• Search form

08.05.2014 | 00:42

Stvarnost mobilnosti kulture

Stvarnost mobilnosti kulture

Umetnici i kulturni radnici sa Balkana i iz desetak arapskih zemalja imaju priliku 8. i 9. maja u Zagrebu da još jednom razmotre stepen saradnje i mogućnosti unapređenja mobilnosti i partnerstva, a u okviru tog skupa, koji organizuje Fond Roberto Cimeta, biće održan i poseban panel posvećen saradnji u regionu bivše Jugoslavije.

Skup “Rasvetljeni skriveni prolazi: stvarnost kulturnih mobilnosti između Balkana, Europe i arapskoga sveta” prilika je da se naglasi vitalna uloga umetnika i kulturnih radnika u izgradnji društva (kroz kritičke procese, aktivizam u zajednici, sećanje, raznolikost kulturalnih produkcija). Organizatori stoga smatraju da je njihov put između Balkana i arapskog sveta ključan i da treba biti u fokusu i podržan.

Skup u Pogonu Jedinstvo svojevrsni je nastavak razgovora započetih u septembru 2013. na konferenciji “Yuropa u Beogradu, održane u organizaciji tadašnje Tačke kulturnog kontakta Srbije i Fonda Roberto Cimeta.

Skup u Zagrebu bi trebalo da doprinese izgradnji stvarnih balkansko-balkanskih odnosa, evropsko-balkansko-arapskih odnosa i arapsko-balkanskih mreža, te održivih modela međunarodne saradnje kroz obostrane umetničke prakse, fokusirajući se na promociju manjinskih kultura, interkulturalnog dijaloga, rešavanja konflikta kroz kulturu i umetnost, lokalno mikrofinansiranje i međunarodno prikupljanje sredstava.

Najavljeno je više od 60 učesnika iz arapskih država (Jordan, Tunis, Egipat, Liban, Alžir, Sirija, Maroko, Palestina, Iran), kao i zemalja Srednjoevropske inicijative (Srbija, Italija, Hrvatska, Austrija, Slovenija, Makedonija, Ukrajina, Mađarska, Poljska) i Turske, Francuske, Španije, Portugala, Malte i Grčke, koji će podeliti znanja i veštine, insistirati na plenarnim sesijama i speed i slow dating diskusijama da bi se došlo do konkretnih rezultata.

Među temama su: “Promišljanje saradnje – umrežavanje, razmena i video prezentacije”, “Održivost i ekonomski modeli saradnje: prostori, mogućnosti i strukture”, “Putevi regionalne saradnje: uloga, iskustva, modeli, perspektive i izazovi”, “Kakvo bi zagovaranje za regionalnu saradnju trebalo da bude”, “Kako se odnosimo prema saradnji arapskih i balkanskih aktera unutar institucionalnog okvira EU”…

U organizaciji Zaklade Kultura nova, 9. maja biće održan panel “Putevi regionalne saradnje”. Uvodničari su Katarina Pavić (Mreža Clubture / Kooperativa), Milica Pekić (Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije / Kooperativa) i Davor Mišković (Drugo more), a razgovor će moderirati Ines Vanjak iz Zaklade Kultura nova.

Biće reči o specifičnostima saradnje unutar pojedinih regiona, dosadašnjoj saradnji organizacija civilnog društva u regionu i o održivim modelima saradnje i iskustvima kulturnih radnika i umetnika iz arapskih zemalja.

Skup u Zagrebu organizuje Fond Roberto Cimeta (RCF) uz podršku Ministarstva kulture Hrvatske, Grada Zagreba, Srednjoevropske inicijative, fondacija Anna Lindh i Kultura nova.

RCF postoji od 1999. kao moguće rešenje za podršku sve jačoj internacionalizaciji umetničke prakse. Bavi se problemima kulturne i umetničke mobilnosti u geografskim područjima gde je ona i najteža: prvenstveno u arapskom svetu i na Balkanu. Sve putne podrške odnose se na ljude koji dolaze iz ili sarađuju s Balkanom i arapskim svetom.

Upravni odbor RCF-a smatra da je, zbog nedavnih nemira i barijera koje su usled njih nastale, na Balkanu važno podržati umetnike i kulturne menadžere u njihovim postojećim mrežama ili onima koje će tek biti izgrađene, te u njihovim projektima na međunarodnom nivou. Nakon susreta u Beogradu u septembru 2013. godine, ova platforma i dalje nastoji da organizuje susrete i stvara prilike za izgradnju kapaciteta za kulturne aktere. Cilj susreta je izgradnja kapaciteta kulturnih menadžera koje RCF podržava kako bi dugoročno mogli izgrađivati i razvijati prekograničnu saradnju, mreže i kvalitetne umetničke projekte. Mobilnost treba posmatrati kao povratno putovanje koje vraća potencijal na mesto polaska, potencijal u smislu multilateralnih partnerstava koji zahtevaju određeno znanje.

U poslednje tri godine RCF je izgradio neformalnu mrežu od oko 400 kulturnih i umetničkih menadžera koji sarađuju ili rade na Balkanu i u arapskim regijama, a osim u Beogradu, organizovala je platforme razmene i u Gimaraisu u Portugalu i Bejrutu u Libanu.

Program skupa u Zagrebu moguće je naći OVDE, kao i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav