• Search form

23.07.2015 | 12:08

Stari hrast otišao u istoriju

Stari hrast otišao u istoriju

Hrast u selu Savinac na trasi Koridora 11, star više od 600 godina, posečen je uprkos protestima javnosti i onlajn peticiji koju je za mesec dana potpisalo više od 12.500 ljudi.

Poznat kao “Zapis”, viševekovni hrast posekli su u noći između 22. i 23. jula radnici koje je angažovalo građevinsko preduzeće "Planum", preneli su mediji.

Seču starog hrasta na trasi autoputa Beograd - Južni Jadran, na deonici od Ljiga do Preljine, osudili su Zeleni Srbije, ocenjujući da je to urađeno na sraman i nedemokratski način.

Prema navodima Zelenih, bilo je rešenja koja su mogla da zadovolje i građane i potrebe državu, ali je vlast izabrala da iseče hrast, uprkos mišljenju stručnjaka, ekologa i građana.

“Hrast će u pamćenju svih nas biti spomenik ekološke borbe i simbol za neodgovornost. Hrast će biti simbol svih građana i građanki Srbije kojima je uskraćeno pravo na odluku u kakvoj sredini žele da žive, simbol ekoloških, kulturnih i socijalnih prava koje se u državi u kojoj još uvek nije izgrađena vladavina prava prečesto guraju u stranu”, poručili su Zeleni i najavili akciju sadnje 600 hrastova sa građanima, kao odgovor na “neodgovornu, nestručnu, nedemokratsku i neekološku vlast”.

    Akcija Zelenih Srbije kod hrasta u Savincu

I predsednik Mesne zajednice Savinac Miliša Nikolić osudio je seču hrasta, ocenivši da je obavljena na “nedostojanstven način” – pod okriljem noći i bez prisustva sveštenika, iako je to drvo bilo “svetinja” oko koje su vekovima obavljani verski obredi.

Stari hrast je bio obima 7,5 metara, sa krošnjom od 40 metara, a zauzimao je površinu od četiri ara i spadao je među najveća i najstarija stabla u Srbiji.

Povodom najave njegove seče, pokrenuta je bila i onlajn peticija na inicijativu Evropskog pokreta, Vojvođanske zelene inicijative, Medijske ekološke mreže Srbije, Škole za opstanak Beograd, Zelene patrole i velikog broja pojedinaca, čiji su potpisnici istakli da proces modernizacije društva nikako i nikada ne sme da se vrši na račun uništavanja prirodnog, kulturnog i istorijskog nasleđa.

“Ne prihvatamo da modernizacija bude izgovor za odsustvo stručnosti, savesnog poslovanja i visoke obzirnosti spram nasleđa a u skladu sa najvišim svetskim standardima održivog razvoja. Hrast je bio simbolično mesto pod kojim je podignut Drugi srpski ustanak, pa se tako i ovoga puta pojavio kao simbol otpora ljudskoj nemarnosti. Hrast je pokretačka snaga za sve nas kojima je cilj da naša planeta bude mirnije, zdravije i pravednije mesto”, poručili su bili inicijatori peticije, koju je za mesec dana potpisalo više od 12.500 građana.

*Foto: Zeleni (promo)

(SEEcult.org)
 

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.