World Gipsy Dance
Beogradska premijera predstave “World Gipsy Dance” romskog teatra Suno e Rromengo iz Novih Karlovaca, u režiji Zorana Jovanovića, biće održana 23. decembra u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu, a govori o veri u ljubav uz kovača svačije sudbine i cigansko proricanje, sopstvenu volju i snagu zavođenja kroz igru. Predstava je ritualnog karaktera uz prizore i stilizovanu nacionalnu igru Roma iz više evropskih zemalja.
Beogradska premijera predstave “World Gipsy Dance” romskog teatra Suno e Rromengo iz Novih Karlovaca, u režiji Zorana Jovanovića, biće održana 23. decembra u Centru za kulturnu dekontaminaciju u Beogradu, a govori o veri u ljubav uz kovača svačije sudbine i cigansko proricanje, sopstvenu volju i snagu zavođenja kroz igru.
Predstava je ritualnog karaktera uz prizore i stilizovanu nacionalnu igru Roma iz više evropskih zemalja.
Nakon predstave “Romokaust” o stradanju Roma tokom Drugog svetskog rata, logorima i diskriminacijama, u novoj predstavi romskog teatra fokus na telu i pokretu ima karakter značenjske komunikacije vraćanjem na diskurs ritualnog.
Pozoriste “Suno e Rromengo” iz Novih Karlovaca je prvo i za sada jedino profesionalno romsko pozoriste sa sopstvenim prostorom u Evropi.
Njegova predistorija vezana je za edukativne projekte - radionice i seminare realizovane u saradnji sa Centrom za kulturu Stari Grad i Centrom za novo pozoriste i igru (CENPI) iz Beograda krajem 90-ih.
Posle brojnih istraživačko-obrazovnih projekata, u koje je uključeno nekoliko generacija mladih Roma, za vreme 36. BITEF-a 2002. godine realizovana je i prva predstava teatra Suno e Rromengo zasnovana na romskim ritualima i običajima, a izvedena je u okviru Bitef Polifonije.
Ubrzo potom zvanično je osnovan teatar Suno e Rromengo (u prevodu Romski san) koji je već u prvim godinama zabeležio zapažene uspehe i gostovanja u nekoliko evropskih zemalja (Francuska, Italija, Crna Gora, uključujući i festivale kao što su Budva-Grad Teatar, Art Expo, Nedelja romske kulture u Parizu i regionalna smotra eksperimentalnih pozorišnih scena Vojvodine, na kojoj je nagrađen za najbolju predstavu, režiju, kostim, muziku, scenografiju…).
Pozorište Suno e Rromengo međuvremeno je počelo da radi u sopstvenom prostoru u Novim Karlovcima, čemu je prethodilo potpisivanje zvaničnog dokumenta o saradnji Ministarstva kulture Srbije, Izvršnog veća Vojvodine i Opštine Inđija na sufinasiranju profesionalnog rada tog teatra.
Pozorište Suno e Rromengo vodi Zoran Jovanović, pozorišni stvaralac, književnik, novinar, istraživač i publicista, koji se bavi jezikom Roma.
Autor je dve knjige: “Da li znaš romski”, objavljene 2000. godine na srpskom, romskom i engleskom jeziku (u svetu jedinstveno, višejezično izdanje) i “Priče Cigana u noći”, u kojoj su sakupljene romske vrline, mane, kletve, zakletve, legende i slične forme usmenog narodnog stvaralaštva.
Jovanović sarađuje sa mnogim poznatim muzicarima i kompozitorima koji istražuju romsko stvaralaštvo.
Između ostalih, radio je i sa Goranom Bregovićem, Šabanom Bajramovićem, Vidom Pavlović, Jovanom Novakovim, Sanjom Ilićem i ansamblom Balkanika.
Krajem 90-ih poče je i karijeru TV-novinara, scenariste i voditelja, a dugogodišnji je saradnik Redakcije na romskom jeziku TV Novi Sad.
(SEEcult.org)