• Search form

18.05.2018 | 22:37

Zaštitimo sveštenike od progona za pedofiliju

Zaštitimo sveštenike od progona za pedofiliju

Umetnik Siniša Labrović izvodi 19. maja na Trgu kralja Tomislava u Zagrebu performans prikupljanja potpisa za građansku inicijativu “Zaštitimo sveštenike od progona za pedofiliju” koja poziva na izjašnjavanje birača o potrebi da se zatraži raspisivanje referenduma o tom pitanju, povodom navodne pedofilije u redovima Katoličke crkve.

Smatrajući da narod treba da odluči da li veruje u apsolutnu i večnu nevinost Katoličke crkve i njenih poslanika, Organizacioni odbor te inicijative, čiji je koordinator Labrović - jedan od najistaknutijih i najprovokativnijih hrvatskih umetnika i performera, predlaže da referendumsko pitanje bude: Jeste li za to da se Ustavom Republike Hrvatske zabrani kazneni progon sveštenika, biskupa i nadbiskupa Katoličke crkve u Hrvatskoj, kao i veroučitelja zbog krivičnog dela polnog zlostavljanja i iskorišćavanja deteta?

Rok za prikupljanje potpisa birača koji traže raspisivanje referenduma je do 27. maja, a na licu mesta moguće je dati podršku od 10 do 14 sati – koliko će trajati Labrovićev performans u okviru Queer Zagreb sezone, koja se završava u Zagrebačkom plesnom centru nastupima filipinskog plesnog umetnika Džošue Serafina (Takmičenje u lepoti) i Krisa Greja iz Njujorka (Prekarnost).

Inicijativa za zaštitu sveštenika od progona za pedofiliju zasnovana je na obrazloženju da je Katolička crkva u Hrvatskoj institucija koja je kroz niz vekova bila kamen temeljac hrvatske opstojnosti i vodilja za Hrvate u mnogim teškim istorijskim zgodama, pa i u Domovinskom ratu i posleratnom dobu:

Zato smo zgroženi napadima na Katoličku crkvu u Hrvata, a koji se koriste nedokazanim tvrdnjama o navodnoj pedofiliji u redovima Katoličke crkve. To je sad već utvrđeni obrazac koji se koristio i u drugim državama ne bi li se naštetilo Katoličkoj crkvi i njenom poslanju na Zemlji. Medijski jurišnici protivnika Katoličke crkve skandalizuju javnost događajima koji su se dogodili, navodno, pre više decenija, čime su eventualni zakonski prekršaji zastareli.  Verski službenici na taj način gube priliku da se brane, izloženi su teroru optužbi o događajima starim i po nekoliko decenija, a da se niko ne pita o istinitosti tih sećanja, mada znamo da i o događajima starima nekoliko sati ili dana različiti svedoci različito svedoče.

U krajnjem slučaju, zašto ne bismo verovali da su rečeni događaji plod Božje ljubavi čiji je fizički ljudski izraz prava potvrda iste pred Gospodinom, kako se izrazio jedan fratar praktikant te ljubavi. Tumačenje događaja podložno je i kulturnoj atmosferi i uljudbenoj normativnosti kulturne sredine,  pa su različite stvari normalne ili nenormalne u različitim vremenima i/ili različitim društvima. Možemo s pravom sumnjati jesu li zbog medijski podsticane histerije prenošene iz drugih sredina optužbe pojedinih ‘žrtava’ svesno ili nesvesno isfabrikovane.

Rečeni događaji stavljaju u nezgodan položaj i snage reda i zakona u Hrvatskoj, jer mediji insinuiraju da ništa ne žele preduzeti, ili to ne mogu zbog nadmoći Katoličke crkve koja time biva podlo optužena za nedodirljivost. Najpodlije optužbe idu toliko daleko da tvrde da su nadređeni u Crkvi znali za ‘pedofiliju’ u vreme kada se navodno događala, a da nisu ništa preduzimali, ne obazirući se na demantije iz crkvenih krugova, čime se podlo seje sumnja u najviše strukture Katoličke crkve. I dok hiljade pripadnika Katoličke crkve na dnevnoj bazi komunicira s desetinama tisuća Hrvata, mediji bez ikakavih zakonski utemeljenih dokaza histerišu oko nekoliko ‘slučajeva’.

Da bismo prekinuli ovaj talas nepravednih i lažnih napada na Katoličku crkvu u Hrvatskoj i osigurali Katoličkoj crkvi i njenim pripadnicima miran rad bez straha da bi se neki akt katoličke ljubavi danas, sutra ili za dvadeset godina mogao medijski fabrikovati protiv časti, ugleda i nadljudskog napora koji Katolička crkva svakodnevno ulaže za boljitak Hrvata, mislimo da je vreme da kažemo: ‘Dosta!’

Pravi je čas da jednom zauvek začepimo gubicu medijskim zlotvorima i protivnicima jedinstva Crke i Naroda. Neka narod odluči veruje li u apsolutnu i večnu nevinost Katoličke crkve i njenih poslanika koji nesebično šire ljubav prema svakom hrvatskom čoveku, ženi i detetu. Posebno detetu, verujemo, ugledajući se u Krista koji je govorio: ‘Pustite dečicu neka dolaze k meni; ne sprečavajte ih, jer takvih je kraljevstvo Božje’!

Uoči Labrovićevog performansa, u završnici Queer Zagreb sezone, koju organizuje Domino, 19. maja u ZPC-u nastupiće u prepodnevnim satima domaća grupa drag queenova House of flamingo koja će izvesti program “Bajke u dragu” za najmlađe, odnosno čitati deci queer bajke i slikovnicu “Dugine obitelji”.

House of Flamingo je queer umetnički kolektiv koji od sredine 2013. godine aktivno deluje na zagrebačkoj nezavisnoj sceni, a čine ga performerke Spazam Orgazam, Roxanne, Colinda Evangelista i Entity (poznatije pod akronimom S.R.C.E.).

Za sam kraj Queer Zagreb sezone najavljen je američki umetnik Kris Grej, koji će izvesti performans “Prekarnost” u kojem na glavi balansira knjigu “Dijagnostički i statistički priručnik za psihičke poremećaje” (DSM). Gest je podsetnik na školske vežbe kojima je cilj bio ispravljanje držanja mladih žena. Ta knjiga, objavljena je 1952. godine, više od 20 godina je tretirala homoseksualnost kao psihički poremećaj, sve dok početkom 70-ih nije uklonjena i zamenjena poremećajem rodnog identiteta poveznog sa neusklađenim ponašanjima. Da bi neko dobio pristup hormonalnim terapijama i kliničkim intervencijama na telu, trenutno mora da ima dijagnozu rodne disforije (poremećaj rodnog identiteta). To tela transrodnih i osoba neodređenog roda povezuje s lekovima i patologijom. Grejev performans demonstrira neprestan i delikatan balans koji transrodne i osobe neodređenog roda održavaju između identiteta i dijagnoze.

U završnici Queer Zagreb sezone najavljen je i filipinski umetnik Džošua Serafin, koji će izvesti performans posvećen gej takmičenjima u lepoti na Filipinima putem kojih gej zajednica pokazuje i izražava svoje talente, veštine, inteligenciju i predstavlja svoja tela u gotovo ženskoj figuri, ali takođe i sa komercijalnom svrhom. Ta takmičenja gej muškarce prikazuju kroz spektakl: kroz auto-objektivizaciju i kao vrstu zabave za mase. Serafinovo izvođenje istražuje estetiku tih filipinskih takmičenja, predstavljajući publici strukturalne forme, konverzacije, promene identiteta i telesnost koja je stvorena u toj specifičnoj estetici, a koja poseduje specifičnu formu i vokabular.

Ulaz na performanse Queer Zagreb Sezone je besplatan, a program su podržali Ured za kulturu Grada Zagreba, Ministarstvo kulture Hrvatske, Zaklada Kultura nova, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva, Gete institut u Zagrebu i Kreativna Europa.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav