Najbolja rešenja eko-naselja
Autorski tim inicijative Ko gradi grad, Pavle Stamenović i Dušan Stojanović, kao i Dalia Dukanac i Ivana Jelić, osvojili su glavne nagrade prvog nacionalnog konkursa u okviru projekta MILD Home koji se sprovodi u okviru transnacionalnog programa saradnje Evropske unije za istraživanja i razvoj na području jugoistočne Evrope, a posvećen je razvijanju održivih pristupa energetski-efikasnoj gradnji.
Konkurs MILD Home (skraćenica je od engleskih izraza My Modular, Intelligent, Low cost, Do it yourself), čiji je nosilac u Srbiji beogradska opština Savski venac, bio je raspisan za arhitektonsko-urbanističko rešenje eko-naselja.
Tema konkursa, koji je sproveden u svim zemljama učesnicama projekta (Italija, Bugarska, Srbija Austrija, Grčka, Mađarska, Rumunija) je pronalaženje specifičnih arhitektonskih rešenja za MILD kuće – stambene jedinice koje su održive u izgradnji i eksploataciji, kao i za eko zeleno naselje koje je planirano na teritoriji Savskog venca i koje će činiti MILD Home objekti.
Ko gradi grad - Nova moba za ovo doba
Cilj konkursa bio je da definiše, projektuje i podstakne izgradnju prvih MILD kuća – kuća sa nultom emisijom, pasivnog stila, koje su pouzdane, obnovljive i nisko-budžetne.
Tri ravnopravna prvoplasirana rada su nagrađena angažmanom u ukupnoj vrednosti od 600.000 dinara, dok su još tri tima, od ukupno 21 pristiglog projekta, dobili pohvale žirija.
Pavle Stamenović i Dušan Stojanović
Glavne nagrade su podelili autorski tim inicijative Ko gradi grad, koji je dao predlog pod zanimljivim naslovom “Nova moba za ovo doba”, zatim Pavle Stamenović i Dušan Stojanović, kao i Dalia Dukanac i Ivana Jelić.
Svi pristigli i prvoplasirani radovi bili su krajem marta izloženi u Mikser hausu, a još uvek se mogu pogledati u svečanoj sali Biznis centra 47 opštine Savski venac (Kneza Miloša 47).
Dalia Dukanac i Ivana Jelić
Prilikom otvaranja izložbe upriličena je i stručna diskusija posvećena mogućnostima izgradnje jednog takvog naselja, pri čemu je zaključeno da energetska efikasnosti i socijalna komponenta moraju biti na prvom mestu, ali da ne treba zanemariti ni mogućnosti zadrugarstva kao modela udruživanja.
Nagrađeni radovi su predstavljeni su nedavno i na međunarodnom sajmu građevinarstva Construma u Budimpešti zajedno sa pobedničkim radovima iz ostalih zemalja učesnica projekta.
Nakon konkursa, sledi i edukacija za arhitekte koji su dobili nagrade, kao i njihova priprema za učešće u izradi studije izvodljivosti, koja će preciznije utvrditi koliko je ovaj koncept racionalniji i jeftiniji od standardnog.
Katalog konkursnih rešenja moguće je naći OVDE, a informacije o toku projektu MILD Home na sajtu www.mildhome.eu.
(SEEcult.org)