

14.12.2018 | 23:42

Srbija i Srbi na filmu u oslobodilačkim ratovima 1912-1918

Srbija i Srbi na filmu u oslobodilačkim ratovima 1912-1918

Izložba “Srbija i Srbi na filmu u oslobodilačkim ratovima 1912-1918”  otvorena je 14. decembra u Jugoslovenskoj kinoteci povodom stogodišnjice završetka Prvog svetskog rata.

Direktor Kinoteke Jugoslav Pantelić istakao je da ta postavka kroz slike filmskih kadrova i inserte iz dokumentarnih filmova usmerava reflektor na jedan značajan period istorije Srbije.

“U to vreme filmska umetnost je bila izuzetno mlada, nastala je nepune dve decenije ranije, ali nam je pomogla da se danas, toliko vremena kasnije, bolje i sadržajnije prisetimo bitnih događaja i da osetimo sve ono što su domaći i strani snimatelji, često prkoseći sudbini, zabeležili svojim kamerama”, rekao je Pantelić. U postavci Kinoteke nalaze se i neke od tih kamera, među njima ona kojom je snimao Mika Afrika.

Pantelić je podsetio da je Jugoslovenska kinoteka 2014. godine predstavila izložbu “Srbija i Srbi na filmu u Prvom svetskom ratu”, koja je sada zapravo proširena i dopunjena materijalima koji pre četiri godine nisu bili dostupni, pri čemu je pažnja posvećena celom periodu oslobodilačkih ratova od 1912. do 1918. godine.

Izložba je plod višemesečnog predanog rada Aleksandra Erdeljanovića i Božidara Marjanovića, u saradnji sa Marijanom Cukućan i Irinom Kondić.

Erdeljanović i Marjanović obišli su pet arhiva – Vojni muzej, Vojni arhiv, Narodnu bibloteku, Arhiv Srbije i Arhiv Beograda, ali i zvali prijatelje iz drugih kinoteka, a posebno su im pomogle kolege iz Sofije, Beča i iz Danske.

Erdeljanović je podsetio da je prva postavka iz 2014. godine jako dobro primljena u Srbiji i Republici Srpskoj, te da je 13. decembra otvorena u Kragujevcu kao 30. gradu u kojem gostuje.

“Rešili smo da za kraj obeležavanja jubileja napravimo jednu sveobuhvatnu izložbu koja će sadržati celokupan put srpskog naroda i srpske vojske za oslobođenje i ujedinjenje. Glavni deo nove izložbe je hronološki. Svaka godina je posebno obrađena sa svim snimanjima – domaćih snimatelja, stranih filmskih snimatelja koji su snimali na našoj strani i onih koji su snimali na strani okupacionih vojski. Tu je zatim tajm lajn koji prati sve događaje vezane za Srbiju i srpski narod u tom periodu, tu su i mnogi istorijski predmeti, artefakti, memorabilije”, rekao je Erdeljanović, upravnik Arhiva Jugoslovenske kinoteke.

Parada pobede u Parizu, srpska vojska

Erdeljanović  je posebno zahvalio naslednicima koji su za ovu priliku dali ratnički sanduk porodice Stojadinović, iz koje potiče načelnik Kinematografske sekcije srpske vojske Dragiša Stojadinović (o kojem je knjigu napisao Stevan Jovičić, nekadašnji upravnik Arhiva Kinoteke).

Erdeljanović je naglasio da je važno da se stari dokumentarni filmovi ponovo gledaju, da se rade nova istraživanja, pa i revizije. Tako je na otvaranju prikazan dokumentarni film koji se decenijama vodio kao odbrana Beograda, a zapravo reč je o odbrani Beograda i Smedereva.

“Oficir s dve Karađorđeve zvezde koji je prisutan sve vreme na snimku nije, kako se dugo mislilo, major Dragutin Gavrilović. Uspeli smo da dođemo do istorijske istine da je to Aleksandar Srb, oficir koji je komandovao celim sektorom”, rekao je šef Erdeljanović, dodajući da otvaranju izložbe prisustvuju njegov praunuk, koji se takođe zove Aleksandar Srb, kao i potomci Dragiše Stojadinovića.

Izložba će biti otvorena do 31. januara, a posetioci mogu da vide inserte iz dokumentarnih filmova pomoću mobilnih telefona i bar kodova na fotografijama.

Na otvaranju je nastupila ženska pevačka grupa “Kora” Kulturno-umetničkog društva “Branko Cvetković”, koja je izvela “Tamo daleko” i druge pesme iz doba oslobodilačkih ratova.

*Foto: Kinoteka

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav