• Search form

27.03.2012 | 21:30

Upali svetlo, mrak je

Upali svetlo, mrak je

Muzej moderne i savremene umetnosti (MMSU) u Rijeci predstavlja od 29. marta izložbu radova umetnika različitih generacija koji kao materijal koriste svetlo - kao prvi preduslov vidljivosti, deo svakodnevice i svakodnevnog govora.

Na izložbi “Upali svetlo, mrak je” učestvuju: Alen Floričić, Ivana Franke, Aleksandar Garbin, Dalibor Martinis, Zdravko Milić, Goran Petercol, Nika Radić, Davor Sanvincenti, Aleksandar Srnec, Damir Stojnić, Silvo Šarić, Goran Škofić, Bojan Štokelj i Mirjana Vodopija.

Prema navodima MMSU, naslov izložbe, pored više mogućih tumačenja, zahvata i činjenicu da svetlo participira i podržava kreaciju, posledično i život. Mrak mu je suprotan.

Nakon “Unutarnjeg uha”, ovogodišnje uvodne izložbe u fundus MMSU-a, izložba “Upali svetlo, mrak je” takođe je u znaku izbora radova iz zbirki.

Mirjana Vodopija, crtež žarnim nitima, 2002; foto: Danilo Balaban

Reflektirajuće, goruće, gibajuće, statično, izlomljeno i zagušeno svetlo, predstavlja nasumično nabrojeno, nekoliko pojavnosti svetla koje u kulturološkom i antropološkom smislu oduvek nosi značenje dobrog i svetog, a kao medij u umetnosti postoji u dva osnovna oblika. Tako razlikujemo ranije razdoblje postojanja prirodnog svetla, kada se umetnost služila materijalima koji su dočaravali ili koristili efekte svetla (vitraži u srednjovekovnim crkvama, boja u slikarstvu), te relativno nedavni izum veštačkog svetla. Upotreba veštačkog svetla, svetlećih predmeta (sijalice, neon, svetleće boje) prati se od početka 20. veka naovamo, kada su naučna dostignuća podstakla brz i intenzivan razvoj medija. To je, prema mišljenju jednog od današnjih teoretičara svetla i kustosa, Petera Weibela, nagovestilo moderno doba.

Budući neopipljivo, a istovremeno omogućavajući da stvari budu vidljive, svetlo je idealno sredstvo za postizanje perceptivnog osećaja beskonačnog prostora i nematerijalnosti. Njegovo fizikalno svojstvo kompatibilnosti sa elementima vazduha, vode i vatre, te neka vrsta isključivosti spram čvrste materije koja ga jedina uspeva ukrotiti i zatvoriti u kućište, proizveli su veliki raspon eksperimenata u vizuelnim umetnostima, posledično uočljivih i na izložbi u MMSU. Uz prepoznate autore svetlosnih instalacija, predstaviće se i oni koji povremeno ulaze u svetlosni medij.

Delimično ili u potpunosti oslonjeni na njega, radovi sa različitih pozicija koriste učinke medija svjetla u formi lajtboksa, instalacija s reflektirajućim i transparentnim materijalima, običnih sijalica, neona ili LED-ica, ekstenzija u fotografiji i videu; sve do senke, od svetla neodvojive pojave.

Nakon riječke postavke, izložba će u manjem formatu biti predstavljena u Multimedijalnom kulturnom centru Split polovinom maja, kada će biti i objavljen dvojezični katalog izložbe.

Uz radove iz zbirki, izložba obuhvata i radove pozvanih umetnika: Alena Floričića, Davora Sanvincentija, Damira Stojnića, Gorana Škofića, te u splitskom nastavku i Viktora Popovića.

Izložba će biti otvorena u MMSU do 5. maja.

(SEEcult.org)
 

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav