Vesti

Podrška Republici i Jugoremediji

19. jul 2010.
SEEcult.org
Podrška Republici i Jugoremediji
Podrška Republici i Jugoremediji

Grupa intelektualaca, kulturnih radnika i umetnika i predstavnika nevladinih organizacija i medija iz Srbije i regiona, osudila je policijske i pravne mere nad časopisom “Republika” i zrenjaninskom fabrikom “Jugoremedija”, pozivajući sve na solidarnost u “zajedničkom otporu političkom nasilju” i odbranu onoga što su radnici “Jugoremedije” i ljudi, poput Nebojše Popova, glavnog i odgovornog urednika “Republike”, branili celog života.

U saopštenju “Časopis Republika: Kolateralna šteta pljačkaške privatizacije”, Borka Pavićević, Branka Prpa i Branimir Stojanović, pozvali su na javnu osudu “policijsko-pravnog nasilja” nad časopisom “Republika” i predezećem “Jugoremedija”, a taj njihov poziv podržalo je još oko 60 potpisnika.

Kako je navedeno u saopštenju, “nasilje je otpočelo upadom policije u stan glavnog i odgovornog urednika časopisa ‘Republika’ Nebojše Popova i prostorije preduzeća ‘Jugoremedija’”, uz obrazloženje da su u uzajmnom poslovanju izvršili “finasijski prekršaj koji nosi sa sobom krivičnu odgovornost”.

“Ovaj akt nasilja ima svoju strukturnu logiku koja je uperena protiv dva simbolički važna aktera političke scene u Srbiji koji su, svaki na svoj način, pružili otpor pljačkaškoj privatizaciji: Časopis ‘Republika’ već petnaest godina svoju uređivački i intelektualni stav gradi na kritici privatizacije kao oblika pljačkaške privrede i ‘Jugoremedija’, koja je kroz višegodišnju borbu radnika uspela da zaustavi i privremeno odlozi upravo takvu praksu”, navedeno je u saopštenju.

Istaknuto je i da nije, međutim, samo upotreba policijske sile ono što taj slučaj “uvodi u klasičan totalitarni staljinistički obrazac proslog veka”, već pre svega, “politička manipulativnost koja zamenjuje teze: nevini postaju krivi, a krivi postaju nevini!”

“U jednoj pravnoj banalizaciji ‘Repiblika’ i ‘Jugoremedija’ koje dovode u pitanje finansijski kriminal, bivaju optuženi da su finansijski kriminalci. U toj prevrnutoj rukavici koja bi trebala biti bačena u lice ‘Republici’ i ‘Jugoremediji’ prikriva se pravi motiv mogućeg dvoboja. Već je opšte mesto, gotovo istorijska baština, strah svakog režima od saveza radnika i intelektualaca. Ta, za režime, pogubna kombinacija razbijena je praksom proizvodnje neprijatelja i ostavila je za sobom dugu istoriju progona, sudskih procese i robijanja”, navedeno je u saopštenju, koje su potpisali, između ostalih, i Zagorka Golubović, Slobodan Šnajder, Latinka Perović, Želimir Žilnik, Laslo Vegel, Zdravko Gvero, Sonja Biserko, Mirko Tepavac, Ivan Čolović, Obrad Savić, Lazar Stojanović, Svetlana Slapšak, Boris Buden, Renata Ulmanski, Grujica Spasović, Dubravka Stojanović, Miljenko Dereta, Filip David, Andrej Nosev, Svetlana Lukić, Svetlana Vuković, Staša Zajević, Milica Tomić, Uroš Đurić, Vesna Pešić, Aljoša Mimica, Zoran Pantelić, Sreten Ugričić, Pavle Levi, Jovan Ćirilov, Branko Dimitrijević, Dejan Ilić i Žarko Korać.

Popova su prošle nedelje u njegovoj kući u Zrenjaninu, kako su preneli mediji, posetili Pripadnici Odeljenja za privredni kriminal da bi mu uručili poziv povodom objavljivanja reklama "Jugoremedije" i "Luksola" u listu "Republika". Policija je nedavno odnela i deo dokumentacije “Jugoremedije”.

Privatizacija “Jugoremedije” iz 2002. godine poništena je zbog niza propusta, a radnici su 2007. preuzeli rukovođenje fabrikom, koja sada traži strateškog partnera i priprema tendersku dokumentaciju za izlazak na berzu.

“Jugoremedij” je bila i tema pojedinih umetničkih radova, pa joj je tako posvećena i instalacija Nine Hochtl “Tales of Protest. A Necessity” (Priče o protestu. Neophodnost), zasnovana na istraživanju i intervjuima s radnicima te zrenjaninske fabrike za proizvodnju lekova. Rad Nine Hoechtl istražuje dvogodišnju borbu i proteste radnika i radnica “Jugoremedije”. Fiktivni likovi u tom radu iznose svoje priče, preklopljene sa intervjuima rađenim sa radnicima i scenama iz filma “Štrajk” (1925) Sergeja Enzejštajna, koji prikazuje kompleksan re-enekment fabričkog protesta iz 1912. godine u predrevolucionarnoj Rusiji.

Nina Hoechtl je provela kraj 2008. na rezidencijalnom boravku u Beogradu (Kontekst galerija u saradnji sa Rotor asocijacijom iz Graca), istražujući slučaj “Jugoremedije”, čiji su radnici izvesno vreme i živeli u toj fabrici, okupirali Gradsku kuću na četiri meseca, protestovali danonoćno ispred Agencije za privatizaciju u Beogradu, dobijali batine, bili povređivani i hapšeni, a sve to vreme nisu dobijali nikakav novac i mnoge od njih porodice su napustile.

Nedavno je u Kulturnom centru Rex u Beogradu emitovan dokumentarni film o štrajkovima i radničkim protestima u Srbiji “Od -18 do + 30”, u produkciji Pokreta za slobodu, a projekciji i razgovoru prisustvovali su i predstavnici “Jugoremedije”, koja je takođe obuhvaćena tim filmom.

Sajt “Jugoremedije” je www.jugoremedija.rs

(SEEcult.org)

Tagovi