• Search form

  • Week of December 11, 2017
  • 24/May/2017

    Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd

    NYIMPA KOR NDZIDZI - ČOVEK NE MOŽE OPSTATI SAM - izložba (23.5.2017.-28.2.2018.) povodom obeležavanja četrdeset godina rada Muzeja afričke umetnosti

    http://www.museumofafricanart.org

    15/Sep/2017

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    VASKO LIPOVAC: RETROSPEKTIVA (14 9.2017.-7.1.2018.)

    kustosica izložbe: Ana Medić

    autor izložbe: Zvonko Maković

    http://gkd.hr

    17/Sep/2017

    Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva 6, Maribor

    BOJAN GOLIJA (1932-2014): RETROSPEKTIVA (15.9.2017.-7.1.2018.)
    kustosinja razstave: Gaja Golija

    http://www.ugm.si

    25/Sep/2017

    Moderna galerija Valjevo, Vuka Karadžića 11, Valjevo

    DADO-SLIKE - izložba Miodraga Dada Đurića (23.9.-31.12.2017.)

    https://www.facebook.com/modernagalerijavaljevo

    19/Oct/2017

    Arhiv Tošo Dabac, Ilica 17, Zagreb

    DRAMSKI SVIJET MARIJE BRAUT - izložba (18.10.-15.12.2017.)

    kustosica izložbe: Marina Benažić

    asistentica izložbe: Renata Filčić

    volonterka: Mihaela Zajec

    postav izložbe: Vendi Vernić

    http://www.msu.hr

    20/Oct/2017

    +MSUM - Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    JANEZ JANŠA, JANEZ JANŠA, JANEZ JANŠA: JANEZ JANŠA®​ - razstava​ (18.10.2017.-18.2.2018.)

    gostujoči kustos: Domenico Quaranta

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/2115/janez-jansa-janez-jansa-janez-jansa

    21/Oct/2017

    Galerija Matice srpske, Novi Sad

    170 godina Galerije Matice srpske

    ARSENIJE TEODOROVIĆ I SRPSKA CRKVA U BUDIMU  - izložba (18.10.2017.-1.7.2018.)

    http://www.galerijamaticesrpske.rs

    03/Nov/2017

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg srpskih junaka 2, Banja Luka

    MONA LIZA I SUPERMEN: DŽON KENEDI I „NOVA GRANICA“ KULTURE - izložba (2.11.-20.12.2017.), u okviru koje će po prvi put u Republici Srpskoj biti predstavljeno djelo Endija Vorhola „4 x Džeki” (povodom 100 godina od rođenja Džona F. Kenedija (1917-1963)

    http://www.msurs.net

    04/Nov/2017

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    PAJA JOVANOVIĆ: OD ČIKA PAJE - izložba (1.11.2017.-4.3.2018.)

    Radno vreme: četvrtkom i petkom od 15.00 do 20.00 časova i subotom i nedeljom od 11.00 do 16.00 časova

    http://domjevremagrujica.com

    07/Nov/2017

    Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd

    ANASTAS JOVANOVIĆ (1917-1899) - PIONIR PRIMENJENE UMETNOSTI I DIZAJNA - izložba (6.11.2017.-31.1.2018.)

    autor kataloga i izložbe: mr Jelena Perać, muzejska savetnica

    http://mpu.rs

    08/Nov/2017

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    GRADOVI U POKRETU - POSTOSMANSKO NASLEĐE - putujuća izložba (7.11.2017.-8.1.2018.)

    autorka: prof. dr Nataša Mišković

    organizacija: Univerzitet u Bazelu, u saradnji s Muzejem Jugoslavije

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    10/Nov/2017

    Kuća legata, Knez Mihajlova 46, Beograd

    PETAR LUBARDA 1907-1974-2017 - izložba (9.11.2017.-6.1.2018.)

    http://www.kucalegata.org

    Istituto Italiano di Cultura, Kneza Miloša 56, Beograd

    SKINAZI (SCHINASI): DINAMIKA NEOFUTURIZMA / DINAMICA DEL NEOFUTURISMO - izložba (9.11.2017-15.1.2018.)

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    14/Nov/2017

    Savremena galerija Zrenjanin, Trg slobode 7, Zrenjanin

    ŽIVOJIN TURINSKI, DUŠKO VIJATOV, MILAN SOLAROV, Uticaji aktuelnih dešavanja u srpskoj umetnosti sredinom 20. veka na razvoj umetničkog života u Zrenjaninu i okolini, iz zbirke Savremene galerije Zrenjanin - izložba (13.11.-14.12.2017.)

    autor i kustos izložbe: Sunčica Lambić-Fenjčev

    http://www.galerija.rs

    Konak kneginje Ljubice, Kneza Sime Markovića 8, Beograd

    ANASTAS JOVANOVIĆ - UMETNOST I NOVI MEDIJI - izložba (13.11.2017.-28.1.2018.), povodom 200 godina od rodjenja (1817-1899)

    Autorka izložbe: msr Danijela Vanušić, viša kustoskinja Muzeja grada Beograda

    http://www.mgb.org.rs

    15/Nov/2017

    Galerija Haos, Dositejeva 3, Beograd

    STANKO ZEČEVIĆ (1954, Nikšić) - retrospektivna izložba crtačkog opusa (14.11.-14.12.2017.)

    http://www.gallerychaos.com

    16/Nov/2017

    Galerija Rima, Pariska 8, Beograd

    VLADIMIR VELIČKOVIĆ - slike (15.11-15.12.2017)

     

     

    http://www.galerijarima.com

    17/Nov/2017

    Knjižnica Vladimir Nazor, Vodovodna 13, Zagreb

    RIJEČ I SLIKA 2013-2017 - LIKOVNA DJELA S PET FESTIVALA SVJETSKE KNJIŽEVNOSTI - izložba (16.11.-14.12.2017.)

    sudjeluju: GRGUR AKRAP, GORDANA BAKIĆ, ANTONIJA BALIĆ ŠIMRAK, MERCEDES BRATOŠ, TOMISLAV BUNTAK, TANJA DABO, SEBASTIJAN DRAČIĆ, FEDOR FISCHER, DANKO FRIŠČIĆ, DUJE JURIĆ, IVANA JURIĆ, VEDRAN KEMENS, KORALJKA KOVAČ, DORA KOVAČEVIĆ, MARTINA MIHOLIĆ, ALEN NOVOSELEC, IVANA PIPAL, LEA POPINJAČ, SINIŠA REBERSKI, DOMAGOJ ROGINA, MAJA ROŽMAN, ROBERT ŠIMRAK, MARKO TADIĆ, ŠIMUN TOLIĆ, MARTA TUTA, MIO VESOVIĆ, ALAN VLAHOV, MIRJANA VODOPIJA, ZLATAN VRKLJAN, JOSIP ZANKI

    organizacija: Knjižnica Vladimira Nazora i Fraktura

    http://www.fraktura.hr

    Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Trg galerija 2, Novi Sad

    IGNJAT JOB (1895-1936): VATRA MEDITERANA - izložba (16.11.-24.12.2017.)

    autor izložbe: prof. dr Zvonko Maković

    rukovodilac projekta: prof. dr Jasna Jovanov

    saradnici: Moderna galerija Zagreb

    kustos izložbe: Jasmina Jakšić Subić

    http://www.pavle-beljanski.museum

    Naučni klub Beograd, Kralja Petra 46, Beograd

    INTELIGENCIJA BILJAKA - izložba o životu biljnog sveta (15.11.-1.12.2017.)

    http://www.cpn.rs

    18/Nov/2017

    Narodni muzej Zrenjanin, Subotićeva 1, Zrenjanin

    DOBROVOLJCI SREDNJEG BANATA U PRVOM SVETSKOM RATU - izložba (17.11.-15.12.2017.) povodom obeležavanja godišnjice oslobođenja Velikog Bečkereka u Prvom svetskom ratu 1918. godine

    http://www.muzejzrenjanin.org.rs

    Crnogorska galerija umjetnosti Miodrag Dado Đurić, Cetinje

    SLOBODAN BOBO SLOVINIĆ (1943, Budva) - retrospektivna izložba (17.11.-31.12.2017.)

    kustosi izložbe: Ljiljana Zeković, Miloš Marjanović

    organizator: Narodni muzej Crne Gore

    http://www.mnmuseum.org

    Gastro bar 20/44, Skadarska 40b, Beograd

    Kreativna fabrika: Dosije Umetnik

    ANA MARINOVIĆ (1981, Beograd): KAPIJE I PROZORI BEOGRADA | AUTOPORTRETI I AKTOVI + PO NEKI VRABAC, UMETNICA - SAMOJ SEBI INSPIRACIJA - retrospektivna izložba grafika (17.11.-25.12.2017.)

    https://www.facebook.com/UdruzenjeKreativnaFabrika

    21/Nov/2017

    Banatski kulturni centar, JNA 35, Novi Miloševo

    KALIOPE AUSTRIJA. ŽENE U DRUŠTVU, UMETNOSTI I KULTURI - izložba (20.11.-12.12.2017.)

    https://www.facebook.com/AustrijskiKulturniForum

    23/Nov/2017

    Narodni muzej Zaječar, Mose Pijade 2, Zaječar

    GUSTAV KLIMT. PRETEČA MODERNE - izložba (22.11.-20.12.2017.)

    https://www.facebook.com/AustrijskiKulturniForum

    24/Nov/2017

    Gradska galerija Fonticus, Trg lođe 3, Grožnjan

    LEON VIDOVIĆ: ZEMLJANE PERLE - samostalna izložba (23.11.-20.12.2017.)

    PETAR DUGANDŽIĆ / RAINBOW23: IZGUBLJENI MIRAZ IV. (SAZVIJEŽĐA 4/23) - samostalna izložba/performance (23.11.-20.12.2017.)

    http://www.gallery-fonticus-groznjan.net

    25/Nov/2017

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalemegdan 5, Beograd

    SURLAŠI, DIVOVI IZ NAŠE GEOLOŠKE PROŠLOSTI - izložba (24.11.2017.-30.4.2018.)

    autori izložbe: Sanja Alaburić, viši kustos paleontolog, dr Zoran Marković, muzejski savetnik, Miloš Milivojević, viši geološki preparator

    izrada ilustracija: Dejan Vukadinović

    izrada modela mamuta Vika: akademska vajarka Julijana Protić

    http://www.nhmbeo.rs

    26/Nov/2017

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    YANE ČALOVSKI i HRISTINA IVANOSKA: DIJALOG (OBLIK ODGOVORA) - izložba (25.11.2017.-4.2.2018.)

    kustosica: Branka Benčić, Apoteka - Prostor za suvremenu umjetnost

    organizacija: Tihomir Milovac, Muzej suvremene umjetnosti i Vanja Žanko, Nomad

    produkcija: Muzej suvremene umjetnosti i Nomad

    http://www.msu.hr

    28/Nov/2017

    Galerija SULUJ, Beograd

    ĐORĐE ARALICA (1963, Otočec): CHAIN EFFECT - samostalna izložba skulptura (27.11.-11.12.2017.)

    https://www.facebook.com/sulujgalerija

    29/Nov/2017

    Centar za kulturu Božidarac, Radoslava Grujića 3, Beograd

    JASNA VIŠNJIĆ (Beograd): ORFIČKE INICIJACIJE - samostalna likovna izložba (28.11.-12.12.2017.)

    http://www.bozidarac.rs

    KomBank Art hol, Trg Politika 1 (Makedonska 29) Beograd

    MILOŠ BIČANSKI: MY LIFE IN ATHENS - izložba fotografija (28.11.-16.12.2017.) u okviru Festivala Vizualizator

    http://www.kombank.com

    Centar za grafiku i vizuelna istraživanja Akademija/Fakultet likovnih umetnosti, Pariska 16, Beograd

    BRANKA KUZMANOVIĆ: DIS/POZICIJE - izložba (28.11.-12.12.2017.)

    http://www.fluc.org

    Kulturni centar Laza Kostić, Sombor

    LIKOVNA KOLONIJA SIĆEVO - izložba izabranih dela (Mladen Srbinović, Stojan Ćelić, Moma Antonović, Boža Ilić, Milenko Šerban, Radislav Trkulja, Zoran Stošić Vranjski, Milena Jevtić Ničeva Kostić…) (28.11.-16.12.2017.)

    organizacija: Kulturni centar Laza Kostić Sombor u saradnji sa Galerijom savremene likovne umetnosti iz Niša

    http://www.kcsombor.org.rs

    Galerie Boze Ilic, Jug Bogdanova 51, Prokuplje

    150 GODINA BEČKE ULICE RINGŠTRASE - OD POČETKA RADOVA DO DANAS - izložba (28.11.-15.12.2017.)

    https://www.facebook.com/AustrijskiKulturniForum

    30/Nov/2017

    Galerija Savremene umetnosti Niš/Paviljon u tvrdjavi, Niš

    LIKOVNA KOLONIJA SIĆEVO - izložba (29.11.-15.12.2017.)

    http://www.gslunis.org

    Galerija ULUS, Beograd

    DIMITRIJE PECIĆ (1961, Priština): POGLED KROZ PROZOR - izložba (29.11.-12.12.2017.)

    http://www.ulus.rs

    Galerija Nova, Nikole Tesle 7, Zagreb

    ZNACI I ŠAPUTANJA - izložba predstavlja primjere umjetničkih praksi koje promišljaju pojam granice i reflektiraju ekonomske i ideološke uzroke migracija i dominantne politike reprezentacije 'migrantske i izbjegličke krize’ (29.11.2017.-10.2.2018.)

    https://www.facebook.com/galerijanova

    01/Dec/2017

    Prodajna galerija Beograd, Kosančićev venac 19, Beograd

    MARKO MUSOVIĆ - izložba fotografija (30.11.-18.12.2017.)

    http://galerijabeograd.org

    Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    BORIS JESIH (1943): POVEZAVE / CONNECTIONS - pregledna razstava (grafike, slike, risbe) (30.11.2017.-11.3.2018.)

    kustosinja: mag. Breda Škrjanec

    http://www.mglc-lj.si

    +MSUM | Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    NINA SLEJKO BLOM (1982), CONNY BLOM 91974): ZELENE RISBE - razstava (30.11.2017.-28.1.2018.) in pogovor z umetnikoma

    kustos: Igor Španjol

    http://www.mg-lj.si

    Umetnička galerija, Kruševac, Majke Jugovića 12, Kruševac

    ŽELJKA MOMIROV (1962, Novi Sad): SEĆANJA U NESTAJANJU / PUTOVANJA - izložba (30.11.-20.12.2017.)

    kustos izložbe: Biljana Grković

    https://www.facebook.com/galerijakrusevac

    Galerija SKC Novi Beograd

    STOJANKA ĐORĐIĆ: JESEN MOJE TUGE - izložba akvarela (30.11.-14.12.2017.)

    http://www.skc.org.rs

    Mestna galerijai Ljubljana, Mestni trg 5, Ljubljana

    TUGO ŠUŠNIK: QUASIMODO (1971-2017) - razstava (30.11.2017.-21.1.2018.)

    kustosinja razstave: Mateja Podlesnik

    http://www.mgml.si/mestna-galerija-ljubljana

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    SMRT KARAĐORĐA PETROVIĆA - izložba (30.11.2017.-31.8.2018.), povodom dvestote godišnjice od ubistva vožda Karađorđa

    autori izložbe: Vladimir Merenik, Boško Ljubojević, Nebojša Damnjanović, Borislav Korica

    dizajn postavke: Izabela Martinov Tomović

    Svake subote u 13 časova stručno vođenje kroz postavku za individualne posetioce

    http://imus.org.rs

    Umetnički prostor U10, Kosovke devojke 3, Beograd

    IVAN ŠUKOVIĆ (1981, Podgorica): ZAPISI IZ AUTOBIOGRAFSKE BAŠTE - izložba (30.11.-14.12.2017.)

    www.ivansukovic.me

    http://u10.rs

    Art kafe galerija Beti Ford, Zetska 2, Beograd

    MARIJA MILADINOVIĆ (1982, Smederevo): UMETNIKOV OTISAK - izložba slika (30.11.-11.12.2017.)

    http://www.anamarinovic.com

    02/Dec/2017

    Oris Kuća arhitekture, Kralja Držislava 3, Zagreb

    HOSTING THE DOLOMITES - izložba (1-16.12.2017.)

     

    GINO ALBERTI

    ROLAND BALDI

    DELL’AGNOLO - KELDERER

    ARNOLD MARIO DALL’O

    EM2 ARCHITEKTEN

    FELD 72

    ANDREAS FLORA / GILBERT SOMMER

    KÄTHE HAGER VON STROBELE

    INGRID HORA

    HUBERT KOSTNER

    MODUS ARCHITECTS

    PETER PICHLER

    THOMAS STERNA

    WILLY VERGINER

    kustosi projekta: David Calas i Lisa Trockner (SKB)

    http://www.oris.hr

    Biblioteka grada Beograda

    Biblioteka Branko Miljković Zvezdara, Bulevar kralja Aleksandra 298, Beograd

    MIRJANA FUŠTIĆ - izložba slika (1-14.12.2017.)

    http://www.bgb.rs

    Ulična galerija / Čavketov pasaž, Beograd

    NESASLUŠANE PRIČE - izložba (1-22.12.2017.) deo projekta Centra za kulturnu dekontaminaciju SOKAK - Projekat o različitosti i radoznalosti

    www.ulicnagalerija.rs

    http://sokakonline.com

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    NAJPRODAVANIJE KNЈIGE SVIH VREMENA - izložba knјiga (1-15.12.2017.)

    autor izložbe: Rastko Marković

    http://www.dksg.rs

    Metelkova, Ljubljana

    Galerija Alkatraz, AKC Metelkova mesto, Ljubljana

    CAROLINE SURY: VOODOO ENTARTETE KUNST - razstava (1-29.12.2017.)

    http://galerijalkatraz.org

    Galerija Lucida, Čika Ljubina 11/I, Beograd

    TATJANA MILUTINOVIĆ VONDRAČEK (1968, Zadar): DIŠI DUBOKO - izložba (1-14.12.2017.)

    https://www.facebook.com/GalerijaLucida

    http://galerijalucida.rs

    03/Dec/2017

    Manakova kuća, Gavrila Principa 5, Beograd

    SRBOSLAV ILIĆ: NOVI VAVILON - izložba (2-15.12.2017.)

    https://etnografskimuzej.rs

    05/Dec/2017

    Kulturni centar Novog Sada

    JASMINA KNEŽEVIĆ (1977, Novi Sad) - izložba grafika (4-18.12.2017.)

    http://www.kcns.org.rs

    Kulturni centar Novog Sada

    Mali likovni salon KCNS, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad

    SLOBODAN KNEŽEVIĆ ABI (1948, Bačko Dobro Polјe): IZBOR CRTEŽA I KOLAŽA 1969-2016 - izložba (4-16.12.2017.)

    http://www.kcns.org.rs

    Grafički kolektiv, Obilićev venac 27, Beograd

    MILJANA RADENKOVIĆ (1989, Niš): PLAKATI - izložba plakata (4-16.12.2017.)

    http://www.grafickikolektiv.org

    Institut Servantes Beograd, Čika Ljubina 19, Beograd

    ŠPANSKI GRADOVI NA LISTI SVETSKE KULTURNE BAŠTINE. 15 BISERA ŠPANIJE - izložba fotografija (4.12.2017.-6.2.2018.)

    ALKALA DE ENARES

    AVILA

    BAESA

    KASERES

    KORDOBA

    KUENKA

    IBICA / EIVISA

    MERIDA

    SALAMANKA

    SAN KRISTOBAL DE LA LAGUNA

    SANTJAGO DE KOMPOSTELA

    SEGOVIJA

    TARAGONA

    TOLEDO

    UBEDA

    http://belgrado.cervantes.es

    Gastro bar 20/44, Skadarska 40b, Beograd

    Kreativna fabrika: Dosije Umetnik

    JELENA DUGALIĆ MILAŠINOVIĆ (1981, Kraljevo) - prodajna izložba (4-25.12.2017.)

    https://www.facebook.com/UdruzenjeKreativnaFabrika

    БартcелонаBelgrade Design District, 1 Sprat, lokal 96

    VELMA BABIĆ: A STAGE OF ONE’S OWN - photography exhibition (4-16.12.2017.)

    https://www.facebook.com/events/759441534266848

    https://www.bartcelona.net

    Galerija Milorada Bate Mihailovića, Kulturnog centra Pančeva, Žarka Zrenjanina 1, Pančevo

    ANDREJ KONOPEK: IZVLACENJE SVETLOSTI - izložba crteža (4-13.12.2017.)

    http://www.kulturnicentarpanceva.rs

    06/Dec/2017

    Galerija VN, Ilica 163a, Zagreb

    SINIŠA LABROVIĆ: SANCTA OSSA - izložba (5-18.12.2017.)

    https://www.facebook.com/galerija.vn

    http://www.kgz.hr/hr/knjiznice/citaonica-i-galerija-vn/47

    Galerija savremene umetnosti Kulturnog centra Pančeva, Vojvode Živojina Mišića 1, Pančevo

    11. NOVE TEHNOLOGIJE 2017: TEHNOLOGIJE MIŠLJENJA - multimedijalna instalacija u prostoru (5-15.12.2017.)

    selektor: Selman Trtovac

    umetnici/ce:

    SANJA LATINOVIĆ (Srb)

    BRANISLAV NIKOLIĆ (Srb)

    VLADIMIR FRELIH (Hr)

    GORAN DRAGAŠ (Srb)

    SELMAN TRTOVAC (Srb)

    RADENKO MILAK (BiH)

    BILЈANA ĐURĐEVIĆ (Srb)

    DRAGAN VOJVODIĆ (Srb)

    VESNA TOKIN (Srb)

    MILORAD VUJAŠANIN CUJO (Srb)

    NENAD GLIŠIĆ (Srb)

    http://www.kulturnicentarpanceva.rs

    Kulturni centar Zrenjanina

    Dani Uroša Predića

    Likovna kolonija ORLOVArT - izložba (5-15.12.2017.) 120 slika, pedesetak autora dosadašnjih učesnika kolonije od početka njenog rada - 1998. g. do danas, povodom obeležavanja 160 godina od rođenja Uroša Predića

    https://www.kczr.org

    Dom Vojske Srbije, Braće Jugovića 19, Beograd

    JELENA MILOŠEVIĆ JOVANOVIĆ: DUŠA OD STAKLA & SNAGA POTEZA - izložba (5-27.12.2017.)

    http://www.odbrana.mod.gov.rs

    Mala galerija ULUPUDS, Uzun Mirkova 12, Beograd

    KUTIJA 4 - prodajna izložba (5-21.12.2017.)

    http://www.ulupuds.org.rs

    Galerija umjetnina · Kralja Tomislava 15 · Split

    ŠTO JE MOGLO, A SADA VIŠE NE MOŽE - 30 godina kiparske radionice ART-ljeto 87 - izložba dokumentarnih fotografija postava skulptura (5.12.2017.-7.1.2018.)

    kipari iz tadašnje države: Mrđan Bajić, Kosta Bogdanović, Jagoda Buić, Slavomir Drinković, Božidar Jelenić, Kažimir Hraste, Ivan Kožarić, Pavle Pejović, Matjaž Počivavšek, Ante Rašić, Duba Sambolec, Lujo Vodopivec, Gorki Žuvela

    autor fotografija: Ante Verzotti

    kustos: Branko Franceschi

    https://www.galum.hr

    Dom omladine Beograda

    MIODRAG MANOJLOVIĆ i BJORN HEGART: NESIGURNOST / PRÉCAIRE - izložba (5-24.12.2017.)

    selektor radova: Predrag Terzić

    http://www.domomladine.org

    Tam-Tam ulična galerija na Vegovi, Ljubljana

    Pazi, sveža grafika! #10

    TANJA RADEŽ: SREČNO NOVO LETO 2018 (5.12.2017.-8.1.2018.)

    kustos cikla razstav Pazi, sveža grafika: Božidar Zrinski

    http://www.mglc-lj.si

    MMC Led Art/Šok zaDruga, Novi Sad

    JOVANA BUDOŠAN: RAD BEZ POKRIĆA 2.0 - izložba (5-16.12.2017.)

    https://sokzadruga.com/2017/11/29/jovana-budosan-rad-bez-pokrica-2-0/

    https://www.facebook.com/events/501997403515535/

    https://sokzadruga.com

    Izba, Železnička 4, Novi Sad

    BORA VITORAC (1940, Novi Sad): CRTEŽI ONIRIČKIH PRIZORA - izložba crteža (5-19.12.2017.)

    https://www.facebook.com/IZBAclub

    07/Dec/2017

    Akademije 28, Nemanjina 28, Beograd

    MIODRAG i LJILJANA IVANOVIĆ - izložba (6-18.12.2017.)

    http://akademija28.com

    SANU, Beograd

    Galerija nauke i tehnike SANU, Đure Jakšića 2, Beograd

    O ARHITEKTURI 2017 - izložba (6-16.12.2017.) i konferencija i dodela nagrada

    https://www.sanu.ac.rs

    SANU, Beograd

    Biblioteka SANU

    MILO MILUNOVIĆ (1897-1967-2017) - izložba (6-29.12.2017.)

    https://www.sanu.ac.rs

    Galerija Savremene umetnosti Smederevo, Trg republike 5, Smederevo

    MATE DJORDJEVIĆ: DEMIJURG - izložba (6-20.12.2017.)

    https://www.facebook.com/gsusmederevo

    Galerija ULUPUH, Zagreb

    MARGARETA PERŠIĆ (1976, Zagreb): 99 - izložba lutaka (6-14.12.2017.)

    http://www.ulupuh.hr

    Narodni muzej Kragujevac, Vuka Karadžića 1, Kragujevac

    STRADANJE SRPSKOG I OSTALOG MANJINSKOG STANOVNIŠTVA NA KOSOVU I METOHIJI 1998. GODINE - izložba (6-28.12.2017.)

    autori izložbe: dr. Bojan Đokić i dr. Nenad Antonijević, istoričari

    organizacija: Muzej žrtava genocida i Pravni fakultet Univerziteta u Kragujevcu

    http://www.muzejgenocida.rs

    Nacionalna galerija, Dositejeva 1, Beograd

    dr ĐORĐE LALOŠEVIĆ (1957, Beograd): DOKTORE SLIKAJ ME! UMETNIČE LEČI ME! - izložba fotografija, portreta umetnika, prijatelja koje je opservirao u svojoj praksi i njihovih radova (6-21.12.2017.)

    Autori radova: Radomir Damnjanović-Damnjan, Mrđan Bajić, Marija Dragojlović, Selena Vicković, Branko Pavić, Aleksandr Cvetković, Perica Donkov, Tijana Fišić, Selman Trtovac, Dragoslav Knežević, Zoran Kuzmanović, Kristina Ristić, Miki Perić, Jelica Radovanović, Dejan Anđelković

    https://www.facebook.com/events/382991172157881/

    http://www.nacionalnagalerija.rs

    Kulturni Center Tobačna 001, Tobačna ulica 1, Ljubljana

    MORAN VICTORIA SABBAG: ADAGIO FOR SPACE - razstava (6.12.2017.-5.1.2018.)

    kustosinja razstave: Alenka Trebušak

    http://www.mgml.si/kulturni-center-tobacna-001

    Galerija Atelje Dado, Dvorski trg Cetinje

    BORIS CVJETANOVIĆ (1953, Zagreb): PRIRODA I GRAD - izložba (5-31.12.2017.)

    kustoskinja: Mirjana Dabović Pejović

    organizacija: Narodni muzej Crne Gore

    https://ateljedado.wordpress.com

    Baza, B. Adžije 11, Zagreb

    CIMO - Centar za istraživanje mode i odijevanja: LOCUS ARTIS - MJESTA OBRTA KAO PROSTORI ZA NOVE DIZAJNERSKE PRAKSE - izložba (6-15.12.2017.)

    http://www.blok.hr

    08/Dec/2017

    Narodni muzej Zrenjanin, Suboticeva 1, Zrenjanin

    DAKLE, VI STE TAJ UROŠ PREDIĆ? - izložba (7.12.2017.-28.2.2018.)

    autorka izložbe: viša kustoskinja-istoričarka umetnosti Olivera Skoko

    http://www.muzejzrenjanin.org.rs

    Biblioteka Matice srpske, Matice srpske 1, Novi Sad

    JUBILEJI STARIH SRPSKIH BUKVARA - izložba (7.12.2017.-4.1.2018.)

    autori izložbe: mr Dušica Grbić i Aleksandra Drapšin

    urednik: Selimir Radulović

    http://www.bms.ns.ac.rs

    Biblioteka grada Beograda

    Asocijacija srpskih arhitekata (ASA): UMETNOST ARHITEKTURE - izložba (7-14.12.2017.)

    Izložbu otvara Aleksandra Vujović, predsednica Asocijacije srpskih arhitekata (ASA)

    http://www.bgb.rs

    Galerija '73, Beograd

    MAGDALENA MIOČINOVIĆ ANDRIĆ (1972, Beograd), DRAGANA STANKOVIĆ (1974, Beograd), BEATA ROŠTAŠ (1979, Eger, Mađarska): IGRALIŠTE - izložba skulptura i crteža (7-19.12.2017.)

    http://www.galerija73.com

    Galerija Škuc, Stari trg 21, Ljubljana

    KATALIN LADIK: SCREAMING HOLE - razstava (7.12.2017.-7.1.2018.)

    kustos: Vladimir Vidmar

    http://www.galerijaskuc.si

    Noćna galerija Petak, Lomina 14, Beograd
    Kontakt 2017 - kolektivna, internacionalna izložba 60 umetnika (Srbija, Austrija, BiH, Crna Gora) (7-28.12.2017.)

     

    Izložba je podeljana na III dela

    I deo (7-14.12.2017.)

    II deo (14-21.12.2017.)

    III deo (21-28.12.2017.)

     

    organizacija: Udruženje Kreativna fabrika

    https://www.facebook.com/UdruzenjeKreativnaFabrika

    09/Dec/2017

    Narodna biblioteka Srbije, Skerlićeva 1, Beograd

    STEĆCI BOSNE, HERCEGOVINE, SRBIJE I CRNE GORE - izložba (8-31.12.2017.)

    autor: Mirjana Vukasović, Muzej grada Perasta

    https://www.nb.rs

    Centar za kulturu Grocka/Rančićeva kuća, Majevička 9, Grocka

    MARIJA ĆUPOVIĆ (1982, Beograd): BUDUĆNOST PROŠLOSTI - NANO PRIRODA - samostalna izložba modnog dizajna - odeće i aksesoara (8-25.12.2017.)

    nastupaju učenici Osnovne muzičke škole „Nevena Popović“ u Grockoj

    http://www.kulturagrocka.rs

    Laufer || Eugster, Viline Vode bb, Beograd

    MARTA JOVANOVIĆ: MOTHERHOOD - izložba (8.12.2017.-26.1.2018.)

    http://laufer-eugster.net

    10/Dec/2017

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    ARNO RAFAEL MINKKINEN (1945, Helsinki): TAIVAANRANTA / OBALA NEBA / FIRMAMENT - izložba (9.12.2017.-22.1.2018.)

    http://www.msu.hr

    11/Dec/2017

    Младински културен центар/Кино Фросина, Скопје

    АУДИОВИЗУЕЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - ИДНИНА ИЛИ СЕГАШНОСТ? - меѓународна конференција (11/12.12.2017.) Скопје

     

    11.12.

     

    09:00-09:30 Регистрација на учесниците

     

    09:30-10:30 Воведно обраќање

    Киријана А. Николоска, МакеДокс: Кога ние би предавале демократија и човекови права

    Петар Крстевски, Розе Симоновска и Давид Стојановски - средношколци од Скопје - учесници во образовните проекти на МакеДокс: Филмот, културта и образовнието

    Роберт Алаѓозовски, Министер за култура: Европскиот иснтрумент за демократја и човекови права на Европската Унијаподдршка на слободата и човековите права

    Претставник на Делегацијата на Европската Унија: Аудиовизуелизација на формалното образование - можности и предизвици

    Претставник на Министерството за образование и наука

    Ванчо Петрушевски, Заменик директор на Бирото за развој на образованието

    Анита Стојческа, виш соработник за филмска дејност, Агенција за филм

     

    10:30-10:45 Пауза

     

    10:45-11:45 ОБРАЗОВНИОТ ПОТЕНЦИЈАЛ НА ДОКУМЕНТАРНИОТ ФИЛМ - КАКО МОЖЕ ДА СЕ ИСКОРИСТИ? (прв дел)

    Сашо Н. Алушевски, МакеДокс, Линда Лула, ДокуФест (DocuFest), Косово, Анита Басташиќ, Рестарт (Restart), Хрватска, Маргрит Корнелиус, Филмови што значат (Movies that Matter), Холандија

     

    11:45-12:00 Пауза

     

    12:00-13:00 ОБРАЗОВНИОТ ПОТЕНЦИЈАЛ НА ДОКУМЕНТАРНИОТ ФИЛМКАКО МОЖЕ ДА СЕ ИСКОРИСТИ? (втор дел)

    Кумјана Новакова и Адела Галешиќ, Право Људски (Pravo Ljudski), Босна и Херцеговина, Като Цила, Астра филм фестивал (Astra Film Festival), Романија, Андреа Кун, Нинбершки фестивал за човекови права (Nuremberg Human Rights Film Festival), Германија

     

    13:00-14:00 Ручек

     

    14:00-15:00 УЧЕЊЕ СО ФИЛМ - ДОБРАТА, ПОДОБРАТА И НАЈДОБРА СТРАНА (прв дел)

    Амел Куртеши, наставник по Етика и Граѓанско образование, ООУ Битолски конгрес и ОУ 7 Марси, Липково, Изабел Дустерхофт, професорка на Универзитетот за применети науки во Хаг, Холандија, Владимир Спасовски, наставник по Граѓанско образование, СУГС Марија Кири Склодовска, Скопје

     

    15:00-15:15 Пауза

     

    15:15-16:00 УЧЕЊЕ СО ФИЛМ - ДОБРАТА, ПОДОБРАТА И НАЈДОБРА СТРАНА (втор дел)

    Џевдет Хускиќ, наставник по англиски јазик, основно училиште Подлугови, Илијаш, Босна и Херцеговина, Гордана Стојковска Анѓелковска, наставник по Етика и Граѓанско образование, ООУ Кузман Шапкарев и ООУ Св.Климент Охридски, Скопје, Наташа Чавдаровска, претседателка на Форум 16, здружение за граѓански активизам, Битола, Дени Синг, наставник по англиски јазик и едукатор, Италија

     

     

    12.12.

     

    10:00-11:00 ЗОШТО МИ Е ВАЖНО ДА УЧАМ ПРЕКУ ФИЛМ (прв дел)

    Сара Илиевска, средношколка од СУГС Орце Николов, Скопје (МакеДокс во училница), Матеја Радош, студентка на Филизофски факултет, Загреб, Хрватска (Еден на еден, Рестарт), Тамара Трајковска, средношколка од СОУ Гоце Делчев, Куманово (Ние сме визуелни), Лисаифени Воут, студентка на Евопските студии на Универзитетот за применети науки, Хаг, Холандија (Movies that Matter)

     

    11:00-11:15 Пауза

     

    11:15-12:00 ЗОШТО МИ Е ВАЖНО ДА УЧАМ ПРЕКУ ФИЛМ (втор дел)

    Михаела Здравковска и Христо Димитриевски, ученици во ООУ Кузман Шапкарев и ООУ Св.Климент Охридски, Скопје (Ние сме визуелни), Нермина Делиќ, средношколка во ЈУМС Градежно-геодетска школа, Тузла, Босна и Херцеговина (Зумирај права, Право Људски), Сара Будрала, средошколка од Клуж Напока, Романија (Астра Филм Јуниор)

     

    12:00-12:30 Презентација на резултататите од евалуацијата на образовните програми на МакеДокс

    Сашо Н. Алушевски, МакеДокс

     

    12:30-13:30 Работни групи Мој тип на час

    модератори: Сашо Н. Алушевски и Дени Синг

     

    13:30-14:30 Ручек

     

    14:30-15:15 Работни групи: заклучоци од конференцијата, препораки и насоки

     

    15:15-15:30 Пауза

     

    15:30-16:00 Презентација на заклучоците, препораките и насоките на работините групи

    Затворање на конференцијата

    http://nov.makedox.mk

    http://mkc.mk

    Galerija Pro3or, Koče Popovića 9, Beograd

    50 GODINA KONCERTNE ROK FOTOGRAFIJE U SRBIJI - izložba (10-17.12.2017.)

    autori fotografija: Tomislav Peternek, Branibor Debeljković, Brian Rašić, Slobodan Purić, Imre Szabo, Goranka Matić, Kamenko Pajić, Zoran Trbović, Vukica Mikača, Zoran Vujović, Slobodan Sarić Hemfri, Nebojša Babić, David Vartabedijan, Stanislav Milojkovič, Anamarija Vartabedijan, Srđan Veljović, Miloš Milojević,  Raša Milojević, Milena Anđela Mišić Atanacković, Nemanja Đorđević, Zoran Mojsin, Marko Ristić, Jovana Milovanović, Wood RS, Danko Strahinić

    http://www.pro3or.org

    Foto galerija Lang, Langova 15, Samobor

    VANJA BUĆAN (1973. Nova Gorica): PLACEBO / MAUERHASEN - izložba fotografija (10-17.12.2017./14.1.-4.2.2018.)

    http://www.fotogalerija-lang.com

    Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Krešimirova 26c, Rijeka

    5. TOUCH ME FESTIVAL 2017: NEVIDLJIVO KOJE NAS OKRUŽUJE - međunarodna izložba, performansi i simpozij (9-30.12.2017.)

    umjetnici: Filip Borelli (HR), Iva Ćurić (HR), Martin Howse (UK), Ale de la Puente (MX), Semiconductor (UK), Ana Sladetić i Nika Jurlin (HR)

    http://www.kontejner.org

    Festival filma o ljudskim pravima UBRZAJ 2017 (10-16.12.2017.) Podgorica/Berane/Kotor

     

    Gimnazija Panto Mališić Berane

    12:00 MATHIAS (Austrija, 2017, 30 min)

    režija: Clara Stern

     

    Centar za kulturu Berane

    18:00 ŽIVOT KAO CRTANI FILM (SAD, 2016, 91 min)

    režija: Roger Ross Williams

     

    20:00 POLJUBAC (Italija, 2016, 101 min)

    režija: Ivan Cotroneo

     

     

    KIC Budo Tomović, Vaka Đurovića 12, Podgorica

    16:15 MATHIAS (Austrija, 2017, 30 min)

    režija: Clara Stern

     

    17:00 AMOK (Makedonija, 2016, 102 min)

    režija: Vardan Tozija

     

    19:15 STARATELJSTVO (Francuska, 2017, 93 min)

    režija: Xavier Legrand

     

    21:00 KARL MARX CITY (SAD/Njemačka, 2016, 89 min)

    režija: Petra Epperlein i Michael Tucker

    http://ubrzaj.me

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    KUĆA NAŠE MLADOSTI - ČAČANSKA GIMNAZIJA U SEĆANJIMA SVOJIH PROFESORA I ĐAKA - predstavljanje knjige

    učestvuju: bivši učenik gimnazije i upravnik Zadužbine Ilije M. Kolarca Jasna Dimitrijević, direktor gimnazije Ivan Ružičić i prof. dr Vladimir Dimitrijević, profesor srpskog jezika i književnosti i priređivač knjige

    http://www.kolarac.rs

    Univerzitet u Nišu, Multimedijalna sala 8, Niš

    prof. dr Petar Mitković: PROCES KREIRANJA URBANISTIČKO ARHITEKTONSKOG DELA - predavanje

    https://www.sanu.ac.rs

    SANU, Beograd

    Inostrani član SANU Per Jakobsen: JENS PITER JAKOBSEN MEĐU JUŽNIM SLOVENIMA - predavanje

    https://www.sanu.ac.rs

    SKC Fabrika, Bulevar Despota Stefana 5, Novi Sad

    MASOVNA KULTURA KAO ODRAZ DRUŠTVENE STVARNOSTI - tribina

    govore: Vladan Vukosavljević, ministar kulture i informisanja u Vladi Republike Srbije, Žolt Lazar, profesor na Odseku za sociologiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, Milorad Milinković, reditelj, Dimitrije Banjac, jedan od autora “Državnog posla”

    organizacija: Centar za društvenu stabilnost

    http://www.skcns.org/fabrika

    Obrazovni program Nevid Teatra NT 2017 (4-16.12.2017.)

     

    Centar za kulturu Filip Višnjić, Ugljevik

    13.33 ČUDESNI KONTINENTI - obrazovno-interaktivne predstave za djecu
    Dramska kreativna radionica

     

    15.33/16.16 Dramske kreativne radionice

     

    17.33 Uticaj interaktivne predstave i dramskih kreativnih radionica u razvoju kreativnog mišlјenja kod djece još u najranijem djetinjstvu - predavanje

    http://www.nevidteatar.com

    Dom omladine Beograda

    9. International queer film festival MERLINKA (7-13.12.2017.)

     

    Holandski dan

     

    17:00 AKO KAŽEM DA JESAM, ONDA JESAM (The Netherlands, 2016)

    director: Truus Kaspers, Sander Houwen
     

    18:00 CAS (The Netherlands, 2016)

    director: Joris van de Berg
    cast: Kevin Hassing, Wieger Windhorst, Felix Meyer
     

    19:00 IZNAD DUGE (The Netherlands, 2017)

    dsirector: Tara Fallaux
     

    20:00 PrEP I JA (The Netherlands, 2017)

    director: Tim Dekkers
     

    21:00 LADY GALORE (Amsterdam)

     

    21:15 KRALJICA AMSTERDAMA (The Netherlands, 2013)

    director: Tim Oliehoek
    cast: Alex Klaasen, Achmed Akkabi, Peter Faber

    http://merlinka.com

    Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd

    Moj izbor: JOVAN JOVANOVIĆ (8-11.2017.)

     

    17:00 BELI HODNICI (VB 1951)

    White Corridors

    ul. Gugi Viters (Googie Withers), Petjula Klark (Petula Clark)

    r. Pet Džekson (Pat Jackson)

     

    19:00 HOTEL ZA ŽENE (SAD 1939)

    Hotel for Women

    ul. En Sotern (Ann Sothern), Linda Darnel (Linda Darnell)

    r. Gregori Retof (Gregory Ratoff)

     

    21:00 DIVLJI DEČAK (FRA 1951)

    Le garçon sauvage

    ul. Medlin Robinson (Madeleine Robinson), Frenk Vilard (Frank Villard)

    r. Žan Delanoj (Jean Delannoy)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Biblioteka grada Beograda

    Biblioteka Petar Kočić Vračar, Viška 3, Beograd

    Sanja Vesešinović: IZGUBLJENA SEĆANJA - razgovor o zbirci pesama

    učestvuju: Mirjana Bekčić, Verica Preda, Nikolina Nina Babić i autorka

    muzički program: Vladanka Živanović i Sava Stojanović

    http://www.bgb.rs

    Studentski kulturni centar, Beograd

    NOBELOVA NAGRADA - KOME I ZAŠTO? - razgovor

    http://www.skc.org.rs

    Kulturni centar Novog Sada

    SLOBODAN JOVANOVIĆ I POLITIČKA MODERNIZACIJA SRBIJE - tribina

    autor i predavač: prof. dr Ljubiša Despotović

    http://www.kcns.org.rs

    Gradska suvenirnica, Trg slobode 1, Subotica

    MARLEN PATARČIĆ DITRIH: ANĐELI OD PUSTA - izložba (11-18.12.2017.)

    organizacija: Gradski muzej Subotica

    http://www.gradskimuzej.subotica.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Ciklus predavanja dr Kornelije Ičin: AMAZONKE RUSKE AVANGARDE (4/11/18.12.2017.)

    http://www.fil.bg.ac.rs/lang/sr/katedre/slavistika/ruski-jezik/zaposleni/kornelija-icin

     

    OLGA ROZANOVA (1886-1918)

    http://www.kolarac.rs

    SANU, Beograd

    VERONIKA MONA BOGIĆ - violina

    BISERKA MAROVIĆ - klavir

    program: Mocart, Isai, Ahron, Dvoržak, Elgar

    https://www.sanu.ac.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    18.30 STARATELJSTVO / JUSQU’À LA GARDE (Francuska, 93 min, jezik: francuski) - pretpremijera

    režija: Xavier Legrand

    scenario: Xavier Legrand

    uloge: Lea Drucke, Denis Menošet, Tomas Goria

    nagrade: Venecija 2017 - Srebrni lav za najbolju režiju

    festivali: Toronto, Čikago, Cirih, San Sebastijan 2017

    https://www.youtube.com/watch?v=AhufCIXU0Ro

     

    20.30 BEZ LJUBAVI / NELYUBOV / LOVELESS (Rusija/Francuska, 128 min, jezik: ruski)

    režija: Andrej Zvjagintsev

    scenario: Oleg Negin, Andrej Zvjagintsev

    uloge: Janjina Hope, Marjana Spivak, Aleksej Rozin

    nagrade: Kan 2017 - Nagrada žirija, Britanija, nagrada za nezavisni film 2017 - Najbolji internacionalni film

    https://www.youtube.com/watch?v=mLegoO4NdD8

    http://www.kolarac.rs

    Muzička škola Jovan Bandur Pančevo, Vojvode Živojina Mišića 3, Pančevo

    ZNAKOVI PORED PUTA - koncert, posvećen 125 godina od rođenja IVE ANDRIĆA

    nastupaju: učenici klavira spec. prof. Marije Ligeti Balint

    gosti: Ana Mladen (tamburica), Laura Kiš (klarinet), Arsen Bošnjak (klavir), Iva Vukić, prva godina klavira na FMU u Beogradu

    program: od baroka do džeza, solo i četvororučno

    http://www.muzickaskolapancevo.edu.rs

    Grad, Beograd

    Delikatesni ponedeljak: RAI CATERING

    http://www.gradbeograd.eu

    Dom omladine Beograda

    Tribina Društva ljubitelja fantastike „Lazar Komarčić“
    Od potpunog trijumfa do kolektivnog "mnjah": DI-SI FILMSKI UNIVERZUM U 2017.

    govore: Jelena Jokanović, Jelena Katić-Živanović i Igor Stanojević
    domaćin i moderator: Pavle Knežević

    https://www.facebook.com/lazar.komarcic

    Art-kafe galerija Beti Ford, Zetska 2, Beograd

    Umetnikov otisak

    PREDRAG KONČAR (Beograd): ANTHROPOS + RETROSPEKTIVA - prodajna izložba radova (11-18.12.2017.)

    www.koncar.art

    https://www.facebook.com/events/297155574136885

    Dječije pozorište Republike Srpske, Đure Daničića 1, Banja Luka

    Branko Ćopić: ORLOVI RANO LETE - premijera predstave

    režija: Jug Radivojević (Beograd)

    dramatizacija: Milica Piletić

    igraju: Duško Mazalica, Dragan Vučić, Đurđa Vukašinović, Aleksandar Blanić, Đorđe Janković, Slobodan Perišić, Željko Milićević, Saša Terzić, Dragan Banjac, Ana Anđelić, Božana Bijelić, Ivan Perković, Marko Nedeljković

    asistent reditelja: Jug Đorđević

    asistent kostimografa: Jelena Savić

    koreografija: Miljka Brđanin

    http://www.djecijepozoristers.ba

    Muzej za umjetnost i obrt, Trg Republike Hrvatske 10, Zagreb

    Razmjena znanja 3 - razgovori o knjigama, književnosti, ljubavi, politici...

    Zdravko Zima: DNEVNIK JEDNOG MITOMANA

    sudjeluju: Zdravko Zima, Dražen Katunarić i Roman Simić

    ulomke iz knjige čita: Mislav Čavajda

    http://gsg.hr

    Kulturni centar Novog Sada

    21. Festival evropskog i nezavisnog filma EURO-IN FILM 2017 (4-28.12.2017.)

    SATNICA

    http://www.kcns.org.rs

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    DANI INDIJSKOG FILMA (11-16.12.2017.)

     

    11.12.

     

    19.00 BUM-BUM / BANG BANG (153') - akcijska komedija

    režija: Siddharth Anand

     

     

    12.12.

     

    18.00 TANU ŽENI MANU / TANU WEDS MANU (113') - romantična komedija

    režija: Anand L. Rai

     

    20.00 KRALJICA / QUEEN (146') - humorna drama

    režija: Vikas Bahl

     

     

    13.12.

     

    18.00 BOKSAČICA / MARY KOM (122') - biografska drama

    režija: Omung Kumar

     

    20.15 TANU ŽENI MANU / TANU WEDS MANU (113') - romantična komedija

    režija: Anand L. Rai

     

     

    14.12.

     

    18.00 ŠAMPION / HAWAA HAWAAI (120') - obiteljski sportski

    režija: Amole Gupte

     

    20.15 BOKSAČICA / MARY KOM (122') - biografska drama

    režija: Omung Kumar

     

     

    16.12.

     

    16.00 BUM-BUM / BANG BANG (153') - akcijska komedija

    režija: Siddharth Anand

     

    18.45 KRALJICA / QUEEN (146') - humorna drama

    režija: Vikas Bahl

     

    21.15 ŠAMPION / HAWAA HAWAAI (120') - obiteljski sportski

    režija: Amole Gupte

    http://www.msu.hr

    Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb

    101 GODINA KIRKA DOUGLASA (11-23.12.2017.)

     

    11.12.

     

    19:00 ŠAMPION / CHAMPION (SAD, 1949, c/b, 99 min)

    režija: Mark Robson

    fotografija: Franz Planer

     

    21:00 STAKLENA MENAŽERIJA / THE GLASS MENAGERIE (SAD, 1950, c/b, 107 min)

    režija: Irving Rapper

    fotografija: Robert Burks

     

     

    14.12.

     

    19:00 DETEKTIVSKA PRIČA / DETECTIVE STORY (SAD, 1951, c/b, 103 min)

    režija: William Wyler

    fotografija: Lee Garmes

     

    21:00 OBRAČUN KOD O.K. KORALA / GUNFIGHT AT THE O.K. CORRAL (SAD, 1957, boja, 122 min)

    režija: John Sturges

    fotografija: Charles Lang

     

     

    19.12.

     

    19:00 SPARTAK / SPARTACUS (SAD, 1960, boja, 184 min)

    režija: Stanley Kubrick

    fotografija: Russell Metty

     

     

    20.12.

     

    19:00 GRAD BEZ MILOSTI / TOWN WITHOUT PITY (SAD, 1961, c/b, 105 min)

    režija: Gottfried Reinhardt

    fotografija: Kurt Hasse

     

    21:00 ŠAMPION / CHAMPION (SAD, 1949, c/b, 99 min)

    režija: Mark Robson

    fotografija: Franz Planer

     

     

    21.12.

     

    21:00 DETEKTIVSKA PRIČA / DETECTIVE STORY (SAD, 1951, c/b, 103 min)

    režija: William Wyler

    fotografija: Lee Garmes

     

     

    22.12.

     

    19:00 OBRAČUN KOD O.K. KORALA / GUNFIGHT AT THE O.K. CORRAL (SAD, 1957, boja, 122 min)

    režija: John Sturges

    fotografija: Charles Lang

     

    21:00 GRAD BEZ MILOSTI / TOWN WITHOUT PITY (SAD, 1961, c/b, 105 min)

    režija: Gottfried Reinhardt

    fotografija: Kurt Hasse

     

     

    23.12.

     

    17:00 STAKLENA MENAŽERIJA / THE GLASS MENAGERIE (SAD, 1950, c/b, 107 min)

    režija: Irving Rapper

    fotografija: Robert Burks

     

    19:00 SPARTAK / SPARTACUS (SAD, 1960, boja, 184 min)

    režija: Stanley Kubrick

    fotografija: Russell Metty

    http://kinotuskanac.hr

    Biblioteka grada Beograda

    JOVANA ŽIVČIĆ RADOVANOVIĆ: DODIRUJEM ZNAČI - POSTOJIM - izložba crteža (11-28.12.2017.)

    Izložbu će otvoriti Anđelka Bojović, prof. Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu

    http://www.bgb.rs

    Dom omladine Beograda

    Slobodan Janković: ANGLO-AMERIČKA OBMANA: DA LI JE IZUČAVANJE MEĐUNARODNIH ODNOSA U SUKOBU SA STVARNOŠĆU? - debata povodom knjige

    izdavac: Catena Mundi, Beograd 2017

    govore: dr Miša Đurković, naučni savetnik, direktor Instituta za evropske studije; dr Vladimir Trapara, naučni saradnik i načelnik Centra za evroatlantske studije, Instituta za međunarodnu politiku i privredu; dr Mladen Lišanin, naučni saradnik Instituta za političke studije, dr Slobodan Janković, autor knjige, naučni saradnik i načelnik Centra za susedne zemlje i Sredozemlje Instituta za međunarodnu politiku i privredu u Beogradu

    moderator: Nikola Marinković, književni kritičar

    http://www.domomladine.org

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    Susret s piscem

    Vida Ognjenović: MAKSIMUM - predstavljanje knjige

    http://www.kccukarica.rs

    Centar za kulturu Lazarevac

    Manifestacija Dani Kolubarske bitke

    ELSI INGLIS - SRPSKA MAJKA IZ ŠKOTSKE - dokumentarna izložba o organizatorki Bolnica škotskih žena Elsi Inglis i rad njihovih bolnica sa posebnim osvrtom na Lazarevac

    autor izložbe: Velibor Vidić, istoričar u Istorijskom arhivu Valjeva

    http://czklazarevac.rs

    Galerija SULUV, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad

    VLADIMIR FRELIH (Osijek) i DRAGAN MATIĆ (Bački Petrovac, 1966): SIFONIJA - izložba video radova/instalacija (11-22.12.2017.)

    www.vladimirfrelih.com

    draganmatic.net

    http://suluv.org

    CK13, Novi Sad

    HOT FUZZ - film

    Nakon projekcije neformalna diskusija

    moderator: glumac Danilo Brakočević

    http://ck13.org

    Galerija SULUJ, Beograd

    MAŠA ĐURIČIĆ DŽUDŽEVIĆ (Beograd/Beč): REFRAKCIJA IDENTITETA - samostalna izložba slika (11-23.12 2017.)

    https://www.facebook.com/sulujgalerija

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    IVO POGORELIĆ - izložba umetničkih portreta pijaniste, nastalih u periodu od 1977. do 2017. godine

    autori fotografija: Joža Suhadolnik, Malkolm Krauters, Adomas Svirskas…

    kustos postavke: muzikolog Stefan Cvetković

    http://www.kolarac.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Ciklus tribina: Nasilje nad decom u porodici

    NASILJE NAD DECOM I RAZVOD: ODGOVORNOST NASILNIKA, ODGOVORNOST INSTITUCIJA

    učestvuju: dr Aneta Lakić, dr Nevenka Žegarac i Milena Banić

    http://www.kolarac.rs

    Kulturni centar Laza Kostić, Sombor

    Francuski filmski karavan: UDAHNI ŽIVOT (11-14.12.2017.)

     

    11.12.

    POLINA ŽIVI ZA PLES (Francuska, 2016, 108') - komedija/drama

    režija: Valeri Miler, Angelin Preljocaj

    https://www.youtube.com/watch?v=KS4bL42OY8E

     

    12.12.

    TAMARA (Francuska, 2016, 100') - komedija

    režija: Aleksandar Kastanjeti

    igraju: Eloiz Marten, Silvi Testid, Siril Gei

    https://www.youtube.com/watch?v=Z8NoDa1p-58

     

    13.12.

    VIDETI SVET (Francuska, 2016, 102') - drama

    režija: Delfin Kulen, Mirijel Kulen

    https://www.youtube.com/watch?v=AfttWXT-x3Y

     

    14.12.

    POLOŽI MATURU PEVAJUĆI (Francuska, 203, 82') - dokumentarni

    režija: David Andre

    https://www.youtube.com/watch?v=qfSZKb7I0Yw

     

    organizacija: Institut français de Serbie, Kulturni centar Laza Kostić Sombor

    http://www.institutfrancais.rs

    Guarnerius, Beograd

    6. sezona ciklusa FMU i Gvarnerius nagrađuju

    DUŠAN JOKSIĆ - violina

    IVANA PAVLOVIĆ  - klavir

    program: V.A. Mocart, J.S. Bah, N. Paganini, K.V. Gluk, A. Vivaldi, P. Sarasate

    http://www.fmu.bg.ac.rs

    4. HFestival angažovanog teatra (11-13.12.2017.) Beograd

     

    11.12.

    Dorćol Platz, Dobračina 59

    Romano Nikolić: POGLEDAJ ME - premijera gostujuće predstave

    produkcija: Arterarij (Zagreb)

     

    12.12.

    Bitef teatar, Skver Mire Trailović 1

    Lina Prosa: LAMPEDUSA BEACH

    Kazalište Hotel Bulić (Zagreb)

    rediteljka: Senka Bulić

    glumi: Nina Violić

    prijevod: Iva Grgić Maroević

    scenografija i glazba: Tomislav Ćurković

    kostimografija: Oliver Jularić

    oblikovanje svjetla: Nikša Mrkonjić

    oblikovanje tona: Branimir Božak

     

    13.12.

    Bitef teatar, Skver Mire Trailović 1

    Mirjana Karanović: JuliJA - predstava

    Hartefakt

    http://www.bitef.rs

    Studentski kulturni centar, Beograd

    EMINA SMOLOVIĆ (violina) - solistički koncert

    klavirska pratnja: MILICA LAWRENCE

    program: Volfgang Amadeus Mocart, Sonata KV379, Ge-dur, Ludvig van

    http://www.skc.org.rs

    Italijanski institut za kulturu u Beogradu, Kneza Miloša 56, Beograd

    MUZIČKA ŠKOLA KOSTA MANOJLOVIĆ - koncert povodom DANA ŠKOLE

     

    20.00 Koncert najboljih učenika klavirskog odseka

    Pilipović Ksenija, Konstantin Đoković, Petar Mićić, Lena Veljanovski, Saša Opsenica, Andrej Jovanović, Tatjana Popović, Marko Stević, Andrej Đorđević, Milica Opačić, Duo Kladar-Milovanović, Stefan Ćalić, Petar Toškov, Magdalena Nešković, Milan Đukić

     

    21.00 Koncert najboljih učenika duvačkog odseka

    Vasić Ana Marija, Mateja Ćuković, Lonić Milana, Ilić Ana, Đorđević Matija, Nastasja Jovanović, Lazar Petković, Macura Teodora, Marija Kovač, Aleksa Janković, Sara Olujić, Sanja Popović, Pešić Vladimir, Disa Anđelković, Srđan Đurić, Vladimir Pešić, Veljko Kojić

    http://www.kcb.org.rs

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    TROJICA I MILOŠ BRANISAVLJEVIĆ KVARTET: Miloš Branisavlјević - vibrafon, Boris Novaković - klavijature, Marko Ćurčić - bas gitara, Bogdan Đurđević - bubnjevi

    specijalni gost: Milena Jančurić - flauta

    program: Miloševe autorske kompozicije, savremene džez obrade narodnih pesama, džez standardi u Miloševim aranžmanima

    http://www.dksg.rs

    Grad, Beograd

    CONTEMPOTTERY - prodajna izložba keramike (11-17.12.2017.)

    http://www.gradbeograd.eu

    Pogon Jedinstvo/Galerija 90-60-90, Trnjanski nasip bb, Zagreb

    VLASTA ŽANIĆ: ZBIRKA ZADATAKA - izložba (11-16.12.2017.)

    http://www.upogoni.org

    Srpsko književno društvo, Francuska 7, Beograd

    Književni životi Miloša Crnjanskog: DELO CRNJANSKOG PO AUTOROVOJ SMRTI

    učestvuju: Aleksandar Petrov, Predrag Petrović, Sava Damjanov

    uređuje i vodi: Dejan Simonović

    http://www.skd.rs

    Galerija Greta, Ilica 92, Zagreb

    MARA BRATOŠ: LJUBAV I ŽIVOT ŽENE - izložba (11-17.12.2017.)

    Izložbu će otvoriti kustosica izložbe Marija Tonković

    http://greta.hr

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    ŠVEDSKI KULTNI FILMOVI - Duh vremena 100 godina diplomatije Kraljevine Švedske i Republike Srbije 1917-2017. preslikane na film (7-12.12.2017.)

     

    Begman - lokalno i međunarodno

    OSMEH LETNJE NOĆI (ŠVE 1955)

    Sommarnattens leende

    ul. Ula Jakobson (Ulla Jacobsson), Eva Dalbek (Eva Dahlbeck)

    r. Ingmar Bergman (Ingmar Bergman)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Kulturni centar Beograda

    DRUGA STRANA SVEGA (7-13.12.2017.) - film (glavna nagrada na najvažnijem festivalu dokumentarnog filma IDFA)

    rezija: Mila Turajlić

    https://www.facebook.com/events/478586892540687

    https://www.facebook.com/theothersideofeverything

    http://www.kcb.org.rs

    Močvara, Trnjanski nasip bb, Zagreb

    SUNDAYS & CYBELE (Japan)

    https://www.youtube.com/watch?v=SguSRmkYWy4&feature=youtu.be
    FacebookTumblrBandcamp

    40 kn

    http://www.mochvara.hr

    Dub Lab, Metelkova ulica 4, Ljubljana

    Live Dub Session: PABLO RASTER (Italy)

    http://www.pabloraster.com/
    https://www.facebook.com/pablorastermusic/
    https://www.youtube.com/user/mod3mski
    https://soundcloud.com/pabloraster
    https://pabloraster.bandcamp.com/
    https://www.facebook.com/dublabch0
    https://www.mixcloud.com/dublabproject

    3€
     

    http://www.ch0.org

    12/Dec/2017

    Gradska suvenirnica, Trg slobode 1, Subotica

    MARLEN PATARČIĆ DITRIH: ANĐELI OD PUSTA - izložba (11-18.12.2017.)

    organizacija: Gradski muzej Subotica

    http://www.gradskimuzej.subotica.rs

    Младински културен центар/Кино Фросина, Скопје

    АУДИОВИЗУЕЛНО ОБРАЗОВАНИЕ - ИДНИНА ИЛИ СЕГАШНОСТ? - меѓународна конференција (11/12.12.2017.) Скопје

     

    10:00-11:00 ЗОШТО МИ Е ВАЖНО ДА УЧАМ ПРЕКУ ФИЛМ (прв дел)

    Сара Илиевска, средношколка од СУГС Орце Николов, Скопје (МакеДокс во училница), Матеја Радош, студентка на Филизофски факултет, Загреб, Хрватска (Еден на еден, Рестарт), Тамара Трајковска, средношколка од СОУ Гоце Делчев, Куманово (Ние сме визуелни), Лисаифени Воут, студентка на Евопските студии на Универзитетот за применети науки, Хаг, Холандија (Movies that Matter)

     

    11:00-11:15 Пауза

     

    11:15-12:00 ЗОШТО МИ Е ВАЖНО ДА УЧАМ ПРЕКУ ФИЛМ (втор дел)

    Михаела Здравковска и Христо Димитриевски, ученици во ООУ Кузман Шапкарев и ООУ Св.Климент Охридски, Скопје (Ние сме визуелни), Нермина Делиќ, средношколка во ЈУМС Градежно-геодетска школа, Тузла, Босна и Херцеговина (Зумирај права, Право Људски), Сара Будрала, средошколка од Клуж Напока, Романија (Астра Филм Јуниор)

     

    12:00-12:30 Презентација на резултататите од евалуацијата на образовните програми на МакеДокс

    Сашо Н. Алушевски, МакеДокс

     

    12:30-13:30 Работни групи Мој тип на час

    модератори: Сашо Н. Алушевски и Дени Синг

     

    13:30-14:30 Ручек

     

    14:30-15:15 Работни групи: заклучоци од конференцијата, препораки и насоки

     

    15:15-15:30 Пауза

     

    15:30-16:00 Презентација на заклучоците, препораките и насоките на работините групи

    Затворање на конференцијата

    http://nov.makedox.mk

    http://mkc.mk

    Biblioteka grada Beograda

    JOVANA ŽIVČIĆ RADOVANOVIĆ: DODIRUJEM ZNAČI - POSTOJIM - izložba crteža (11-28.12.2017.)

    Izložbu će otvoriti Anđelka Bojović, prof. Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu

    http://www.bgb.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    NOVOGODIŠNJA I BOŽIĆNA PRODAJNA IZLOŽBA (12.12.2017.-13.1.2018.)

    http://www.kolarac.rs

    Galerija SULUV, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad

    VLADIMIR FRELIH (Osijek) i DRAGAN MATIĆ (Bački Petrovac, 1966): SIFONIJA - izložba video radova/instalacija (11-22.12.2017.)

    www.vladimirfrelih.com

    draganmatic.net

    http://suluv.org

    Klub-knjižara-galerija Glasnik, Kneza Miloša 16, Beograd

    Regina Šer: BOROVICA - predstavlјanje knjige

    izdavač: Službeni glasnik, u kolekciji „Glasovi sveta“

    prevod: Drinka Gojković

    urednik: Tatjana Čomić

    govore: prevoditeljka Drinka Gojković i književnica Ljubica Arsić

    http://www.slglasnik.com

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    11:00 MRTVI (VB, 1987)

    The Dead

    ul: Anđelika Hjuston (Anjelica Huston), Donal Meken (Donal McCann)

    r: Džon Hjuston (John Huston)

     

    13:30 LIFT ZA GUBILIŠTE (FR, 1958)

    Ascenseur pour l’échafaud

    ul: Žana Moro (Jeanne Moreau), Moris Rone (Maurice Ronet)

    r: Luj Mal (Louis Malle)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Grad, Beograd

    CONTEMPOTTERY - prodajna izložba keramike (11-17.12.2017.)

    http://www.gradbeograd.eu

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    Aleksandar Stojanović: KOLABORACIONISTIČKA ŠTAMPA U SRBIJI 1941-1944 KNJIGE I i II - promocija

    govore: prof. dr Slobodan Bjelica, Filozofski fakultet u Novom Sadu, dr Drago Njegovan, direktor Muzeja Vojvodine, Rade Ristanović, doktorant Filozofskog fakulteta u Novom Sadu i dr Aleksandar Stojanović, Istitut za noviju istoriju

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    Naučni klub Beograd, Kralja Petra 46, Beograd

    INTELIGENCIJA BILJAKA - izložba o životu biljnog sveta (15.11.-31.12.2017.)

     

    12.00/18.00 Vođene kroz izložbu

    http://www.cpn.rs

    Art-kafe galerija Beti Ford, Zetska 2, Beograd

    Umetnikov otisak

    PREDRAG KONČAR (Beograd): ANTHROPOS + RETROSPEKTIVA - prodajna izložba radova (11-18.12.2017.)

    www.koncar.art

    https://www.facebook.com/events/297155574136885

    Narodna biblioteka Srbije, Skerlićeva 1, Beograd

    Redovna Skupštinа Nаciоnаlnоg kоmitеtа ICOM-а Srbiје

    https://www.facebook.com/ICOM.Serbia

    http://network.icom.museum/icom-serbia

    SANU, Beograd

    Ciklus predavanja: Fascinantni svet nanonauka i nanotehnologija

    dr Zoran Šaponjić (naučni savetnik): OPTIČKA, MAGNETNA I FOTOKATALITIČKA SVOJSTVA NANOČESTICA TIO2 I NANOKOMPOZITA NA BAZI PROVIDNIH POLITERA

    https://www.sanu.ac.rs

    Crnogorska galerija umjetnosti Miodrag Dado Đurić, Cetinje

    SLOBODAN BOBO SLOVINIĆ (1943, Budva) - retrospektivna izložba (17.11.-31.12.2017.)

    kustosi izložbe: Ljiljana Zeković, Miloš Marjanović

    organizator: Narodni muzej Crne Gore

     

    Promocija monografije

    http://www.mnmuseum.org

    Galerija SULUJ, Beograd

    MAŠA ĐURIČIĆ DŽUDŽEVIĆ (Beograd/Beč): REFRAKCIJA IDENTITETA - samostalna izložba slika (11-23.12 2017.)

    https://www.facebook.com/sulujgalerija

    Zavod za kulturu Vojvodine, Vojvode Putnika 2, Novi Sad

    Laboratorija kulture 21

    urednica: Biljana Mickov

    UTICAJ KLIMATSKIH PROMENA NA KULTURNO NASLEĐE - predavanje

    predavač: prof. dr Vladimir Stojanović (Prirodno-matematički fakultet u Novom Sadu, Departman za geografiju, turizam i hotelijerstvo)

    http://zkv.rs

    Obrazovni program Nevid Teatra NT 2017 (4-16.12.2017.)

     

    Centar za kulturu i informisanje Lopare

    13.33 ČUDESNI KONTINENTI - obrazovno-interaktivne predstave za djecu
    Dramska kreativna radionica

     

    15.33/16.16 Dramske kreativne radionice

     

    17.33 Uticaj interaktivne predstave i dramskih kreativnih radionica u razvoju kreativnog mišlјenja kod djece još u najranijem djetinjstvu - predavanje

    http://www.nevidteatar.com

    Pogon Jedinstvo/Galerija 90-60-90, Trnjanski nasip bb, Zagreb

    VLASTA ŽANIĆ: ZBIRKA ZADATAKA - izložba (11-16.12.2017.)

    http://www.upogoni.org

    Festival filma o ljudskim pravima UBRZAJ 2017 (10-16.12.2017.) Podgorica/Berane/Kotor

     

    KIC Budo Tomović, Vaka Đurovića 12, Podgorica

    16:15 GRAĐANIN (Mađarska, 2016, 110 min)

    režija: Roland Vranik

     

    18:30 AGAPE (Hrvatska, 2017, 80 min)

    režija: Branko Schmidt

     

    20:15 ČOVJEK INTEGRITETA (Iran, 2017, 117 min)

    režija: Mohammad Rasoulof

     

     

    Centar za kulturu Berane

    18:00 NEOPROSTIVO (Finska/Danska, 2017, 75 min)

    režija: Lars Feldballe-Petersen

     

    20:00 ČOVJEK INTEGRITETA (Iran, 2017, 117 min)

    režija: Mohammad Rasoulof

    http://ubrzaj.me

    Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd

    SOCIJALIZAM NA FILMU (12-27.12.2017.)

     

    12.10.

     

    17:00 ZEMLJACI (JUG 1963)

    ul. Beba Lončar, Boris Dvornik

    r. Zdravko Randić

     

    19:00 ČUDNA DEVOJKA (JUG 1962)

    ul. Špela Rozin, vojislav Voja Mirić

    r. Jovan Živanović

     

    21:00 ŽIVJETI OD LJUBAVI (JUG 1973)

    ul. Vlasta Knezović, Rade Šerbedžija

    r. Krešimir Golik

     

     

    13.12.

     

    19:00 SOCIJALIZAM NA FILMU - predavanje

     

     

    26.12.

     

    17:00 BEŠTIJE (JUG 1977)

    ul. Velimir Bata Živojinović, Viktor Starčić

    r. Živko Nikolić

     

    19:00 SOCIJALIZAM NA FILMU - predavanje

     

     

    27.12.

     

    17:00 JEZERO (JUG 1950)

    ul. Milivoje Živanović, Vera Ilić-Đukić

    r. Radivoje Lola Đukić

     

    19:00 KONCERT (JUG 1954)

    ul. Nada Skrinjar, Miroslav Petrović

    r. Branko Belan

     

    21:00 GRAD (JUG 1963)

    ul. Mihajlo Kostić-Pljaka, Branka Jovanović

    r. Marko Babac, Živojin Žika Pavlović, Vojislav Kokan Rakonjac

    http://www.kinoteka.org.rs

    Galerija Greta, Ilica 92, Zagreb

    MARA BRATOŠ: LJUBAV I ŽIVOT ŽENE - izložba (11-17.12.2017.)

    Izložbu će otvoriti kustosica izložbe Marija Tonković

    http://greta.hr

    Kulturni centar Novog Sada

    21. Festival evropskog i nezavisnog filma EURO-IN FILM 2017 (4-28.12.2017.)

    SATNICA

    http://www.kcns.org.rs

    Dom omladine Beograda

    9. International queer film festival MERLINKA (7-13.12.2017.)

     

    17:00 TORREY PINES (SAD, 2016) - animirani film

    režija: Clyde Petersen
     

    18:00 NIKOME NE NEDOSTAJEM (Nemačka, 2017) - dokumentarac

    režija: Erik Lemke
     

    19:00 JEBI SE, DŽESIKA BLER (Izrael, 2017)

    režija: Karni Haneman
    uloge: Jessy Danner, Guy German, Karni Haneman
     

    21:00 USKORO - treća projekcija

    http://merlinka.com

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    DANI INDIJSKOG FILMA (11-16.12.2017.)

     

    18.00 TANU ŽENI MANU / TANU WEDS MANU (113') - romantična komedija

    režija: Anand L. Rai

     

    20.00 KRALJICA / QUEEN (146') - humorna drama

    režija: Vikas Bahl

    http://www.msu.hr

    Galerija Stepenište Centra za likovno obrazovanje, Šumatovačka 122, Beograd

    Izložba radova polaznika dečijih kreativnih radionica Šareni tabani i Baušumova: NA OBLACIMA MAŠTE

    izlažu: Aleksandra Đurđulov, Ana Ivić, Anastasija Petrović, Anastasja Radić, Andrej Marjanović, Andrej Tasić, Anđela Milivojević, Anđelija Milutinović, Vera Bosisio, Vukašin Stanković, Damjan Tasić, Danica Milutinović, Dušica Mijailović, Zoja Žugić, Iva Miljković, Ida Radinović, Jana Stamenković, Janko Filipović, Julijana Avramović, Katarina Daskalović, Katarina Komnenić, Katarina Savić, Kosta Petrović, Kristina Živković, Lara Bakir, Lena Vuković, Lena Đerić, Lena Lapčević, Maja Vučković, Matija Rosić, Mia Perišić, Mia Jovanovičć, Mila Todorić, Milica Kićović, Mina Babić, Nađa Milošević, Nevena Ilijev, Nemanja Maričić, Nemanja Pavlović, Nina Perišić, Petar Dučić, Petra Dušić, Sofija Jovanović, Sofija Nastić, Srna Prodanović, Staša Popović, Stefan Đošić, Stefan Stanković, Teodor Kovačević, Hana Necin

    http://www.sumatovacka.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Popularizacija nauke kroz naučno popularno izdavaštvo

     

    R. Fajnman: QED - neobična teorija svetlosti i materije

    D. Kaneman: Misliti, brzo i sporo

    N.N. Taleb: Varljiva slučajnost

    M. Ćirković: Opšta teorija žirafa

    Z. Radovanović: Istina o vakcinama

    http://www.kolarac.rs

    Galerija Nova, Teslina 7, Zagreb

    18.00 Benjamin Peters: SOVJETSKI INTERNET - predavanje

    20.00 Giacomo D’Alisa: ODRAST I DRŽAVA - predavanje

    http://www.mi2.hr

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    18.30 STARATELJSTVO / JUSQU’À LA GARDE (Francuska, 93 min, jezik: francuski) - pretpremijera

    režija: Xavier Legrand

    scenario: Xavier Legrand

    uloge: Lea Drucke, Denis Menošet, Tomas Goria

    nagrade: Venecija 2017 - Srebrni lav za najbolju režiju

    festivali: Toronto, Čikago, Cirih, San Sebastijan 2017

    https://www.youtube.com/watch?v=AhufCIXU0Ro

     

    20.30 BEZ LJUBAVI / NELYUBOV / LOVELESS (Rusija/Francuska, 128 min, jezik: ruski)

    režija: Andrej Zvjagintsev

    scenario: Oleg Negin, Andrej Zvjagintsev

    uloge: Janjina Hope, Marjana Spivak, Aleksej Rozin

    nagrade: Kan 2017 - Nagrada žirija, Britanija, nagrada za nezavisni film 2017 - Najbolji internacionalni film

    https://www.youtube.com/watch?v=mLegoO4NdD8

    http://www.kolarac.rs

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    Ciklus predavanja: Dugo i netremice: Pogled na likove u dokumentarnom filmu - 3. deo

    Tema: Na koji način se autori dokumentarnih filmova dovijaju u situacijama kada nemaju ni arhivske snimke, ni likove, a treba da dočaraju neku priču bez učešća živih protagonista?

    autor: Vladimir Šojat, filmski autor i producent

     

    Primeri iz filma

    SLIKA KOJA NEDOSTAJE (Kambodža/Francuska, 2013, 92’)

    r: Riti Pan

    Kan, 2013, Selekcija Izvestan pogled, prva nagrada

    http://www.dksg.rs

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    ŠVEDSKI KULTNI FILMOVI - Duh vremena 100 godina diplomatije Kraljevine Švedske i Republike Srbije 1917-2017. preslikane na film (7-12.12.2017.)

     

    Nove perspektive

    DNEVNIK DILERA (ŠVE 2017)

    Måste Gitt

    ul. Lena Endre (Lena Endre), Kan Dermitas (Can Demirtas)

    r. Ivica Zubak

    http://www.kinoteka.org.rs

    Galerija RTS-a, Takovska 10, Beograd

    19. BIJENALE KERAMIKE BEOGRAD (12-22.12.2017.)

    http://www.ulupuds.org.rs

    Ustanova kulture Parobrod, Kapetan-Mišina 6a, Beograd

    NA TRAGU PODUNAVSKIH NEMACA U VOJVODINI - izložba (12-20.12.2017.)

    autorice istraživanja: Helena Rill i Marijana Stojčić

    autori fotografija: Nedžad Horozović i Nenad Vukosavljević

    organizacija: Centar za nenasilnu akciju i UK Parobrod

    http://www.ukparobrod.rs

    Foaje Kulturnog centra Pančeva, Vojvode Živojina Mišića 4, Pančevo

    MAJA VESELINOVIĆ: CVETOMISLI I KNJIGOCRT - izložba ilustracija (12-26.12.2017.)

    BILJANA MIHAJLOVIĆ: U POKRETU - izložba ilustracija (12-26.12.2017.)

    http://www.kulturnicentarpanceva.rs

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    ZA DOBRA STARA VREMENA - BEOGRADE, DOBRO JUTRO - muzičko-poetsko veče

    Ferijalni savez Čukarica

    http://www.kccukarica.rs

    Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb

    Premijera u Tuškancu (6-17.12.2017.)

     

    KAMELEON (2017, boja, 80 min) - igrani

    režija, scenarij: Frano Barunčić / Dino Kos

    uloge: Frano Barunčić, Tena - Antonija Torjanac, Nikola Nedić, Katia Kuharić, Jasna Jeličić

    produkcija: Aion produkcija

    https://www.youtube.com/watch?v=HuOGmrZn8Xg

    http://kinotuskanac.hr

    Galerija FLU, Knez Mihailova 53, Beograd

    PETAR ĐORĐEVIĆ: (RE)KONSTRUKCIJA BAHOVE GLAVE - PREVOĐENJE MUZIKE - izložba crteža i jedne slike (12-22.12.2017.)

    https://flu.bg.ac.rs

    DEUS 2017 - Decembarska umjetnička scena (4-29.12.2017.) Podgorica

    PROGRAM

    http://www.podgorica.me

    Dom omladine Beograda

    OD IDEJE DO PREVODA - predavanje i prezentacija projekta

    učesnice: Nataša Ristivojević Rajković, asistent na Filološkom fakultetu i Ivana Bojović iz izdavačke kuće Kreativni centar
    moderatorka: Sofija Vuković, konsultantkinja za norvešku kulturu

    organizacija: Skandinavski kutak i Dom omladine Beograda

    http://www.domomladine.org

    Dom omladine Beograda

    Ciklus predavanja: Filozofski problemi

    DA LI JE DANAS MOGUĆE BITI STOIK? - tribina

    predavač: dr Aleksandar Dobrijević, docent

    http://www.domomladine.org

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    Predstavlјanje novih knjiga KARLOSA FUENTESA (11.11.1928, Panama - 15.5.2012, Meksiko) na srpskom jeziku

    Roman AHIL ILI GERILAC I UBICA u prevodu Dalibora Soldatića (Tanesi, 2017)

    Knjiga eseja ZAKOPANO OGLEDALO. Razmišlјanja o Španiji i Americi u prevodu Bojane Kovačević Petrović i Ksenije Šulović (Akademska knjiga, 2017)

    učestvuju: Dalibor Soldatić, Bojana Kovačević Petrović i Mirolјub Stojanović

    Prisutnima će se obratiti i Marko Antonio Garsija Blanko, ambasador Meksika

    http://www.dksg.rs

    Biblioteka grada Beograda

    Nataša Anđelković: KARNEVAL IDENTITETA - predstavljanje knjige

    učestvuju: Aleksandar Jerkov, Bojan Jović, Igor Perišić i autorka

    http://www.bgb.rs

    Galerija umjetnina · Kralja Tomislava 15 · Split

    SANDRA STERLE: ZABORAVITI, SJETITI SE, ZNATI - izložba (12.12.2017.-7.1.2018.)

    www.sandrasterle.com

    kustos: Branko Franceschi

    https://www.galum.hr

    Kulturni centar Zrenjanina

    RUSI U VELIKOM BEČKEREKU - PETROVGRADU - tribina

    uvodničar: Srđan Priljeva, istoričar

    moderator: Miroslav Samardžić

    https://www.kczr.org

    Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd

    PREDRAG DRAGOVIĆ (1953. Dragovića Polje, Kolašin, Crna Gora): BRADVA I PLETISANKA - izložba skulptura (12-25.12.2017.)

    https://etnografskimuzej.rs

    Kulturni centar Novog Sada

    Radoslav Petković: KOLUMBOVO JAJE - predstavljanje knjige

    (Akademska knjiga, Novi Sad, 2017)

    učestvuju: Ljiljana Pešikan-Ljuštanović, Dragan Prole, Laslo Vegel i  autor

    http://www.akademskaknjiga.com

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    RAJKOVIĆ & KRASNOKUTSKI DUO i prijatelji

    http://www.kolarac.rs

    Knjižara BulevarBooks, Novi Sad

    Stevan Bradić: NA ZEMLJI - promocija knjige pesama

    govore:  Dejan Matić (urednik, pesnik), Ivan Radenković (filozof, aktivista), Branislav Živanović (pesnik, kritičar), i autor

    moderacija: Jelena Anđelovska (pesnikinja)

    http://www.trgnise.blogspot.com

    Studentski kulturni centar, Beograd

    VLADAN RADOVANOVIĆ - prezentacija umetnika

    http://www.skc.org.rs

    Bitef teatar, Skver Mire Trailović 1, Beograd

    Gostuje Pozorišna trupa Hotel Bulić Zagreb, Hrvatska

    Lina Prosa: LAMPEDUSA BEACH

    režija: Senka Bulić

    igra: Nina Violić

    prevod: Iva Grgić Maroević

    scena i muzika: Tomislav Ćurković

    kostim: Oliver Jularić

    dizajn svetla: Nikša Mrkonjić

    dizajn tona: Branimir Božak

    http://www.bitef.rs

    Art-kino, Krešimirova 2, Rijeka

    MUŠKARCI NE PLAČU - riječka premijera nagrađivanog filma, uz gostovanje glumca Leona Lučeva

    režija: Alen Drljević

    https://www.art-kino.org

    Kombank Arena

    Štark Arena Beograd

    KOSOVO JE SRCE SRBIJE - rodoljubima - koncert

     

    Miroslav Ilić

    Šaban Šaulić

    Radiša Urošević

    Snežana Đurišić

    Ana Bekuta

    Mira Škorić

    Ivana Žigon i Kosovski božuri

    Čeda Marković

    Dejan Nedić Tejovac

    Vera Matović

    Cakana

    gosti iznenađenja

    organizacija: Savez udruženja boraca i ratnih vojnih veterana starih ratnika Srbije

    http://www.kombankarena.rs

    Kulturni centar Laza Kostić, Sombor

    Francuski filmski karavan: UDAHNI ŽIVOT (11-14.12.2017.)

     

    TAMARA (Francuska, 2016, 100') - komedija

    režija: Aleksandar Kastanjeti

    igraju: Eloiz Marten, Silvi Testid, Siril Gei

    https://www.youtube.com/watch?v=Z8NoDa1p-58

     

    organizacija: Institut français de Serbie, Kulturni centar Laza Kostić Sombor

    http://www.institutfrancais.rs

    Dom omladine Beograda

    OTUĐENJE - premijera predstave po motivima kratkih drama Ežena Joneska 

    Studio - Centar za kulturnu edukaciju

    http://studiocentar.com

    Studentski kulturni centar, Beograd

    Filmforum SKC

    Ciklus: Višemedijsko stvaralaštvo i umetnici
    VLADAN RADOVANOVIĆ: SINTEZIJSKA UMETNOST U OKVIRU VIŠEMEDIJSKE UMETNOSTI
    - projekcija radova i razgovor sa umetnikom

    moderator: Saša Janjić, teoreičar umetnosti

    organizacija Sekcije proširenih medija, ULUS: Vladeta Stojić, višemedijski umetnik

    organizacija Filmforum SKC: Stevan Vuković, teoretičar umetnosti

    http://www.skc.org.rs

    4. HFestival angažovanog teatra (11-13.12.2017.) Beograd

     

    Bitef teatar, Skver Mire Trailović 1

    Lina Prosa: LAMPEDUSA BEACH

    Kazalište Hotel Bulić (Zagreb)

    rediteljka: Senka Bulić

    glumi: Nina Violić

    prijevod: Iva Grgić Maroević

    scenografija i glazba: Tomislav Ćurković

    kostimografija: Oliver Jularić

    oblikovanje svjetla: Nikša Mrkonjić

    oblikovanje tona: Branimir Božak

    http://www.bitef.rs

    Grad, Beograd

    Language Cafe

    http://www.gradbeograd.eu

    CK13, Novi Sad

    Muzički bioskop: AC/DC, u pomen na nedavno preminulog Malkolma Janga, suosnivača benda AC/DC

    http://ck13.org

    Sava centar, Beograd

    KERBER (Niš, hard rok) - akustični koncert sa gudačkim orkestrom

    1.000/1.300/1.500/1.800/2.000/2.500 din

    http://www.savacentar.net

    Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb

    100 godina Oktobarske revolucije: ZEMLJA (Dovženko) uz glazbenu pratnju (LP Duo)

    http://kinotuskanac.hr

    Narodno pozorište, Beograd

    Gostuje Narodno pozorište Toša Jovanović, Zrenjanin

    Igor Štiks: ZRENJANIN - drama

    režija: Boris Liješević

    igraju: Dejan Karlečik (Zrenjanin), Milan Kolak (Koča), Jovan Torački (Mini), Edit Tot Miškeljin (Eva), Sanja Radišić(Mala), Stefan Juanin (Roki) i Miljan Vuković (Radnik obezbeđenja)

    scenografija: Vladimir Savić

    kostimografija: Drina Krlić

    kompozitor: Jelena Popržan

    http://www.tosajovanovic.org.rs

    Klub Fest, Sportski centar Pinki, Zemun/Beograd

    1. DEMO FEST (7.11.-18.12.2017.)

    Najbolji po mišljenju žirija ulaze u finale, a najbolje u finalu čekaju vredne nagrade koje su obezbedili Pernod Ricard Serbia i Klub Fest

    ALEJA VELIKANA

    ISTOK JE CRVEN

    ARITMIA

    https://www.facebook.com/klub.fest

    Kulturni centar Beograda

    DRUGA STRANA SVEGA (7-13.12.2017.) - film (glavna nagrada na najvažnijem festivalu dokumentarnog filma IDFA)

    rezija: Mila Turajlić

    https://www.facebook.com/events/478586892540687

    https://www.facebook.com/theothersideofeverything

    http://www.kcb.org.rs

    BitfArtCafe, Mitropolita Petra 8, Beograd

    Musicology Barcaffè Sessions

    JAZZANOVA Live feat. PAUL RANDOLPH

    Now There Is We

    https://www.youtube.com/watch?v=NgdQqRclWTE

    https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=CV-nclekpoo

    http://musicology.rs

    13/Dec/2017

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    NOVOGODIŠNJA I BOŽIĆNA PRODAJNA IZLOŽBA (12.12.2017.-13.1.2018.)

    http://www.kolarac.rs

    Galerija FLU, Knez Mihailova 53, Beograd

    PETAR ĐORĐEVIĆ: (RE)KONSTRUKCIJA BAHOVE GLAVE - PREVOĐENJE MUZIKE - izložba crteža i jedne slike (12-22.12.2017.)

    https://flu.bg.ac.rs

    Galerija umjetnina · Kralja Tomislava 15 · Split

    SANDRA STERLE: ZABORAVITI, SJETITI SE, ZNATI - izložba (12.12.2017.-7.1.2018.)

    www.sandrasterle.com

    kustos: Branko Franceschi

    https://www.galum.hr

    Ustanova kulture Parobrod, Kapetan-Mišina 6a, Beograd

    NA TRAGU PODUNAVSKIH NEMACA U VOJVODINI - izložba (12-20.12.2017.)

    autorice istraživanja: Helena Rill i Marijana Stojčić

    autori fotografija: Nedžad Horozović i Nenad Vukosavljević

    organizacija: Centar za nenasilnu akciju i UK Parobrod

    http://www.ukparobrod.rs

    Foaje Kulturnog centra Pančeva, Vojvode Živojina Mišića 4, Pančevo

    MAJA VESELINOVIĆ: CVETOMISLI I KNJIGOCRT - izložba ilustracija (12-26.12.2017.)

    BILJANA MIHAJLOVIĆ: U POKRETU - izložba ilustracija (12-26.12.2017.)

    http://www.kulturnicentarpanceva.rs

    Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd

    PREDRAG DRAGOVIĆ (1953. Dragovića Polje, Kolašin, Crna Gora): BRADVA I PLETISANKA - izložba skulptura (12-25.12.2017.)

    https://etnografskimuzej.rs

    Galerija RTS-a, Takovska 10, Beograd

    19. BIJENALE KERAMIKE BEOGRAD (12-22.12.2017.)

    http://www.ulupuds.org.rs

    Dom kulture Gračanica

    3. Kosovo i Metohija međunarodni filmski festival (KMMFF): OVDE! (13-15.12.2017.)

    PROGRAM

    organizacija: Evropski kulturni forum

    http://kmmff.rs

    SANU, Beograd

    DELO IVE ANDRIĆA - naučni skup (13/14.12.2017.)

    https://www.sanu.ac.rs

    Udruženje književnika Srbije, Francuska 7, Beograd

    Uručenje književne nagrade Tronoški rodoslov za poeziju i prozna dela

    laureat: GORAN MILAŠINOVIĆ za roman SLUČAJ VINČA

    izdavač: Laguna

    osnivači nagrade: Podrinski kulturni klub i Eparhija šabačka

    http://www.uksrbije.org.rs

    Naučni klub Beograd, Kralja Petra 46, Beograd

    INTELIGENCIJA BILJAKA - izložba o životu biljnog sveta (15.11.-31.12.2017.)

     

    12.00/18.00 Vođene kroz izložbu

    http://www.cpn.rs

    Gradski muzej Subotica, Trg Sinagoge 3, Subotica

    BUDIMSKI SLIKAR FRANC FALKONER (1737-1792) - izložba

    autor izložbe: dr Žužana Korhec Pap, muzejska savetnica

    pozdravne reči: mr Ištvan Hulo direktor muzeja, mr Mirko Štefković sekretar Subotičke biskupije

    izložbu i monografiju predstavlja: dr Ana Javor direktor zbirki (Mađarska nacionalna galerija, Budimpešta)

    učestvuje: prof. Kristina Molnar - flauta

    http://www.gradskimuzej.subotica.rs

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    24. ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2017 - Festival novog filma i videa (13-17.12.2017.)

     

    13.12.

     

    Mala sala | Small Theatre

    15:00 Retrospektiva / Retrospective ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2016

    Lista značajnih ostvarenja Festivala / List of Important Works of the Festival

     

    Soft Power / Meko oružje, Elena Artemenko, Rusija, 2016, 10 min.

    In, Over & Out / Ući, izaći i gotovo, Sebastian Brameshuber, Austrija / Francuska, 2015, 11 min.

    More Dangerous Than a Thousand Rioters / Opasnija od hiljadu demonstranata, Kelly Gallagher, SAD, 2016, 6 min.

    Raw material /Sirovi materijal, Jean-François Reverdy, Francuska, 2015, 26 min.

    Schizophrenia / Šizofrenija, Yuri Muraoka, Japan, 2016, 10 min.

    Nepoznate energije, neidentificirani osjećaji / Unknown energies, unidentifiable feelings, Dalibor Barić, Hrvatska, 2015, 40 min.

     

    17:00 Subverzija u YU filmu / Subversion in Yugoslav Film

    SUBVERZIJA U AMATERSKOM FILMU 1953-1973 / SUBVERSION IN AMATEUR FILMS 1953-1973

    Uvodna reč / Introduction by Slobodan Šijan

     

    Pečat / The Seal, Dušan Makavejev, 1955, 10 min.

    Posle XII probe atomske bombe / After the 12 th Atomic Bomb Test , Dušan Stefanović (koautori Vojislav Lukić i Zoran Fotić), 1955, 10 min.

    Spomenicima ne treba verovati / Don’t Believe In Monuments, Dušan Makavejev, 1958, 9 min.

    Rok / Rock, Divna Jovanović, 1960, 2:30 min.

    Ruke ljubičastih daljina / The Hands of Purple Distances, Sava Trifković, 1962, 10 min.

    Ekstaza / Ecstasy, Petar Aranđelović, 1963, 10 min.

    K3 - čisto nebo bez oblaka / K3 - Clean Sky Without Clouds, Mihovil Pansini, 1963, 2:30 min.

    Scusa Signorina, Mihovil Pansini, 1963, 6:30 min.

    Most / Bridge, Vladimir Petek, 1963, 16 mm, 2:30 min.

    Sretanje / Encounter, Vladimir Petek, 1963, 5 min.

    Pravac / Straight Line, Tomislav Gotovac, 1964, 7:30 min.

    Mali oglasi / In Memoriam, Ivica Matić, 1971, 6 min.

    Manijak 7001 / Maniac 7001, Božidar Mandić, 1971, 14 min.

    Ljubavni film (Obiteljski film II, kraća verzija) / Love Film (Family Film II, short version), Tomislav Gotovac (u saradnji sa S. Šijanom), 1973, 11 min, / screening in honor of Željka Gavrilović

     

    Galerija | Gallery

    19:15 Video instalacije / Video installations

    ANICA VUČETIĆ: SA DRUGE STRANE / FROM THE OTHER SIDE (13-28.12.2017.)

     

    Velika Galerija | Main Theatre Gallery

    19:45 SUBVERZIJI NE TREBA VEROVATI / DON’T BELIEVE IN SUBVERSION - izložba / exhibition

    kustosi / curated by: Miriam de Rosa, Greg de Cuir Jr

     

    Velika sala | Main Theatre

    20:15 OTVARANJE FESTIVALA / FESTIVAL OPENING

     

    Konkurencija / Competition

    Program #1

    The End of Time / Kraj vremena, Milčo Mančevski, SAD/Kuba, 2017, 5:24 min.

    Welcome 5x4 / Dobro došli 5x4, Davorin Marc, Slovenia, 2017, 3 min.

    How Can I Ever Be Late / Nema šanse da zakasnim, Kevin Jerome Everson & Claudrena Harold, SAD, 2017, 5 min.

    Re-Vue, Dirk de Bruyn, Australia, 2017, 6 min.

    Wishful Thinking / Priželjkivanje, Allan Brown, Kanada, 2017, 13 min.

    Durch nacht zum licht / Kroz noć do svetlosti, Friedl vom Groller, Austria, 2016, 3 min.

    The Entropy of a Collective Atmosphere Colored in Red / Entropija kolektivne atmosfere obojena u crveno, Igor Simić, Srbija, 2017, 3 min.

    I Love You, Ines / Volim te, Ines, Ana Hušman, Hrvatska, 2017, 14 min.

     

    21:30 Koktel uz koncert benda Skier and Yeti / Cocktail, with Skier and Yeti music performance

     

     

    14.12.

     

    Mala sala | Small Theater

    Konkurencija / Competition

    14:30 Program #1

     

    15.30 Subverzija u alternativnom filmu / Subversion in Alternative Film

    MILOJE RADAKOVIĆ

     

    Komični junak je reditelj / The Comic Hero is the Director, 1980, 20 min.

    Večera ili ubistvo / Supper or Murder, 1984, 8 min.

    Jedna rolna filma / One Reel of Film, 1984, 17 min.

    Meko kao u svitanje / Softly as in a Morning Sunrise, 1986, 3:30 min.

    Pogledaj šta činim zbog tebe / Look What You’ve Made Me Do, 1986, 4:40 min.

    Opasnost je moj posao / Danger is my Job, 1987, 7 min.

    Rej Čarls u bioskopu / Ray Charles, a Moviegoer, 1987, 17 min.

     

    17:00 Subverzija u YU filmu / Subversion in Yugoslav Film

    SUBVERZIJA U KRATKOMETRAŽNOM FILMU 1928-1971 / SUBVERSION IN SHORT FILMS 1928-1971

    Uvodna reč / Introduction by Slobodan Šijan

     

    Život i smrt holivudskog statiste broj 9413 / The Life and Death of 9413 a Hollywood Extra, Slavko Vorkapić i Robert Florey, 1928, 14 min.

    Parada / Parade, Dušan Makavejev, 1962, 10 min.

    General i resni človek / The General and the Real Human Being, Vlado Kristl, 1962, 10 min.

    Pioniri maleni mi smo vojska prava, svakog dana ničemo ko zelena trava / Little Pioneers, Želimir Žilnik, 1968, 12 min.

    Gratinirani mozak Pupilije Ferkeverk / Gratinated Brain of Pupilia Ferkeverk, Karpo Aćimović Godina, 1970, 10 min.

    Beli ljudje / White People, Naško Križnar, 1970, 10 min.

    Kolt 15 GAP, Jovan Jovanović, Miodrag Mika Milošević, 1971, 14 min.

    In continuo, Vlatko Gilić, 1971, 11 min.

     

    Mala sala | Small Theatre

    18:45 Autorska prezentacija / Author’s presentation: LORDAN ZAFRANOVIĆ

    Priča / Story, 1963, 10 min.

    Dnevnik / Diary, 1964, 15 min.

    Dah / Breath, 1964, 6 min.

    Arija / Aria, 1965, 10 min.

    Koncert / Concerto, 1965, 12 min.

    Maestral / The Breeze, 1967, 10 min.

    Portreti (U prolazu) / Portraits (Passing by), 1966, 10 min.

    Dan i noć (Pjaca) / Day and Night (Pjaca), 1966, 15 min.

    Poslije podne (Puška) / Afternoon (Rifle), 1967, 14 min.

     

    Velika sala | Main Theatre

    Konkurencija / Competition

    21:00 Program #2

     

    Tower XYZ / Toranj XYZ, Ayo Akingbade, Velika Britanija, 2016, 3 min.

    Leopard Man Study / Studija Čoveka-leoparda, Duo Strangloscope, Srbija/Brazil, 2017, 8 min.

    (I)Frame, Karissa Hahn & Andrew Kim, SAD, 2015, 10 min.

    Orphan of Asia / Siroče Azije, Kuo Ying Hsiu, Taivan, 2017, 4 min.

    Viewfinder Material / Vizirov materijal, Baptiste Jopeck, Francuska, 2017, 16 min.

    A Walk to the Beach / Šetnja do plaže, Rafael Gomez, Španija, 2017, 7 min.

    Return to Forms / Povratak formama, Zachary Epcar, SAD, 2016, 10 min.

     

    Velika sala | Main Theatre

    22:00 Klasici subverzivnog filma / Classics of Subversive Film

    PLASTIČNI ISUS / PLASTIC JESUS

    r: Lazar Stojanović, 1971, 73 min.

    ul: Vukica Đilas, Svetlana Gligorijević, Tomislav Gotovac ...

     

     

    15.12.

     

    Sala za sastanke | Conference Hall

    10:00 6. Alternative film-video istraživački forum / 6 th Alternative Film-Video Research Forum: OBIČNA POLITIKA / POLITICS AS USUAL

    učesnici / Participants: Ljiljana Bogoeva Sedlar, Zsolt Gyenge, Catherine Fowler, Igor Simić, Tomaso Aramini, Minou Norouzi, Karla Tobar, Lukasz Mojsak, Moritz Pfeifer, Miriam de Rosa

    moderira: Greg DeCuir

     

    Atelje 26

    11:00 Radionica / Workshop

    FOOTAGE GAME / IGRA S FUTIDŽOM

    vodi / run by: Neozoon

     

    Mala sala | Small Theatre

    Konkurencija / Competition

    14:30 Program #2

     

    15.30 Subverzija u alternativnom filmu / Subversion in Alternative Film

    MIROSLAV BATA PETROVIĆ

     

    Stradanje Jovanke Orleanke / The Passion of Joan of Arc, 1981, 20 min.

    Čist film - uspomena na GEFF / Cinema Pur - A Memory of GEFF, 1984, 4:25 min.

    Scusa signora, 2017, 8:15 min.

    Psihoza / Psychosis, 2017, 6:30 min

    Proba filma / A Film Test, 2016, 5:30 min.

    E., 1967-2017, 14:14 min.

    Haos / Chaos, 2017, 19:38 min.

     

    17:00 Subverzija u alternativnom filmu / Subversion in Alternative Film

    BOJAN JOVANOVIĆ

     

    TV je bioskop u koji odlazim sedeći u dvorištu / Television is a Movie Theater I go to Sitting in the Backyard, 1974,

    4:40 min.

    Exodus, 1976, 4:55 min.

    Devičanski dar / Virgin’s Gift, 1982, 14:00 min.

    Previranje / Turmoil, 1982, 13:50 min.

    Praznik / Holiday, 1983, 11:00 min.

    Lenon / Lennon, 1981, 3:20 min.

    Prizori koji su pojeli sebe / Images That Ate Themselves, 1984, 13:00 min.

    Emisija / Emission, 1986-7, 6:00 min.

    Otkucaji tempiranog vremena / The Ticks of Clockwork Time, 1988, 12:00 min.

    Proces / Process, 1986, 14:00 min.

     

    19.00 Autorska prezentacija / Author’s presentation: NEOZOON

    INTO THE WILD / U DIVLJINU

     

    Das Manteltier, 2010, 03:30 min.

    Good Boy - Bad Boy, 2011, 03:15 min.

    Buck Fever, 2012, 05:50 min.

    Unboxing Eden, 2013, 05:00 min.

    My Bby 8L3W, 2014, 03:03 min.,

    Shake Shakeshake, 2016, 04:00 min.,

    Call Of The Wild, 2017, 03:45 min.

    Love Goes Through The Stomach, 2017, 14:58 min.

     

    Velika sala | Main Theatre

    Konkurencija / Competition

    20:30 Program #3

     

    Antarctica, Salise Hughes, SAD, 2016, 4 min.

    She Blinks and Flowers Tremble / Ona trepće i cveće drhti, Niko Novak & Matevz Jerman, Slovenia, 2017, 8 min.  

    Confident, Karen Akerman & Miguel Seabra Lopes, Brazil, 2016, 12 min.

    Inside - The Color Version / Unutra - Verzija u boji, Dietmar Brehm, Austria, 2017, 5 min.

    Puerto Rico Tautology (14-Dubs High) / Portorikanska tautologija, Rob Feulner, Kanada, 2016, 7 min.

    Lost Highway Revisited / Ponovna poseta Hotelu izgubljenih duša, Igor M. Toholj i Nevena Matović, Srbija, 2016, 13 min.

     

    21:30 Klasici subverzivnog filma / Classics of Subversive Film

    RANI RADOVI / EARLY WORKS

    r: Želimir Žilnik, 1969, 87 min.

    ul: Milja Vujanović, Bogdan Tirnananić, Marko Nikolić, Čedomir Radović ...

    Uvodna reč / Introduction by Želimir Žilnik

     

     

    16.12.

     

    Sala za sastanke | Conference Hall

    11:00 ALTERNATIVNI FILM KAO SUBVERZIVNA UMETNOST / ALTERNATIVE FILM AS SUBVERSIVE ART - okrugli sto / round table discussion

    učesnici: Lordan Zafranović, Hito Steyerl, Miloš Radivojević, Slobodan Šijan, Želimir Žilnik, Božidar Zečević, Bojan Jovanović, Miroslav Bata Petrović, Zoran Saveski, Greg DeCuir...

     

    Fakultet za medije i komunikacije

    11:00 Radionica / Workshop

    FOOTAGE GAME / IGRA S FUTIDŽOM

    vodi / run by: Neozoon

     

    Mala sala | Small Theatre

    Konkurencija / Competition

    14:30 Program #3

     

    15:30 Program: REGIONALNI TOKOVI / REGIONAL CURRENTS

    Footnote to Holy, Sendi Bakotić, Hrvatska, 2017, 3 min.

    The Lesson, Maja Hodoscek, Slovenia, 2017, 15 min.

    Out Forever, Petar Dositej Aranđelović, Srbija, 2017, 5 min.

    A Day in the Bedroom of Laurie Evian, Kostas Makrinos, Grčka, 2017, 18 min.

    Alogon, Vorky Team, Srbija, 2017, 13 min.

    Astronaut od perolaka / Astronaut of Featherweight, Dalibor Barić, Hrvatska, 2017, 27 min.

     

    17.00 Retrospektiva / Retrospective

    SONJA SAVIĆ

    Uvodna reč / Introduction by Predrag Živković

     

    SuperReal, Superstvarnost, 1997, 55 min.

    Play, 1998, 22 min.

     

    18:45 Autorska prezentacija / Author’s presentation: HITO STEYERL

    Babenhausen, 1997, 3 min.

    Die leere Mitte / The Empty Centre, 1998, 62 min.

    How Not To Be Seen: A Fucking Didactic Educational .MOV File, 2013, 16 min.

     

    Velika sala | Main Theatre

    Konkurencija / Competition

    20:30 Program #4

     

    Some of the Sensations / Neke senzacije, Peter Lichter & Bori Mate, Mađarska, 2017, 4 min.

    Unknown Hours / Nepoznati sati, Calum Walter, SAD, 2016, 10 min.

    Junkanoo Talk / Džankanu razgovor, Rhea Storr, Velika Britanija, 2017, 12 min.

    Where Am I / Gde sam ja, Joao Leal, Portugal, 2016, 6 min.

    Herz und tat, mund und leben / Srce i dela, usta i život, Nina Kreuzinger, Austria, 2017, 12 min.

    165708, Josephine Massarella, Kanada, 2017, 7 min.

    Black & White Box / Crno-bela kutija, Osi Wald & Efrat Rubin, Izrael, 2017, 10 min.

     

    Velika sala | Main Theatre

    21:30 Klasici subverzivnog filma / Classics of Subversive Film

    W.R. MISTERIJE ORGANIZMA / W.R.: MYSTERIES OF THE ORGANISM

    r: Dušan Makavejev, 1971, 84 min.

    ul: Milena Dravić, Ivica Vidović, Jagoda Kaloper...

     

     

    17.12.

     

    Sala za sastanke | Conference Hall

    11:00 ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2017 - okrugli sto / round table discussion

    učesnici: Lordan Zafranović, Hito Steyerl, Miloš Radivojević, Zoran Saveski, Greg DeCuir…

     

    Atelje 26

    11:00 Radionica/ Workshop

    FOOTAGE GAME / IGRA S FUTIDŽOM

    vodi / run by: Neozoon

     

    Mala sala | Small Theatre

    Konkurencija / Competition

    15:00 Program #4

     

    16:00 Prezentacija / Presentation

    CONNECT ARCHIVES INITIATION

    Evropska mreža onlajn filmskih arhiva / European Network of Online Film Archives

    Aktuelno stanje projekta i kratki filmski program / Actual state of the project plans and short filmprogram

    Predstavlja / Presented by Sebestyén Kodolányi

     

    17:30 Prezentacija / Presentation

    Videodrom radionica faund-futidža / Videodrom workshops of found-footage

    VEŽBANKA FOUND FUTIDŽA / NOTEBOOK OF FOUND FOOTAGE

    Predstavlja / Presented by: Transimage

     

    18:45 Autorska prezentacija / Author’s presentation: MILOŠ RADIVOJEVIĆ

    FILM BEZ REČI / FILM WITHOUT A WORD, 1972, 80 min.

    ul: Dragan Nikolić, Neda Arnerić, Dušica Žegarac, Dunja Lango...

     

    Velika sala | Main Theatre

    20:30 Lista značajnih ostvarenja Festivala / List of Important Works of the Festival ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2017

    Koktel / Cocktail

    http://www.alternativefilmvideo.org

    KIC Budo Tomović, Podgorica

    Festival filma o ljudskim pravima UBRZAJ 2017 (10-16.12.2017.) Podgorica/Berane/Kotor

     

    16:00 POLJUBAC (Italija, 2016, 101 min)

    režija: Ivan Cotroneo

     

    18:00 BLIZANCI (Austrija, 2016, 118 min)

    režija: Markus Mörth

     

    20:30 NE OPIRI SE (SAD, 2016, 72 min)

    režija: Craig Atkinson

    http://ubrzaj.me

    Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd

    Sećanje na KARIN DOR

     

    17:00  POVRATAK NEVIDLJIVOG ČOVEKA (SRN, 1962)

    Die unsichtbaren Krallen des Dr. Mabuse

    ul. Leks Barker (Lex Barker), Karin Dor (Karin Dor)

    r. Harald Rajnl (Harald Reinl)

     

    21:00 VINETU 2. DEO (SRN/FR/IT/JUG, 1964)

    Winnetou 2. Teil

    ul. Leks Barker (Lex Barker), Karin Dor (Karin Dor)

    r. Harald Rajnl (Harald Reinl)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Dom omladine Beograda

    9. International queer film festival MERLINKA (7-13.12.2017.)

     

    17:00 AKO SE USUDIŠ DA ČEZNEŠ (Indija, 2017)

    režija: Debalina Majumder
    uloge: Manisha Adak, Manisha Bilkish, Farha Khatun
     

    18:00 ZEMLJE IZGUBLJENOG SADRŽAJA (Ruanda/Srbija/Velika Britanija, 2017) - dokumentarac

    režija: Elena Horn
     

    19:00 DIVNE DIVE (Brazil, 2016) - dokumentarac

    režija: Leandra Leal
     

    21:00 Svečano zatvaranje uz SONJU SAJZOR i dodelu nagrada

     

    21:15 120 OTKUCAJA U MINUTI (France, 2017)

    director: Robin Campillo
    cast: Nahuel Pérez Biscayart, Arnaud Valois, Adèle Haenel

    http://merlinka.com

    Muzička škola Jovan Bandur Pančevo, Vojvode Živojina Mišića 3, Pančevo

    Javni čas učenika svih odseka

    http://www.muzickaskolapancevo.edu.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    2. FESTIVAL META FILMA (13-15.12.2017.)

    Autor u fokusu: Dušan Makavejev

     

    13.12.

     

    18.00 Razgovor i projekcija filmova Miloša Tomića

    ROĐAČKI ŠAMAR

    GLAS ŽIVOTA

    bespaltno

     

    20.30 NAJBOLJE OD NJIH

    režija: Lone Šerfig

    250 din

     

     

    14.12.

     

    16.00 LJUBAVNI SLUČAJ

    režija: Preditor

    besplatno

     

    17.30 SLATKI FILM

    režija: Dušan Makavejev

    250 din

     

    19.00 Branko Dimitrijević: SLATKI FILM DUŠANA MAKAVEJEVA - predavanje

     

    20.30 RUPA U DUŠI

    režija: Dušan Makavejev

    250 din

     

     

    15.12.

     

    16.00 RUPA U DUŠI

    režija: Dušan Makavejev

    250 din

     

    18.00 Neda Radulović: FILM DRAMSKOG PISCA - predavanje

     

    19.00 Film u nastajanju SOKRAT

     

    20.00 Dodela nagrade Branko Vučićević i projekcija nagrađenog filma

    http://www.kolarac.rs

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    DANI INDIJSKOG FILMA (11-16.12.2017.)

     

    18.00 BOKSAČICA / MARY KOM (122') - biografska drama

    režija: Omung Kumar

     

    20.15 TANU ŽENI MANU / TANU WEDS MANU (113') - romantična komedija

    režija: Anand L. Rai

    http://www.msu.hr

    Srpska akademija nauka i umetnosti - Ogranak u Novom Sadu, Nikole Pašića 6, Novi Sad

    Dopisni član SANU Goran Stanković: PROCENA KLINIČKOG RIZIKA KOD BOLESNIKA SA INDIKACIJOM ZA REVASKULARIZACIJU MIOKARDA - predavanje

    http://www.ogranak.sanu.ac.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Ciklus: Muzička radionica

    Koncert studenata Katedre za solo pevanje FMU

    http://www.kolarac.rs

    UK Parobrod, Kapetan Mišina 6a, Beograd

    3. BEOGRADSKI DANI MIRKA KOVAČA, poznatog regionalnog književnika

    18.00 KOVAČ U LITERATURI I FILMU - tribina

    učesnici: Damir Ovčina, pisac iz Sarajeva, nagrađen za najbolji debitantski roman “Kad sam bio Hodža” (Buybook, Sarajevo/Zagreb), Ivan Čolović, antropolog, filozof i urednik “Biblioteke XX vek” iz Beograda, dobitnik priznanja za najbolji esej “Smrt na Kosovu polju. Istorija kosovskog mita” (Biblioteka XX vek), Stevan Filipović, reditelj iz Beograda (jedan od nagrađenih za scenario, uz Miru Karanović, Darka Lungulova, koscenarista filma “Dobra žena”, produkcija This and That Productions iz Beograda), Kovačevi prijatelji i saradnici na filmu: Lordan Zafranović, reditelj iz Zagreba, Filip David, beogradski pisac i dramaturg

    moderacija: Katarina Lazić, urednica književno tribinskog programa u Parobrodu

     

    20.00 UBISTVO U NOĆNOM VOZU (TV Beograd, 1972.)

    http://www.ukparobrod.rs

    Cineplexx Ušće Shopping Center, Cineplexx BIG Beograd, Tuckwood Cineplex (Beograd), Arena Cineplex (Novi Sad), CineStar (Novi Sad)

    18.30 Viva Vox - koncertni performans

    20.00 STAR WARS: POSLEDNJI DŽEDAJI (THE STAR WARS: THE LAST JEDI) - premijera (akciona avantura)

    režija: Rian Johnson
    uloge: Daisy Ridley, John Boyega, Mark Hamill, Tom Hardy, Carrie Fisher, Andy Serkis, Gwendoline Christie, Adam Driver, Joseph Gordon-Levitt, Benicio Del Toro, Lupita Nyong'o
    studio: Lucasfilm
    https://www.youtube.com/watch?v=EAAo4CVD_EU&t=9s

    U bioskopima od 14. decembra 2017. godine

    http://taramountfilm.com

    Italijanski institut za kulturu, Kneza Miloša 56, Beograd

    Hor INTERNACIONALNI BEOGRADSKI PEVAČI - koncert

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    Dom omladine Beograda

    Ciklus okruglih stolova o zabranjenim temama srpskog i jugoslovenskog stripa: Sred četkica, bajoneta...

    STRIP I RELIGIJA - tribina

    moderator: Slobodan Ivkov, umetnik i istoričar umetnosti

    organizacija: Dom omladine Beograda i Udruženje stripskih umetnika Srbije
     

    http://www.domomladine.org

    Narodno pozorište, Beograd

    Volfgang Amadeus Mocart: DON ĐOVANI - opera

    režija: Alberto Triola

    https://www.narodnopozoriste.rs/don-djovani

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    Galerija Polet, Cetinjska 15, Beograd

    Jovan Marković (1989, Beograd): ZNAKOVI I ZNACI - promocija knjige pesama

    učestvuju: autor, Natalija Jovanović, Aljoša Numić

    pesme čita: Marko Mak Pantelić

    https://www.facebook.com/events/1761503004153421

    SCCA-Ljubljana

    ŠPELA ČADEŽ: ANIMIRANE PODOBE SPREGLEDANIH STVARI - projekcija animacij, razstava (13-22.12.2017.) in pogovor

    http://www.scca-ljubljana.si

    SOCIJALIZAM NA FILMU (12-27.12.2017.)

     

    SOCIJALIZAM NA FILMU - predavanje

    http://www.kinoteka.org.rs

    Kulturni centar Novog Sada

    21. Festival evropskog i nezavisnog filma EURO-IN FILM 2017 (4-28.12.2017.)

    SATNICA

    http://www.kcns.org.rs

    Dom omladine Beograda

    Ciklus predavanja: Razgovori...

    U SUSRET PRVOM LEKSIKONU BIBLIJSKE EGZEGEZE U SRBIJI - tribina

    učestvuju: prof. dr Rodoljub Kubat, prof. dr Predrag Dragutinović

    http://www.domomladine.org

    Biblioteka grada Beograda

    Aleksandar Obradović: NEDOVRŠENA BAJKA - predstavljanje knjige

    muzički program: Helena Jukštok (vokal i harmonika)

    http://www.bgb.rs

    DEUS 2017 - Decembarska umjetnička scena (4-29.12.2017.) Podgorica

    PROGRAM

    http://www.podgorica.me

    SANU, Beograd

    STOJAN NOVAKOVIĆ I NJEGOVO DOBA - izložba

    autori: akademik Mihailo Vojvodić i Aleksandar Marković, viši arhivista Arhiva Srbije

    https://www.sanu.ac.rs

    Grad, Beograd

    Gil Hovav: Istorija humusa

    http://www.gradbeograd.eu

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    Iz ciklusa Posle 20 godina

    ANICA VUČETIĆ: SA DRUGE STRANE / FROM THE OTHER SIDE - izložba video-instalacija (13-28.12.2017.) u okviru Alternative film/video festivala

    http://www.dksg.rs

    Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb

    Premijera u Tuškancu (6-17.12.2017.)

     

    ALI I NINO (Azerbejdžan, 2016, boja, 104 min)

    režija: Asif Kapadia

    fotografija: Gökhan Tiryaki

    http://kinotuskanac.hr

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    SUBVERZIJI NE TREBA VEROVATI (13-17.12.2017.)

    kustosi izložbe: Miriam de Rosa (Miriam de Rosa) i Greg de Kjur (Greg de Cuir Jr)

    http://www.dksg.rs

    Kulturni centar Zrenjanina

    Ciklus: Hemfri Bogart

    AFRIČKA KRALJICA / THE AFRICAN QUEEN (Velika Britanija/USA, 1952, 105 min)

    režija: Džon Hjuston

    glavne uloge: Hemfri Bogart i Ketrin Hepbern

    besplatno

    https://www.kczr.org

    4. HFestival angažovanog teatra (11-13.12.2017.) Beograd

     

    Bitef teatar, Skver Mire Trailović 1

    Mirjana Karanović: JuliJA - predstava

    Hartefakt

    http://www.bitef.rs

    UK Vuk Karadžić, Beograd

    Ežen Labiš: FLORENTINSKI ŠEŠIR - prva repriza predstave

    Pozorište Boško Buha

    režija, adaptacija: Darijan Mihajlović

    prevod: Ivanka Pavlović

    kompozitor: Aleksandar Lokner

    scenograf: Aljoša Spajić

    kostimograf: Ivana Vasić

    koreograf: Nebojša Gromilić

    asistent reditelja: Marko Čelebić

    organizator: Bisenija Mrdaković

    inspicijent: Željko Jaćić

    sufler: Miljan Miljanović

    igraju: Dejan Lutkić, Goran Jevtić, Zoran Cvijanović, Vladan Dujović, Dragoljub Denda, Uroš Jovčić, Aleksandar Radojičić, Nenad Nenadović, Miloš Vlalukin, Teodora Ristovski, Lena Bogdanović, Katarina Gojković, Jelena Trkulja, Ivana Lokner, Saša Nićiforović, Vanja Jovanović, Mitra Mladenović, Đorđe Kreća

    http://buha.rs

    Dom kulture, Kralja Aleksandra I 63, Obrenovac

    SMOTRA ITALIJANSKIH FILMOVA U OBRENOVCU (11.10.-13.12.2017.)

     

    CEZAR MORA UMRETI (2012)

    režija: Paolo i Vitorio Tavijani

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    Kulturni centar Laza Kostić, Sombor

    Francuski filmski karavan: UDAHNI ŽIVOT (11-14.12.2017.)

     

    VIDETI SVET (Francuska, 2016, 102') - drama

    režija: Delfin Kulen, Mirijel Kulen

    https://www.youtube.com/watch?v=AfttWXT-x3Y

     

    organizacija: Institut français de Serbie, Kulturni centar Laza Kostić Sombor

    http://www.institutfrancais.rs

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    UPOZNAJ RODITELJE - prva repriza predstave

    režija: Tea Puharić

    igraju: Marija Karović i Lazar Dubovac

    http://www.kccukarica.rs

    Kulturni centar Beograda

    DRUGA STRANA SVEGA (7-13.12.2017.) - film (glavna nagrada na najvažnijem festivalu dokumentarnog filma IDFA)

    rezija: Mila Turajlić

    https://www.facebook.com/events/478586892540687

    https://www.facebook.com/theothersideofeverything

    http://www.kcb.org.rs

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    Festival Alternative Film/Video

    SKIJAŠ I JETI

    Bubanj i baskija - bas gitara napravlјena od skije, jedine su alatke ova dva kostimirana virtuoza u napetom superveleslalomu kroz fank, drum and bass, low rock, elektro i srodne žanrove, uz još ponešto…

    http://www.dksg.rs

    BitfArtCafe, Mitropolita Petra 8, Beograd

    Musicology Barcaffè Sessions

    JAZZANOVA Live feat. PAUL RANDOLPH

    Now There Is We

    https://www.youtube.com/watch?v=NgdQqRclWTE

    https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=CV-nclekpoo

    http://www.musicology.rs

    14/Dec/2017

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    Iz ciklusa Posle 20 godina

    ANICA VUČETIĆ: SA DRUGE STRANE / FROM THE OTHER SIDE - izložba video-instalacija (13-28.12.2017.) u okviru Alternative film/video festivala

    http://www.dksg.rs

    SVEDOČENJE. POEZIJA. JEZIK. / TESTIMONY. POETRY. LANGUAGE. - međunarodna konferencija (14-17.12.2017.) Beograd

     

    14.12.

     

    Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Kraljice Natalije 45

    10:00-12:00 Panel 1: Paul Celan as Paradigm of Testimonial Reading and Writing

    Chair: Sanja Bojanić

     

    10:00-10:30 Bertrand Badiou, Ecole Normale Superieure (FR): Paul Celan through his Manuscripts and Writings

     

    10:30-11:00 Sue Vice, University of Sheffield (UK): Paul Celan’s Dialogic Influences

     

    11:00-11:30 Pajari Räsänen University of Helsinki (FI): Bearing Witness - One Language to Another

     

    11:30-12:00 Discussion

     

    12:00-12:30 Coffee Break

     

    12:30-14:00 Petar Bojanic, IFDT (SR): Paul Celan: Testimonies of Heimat (“Ort meiner eigenen Herkunft.” Heimat, Und Ich?)

     

    14:00-15:00 Lunch Break

     

    15:00-17:00 Panel 2: Paul Celan Today

    Chair: Srdjan Prodanović (IFDT)

     

    15:00-15:30 Michael Eskin, Upper West Side Philosophers, Inc. (USA): The Witness as Agent: Reflections on Paul Celan and Etty Hillesum

     

    15:30-16:00 David Coury, University of Wisconsin (USA): Denken und Gedenken: Reading Celan in the 21st century

     

    16:00-16:30 Nina Čolović Linguist Researcher, Serb National Council / The Faculty of Humanities and Social Sciences, Zagreb and Aneta Lalić, Department for Culture, Serb National Council (HR): On the Edge of Text: Traumatic Disruptions in Language

     

    16:30-17:00 Discussion

     

    Galerija-legat Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića, Rodoljuba Čolakovića 2

    18:00 Testimony: Truth or Politics - exhibition

     

     

    15.12.

     

    Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Kraljice Natalije 45

    10:00-12:00 Panel 3: Yugoslav Wars and Bearing Witness

    Chair: Mónica Cano (CAS SEE)

     

    10:00-10:30 Asmir Kujović, Writer (BiH): Fiction and Testimony

     

    10:30-11:00 Lidija Dimkovska, Writer (SLO/MAC): Testimony and Genre

     

    11:00-11:30 Andrijana Kos-Lajtman, University of Zagreb (HR): The Neo-Dada Face of Postmodernism: Manifest Mlade Bosne by Darko Cvijetić as a Protest against Cultural and Generalized Disabilities of Yugoslavia at the Turn of the Century

     

    11:30-12:00 Discussion

     

    12:00-12:30 Coffee Break

     

    12:30-14:00 Senadin Musabegović, Head of the Department of History of Art at the Faculty of Philosophy in Sarajevo (BIH): Poetry in the Throes of Transition

     

    14:00-15:30 Lunch

     

    15:30-17:30 Panel 4: Rhetoric, Politics and Poetry after Yugoslav Wars

    Chair: Olimpa Loddo (CAS SEE)

     

    15:30-16:00 Jay Surdukowski, Sulloway & Hollis / Senior Fellow Humanity in Action (USA): The Sword and the Shield: The Uses of Poetry at the War Crimes Trial of Radovan Karadžić, the Poet-Warrior

     

    16:00-16:30 Elizabeta Šeleva, Saints Cyril and Methodius University of Skopje (MAC): To War or to Write

     

    16:30-17:00 Goran Lazičić, AU Institute for Slavic Studies University of Graz (AUT): The Rhetoric and Politics of Testimony in the Novels of Svetislav Basara and David Albahari

     

    17:00-17:30 Discussion

     

    19:00 Yugoslav wars - round table and poetry reading

    All participants lecturing on the theme

    Moderator Noa Treister (CZKD/Ucitelj neznalica)

    Poets:

    Darko Cvijetić (BiH)

    Ramiz Huremagić (BiH)

    Asmir Kujović (BiH)

    Senadin Musabegović (BiH)

     

     

    16.12.

     

    Centar za kulturnu dekontaminaciju, Birčaninova 21

    10:00-12:00 Panel 5: Language and Representation of Yugoslav War

    Chair: Davide Pala (CAS SEE)

     

    10:00-10:30 Olivera Marković-Savić, University of Priština (KM): War and language

     

    10:30-11:00 Šeherzada Džafić, University of  Bihać (BiH): Ethical side of the verse - from work to document

     

    11:00-11:30 Darija Davidović, University of Vienna (AUT): The Representation of War in the Performance Arts

     

    11:30-12:00 Selma Zulić Šiljak i Lejla Somun-Krupalija, independent researchers (BiH): Memory-work Research: Silence and Borders in Oral Histories

     

    12:00-12:30 Discussion

     

    12:30-13:00 Coffee Break

     

    13:00-14:30 Cornelia Grabner, Lancaster University (UK): Testimony and Defense: The Poetic Word and 21st Century Violence

     

    14:30-16:00 Lunch Break

     

    16:00-17:00 Bertrand Badiou: Not Losing the Thread. Cruel January - A Month in the Life of Paul Celan

     

    16:00-16:30 Coffee Break

     

    17:30-19:00 Poetry of Paul Celan - round table

    All participants on the theme as well as Robert von Hallberg, Matthew Boswell

     

    20:00 Onaj Dječak - concert

     

     

    17.12.

     

    Centar za kulturnu dekontaminaciju, Birčaninova 21

    10:00-12:00 Panel 6: Conflicts in Peripheral Capitalism

    Chair: Mišo Kapetanović (CAS SEE)

     

    10:00-10:30 Cornelia Grabner - Mexico, Lancaster University (UK): Global Resonances and the Movement for Peace with Justice and Dignity in Mexico

     

    10:30-11:00 Robert von Hallberg, Claremont McKenna College (US): Testimony and U.S. Poetry

     

    11:00-11:30 Danijela Majstorović, University of Banja Luka (BiH): The Construction of Yugoslav New Woman

     

    11:30-12:00 Discussion

     

    12:00-12:30 Coffee Break

     

    12:30-14:00 Marzuq AlHalabi, Van Leer Jerusalem Institute (IL): Mahmoud Darwish - The Witness and the Testimony

     

    14:00-15:30 Lunch Break

     

    15:30-17:00 Panel 7: Memorial Sites and Affects

    Chair: Marco Abram OBCT

     

    15:30-16:00 Matthew Boswell, University of Leeds (UK): Reading Genocide Memorial Sites in Rwanda: Eurocentrism, Sensory Secondary Witnessing and Shame

     

    16:00-16:30 Cherilyn Elston, University of Reading (UK): Testimony in Times of Conflict: Reading Colombian Women Poets and Peace Activists

     

    16:30-17:00 Discussion

     

    19:00 Conflicts in peripheral capitalism - round table and poetry reading

    All participants on the theme as well as Michael Eskin and Jay Surdukowski

    Moderator: Djurdja Trajković, IFDT

    Poets:

    Lidija Dimkovska

    Cherilyn Elston

    Marzuq Halabi

    Andrijana Kos-Lajtman

    http://www.instifdt.bg.ac.rs

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    SUBVERZIJI NE TREBA VEROVATI (13-17.12.2017.)

    kustosi izložbe: Miriam de Rosa (Miriam de Rosa) i Greg de Kjur (Greg de Cuir Jr)

    http://www.dksg.rs

    Beogradski sajam

    10. FESTIVAL NAUKE: JEDAN NA JEDAN (14-17.12.2017.)

    http://www.festivalnauke.rs

    SANU, Beograd

    DELO IVE ANDRIĆA - naučni skup (13/14.12.2017.)

    https://www.sanu.ac.rs

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    11:00 LIFT ZA GUBILIŠTE (FR, 1958)

    Ascenseur pour l’échafaud

    ul: Žana Moro (Jeanne Moreau), Moris Rone (Maurice Ronet)

    r: Luj Mal (Louis Malle)

     

    13:30 LJUBAVNICI (FR, 1958)

    Les amants

    ul: Žana Moro (Jeanne Moreau), Žan-Mark Bori (Jean-Marc Bory)

    r: Luj Mal (Louis Malle)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Dom kulture Gračanica

    3. Kosovo i Metohija međunarodni filmski festival (KMMFF): OVDE! (13-15.12.2017.)

    PROGRAM

    organizacija: Evropski kulturni forum

    http://kmmff.rs

    SCCA-Ljubljana

    ŠPELA ČADEŽ: ANIMIRANE PODOBE SPREGLEDANIH STVARI - projekcija animacij, razstava (13-22.12.2017.) in pogovor

    http://www.scca-ljubljana.si

    Biblioteka grada Beograda

    PJEVAJ, ORI, PROZORE OTVORI (krajiške ojkače) - predstavljanje antologije

    RTS i Brankovo kolo

    Svečano uručenje nagrade „Sava Mrkalj” Nenadu Grujičiću

    učestvuju: Miloš Kordić, Boško Suvajdžić, Dragan Inđić, Vesna Čipčić, Vico Dardić, ženska pevačka grupa „Dimitrije Koturović” i Nenad Grujičić

    http://www.bgb.rs

    Kulturni centar Beograda

    Galerija Podroom

    ŽIVOT TOKOM SMRTI - JEVGENIJE JUFIT (1961-2016) - Izložba (14.12.2017.-6.1.2018.)

    kustos izložbe i autor teksta: Artem Ušan

    http://www.kcb.org.rs

    Kuća legata, Knez Mihajlova 46, Beograd

    PETAR LUBARDA 1907-1974-2017 - izložba (9.11.2017.-6.1.2018.)

    Promocija Zbornika radova Naučnog skupa posvećenog Petru Lubardi

    http://www.kucalegata.org

    Obrazovni program Nevid Teatra NT 2017 (4-16.12.2017.)

     

    SŠC Nikola Tesla, Brod

    14.14 ČUDESNI KONTINENTI - obrazovno-interaktivne predstave za djecu
    Dramska kreativna radionica

     

    16.06/16.46 Dramske kreativne radionice

     

    17.53 Uticaj interaktivne predstave i dramskih kreativnih radionica u razvoju kreativnog mišlјenja kod djece još u najranijem djetinjstvu - predavanje

    http://www.nevidteatar.com

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    24. ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2017 - Festival novog filma i videa (13-17.12.2017.)

     

    Mala sala | Small Theater

    Konkurencija / Competition

    14:30 Program #1

     

    15.30 Subverzija u alternativnom filmu / Subversion in Alternative Film

    MILOJE RADAKOVIĆ

     

    Komični junak je reditelj / The Comic Hero is the Director, 1980, 20 min.

    Večera ili ubistvo / Supper or Murder, 1984, 8 min.

    Jedna rolna filma / One Reel of Film, 1984, 17 min.

    Meko kao u svitanje / Softly as in a Morning Sunrise, 1986, 3:30 min.

    Pogledaj šta činim zbog tebe / Look What You’ve Made Me Do, 1986, 4:40 min.

    Opasnost je moj posao / Danger is my Job, 1987, 7 min.

    Rej Čarls u bioskopu / Ray Charles, a Moviegoer, 1987, 17 min.

     

    17:00 Subverzija u YU filmu / Subversion in Yugoslav Film

    SUBVERZIJA U KRATKOMETRAŽNOM FILMU 1928-1971 / SUBVERSION IN SHORT FILMS 1928-1971

    Uvodna reč / Introduction by Slobodan Šijan

     

    Život i smrt holivudskog statiste broj 9413 / The Life and Death of 9413 a Hollywood Extra, Slavko Vorkapić i Robert Florey, 1928, 14 min.

    Parada / Parade, Dušan Makavejev, 1962, 10 min.

    General i resni človek / The General and the Real Human Being, Vlado Kristl, 1962, 10 min.

    Pioniri maleni mi smo vojska prava, svakog dana ničemo ko zelena trava / Little Pioneers, Želimir Žilnik, 1968, 12 min.

    Gratinirani mozak Pupilije Ferkeverk / Gratinated Brain of Pupilia Ferkeverk, Karpo Aćimović Godina, 1970, 10 min.

    Beli ljudje / White People, Naško Križnar, 1970, 10 min.

    Kolt 15 GAP, Jovan Jovanović, Miodrag Mika Milošević, 1971, 14 min.

    In continuo, Vlatko Gilić, 1971, 11 min.

     

    Mala sala | Small Theatre

    18:45 Autorska prezentacija / Author’s presentation: LORDAN ZAFRANOVIĆ

    Priča / Story, 1963, 10 min.

    Dnevnik / Diary, 1964, 15 min.

    Dah / Breath, 1964, 6 min.

    Arija / Aria, 1965, 10 min.

    Koncert / Concerto, 1965, 12 min.

    Maestral / The Breeze, 1967, 10 min.

    Portreti (U prolazu) / Portraits (Passing by), 1966, 10 min.

    Dan i noć (Pjaca) / Day and Night (Pjaca), 1966, 15 min.

    Poslije podne (Puška) / Afternoon (Rifle), 1967, 14 min.

     

    Velika sala | Main Theatre

    Konkurencija / Competition

    21:00 Program #2

     

    Tower XYZ / Toranj XYZ, Ayo Akingbade, Velika Britanija, 2016, 3 min.

    Leopard Man Study / Studija Čoveka-leoparda, Duo Strangloscope, Srbija/Brazil, 2017, 8 min.

    (I)Frame, Karissa Hahn & Andrew Kim, SAD, 2015, 10 min.

    Orphan of Asia / Siroče Azije, Kuo Ying Hsiu, Taivan, 2017, 4 min.

    Viewfinder Material / Vizirov materijal, Baptiste Jopeck, Francuska, 2017, 16 min.

    A Walk to the Beach / Šetnja do plaže, Rafael Gomez, Španija, 2017, 7 min.

    Return to Forms / Povratak formama, Zachary Epcar, SAD, 2016, 10 min.

     

    Velika sala | Main Theatre

    22:00 Klasici subverzivnog filma / Classics of Subversive Film

    PLASTIČNI ISUS / PLASTIC JESUS

    r: Lazar Stojanović, 1971, 73 min.

    ul: Vukica Đilas, Svetlana Gligorijević, Tomislav Gotovac...

    http://www.alternativefilmvideo.org

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    2. FESTIVAL META FILMA (13-15.12.2017.)

    Autor u fokusu: Dušan Makavejev

     

    16.00 LJUBAVNI SLUČAJ

    režija: Preditor

    besplatno

     

    17.30 SLATKI FILM

    režija: Dušan Makavejev

    250 din

     

    19.00 Branko Dimitrijević: SLATKI FILM DUŠANA MAKAVEJEVA - predavanje

     

    20.30 RUPA U DUŠI

    režija: Dušan Makavejev

    250 din

    http://www.kolarac.rs

    Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb

    MOJ SVIJET JE NAOPAČKE (Slovenija/Makedonija/Hrvatska, 2016, boja, digitalno, 74 min)

    režija: Petra Seliškar

    fotografija: Brand Ferro

    http://kinotuskanac.hr

    KIC Budo Tomović, Podgorica

    Festival filma o ljudskim pravima UBRZAJ 2017 (10-16.12.2017.) Podgorica/Berane/Kotor

     

    17:00 ŽIVOT KAO CRTANI FILM (SAD, 2016, 91 min)

    režija: Roger Ross Williams

     

    19:00 IZMEĐU GRANICA (Srbija, 2017, 52 min)

    režija: Jelena Gavrilović, Mirko Rudić

     

    20:15 FOXTROT (Izrael/Njemačka/Francuska/Švajcarska, 2017, 113 min)

    režija: Samuel Maoz

    http://ubrzaj.me

    Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd

    Sećanje na... DANIJEL DARIJE (14/15.12.2017.)

     

    14.12.

     

    17:00 MAJERLING (FR, 1936)

    Mayerling

    uloge: Šarl Boaje (Charles Boyer), Danijel Darije (Danielle Darrieux)

    režija: Anatol Litvak (Anatole Litvak)

     

    19:00 OPERACIJA CICERO (SAD, 1952)

    5 Fingers

    uloge: Džejms Mejson (James Mason), Danijel Darije (Danielle Darrieux)

    režija: Džozef L. Mankijevič (Joseph L. Mankiewicz)

     

    21:00 MADAM DE... (FR, 1953)

    Madame de...

    uloge: Šarl Boaje (Charles Boyer), Danijel Darije (Danielle Darrieux)

    režija: Maks Ofils (Max Ophuls)

     

     

    15.12.

     

    17:00 MARIJA - OKTOBAR (FRA, 1958)

    Marie - Octobre

    uloge: Danijel Darije (Danielle Darrieux), Bernar Blije (Bernard Blier)

    režija: Žilijen Divivije ( Julien Duvivier)

     

    19:00 24 SATA U ŽIVOTU JEDNE ŽENE (FRA/NEM, 1967)

    Vingt- quatre heures de la vie d’une femme

    uloge: Danijel Darije (Danielle Darrieux), Robert Hofman (Robert Hoffmann)

    režija: Dominik Deluš (Dominique Delouche)

     

    21:00 OSAM ŽENA (FRA/ITA, 2002)

    8 Femmes

    uloge: Danijel Darije (Danielle Darrieux), Katrin Denev (Catherine Deneuve)

    režija: Fransoa Ozon (Francois Ozon)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Kulturni centar Novog Sada

    21. Festival evropskog i nezavisnog filma EURO-IN FILM 2017 (4-28.12.2017.)

    SATNICA

    http://www.kcns.org.rs

    2. ŠUMADIJSKI INTERNACIONALNI FILMSKI FESTIVAL (14-17.12.2017.) Kragujevac

     

    14.12.

    Pozorište za decu (Dom sindikata)
    18:00 MUŠKARCI NE PLAČU
    20:00 LAKI
    22:00 SKELE

    15.12.

    Pozorište za decu (Dom sindikata)
    16:00 SEDAM ČINOVA MILOSRĐA
    18:00 PLAĆENIK
    20:00 NAŠ FARMER
    22:00 NE GLEDAJ MI U TANJIR

    16.12.

    Kulturni centar UMMUS
    15:00 Kratkometražni filmovi

    Pozorište za decu (Dom sindikata)
    20:00 SLUČAJEVI PRAVDE
    22:00 LAVIRINT LAŽI

    17.12.

    Pozorište za decu (Dom sindikata)
    16:00 LETO 1993
    18:00 PRAĆENJE RUTE
    20:00 GORA
    22:00 Proglašenje pobednika i projekcija pobedničkog filma

    https://www.facebook.com/siffkragujevac

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    DANI INDIJSKOG FILMA (11-16.12.2017.)

     

    18.00 ŠAMPION / HAWAA HAWAAI (120') - obiteljski sportski

    režija: Amole Gupte

     

    20.15 BOKSAČICA / MARY KOM (122') - biografska drama

    režija: Omung Kumar

    http://www.msu.hr

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Ciklus: Putopisi

    SVETA PLANINA KAJLAŠ - HODOČAŠĆE NA TIBET - predavanje

    predavač: prof. dr Milan P. Rakočević, arhitekta

    http://www.kolarac.rs

    Kulturni centar Zrenjanina

    Godišnji koncert BALETSKE ŠKOLE DIMITIRJE PARLIĆ, Pančevo, izdvojeno odeljenje Zrenjanin

    gosti koncerta: učenici odeljenja iz Alibunara (nastavnik-koreograf Đorđe Drljan)

    program: varijacije klasičnog baleta Deliba, Čajkovskog, Čerepnina kao i koreografije klasičnog i savremenog baleta na muziku Betovena, Gunoa, i primenjene gimnastike

    autori koreografija: Sanja Felbapov, Jelena Sabljić, Vesna Petkanić

    organizacija: Baletska škola sa Kulturnim centrom Zrenjanina i humanitarnim udruženjem Budimo ljudi

    200 din

    https://www.kczr.org

    11. Književna manifestacija VELJKOVI DANI 2017 (14/15.12.2017.) posvećena znamenitom srpskom književniku VELJKU PETROVIĆU (Sombor, 1884 – Beograd, 1967) Sombor

     

    14.12.

     

    Velika sala Skupštine grada, zdanje Županije

    18:00 Svečano otvaranje Veljkovih dana

     

    18:15 RODOLJUBLJE VELJKA PETROVIĆA - okrugli sto

    učesnici: prof. dr Jovan Pejčić, dr Mićo Cvijetić, prof. dr Milivoje Mlađenović i prof. dr Željko Vučković, prof. dr Tihomir Petrović

     

    Predstavljanje Zbornika saopštenja 2016.

     

     

    15.12.

     

    Glavna ulica, ispred zgrade Biblioteke

    12:00 Otkrivanje spomen-obeležja Veljku Petroviću

    pozdravna reč: Igor Tumbas, predsednik Udruženja građana 

    akademik Miro Vuksanović Moj Sombor - beseda o Veljku Petroviću

    učenici Gimnazije Veljko Petrović: Stihovi Veljka Petrovića

     

    Sala Dečjeg odeljenja Gradske biblioteke

    15:30 Predstavljanje Književnog godišnjaka Gimnazije Veljko Petrović 

     

    16:00 Dodela nagrade Gran pri Golubić u 2017. godini za najuspeliju priču učenika osnovnih i srednjih škola

     

    16:30 KARLOVAČKI DOŽIVLJAJI - film (arhiv RTS)

     

    Velika sala Skupštine grada, zdanje Županija

    18:00 Književni portret DAVIDA ALBAHARIJA, dobitnika nagrade Veljkova golubica za 2016. godinu

    učesnici: prof. dr Mihajlo Pantić, prof. dr Vladimir Gvozden i Dragan Babić

     

    organizacija: Somborska biblioteka i Organizacioni odbor Veljkovih dana

    http://www.biblioso.org.rs

    Galerija-legat Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića, Rodoljuba Čolakovića 2, Beograd

    SVEDOČANSTVO - ISTINA ILI POLITIKA - izložba (14.12.2017.-29.1.2018.), deo projekta SVEDOČANSTVO - ISTINA ILI POLITIKA: Koncept svedočanstva u komemoraciji jugoslo venskih ratova.

    kustosi: Noa Treister (CZKD/Učitelj neznalica) i Zoran Erić (MSUB)

    umetnici: Ana Bunjak, Sanja Anđelković, Bojan Krivokapić i Andrea Palašti, Daniel Đamo, Rjo Ikeširo (Ryo Ikeshiro) i Aron Roman-Kis (Aron Rossman-Kiss), Filip Jovanovski, Kristina Marić, Jelena Marković, Jula Marculi (Iula Marzulli) i Mariana Fumai (Marianna Fumai), Vladimir Miladinović, Dorone Paris, Nikola Radić Lucati, Mersid Ramičević, Lala Raščić, Jacek Smolicki i Tim Šo (Tim Shaw), Katarina Šević

    organizacija: Centar za kulturnu dekontaminaciju, Muzej savremene umetnosti Beograda i Institut za filozofiju i društvenu teoriju

    http://svedocanstvo-imenovatitoratom.org

    Narodno pozorište, Beograd

    KIR JANJA | DON KARLOS - 25 GODINA OD PREMIJERE - izložba

    autori izložbe: Jelica Stevanović i Dragan Stevović

    http://www.narodnopozoriste.rs

    Galerija Škuc, Stari trg 21, Ljubljana

    KATALIN LADIK: SCREAMING HOLE - razstava (7.12.2017.-7.1.2018.)

    kustos: Vladimir Vidmar

     

    Guided tour of the show

    http://www.galerijaskuc.si

    Dječije pozorište Republike Srpske, Đure Daničića 1, Banja Luka

    Igor Damnjanović: NOVOGODIŠNJA ŽURKA KOD PIPI DUGE ČARAPE - premijera praznične predstave za djecu

    režija: Jug Radivojević

    asistent reditelja: Jug Đorđević

    scenografija: Dragana Macan Purković

    kostimografija: Jelena Savić

    koreografija: Miljka Brđanin

    igraju: Svjetlani Andrić, Zorani Šuman, Aleksandru Blaniću i Draganu Vučiću

    http://www.djecijepozoristers.ba

    Vlada AP Vojvodine, Novi Sad

    Godišnje nagrade Zavoda za kulturu Vojvodine

     

    ISKRA KULTURE - ZA SAVREMENO STVARALAŠTVO MLADOM AUTORU DO 35 GODINA

    Robert Lakatoš, violinista

     

    MEDALJA KULTURE ZA MULTIKULTURALNOST I INTERKULTURALNOST

    Miroslav Benka, scenarista, reditelj, glumac i dizajner

     

    MEDALJA KULTURE ZA OČUVANJE KULTURNOG NASLEĐA

    Dr Drago Njegovan, direktor Muzeja Vojvodine

     

    MEDALJA KULTURE ZA ŽIVOTNO DELO tj ZA UKUPNO STVARALAŠTVO

    Boško Ševo, grafički dizajner i redovni profesor u penziji

    http://zkv.rs

    SANU, Beograd

    MARIJA TUNIĆ - violina

    JELENA KAPOR - klavir

    program: Tartini, Šuman, Sen-Sans, Stojanović, Sarasate

    https://www.sanu.ac.rs

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    Naš gost: BOJAN KRIVOKAPIĆ (1985)

    Razgovor o autorovom debitantskom romanu PROLEĆE SE NA PUT SPREMA

    (Red box, 2017)

    http://www.dksg.rs

    MG+ | Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana / +MSUM | Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    MARIJ PREGELJ (1913-1967): RETROSPEKTIVA - razstava (14.12.2017.-20.5.2018.)

    kustosinja razstave: Martina Vovk

    http://www.mg-lj.si

    Kulturni centar Beograda

    Likovna Galerija

    NEMANJA LAĐIĆ (1984, Beograd): PROŠIRENI PREDEO - Izložba (14.12.2017.-6.1.2018.)

    http://www.kcb.org.rs

    Galerija ULUS, Beograd

    DECEMBARSKI PRODAJNI SALON (14.12.2017.-9.1.2018.)

    http://www.ulus.rs

    Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Dolac 1/II, Rijeka

    CRNE KRABULJE - izložba (14.12.2017.-22.2.2018.) koja se bavi migracijama

    umjetnici:
    CARLOS AIRES 
    CRISTIANO BERTI / CAN SUNGU
    MARIANNA CHRISTOFIDES
    ALEKSANDAR GARBIN
    ROOS VAN HAAFTEN 
    LAURENT VAN LANCKER 
    MIROSLAV MIKULJAN
    RAFAEL PUETTER (RAFUCKO)
    DAVOR SANVINCENTI 
    ANA SLADETIĆ  
    ELEJAN VAN DER VELDE

    http://www.mmsu.hr

    MGLC/Ustvarjalni center Svicarija/atelje Dnevna soba, Grad Tivoli, Pod turnom 4,  Ljubljana

    MARIJA MOJCA PUNGERCAR: PREDVIDENO JE PREHODNO OBDOBJE - samostojna razstava (14.12.2017.-16.2.2018.)

    www.mojcapungercar.si
    www.3via.org
    www.socialdress.si

     

    18.00 Vodstvo po razstavi: avtorica in kustosinja Nina Jeza

    avtorica in kustosinja: Nina Jeza

    http://www.mglc-lj.si

    Noćna galerija Petak, Lomina 14, Beograd
    Kontakt 2017 - kolektivna, internacionalna izložba 60 umetnika (Srbija, Austrija, BiH, Crna Gora) (7-28.12.2017.)

     

    Izložba je podeljana na III dela

    I deo (7-14.12.2017.)

    II deo (14-21.12.2017.)

    III deo (21-28.12.2017.)

     

    organizacija: Udruženje Kreativna fabrika

    https://www.facebook.com/UdruzenjeKreativnaFabrika

    Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb

    101 GODINA KIRKA DOUGLASA (11-23.12.2017.)

     

    19:00 DETEKTIVSKA PRIČA / DETECTIVE STORY (SAD, 1951, c/b, 103 min)

    režija: William Wyler

    fotografija: Lee Garmes

     

    21:00 OBRAČUN KOD O.K. KORALA / GUNFIGHT AT THE O.K. CORRAL (SAD, 1957, boja, 122 min)

    režija: John Sturges

    fotografija: Charles Lang

    http://kinotuskanac.hr

    Narodna biblioteka Srbije, Skerlićeva 1, Beograd

    Momčilo Jerotić: DNEVNIK IZ I SVETSKOG RATA - predstavljanje

    (Ars libri, Zadužbina Vladete Jerotića, 2017)

    učestvuju: akademik Vladeta Jerotić, prof. dr Aleksandar Rastović i dr Biljana Vučetić

    https://www.nb.rs

    Újvidéki Színház - Novosadsko pozorište, Jovana Subotića 3-5, Novi Sad

    Kristofer Marlo: EDVARD II - NJEGOVA NEMIRNA VLADAVINA I ŽALOSNA SMRT - pretpremijera

    reditelj: Robert Lenard

    http://www.uvszinhaz.com

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    ZDENKO BAŠIĆ (1980, Zagreb): VJETROVE SJENE - izložba (14.12.2017.-28.1.2018.)

    autorice i kustosice izložbe: Daniejla Marković, Koraljka Jurčec Kos

    http://www.youtube.com/watch?v=cibyeRhCUSY

    http://www.youtube.com/watch?v=E54UYNHmmFU

    https://www.youtube.com/watch?v=2yT0dc_HgMY

    https://www.youtube.com/watch?v=uc2MWspEIiw

    https://www.youtube.com/watch?v=zYARphM4tTI

    https://www.youtube.com/watch?v=A0v71__ujYY

    http://gkd.hr

    Oficirski Dom, Orlovića Pavla 28a, Niš

    NIŠKI CRTEŽ 2017: PRO & CONTRA / ZA I PROTIV - izložba (14.12.2017.-10.1.2018.)

    http://www.gslunis.org

    Kulturni centar Beograda

    Umetnički direktori Galerije Artget u 2017: mr Slađana Petrović Varagić i Miroslav Karić

    MARINA PAULENKA: DRUGI DOM - izložba fotografija (14.12.2017.-6.1.2018.)

    18:00 Razgovor sa autorkom i vođenje kroz izložbu

    http://www.kcb.org.rs

    Galerija Spot, Čanićeva 6, Zagreb

    MARKO ERCEGOVIĆ: L.P. (LIJEP POZDRAV) - promocija fotoknjige/monografije jednog od najistaknutijih hrvatskih fotografa

    suizdavaci: autor i Ured za fotografiju

    predstavljaju: autor Marko Ercegović, urednica Sandra Križić Roban, autor teksta Tomislav Medak i dizajner Dejan Dragosavac Ruta

    http://www.croatian-photography.com

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Književno veče 109. KOLO SKZ I DIVOT SKZ

    učestvuju: Matija Bećković, Zorica Bečanović Nikolić, Labud Dragić, Vasilije Krestić, Milo Lompar, Gordan Maričić, Zorana Opačić, Jelica Stojanović, Dragan Hamović

    odlomke govore: Ivana Žigon i Jovana Stević

    uvodna reč: Dragan Lakićević

    http://www.kolarac.rs

    Guarnerius, Beograd

    6. sezona ciklusa FMU i Gvarnerius nagrađuju

    Koncert studenata Katedre za kamernu muziku FMU

    program: S. Barber, E. Grig, V.A. Mocart, I. Stravinski, A.Dvoržak, F. Mendelson

    http://www.fmu.bg.ac.rs

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    Specijalna projekcija VIP KINOTEKA

    KO TO TAMO PEVA (JUG 1980) - restaurirana kopija

    ul. Pavle Vuisić, Dragan Nikolić

    r. Slobodan Šijan

    http://www.kinoteka.org.rs

    Kulturni centar Laza Kostić, Sombor

    Francuski filmski karavan: UDAHNI ŽIVOT (11-14.12.2017.)

     

    POLOŽI MATURU PEVAJUĆI (Francuska, 203, 82') - dokumentarni

    režija: David Andre

    https://www.youtube.com/watch?v=qfSZKb7I0Yw

     

    organizacija: Institut français de Serbie, Kulturni centar Laza Kostić Sombor

    http://www.institutfrancais.rs

    Kulturni centar Zrenjanina

    Ciklus: Hemfri Bogart

    AFRIČKA KRALJICA / THE AFRICAN QUEEN (Velika Britanija/USA, 1952, 105 min)

    režija: Džon Hjuston

    glavne uloge: Hemfri Bogart i Ketrin Hepbern

    besplatno

    https://www.kczr.org

    Cineplexx Ušće Shopping Center, Cineplexx Delta City, Cineplexx BIG Beograd, Roda Cineplex, Tuckwood Cineplex, Beograd, Arena, CineStar (Novi Sad), CineStar (Zrenjanin), CineStar (Pančevo), Cineplexx Kragujevac Plaza, Cineplexx Niš, Vilin Grad (Niš), Cineplexx Delta City (Podgorica), Eurocinema (Subotica)

    STAR WARS - POSLEDNJI DŽEDAJI - premijera

    igraju: Mark Hamil, Keri Fišer, Adam Drajver, Dejzi Ridli, Džon Bojega, Oskar Ajzak, Lupita Njongo, Endi Serkis, Domnal Glison, Entoni Danijels, Gvendolin Kristi, Keli Mari Tran, Lora Dern, Benisio Del Toro

    scenario i rezija: Rajan Džonson

    produkcija: Ketlin Kenedi i Rem Bergman

    producenti: Džej Džej Abrams, Tom Karnovski, Džejson MakGalin

    https://www.youtube.com/watch?v=EAAo4CVD_EU

    http://taramountfilm.com

    Studentski kulturni centar, Beograd

    ANSAMBL BEOGRADSKI BAROK - koncert povodom obeležavanja 250 godina od smrti velikog nemačkog kompozitora Georga Filipa Telemana

    program: dela kamerne muzike iz zbirke Scherzi melodichi - Pyrmonter Kurwoche i kantate iz ciklusa Fortsetzung des Harmonischen Gottesdienstes (u saradnji sa sopranistkinjom Anom Cvetković-Stojnić)

    https://www.youtube.com/results?search_query=Belgrade+Baroque

    https://www.facebook.com/belgrade.baroque

    http://www.anacvetkovic-stojnic.com

    http://www.skc.org.rs

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    OSKAR I MAMA ROZ - predstava

    režija: Nebojša Bradić

    igra: Vesna Čipčić

    http://www.kccukarica.rs

    Dom omladine Beograda

    NIKOLA VRANJKOVIĆ - tradicionalni prednovogodišnji koncert (promocija novog studijskog duplog albuma Veronautika)

    https://youtu.be/UC1hl4wGH8c

    https://www.facebook.com/events/509813409399927/

    1000/1200 din

    http://www.domomladine.org

    Beogradsko dramsko pozorište

    Gostuje Kruševačko pozorište

    LEPOTICA LINEJNA

     

    http://www.bdp.rs

    Madlenianum, Beograd

    KOJU IGRU IGRAŠ - premijera predstave

    reditelj: Dejan Janković

    glumci: Barbara Petrović, Miljan Prljeta i Janko Cekić

    izvršni producent: Dejan Janković, Areus art

    kostim: Marija Grahovac 

    dizajn scene: Marija Grahovac 

    dizajn svetla: Dejan Janković

    izbor muzike: Veljko Ivanović 

    organizator: Ivana Ranković 

    produkcija: Artepunkt

    http://operatheatremadlenianum.com

    UK Parobrod, Kapetan Mišina 6a, Beograd

    Pop i jazz zenski vokali: BOJANA VUNTURIŠEVIĆ - studijski koncert

    400 din

    http://www.ukparobrod.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    GARAVI SOKAK - koncert

    1000 din

    http://www.kolarac.rs

    Grad, Beograd

    GNJILE - koncert

    250 din

    http://www.gradbeograd.eu

    Grupa REPETITOR - Beogradska turneja (14-16.12.2017.)

     

    14.12.

    Kvaka 22

    gosti: JOHANBRAUER
     

    15.12.

    Elektropionir

    gosti: VIN TRISTE
     

    16.12.

    Klub Fest

    gosti: ŠAJZERBITERLEMON

    600/800 din

    https://www.facebook.com/events/955855044562441

    15/Dec/2017

    Beogradski sajam

    10. FESTIVAL NAUKE: JEDAN NA JEDAN (14-17.12.2017.)

    http://www.festivalnauke.rs

    MG+ | Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana / +MSUM | Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    MARIJ PREGELJ (1913-1967): RETROSPEKTIVA - razstava (14.12.2017.-20.5.2018.)

    kustosinja razstave: Martina Vovk

    http://www.mg-lj.si

    Galerija ULUS, Beograd

    DECEMBARSKI PRODAJNI SALON (14.12.2017.-9.1.2018.)

    http://www.ulus.rs

    Oficirski Dom, Orlovića Pavla 28a, Niš

    NIŠKI CRTEŽ 2017: PRO & CONTRA / ZA I PROTIV - izložba (14.12.2017.-10.1.2018.)

    http://www.gslunis.org

    SANU, Beograd

    SRBIJA I GRČKA U 19. I 20. VEKU - naučni skup (15/16.12.2017.)

    https://www.sanu.ac.rs

    SVEDOČENJE. POEZIJA. JEZIK. / TESTIMONY. POETRY. LANGUAGE. - međunarodna konferencija (14-17.12.2017.) Beograd

     

    Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Kraljice Natalije 45

    10:00-12:00 Panel 3: Yugoslav Wars and Bearing Witness

    Chair: Mónica Cano (CAS SEE)

     

    10:00-10:30 Asmir Kujović, Writer (BiH): Fiction and Testimony

     

    10:30-11:00 Lidija Dimkovska, Writer (SLO/MAC): Testimony and Genre

     

    11:00-11:30 Andrijana Kos-Lajtman, University of Zagreb (HR): The Neo-Dada Face of Postmodernism: Manifest Mlade Bosne by Darko Cvijetić as a Protest against Cultural and Generalized Disabilities of Yugoslavia at the Turn of the Century

     

    11:30-12:00 Discussion

     

    12:00-12:30 Coffee Break

     

    12:30-14:00 Senadin Musabegović, Head of the Department of History of Art at the Faculty of Philosophy in Sarajevo (BIH): Poetry in the Throes of Transition

     

    14:00-15:30 Lunch

     

    15:30-17:30 Panel 4: Rhetoric, Politics and Poetry after Yugoslav Wars

    Chair: Olimpa Loddo (CAS SEE)

     

    15:30-16:00 Jay Surdukowski, Sulloway & Hollis / Senior Fellow Humanity in Action (USA): The Sword and the Shield: The Uses of Poetry at the War Crimes Trial of Radovan Karadžić, the Poet-Warrior

     

    16:00-16:30 Elizabeta Šeleva, Saints Cyril and Methodius University of Skopje (MAC): To War or to Write

     

    16:30-17:00 Goran Lazičić, AU Institute for Slavic Studies University of Graz (AUT): The Rhetoric and Politics of Testimony in the Novels of Svetislav Basara and David Albahari

     

    17:00-17:30 Discussion

     

    19:00 Yugoslav wars - round table and poetry reading

    All participants lecturing on the theme

    Moderator Noa Treister (CZKD/Ucitelj neznalica)

    Poets:

    Darko Cvijetić (BiH)

    Ramiz Huremagić (BiH)

    Asmir Kujović (BiH)

    Senadin Musabegović (BiH)

    http://www.instifdt.bg.ac.rs

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    24. ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2017 - Festival novog filma i videa (13-17.12.2017.)

     

    Sala za sastanke | Conference Hall

    10:00 6. Alternative film-video istraživački forum / 6 th Alternative Film-Video Research Forum: OBIČNA POLITIKA / POLITICS AS USUAL

    učesnici / Participants: Ljiljana Bogoeva Sedlar, Zsolt Gyenge, Catherine Fowler, Igor Simić, Tomaso Aramini, Minou Norouzi, Karla Tobar, Lukasz Mojsak, Moritz Pfeifer, Miriam de Rosa

    moderira: Greg DeCuir

     

    Atelje 26

    11:00 Radionica / Workshop

    FOOTAGE GAME / IGRA S FUTIDŽOM

    vodi / run by: Neozoon

     

    Mala sala | Small Theatre

    Konkurencija / Competition

    14:30 Program #2

     

    15.30 Subverzija u alternativnom filmu / Subversion in Alternative Film

    MIROSLAV BATA PETROVIĆ

     

    Stradanje Jovanke Orleanke / The Passion of Joan of Arc, 1981, 20 min.

    Čist film - uspomena na GEFF / Cinema Pur - A Memory of GEFF, 1984, 4:25 min.

    Scusa signora, 2017, 8:15 min.

    Psihoza / Psychosis, 2017, 6:30 min

    Proba filma / A Film Test, 2016, 5:30 min.

    E., 1967-2017, 14:14 min.

    Haos / Chaos, 2017, 19:38 min.

     

    17:00 Subverzija u alternativnom filmu / Subversion in Alternative Film

    BOJAN JOVANOVIĆ

     

    TV je bioskop u koji odlazim sedeći u dvorištu / Television is a Movie Theater I go to Sitting in the Backyard, 1974,

    4:40 min.

    Exodus, 1976, 4:55 min.

    Devičanski dar / Virgin’s Gift, 1982, 14:00 min.

    Previranje / Turmoil, 1982, 13:50 min.

    Praznik / Holiday, 1983, 11:00 min.

    Lenon / Lennon, 1981, 3:20 min.

    Prizori koji su pojeli sebe / Images That Ate Themselves, 1984, 13:00 min.

    Emisija / Emission, 1986-7, 6:00 min.

    Otkucaji tempiranog vremena / The Ticks of Clockwork Time, 1988, 12:00 min.

    Proces / Process, 1986, 14:00 min.

     

    19.00 Autorska prezentacija / Author’s presentation: NEOZOON

    INTO THE WILD / U DIVLJINU

     

    Das Manteltier, 2010, 03:30 min.

    Good Boy - Bad Boy, 2011, 03:15 min.

    Buck Fever, 2012, 05:50 min.

    Unboxing Eden, 2013, 05:00 min.

    My Bby 8L3W, 2014, 03:03 min.,

    Shake Shakeshake, 2016, 04:00 min.,

    Call Of The Wild, 2017, 03:45 min.

    Love Goes Through The Stomach, 2017, 14:58 min.

     

    Velika sala | Main Theatre

    Konkurencija / Competition

    20:30 Program #3

     

    Antarctica, Salise Hughes, SAD, 2016, 4 min.

    She Blinks and Flowers Tremble / Ona trepće i cveće drhti, Niko Novak & Matevz Jerman, Slovenia, 2017, 8 min.  

    Confident, Karen Akerman & Miguel Seabra Lopes, Brazil, 2016, 12 min.

    Inside - The Color Version / Unutra - Verzija u boji, Dietmar Brehm, Austria, 2017, 5 min.

    Puerto Rico Tautology (14-Dubs High) / Portorikanska tautologija, Rob Feulner, Kanada, 2016, 7 min.

    Lost Highway Revisited / Ponovna poseta Hotelu izgubljenih duša, Igor M. Toholj i Nevena Matović, Srbija, 2016, 13 min.

     

    21:30 Klasici subverzivnog filma / Classics of Subversive Film

    RANI RADOVI / EARLY WORKS

    r: Želimir Žilnik, 1969, 87 min.

    ul: Milja Vujanović, Bogdan Tirnananić, Marko Nikolić, Čedomir Radović ...

    Uvodna reč / Introduction by Želimir Žilnik

    http://www.alternativefilmvideo.org

    Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Dolac 1/II, Rijeka

    CRNE KRABULJE - izložba (14.12.2017.-22.2.2018.) koja se bavi migracijama

    umjetnici:
    CARLOS AIRES 
    CRISTIANO BERTI / CAN SUNGU
    MARIANNA CHRISTOFIDES
    ALEKSANDAR GARBIN
    ROOS VAN HAAFTEN 
    LAURENT VAN LANCKER 
    MIROSLAV MIKULJAN
    RAFAEL PUETTER (RAFUCKO)
    DAVOR SANVINCENTI 
    ANA SLADETIĆ  
    ELEJAN VAN DER VELDE

    http://www.mmsu.hr

    MGLC/Ustvarjalni center Svicarija/atelje Dnevna soba, Grad Tivoli, Pod turnom 4,  Ljubljana

    MARIJA MOJCA PUNGERCAR: PREDVIDENO JE PREHODNO OBDOBJE - samostojna razstava (14.12.2017.-16.2.2018.)

    www.mojcapungercar.si
    www.3via.org
    www.socialdress.si

    http://www.mglc-lj.si

    Dom kulture Gračanica

    3. Kosovo i Metohija međunarodni filmski festival (KMMFF): OVDE! (13-15.12.2017.)

    PROGRAM

    organizacija: Evropski kulturni forum

    http://kmmff.rs

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    11:00 LJUBAVNICI (FR, 1958)

    Les amants

    ul: Žana Moro (Jeanne Moreau), Žan-Mark Bori (Jean-Marc Bory)

    r: Luj Mal (Louis Malle)

     

    13:30 OPASNE VEZE (FR/IT, 1959)

    Les Liaisons dangereuses

    ul: Žana Moro (Jeanne Moreau), Žerar Filip (Gérard Philipe)

    r: Rože Vadim (Roger Vadim)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    ZDENKO BAŠIĆ (1980, Zagreb): VJETROVE SJENE - izložba (14.12.2017.-28.1.2018.)

    autorice i kustosice izložbe: Daniejla Marković, Koraljka Jurčec Kos

    http://www.youtube.com/watch?v=cibyeRhCUSY

    http://www.youtube.com/watch?v=E54UYNHmmFU

    https://www.youtube.com/watch?v=2yT0dc_HgMY

    https://www.youtube.com/watch?v=uc2MWspEIiw

    https://www.youtube.com/watch?v=zYARphM4tTI

    https://www.youtube.com/watch?v=A0v71__ujYY

    http://gkd.hr

    11. Književna manifestacija VELJKOVI DANI 2017 (14/15.12.2017.) posvećena znamenitom srpskom književniku VELJKU PETROVIĆU (Sombor, 1884 – Beograd, 1967) Sombor

     

    Glavna ulica, ispred zgrade Biblioteke

    12:00 Otkrivanje spomen-obeležja Veljku Petroviću

    pozdravna reč: Igor Tumbas, predsednik Udruženja građana 

    akademik Miro Vuksanović Moj Sombor - beseda o Veljku Petroviću

    učenici Gimnazije Veljko Petrović: Stihovi Veljka Petrovića

     

    Sala Dečjeg odeljenja Gradske biblioteke

    15:30 Predstavljanje Književnog godišnjaka Gimnazije Veljko Petrović 

     

    16:00 Dodela nagrade Gran pri Golubić u 2017. godini za najuspeliju priču učenika osnovnih i srednjih škola

     

    16:30 KARLOVAČKI DOŽIVLJAJI - film (arhiv RTS)

     

    Velika sala Skupštine grada, zdanje Županija

    18:00 Književni portret DAVIDA ALBAHARIJA, dobitnika nagrade Veljkova golubica za 2016. godinu

    učesnici: prof. dr Mihajlo Pantić, prof. dr Vladimir Gvozden i Dragan Babić

     

    organizacija: Somborska biblioteka i Organizacioni odbor Veljkovih dana

    http://www.biblioso.org.rs

    Kulturni centar Beograda

    Likovna Galerija

    NEMANJA LAĐIĆ (1984, Beograd): PROŠIRENI PREDEO - Izložba (14.12.2017.-6.1.2018.)

    http://www.kcb.org.rs

    Kulturni centar Beograda

    Umetnički direktori Galerije Artget u 2017: mr Slađana Petrović Varagić i Miroslav Karić

    MARINA PAULENKA: DRUGI DOM - izložba fotografija (14.12.2017.-6.1.2018.)

    http://www.kcb.org.rs

    Galerija-legat Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića, Rodoljuba Čolakovića 2, Beograd

    SVEDOČANSTVO - ISTINA ILI POLITIKA - izložba (14.12.2017.-29.1.2018.), deo projekta SVEDOČANSTVO - ISTINA ILI POLITIKA: Koncept svedočanstva u komemoraciji jugoslo venskih ratova.

    kustosi: Noa Treister (CZKD/Učitelj neznalica) i Zoran Erić (MSUB)

    umetnici: Ana Bunjak, Sanja Anđelković, Bojan Krivokapić i Andrea Palašti, Daniel Đamo, Rjo Ikeširo (Ryo Ikeshiro) i Aron Roman-Kis (Aron Rossman-Kiss), Filip Jovanovski, Kristina Marić, Jelena Marković, Jula Marculi (Iula Marzulli) i Mariana Fumai (Marianna Fumai), Vladimir Miladinović, Dorone Paris, Nikola Radić Lucati, Mersid Ramičević, Lala Raščić, Jacek Smolicki i Tim Šo (Tim Shaw), Katarina Šević

    organizacija: Centar za kulturnu dekontaminaciju, Muzej savremene umetnosti Beograda i Institut za filozofiju i društvenu teoriju

    http://svedocanstvo-imenovatitoratom.org

    Kulturni centar Beograda

    Galerija Podroom

    ŽIVOT TOKOM SMRTI - JEVGENIJE JUFIT (1961-2016) - Izložba (14.12.2017.-6.1.2018.)

    kustos izložbe i autor teksta: Artem Ušan

    Zvezdara teatar, Milana Rakića 38, Beograd Beograd

    Svečanost dodele Nagrade Dobričin prsten za životno delo u 2016. godini laureatu MILENI DRAVIĆ i predstavljanje monografije o njenom umetničkom opusu, autora Tatjane Nježić

    http://www.udus.org.rs

    Biblioteka grada Beograda

    TRAJE DELO VELIKANA DO DANAŠNJIH DANA - program posvećen liku i delu doktora Đorđa Radića, prvog doktora poljoprivrede u Srbiji

    učestvuju: Mirjana Savić, učenici Poljoprivredno-hemijske škole „Dr Đorđe Radić” i učenici Muzičke škole „Stevan Mokranjac” iz Kraljeva

    http://www.bgb.rs

    Biblioteka grada Beograda

    Goran Radonjić: FIKCIJA, METAFIKCIJA, NEFIKCIJA - predstavljanje knjige

    govore: Adrijana Marčetić, Jovan Delić i autor

    http://www.bgb.rs

    Obrazovni program Nevid Teatra NT 2017 (4-16.12.2017.)

     

    Centar za kulturu Derventa

    13.33 ČUDESNI KONTINENTI - obrazovno-interaktivne predstave za djecu
    Dramska kreativna radionica

     

    15.33/16.06 Dramske kreativne radionice

     

    17.33 Uticaj interaktivne predstave i dramskih kreativnih radionica u razvoju kreativnog mišlјenja kod djece još u najranijem djetinjstvu - predavanje

    http://www.nevidteatar.com

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    2. FESTIVAL META FILMA (13-15.12.2017.)

    Autor u fokusu: Dušan Makavejev

     

    16.00 RUPA U DUŠI

    režija: Dušan Makavejev

    250 din

     

    18.00 Neda Radulović: FILM DRAMSKOG PISCA - predavanje

     

    19.00 Film u nastajanju SOKRAT

     

    20.00 Dodela nagrade Branko Vučićević i projekcija nagrađenog filma

    http://www.kolarac.rs

    2. ŠUMADIJSKI INTERNACIONALNI FILMSKI FESTIVAL (14-17.12.2017.) Kragujevac

     

    Pozorište za decu (Dom sindikata)

    16:00 SEDAM ČINOVA MILOSRĐA
    18:00 PLAĆENIK
    20:00 NAŠ FARMER
    22:00 NE GLEDAJ MI U TANJIR

    https://www.facebook.com/siffkragujevac

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    FILM NOIR (15-18.12.2017.)

     

    15.12.

    ŽENA U IZLOGU (SAD 1944)

    The Woman in the Window

    ul. Edvard Dž. Robinson (Edward G. Robinson) , Džoan Benet (Joan Bennett)

    r. Fric Lang (Fritz Lang)

     

    16.12.

    MINISTARSTVO STRAHA (SAD 1944)

    Ministry of Fear

    ul. Rej Miland (Ray Milland), Mardžori Rejnolds (Marjorie Reynolds)

    r. Fric Lang (Fritz Lang)

     

    17.12.

    POLJUBAC SMRTI (SAD 1955)

    Kiss Me Deadly

    ul. Ralf Miker (Ralph Meeker), Albert Deker (Albert Dekker)

    r. Robert Oldrič (Robert Aldrich)

     

    18.12.

    VELIKI SAT (SAD 1948)

    The Big Clock

    ul. Morin O’Saliven (Maureen O'Sullivan), Rej Miland (Ray Milland)

    r. Džon Farou (John Farrow)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Grad, Beograd

    MODA ZA PONETI (15-17.12.2017.)

    http://www.gradbeograd.eu

    Noćna galerija Petak, Lomina 14, Beograd
    Kontakt 2017 - kolektivna, internacionalna izložba 60 umetnika (Srbija, Austrija, BiH, Crna Gora) (7-28.12.2017.)

     

    Izložba je podeljana na III dela

    I deo (7-14.12.2017.)

    II deo (14-21.12.2017.)

    III deo (21-28.12.2017.)

     

    organizacija: Udruženje Kreativna fabrika

    https://www.facebook.com/UdruzenjeKreativnaFabrika

    Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd

    Sećanje na... DANIJEL DARIJE (14/15.12.2017.)

     

    17:00 MARIJA - OKTOBAR (FRA, 1958)

    Marie - Octobre

    uloge: Danijel Darije (Danielle Darrieux), Bernar Blije (Bernard Blier)

    režija: Žilijen Divivije ( Julien Duvivier)

     

    19:00 24 SATA U ŽIVOTU JEDNE ŽENE (FRA/NEM, 1967)

    Vingt- quatre heures de la vie d’une femme

    uloge: Danijel Darije (Danielle Darrieux), Robert Hofman (Robert Hoffmann)

    režija: Dominik Deluš (Dominique Delouche)

     

    21:00 OSAM ŽENA (FRA/ITA, 2002)

    8 Femmes

    uloge: Danijel Darije (Danielle Darrieux), Katrin Denev (Catherine Deneuve)

    režija: Fransoa Ozon (Francois Ozon)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Italijanski institut za kulturu, Kneza Miloša 56, Beograd

    Dijego Marani: VITA DI NULLO - predstavljanje najnovijeg romana o italijanskoj provinciji (2017) na italijanskom jeziku

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    17. NOĆ KNJIGE

    organizacija: izdavačka kuća Laguna i knjižarski lanac Delfi

    http://www.laguna.rs

    Kulturni centar Novog Sada

    21. Festival evropskog i nezavisnog filma EURO-IN FILM 2017 (4-28.12.2017.)

    SATNICA

    http://www.kcns.org.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Ciklus: 145 godina Srpskog lekarskog društva i časopisa “Srpski arhiv za celokupno lekarstvo” (1/8/15.12.2017.)

     

    LEKARI ZADUŽBINARI I ZADUŽBINARI SLD-a

    dr Zoran Vacić, predsednik Sekcije za istoriju medicine SLD-a

    http://www.kolarac.rs

    Festival filma o ljudskim pravima UBRZAJ 2017 (10-16.12.2017.) Podgorica/Berane/Kotor

     

    Kino Boka Kotor

    18:00 ŽIVOT KAO CRTANI FILM (SAD, 2016, 91 min)

    režija: Roger Ross Williams

     

    20:00 NE OPIRI SE (SAD, 2016, 72 min)

    režija: Craig Atkinson

    http://ubrzaj.me

    SANU, Beograd

    Galerija nauke i tehnike SANU, Đure Jakšića 2, Beograd

    O ARHITEKTURI 2017 - izložba (6-16.12.2017.) i konferencija i dodela nagrada

     

    Miteš Diksit (SAD): CASA CUBO DE CORTE (CCDC), PRESENTATION OF THE PROJECT - predavanje

     

    Diskusija o nagrađenim radovima s predsednikom žirija

     

    https://www.sanu.ac.rs

    Biblioteka grada Beograda

    Biblioteka Đorđe Jovanović Stari grad, Zmaj Jovina 1, Beograd

    Promocija novih članova Društva književnika Beograda

    učestvuju: Ivan Despotović, Miloš Nastić i Zoran Škiljević

    http://www.bgb.rs

    Muzička škola Jovan Bandur Pančevo, Vojvode Živojina Mišića 3, Pančevo

    Tradicionalni novogodišnji koncert solo pevača, klasa prof. Tajtane Stojiljković

    http://www.muzickaskolapancevo.edu.rs

    Kombank Arena

    Štark Arena

    Russian Ice Stars: LEPOTICA I ZVER NA LEDU - čuvena bajka (15-17.12.2017.)

    http://www.kombankarena.rs

    Centar kulture na Peščenici - KNAP, Ivanićgradska 41a, Zagreb

    RAPSODIJA ZA TRI GLAVE, ŠEST STOPALA I DESET RUKU (60 min) - plesna predstava

    Koreograf: Nastasja Štefanić

    Fotografija: Lili Zaneta

    Izvedba: Koraljka Begović, Sintija Kučić, Martina Terzić, Branko Nikolić i Marko Rušnov

    Glazba: Branko Nikolić i Marko Rušnov

    Producent: Nina Križan

    Produkcija: KUFER

    http://kufer.hr

    Center in Galerija P74, Trg Prekomorskih brigad 1, Ljubljana

    JOŽE BARŠI (1955): GOVORI, PAMFLETI (KOMENTARJI, refleksije…) - razstava (15.12.2017.-3.1.2018.)

    http://www.zavod-parasite.si

    Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd

    250 godina od rođenja VILIPA VIŠNJIĆA

    https://etnografskimuzej.rs

    Kulturni centar Zrenjanina

    LIKOVNI SALON - izložba najuspešnijih učesnika likovnog konkursa 30 sa 30, raspisanog od strane Kulturnog centra Zrenjanina

    Proglašenje najuspešnijih učesnika i dodela nagrada

    https://www.kczr.org

    21. MEĐUNARODNI FESTIVAL PODVODNOG FILMA (15-17.12.2017.) Beograd

     

    15.12.

    Dvorana kulturnog centra Beograda

    19.00 DOLPHIN MAN - dugometrazni dokumentarni film

     

    16/17.12.

    Jugoslovenska Kinoteka, Kosovska 11
    19.00/21.00 Projekcije

    https://www.facebook.com/kpabeograd

    Pogon Jedinstvo, Trnjanski nasip bb, Zagreb

    SUZANA MARJANIĆ I MARTINA KRIŽANIĆ: UNIFORMA - PERFORMATIVNOST (MONOLITNE) DUŠE I TIJELA & PERFORMATIVNA UNIFORMIRANOST JAPANSKOG DRUŠTVA - diptih predavanje o uni/formi i izložba fotografija Uniforma s kojom se završava ciklus izložbi Galerije 90-60-90 (2016/2017) na ovu temu | izložba ostaje otvorena (16/17.12.2017. od 16-20h

    organizator: Galerija 90-60-90 

    http://www.upogoni.org

    Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb

    Sjećanje na RELJU BAŠIĆA (1930-2017) (15/16.12.2017.)

     

    15.12.

     

    19:00 KUŽIŠ STARI MOJ (Hrvatska, 1973, boja, digitalno, 94 min)

    režija: Vanča Kljaković

    fotografija: Branko Blažina

     

    21:00 RONDO (Hrvatska, 1966, c/b, digitalno, 95 min)

    režija: Zvonimir Berković

    fotografija: Tomislav Pinter

     

     

    16.12.

     

    17:00 MILIONI NA OTOKU (Hrvatska, 1955, c/b, 35 mm, 95 min)

    režija: Branko Bauer

    fotografija: Branko Blažina

     

    19:00 TKO PJEVA ZLO NE MISLI (Hrvatska, 1970, 35 mm, boja, 95 min)

    režija: Krešo Golik

    fotografija: Ivica Rajković

     

    21:00 LJUBAVNA PISMA S PREDUMIŠLJAJEM (Hrvatska, 1985, boja, 35 mm, 95 min)

    režija: Zvonimir Berković

    fotografija: Goran Trbuljak

    http://kinotuskanac.hr

    Narodno pozorište Mostar, Brkića 2, Mostar

    Književni most: NAMIK KABIL - predstavljanje drugog, dopunjenog izdanja autobiografskog romana AMARCORD

    http://www.npm.ba

    Újvidéki Színház - Novosadsko pozorište, Jovana Subotića 3-5, Novi Sad

    Kristofer Marlo: EDVARD II - NJEGOVA NEMIRNA VLADAVINA I ŽALOSNA SMRT - premijera

    reditelj: Robert Lenard

    http://www.uvszinhaz.com

    19.00 UGM Studio, Trg Leona Štuklja 2

    20.00 MMC Kibla, Kneza Koclja 9

    NIKA OBLAK & PRIMOŽ NOVAK: AND NOW FOR SOMETHING COMPLETELY DIFFERENT 8 (In zdaj nekaj popolnoma drugačnega 8) - pregledna razstava 15 let ustvarjanja

    http://www.oblak-novak.org/index.php

     

    Klub Wetrinsky, Vetrinjska 30

    21.00 UGM party

    https://goo.gl/EuFm8F
     

    http://www.kibla.org

    DEUS 2017 - Decembarska umjetnička scena (4-29.12.2017.) Podgorica

    PROGRAM

    http://www.podgorica.me

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    SRPSKI KOMPOZITORI - koncert

    učestvuju: Jasmina Trumbetaš - sopran, Sofija Pižurica - sopran, Dušan Plazinić - tenor, Marija Jelić - sopran, Nevena Živković - klavir

    http://www.kccukarica.rs

    Dom omladine Beograda

    VIKEND BUGARSKOG FILMA: REDITELJKE U BUGARSKOJ KINEMATOGRAFIJI (15-17.12.2017.)

    15.12.

     

    19:30 Otvaranje Vikenda bugarskog filma

    govore: zamenica ambasadora u Ambasadi Republike Bugarske u Beogradu Iva Kruleva, direktorka Državnog instituta za kulturu pri Ministarstvu spoljnih poslova Republike Bugarske Ljudmila Dimitrova i rediteljka Iglika Trifonova

    TUŽILAC, BRANILAC, OTAC I NJEGOV SIN / PROKURORЪT, ZAЩITNIKЪT, BAЩATA I NEGOVIЯ SIN / THE PROSECUTOR THE DEFENDER THE FATHER AND HIS SON (2015, 102 min)
    režija: Iglika Trifonova 
    uloge: Romane Boringer, Samuel Freler, Labina Mitevska, Izudin Bajrović
    https://youtu.be/C0IH4W6q3wI

     

     

    16.12.

    18:00 BEZBOŽNICA / BEZBOG / GODLESS (2016, 99 min)
    režija: Ralica Petrova
    uloge: Irena Ivanova, Vencislav Konstantinov, Ivan Nalbantov
    https://youtu.be/QnxgAdPDYZ0

     

    19:45 KOLIKO SMO NOVE? - razgovor sa publikom o poziciji filmskih autorki u svetu, regionu, Bugarskoj i Srbiji

    govore: rediteljka filma Tužilac, branilac, otac i njegov sin, Iglika Trifonova; producentkinja filma Bezbožnica, Rusica Vlkanova; rediteljka dokumentarnih filmova, Andrijana Stojković; i teoretičarka filma Ivana Kronja   
     

    21:00 OD KREMONE DO KREMONE / OT KREMONA DO KREMONA / FROM CREMONA TO CREMONA  (2016, 75 min) - dokumentarni film

    režija: Maria Averina
    https://youtu.be/JzqLHp5kWA4

     

     

    17.12.

    18:00 ŽEĐ / ŽAŽDA / THIRST (2013, 90 min)
    režija: Svetla Cocorkova
    uloge: Monika Najdenova, Aleksander Benev, Svetla Jančeva
    https://youtu.be/fC5UR-Be21Q

     

    20:00 ODELJENJE XIA / 11A KLAS / 11TH A GRADE (2015, 84 min)
    režija: Mihaela Komitova
    uloge: Jana Marinova, Ralica Paskaleva, Bašir Rahal
    https://youtu.be/69SrwxFeUug

     

    organizacija: Ambasada Republike Bugarske u Beogradu i Dom omladine Beograda

    250 din

    http://www.domomladine.org

    Gromka - AKC Metelkova, Ljubljana

    NIKKI LOUDER: 10 let

    THE KOJN (Črni graben)

    SPOCK STUDIOS (Kamnik)

    MACROPHAGOS (Leipzig)

    DJ Afterparty: Ritchpe vs Sara Bizara

    http://www.klubgromka.org

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Vatra 3
    Beogradska filharmonija
    dirigent: Mihail Jurovski
    solista: Narek Haknazarjan - violončelo
    Akademski hor Collegium Musicum

    program: R. Šuman: Faust uvertira, R. Šuman: Koncert za violončelo i orkestar, F. List: Dante simfonija

    http://www.bgf.rs

    Pogon Jedinstvo, Trnjanski nasip bb, Zagreb

    TO BI MOGLA BITI ZAJEDNICA - izložba i izvedba (15-17.12.2017.)

    autori: Pavle Heidler, Elli Kuruş, Silvia Marchig, Marko Gutić Mižimakov, Sonja Pregrad, Kristina Semenova, Lea Vene

    organizacija:: Pogon, Бükü, KV-Leipzig

    http://www.upogoni.org

    Kulturni centar Zrenjanina

    Nikola Đuričko: SVE ŠTO STE ODUVEK HTELI DA ZNATE O DŽONIJU A NIKADA NISTE SMELI DA GA PITATE - stand up veče

    700 din

    https://www.kczr.org

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    DANI MEKSIČKOG FILMA (15-18.12.2017.)

     

    15.12.

    ZALJUBLJEN U AVRIL (MEK 2015)

    Enamorándote de abril

    ul. Kristijan de la Fuente (Cristián de la Fuente), Ilitija Manzanilja (Ilithya Manzanilla)

    r. Hoel Nunjez (Joel Núñez)

     

    16.12.

    ZA MOJE BRKOVE (MEK 2015)

    Por mis bigotes

    ul. Hesus Očoa (Jesús Ochoa), Osvaldo de Leon (Osvaldo de León Osvaldo de León )

    r. Manuel Karames (Manuel Carames)

     

    17.12.

    FORMULA DOKTORA FUNESA (MEK 2015)

    La fórmula del doctor Funes

    ul. Martin Altomaro (Martín Altomaro), Daniel Karera (Daniel Carrera)

    r. Hose Buil (José Buil)

     

    18.12.

    PRAZNI SATI (ŠP/FR/MEK 2013)

    Las horas muertas

    ul. Kristjan Ferer (Kristyan Ferrer), Adriana Paz (Adriana Paz)

    r. Aron Fernandez Lesur (Aarón Fernández Lesur)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Dom omladine Beograda

    KRISTALI: Dejan Gvozden (vokal, gitara), Bojan Marjanović (gitara), Jovan Petrović (bubanj), Marko Orlović (bas gitara), Andreja Bucan (saksofon), Sava Matić (truba)

    organizacija: Metropolis Music

    800 din

    http://www.domomladine.org

    Tvornica kulture, Zagreb

    LAIBACH: ALSO SPRACH ZARATHUSTRA

    http://www.laibach.org

    https://www.youtube.com/watch?v=b39CfCN2bNE

    https://www.youtube.com/watch?v=c6Mx2mxpaCY

    100/120/150 kn

    http://www.tvornicakulture.com

    BitefArtCafe, Mitropolita Petra 8, Beograd

    LEZZ GO

    http://www.bitefartcafe.rs

    Grupa REPETITOR - Beogradska turneja (14-16.12.2017.)

     

    Elektropionir

    gosti: VIN TRISTE

    600/800 din

    https://www.facebook.com/events/955855044562441

    Grad, Beograd

    Gistro Pop

    http://www.gradbeograd.eu

    Dom omladine Beograda

    FANTASTIČNA ČETVORKA: ŠKABO, 220BLA, MARLON BRUTAL, DIDŽEJ ARON

    http://www.domomladine.org

    Klub Kb Požarevac, Dr Nikole Hadži Nikolića 5/B, Požarevac

    Posle sjajnih koncerata po regionu i Koncerta godine u Novom Sadu, a pre velikog beogradskog koncerta 23. decembra u Domu omladine, na kojem će predstaviti live album "Exit 2017", kultna novosadska grupa Obojeni program nastupiće u Požarevcu. Karta na ulazu 500 dinara

    https://www.facebook.com/klubkb.pozarevac/

    Channel Zero - AKC Metelkova, Ljubljana

    Frag::ments w/ SPINLINE

    SPINLINE (RAM rec. / Shogun audio / Dispatch rec. / DSCI4 / C4C / HU)

    Darth Peter (Bass Camp Orfu / HU)

    AiA (Illusion Art)

    Sunneh (Frag::ments)

    Spade b2b Hedon (Illegal kru)

    Riba (Frag::ments)

    8/10 eur

    http://www.ch0.org

    Koncertna Dvorana Rog, Trubarjeva 72, Ljubljana

    Warrior Charge Soundsystem

    HERBAL QUEEN

    THE W!LD CITIZEN

    WARRIOR CHARGE

    5 €

    https://www.facebook.com/events/1961327334083633

    16/Dec/2017

    SANU, Beograd

    SRBIJA I GRČKA U 19. I 20. VEKU - naučni skup (15/16.12.2017.)

    https://www.sanu.ac.rs

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    SVAKA PRIČA PRONAĐE SVOG ČITAOCA - izložba knјiga (16-30.12.2017.)

    Književni opus Mome Kapora

    autor izložbe: Rastko Marković

    http://www.dksg.rs

    SVEDOČENJE. POEZIJA. JEZIK. / TESTIMONY. POETRY. LANGUAGE. - međunarodna konferencija (14-17.12.2017.) Beograd

     

    Centar za kulturnu dekontaminaciju, Birčaninova 21

    10:00-12:00 Panel 5: Language and Representation of Yugoslav War

    Chair: Davide Pala (CAS SEE)

     

    10:00-10:30 Olivera Marković-Savić, University of Priština (KM): War and language

     

    10:30-11:00 Šeherzada Džafić, University of  Bihać (BiH): Ethical side of the verse - from work to document

     

    11:00-11:30 Darija Davidović, University of Vienna (AUT): The Representation of War in the Performance Arts

     

    11:30-12:00 Selma Zulić Šiljak i Lejla Somun-Krupalija, independent researchers (BiH): Memory-work Research: Silence and Borders in Oral Histories

     

    12:00-12:30 Discussion

     

    12:30-13:00 Coffee Break

     

    13:00-14:30 Cornelia Grabner, Lancaster University (UK): Testimony and Defense: The Poetic Word and 21st Century Violence

     

    14:30-16:00 Lunch Break

     

    16:00-17:00 Bertrand Badiou: Not Losing the Thread. Cruel January - A Month in the Life of Paul Celan

     

    16:00-16:30 Coffee Break

     

    17:30-19:00 Poetry of Paul Celan - round table

    All participants on the theme as well as Robert von Hallberg, Matthew Boswell

     

    20:00 Onaj Dječak - concert

    http://www.instifdt.bg.ac.rs

    Beogradski sajam

    10. FESTIVAL NAUKE: JEDAN NA JEDAN (14-17.12.2017.)

    http://www.festivalnauke.rs

    Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad

    Skupština SULUV-a

    http://suluv.org

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    11:00 HARI POTER I ZATVORENIK IZ ASKABANA (VB/SAD 2004)

    Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ul. Danijel Redklif (Daniel Radcliffe), Ema Votson (Emma Watson)

    r. Alfonso Kuaron (Alfonso Cuaron)

     

    14:00 HARI POTER I VATRENI PEHAR (VB/SAD 2005)

    Harry Potter and the Goblet of Fire

    ul. Danijel Redklif (Daniel Radcliffe), Ema Votson (Emma Watson)

    r. Majk Njuel (Mike Newell)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    24. ALTERNATIVE FILM/VIDEO 2017 - Festival novog filma i videa (13-17.12.2017.)

     

    Sala za sastanke | Conference Hall

    11:00 ALTERNATIVNI FILM KAO SUBVERZIVNA UMETNOST / ALTERNATIVE FILM AS SUBVERSIVE ART - okrugli sto / round table discussion

    učesnici: Lordan Zafranović, Hito Steyerl, Miloš Radivojević, Slobodan Šijan, Želimir Žilnik, Božidar Zečević, Bojan Jovanović, Miroslav Bata Petrović, Zoran Saveski, Greg DeCuir...

     

    Fakultet za medije i komunikacije

    11:00 Radionica / Workshop

    FOOTAGE GAME / IGRA S FUTIDŽOM

    vodi / run by: Neozoon

     

    Mala sala | Small Theatre

    Konkurencija / Competition

    14:30 Program #3

     

    15:30 Program: REGIONALNI TOKOVI / REGIONAL CURRENTS

    Footnote to Holy, Sendi Bakotić, Hrvatska, 2017, 3 min.

    The Lesson, Maja Hodoscek, Slovenia, 2017, 15 min.

    Out Forever, Petar Dositej Aranđelović, Srbija, 2017, 5 min.

    A Day in the Bedroom of Laurie Evian, Kostas Makrinos, Grčka, 2017, 18 min.

    Alogon, Vorky Team, Srbija, 2017, 13 min.

    Astronaut od perolaka / Astronaut of Featherweight, Dalibor Barić, Hrvatska, 2017, 27 min.

     

    17.00 Retrospektiva / Retrospective

    SONJA SAVIĆ

    Uvodna reč / Introduction by Predrag Živković

     

    SuperReal, Superstvarnost, 1997, 55 min.

    Play, 1998, 22 min.

     

    18:45 Autorska prezentacija / Author’s presentation: HITO STEYERL

    Babenhausen, 1997, 3 min.

    Die leere Mitte / The Empty Centre, 1998, 62 min.

    How Not To Be Seen: A Fucking Didactic Educational .MOV File, 2013, 16 min.

     

    Velika sala | Main Theatre

    Konkurencija / Competition

    20:30 Program #4

     

    Some of the Sensations / Neke senzacije, Peter Lichter & Bori Mate, Mađarska, 2017, 4 min.

    Unknown Hours / Nepoznati sati, Calum Walter, SAD, 2016, 10 min.

    Junkanoo Talk / Džankanu razgovor, Rhea Storr, Velika Britanija, 2017, 12 min.

    Where Am I / Gde sam ja, Joao Leal, Portugal, 2016, 6 min.

    Herz und tat, mund und leben / Srce i dela, usta i život, Nina Kreuzinger, Austria, 2017, 12 min.

    165708, Josephine Massarella, Kanada, 2017, 7 min.

    Black & White Box / Crno-bela kutija, Osi Wald & Efrat Rubin, Izrael, 2017, 10 min.

     

    Velika sala | Main Theatre

    21:30 Klasici subverzivnog filma / Classics of Subversive Film

    W.R. MISTERIJE ORGANIZMA / W.R.: MYSTERIES OF THE ORGANISM

    r: Dušan Makavejev, 1971, 84 min.

    ul: Milena Dravić, Ivica Vidović, Jagoda Kaloper...

    http://www.alternativefilmvideo.org

    11. SEASPLASH PLATFORMA (16-31.12.2016.) Pula

     

    16.12.

    DC Rojc - Skate park Rojc & klub Kotač

    11.00-03.00 KEEP IT REAL (skate contest)

    Kategorije natjecanja: jam session, skate race, best trick & mini ramp
    DJ’s: TEDDY LEE b2b JINXIE GROOVES
     

    Klub Kotač / DC Rojc

    20.00-03.00 After

    DJ’s: DALE NIXON / KUNA

    Facebook event

     

    20.12.

    Krov MO Arena

    19.00-21.00 Urban Penetration: VisuaLab/EduSplash presents

     

    22.12.

    DC Rojc - klub Kotač

    21.00-04.00 JAZZAVAC

    Facebook event

     

    23.12.

    DC Rojc - klub Kotač

    21.00-04.00 ROLL YOUR PUNK

    Facebook event

     

    25.12.

    Titov park

    21.00-05.00 SHOWCLASH

    warm up: VIBRATIONS ADDICT / FOREIGNERS EVERYWHERE in DUB
    Clash: MUNCHIES SOUNDSYSTEM / PULAP REGGAE STATION / 808 / ARBORETUM KOLEKTIV / UNTIED / SEASPLASH

    Facebook event

     

    29.12.

    Klub Uljanik

    11.00-21.00 C.U.B.E. (Coloseum Urban Battles Event) - breakdance & hip-hop contest

    Kategorije natjecanja:

    BREAKDANCE - 1 vs. 1: do 12 g., 12 - 14 g., 14 - 16 g., 16+; crew vs. crew (all ages)

    HIP-HOP - 1 vs. 1 (all ages); ALL STYLES BATTLES (all ages)
    DJ’s: BIJAN / ABORIGINAL CREW

    Facebook event

     

    30.12.

    11.00-13.00 Urban Penetration: NEW SKILLS ON THE BLOCK

    Facebook event

     

    31.12.

    Zerostrasse & park Petra Krešimira IV

    22.00-06.00 SUB DAY ZERO (NYE party)

     

    Seasplash floor

    ROOTS IN SESSION (Slo)

    JIN-SAN

    DAVID DMT

    BRADA SELECTA

    SHECO

    207

    MUNCHIES SOUNDSYSTEM
     

    Slurp! floor

    LEMON b2b KREKMAN (Balance)

    BORUT CVAJNER b2b DISRUPTED PROJECT (Vakum)

    ADOO b2b POCO LOCO (Techno je na Selu)

    PAPERCLIP PROJECT b2b UNIQUE (Konekt)

    BEBETTO b2b XXL (Slurp!)

    LI LA - warm up
     

    Trance floor

    VAL VASHAR

    ALEN

    FOREIGNERS EVERYWHERE

    TOO FAAR

    Facebook event

     

    http://www.pozitivanritam.hr/novosti/objavljen-program-11-seasplash-platforme

    www.seasplash-festival.com/hr/edusplash/

     

    www.seasplash-festival.com/hr/platforma/
    www.seasplash-festival.com/hr/kotac/

    www.instagram.com/edusplash/

     

    www.instagram.com/klubkotac

    http://www.seasplash-festival.com

    Kombank Arena

    Štark Arena

    11:30/15:00/18:30 Russian Ice Stars: LEPOTICA I ZVER NA LEDU - čuvena bajka (15-17.12.2017.)

    http://www.kombankarena.rs

    DEUS 2017 - Decembarska umjetnička scena (4-29.12.2017.) Podgorica

    PROGRAM

    http://www.podgorica.me

    Center in Galerija P74, Trg Prekomorskih brigad 1, Ljubljana

    JOŽE BARŠI (1955): GOVORI, PAMFLETI (KOMENTARJI, refleksije…) - razstava (15.12.2017.-3.1.2018.)

    http://www.zavod-parasite.si

    Obrazovni program Nevid Teatra NT 2017 (4-16.12.2017.)

     

    Srpski kulturni centar Modriča

    13.33 ČUDESNI KONTINENTI - obrazovno-interaktivne predstave za djecu
    Dramska kreativna radionica

     

    15.33/16.16 Dramske kreativne radionice

     

    17.33 Uticaj interaktivne predstave i dramskih kreativnih radionica u razvoju kreativnog mišlјenja kod djece još u najranijem djetinjstvu - predavanje

    http://www.nevidteatar.com

    2. ŠUMADIJSKI INTERNACIONALNI FILMSKI FESTIVAL (14-17.12.2017.) Kragujevac

     

    Kulturni centar UMMUS

    15:00 Kratkometražni filmovi

     

    Pozorište za decu (Dom sindikata)
    20:00 SLUČAJEVI PRAVDE
    22:00 LAVIRINT LAŽI

    https://www.facebook.com/siffkragujevac

    Pogon Jedinstvo, Trnjanski nasip bb, Zagreb

    TO BI MOGLA BITI ZAJEDNICA - izložba i izvedba (15-17.12.2017.)

    autori: Pavle Heidler, Elli Kuruş, Silvia Marchig, Marko Gutić Mižimakov, Sonja Pregrad, Kristina Semenova, Lea Vene

    organizacija:: Pogon, Бükü, KV-Leipzig

    http://www.upogoni.org

    Cineplexx Delta City, Beograd

    FERDINAND - premijera filma sa učesnicima sinhronizacije

    uloge/sinhronizacija: Aleksandar Radojičić, Tamara Krcunović, Niggor, Ivona Rambosek, Srđan Čolić (Moby Dick)…

    http://mcf.rs

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    DANI INDIJSKOG FILMA (11-16.12.2017.)

     

    16.00 BUM-BUM / BANG BANG (153') - akcijska komedija

    režija: Siddharth Anand

     

    18.45 KRALJICA / QUEEN (146') - humorna drama

    režija: Vikas Bahl

     

    21.15 ŠAMPION / HAWAA HAWAAI (120') - obiteljski sportski

    režija: Amole Gupte

    http://www.msu.hr

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    FILM NOIR (15-18.12.2017.)

     

    MINISTARSTVO STRAHA (SAD 1944)

    Ministry of Fear

    ul. Rej Miland (Ray Milland), Mardžori Rejnolds (Marjorie Reynolds)

    r. Fric Lang (Fritz Lang)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Kulturni centar Novog Sada

    21. Festival evropskog i nezavisnog filma EURO-IN FILM 2017 (4-28.12.2017.)

    SATNICA

    http://www.kcns.org.rs

    Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb

    Sjećanje na RELJU BAŠIĆA (1930-2017) (15/16.12.2017.)

     

    17:00 MILIONI NA OTOKU (Hrvatska, 1955, c/b, 35 mm, 95 min)

    režija: Branko Bauer

    fotografija: Branko Blažina

     

    19:00 TKO PJEVA ZLO NE MISLI (Hrvatska, 1970, 35 mm, boja, 95 min)

    režija: Krešo Golik

    fotografija: Ivica Rajković

     

    21:00 LJUBAVNA PISMA S PREDUMIŠLJAJEM (Hrvatska, 1985, boja, 35 mm, 95 min)

    režija: Zvonimir Berković

    fotografija: Goran Trbuljak

    http://kinotuskanac.hr

    Grad, Beograd

    MODA ZA PONETI (15-17.12.2017.)

    http://www.gradbeograd.eu

    Kulturni centar Zrenjanina

    Godišnji koncert KUD Pionir

    program: narodne igre Srbije - od Subotice do Vranja

    250/300 din

    https://www.kczr.org

    Festival filma o ljudskim pravima UBRZAJ 2017 (10-16.12.2017.) Podgorica/Berane/Kotor

     

    Kino Boka Kotor

    18:00 NEOPROSTIVO (Finska/Danska, 2017, 75 min)

    režija: Lars Feldballe-Petersen

     

    19:30 ČOVJEK INTEGRITETA (Iran, 2017, 117 min)

    režija: Mohammad Rasoulof

    http://ubrzaj.me

    Dom omladine Beograda

    VIKEND BUGARSKOG FILMA: REDITELJKE U BUGARSKOJ KINEMATOGRAFIJI (15-17.12.2017.)

    18:00 BEZBOŽNICA / BEZBOG / GODLESS (2016, 99 min)
    režija: Ralica Petrova
    uloge: Irena Ivanova, Vencislav Konstantinov, Ivan Nalbantov
    https://youtu.be/QnxgAdPDYZ0

     

    19:45 KOLIKO SMO NOVE? - razgovor sa publikom o poziciji filmskih autorki u svetu, regionu, Bugarskoj i Srbiji

    govore: rediteljka filma Tužilac, branilac, otac i njegov sin, Iglika Trifonova; producentkinja filma Bezbožnica, Rusica Vlkanova; rediteljka dokumentarnih filmova, Andrijana Stojković; i teoretičarka filma Ivana Kronja   
     

    21:00 OD KREMONE DO KREMONE / OT KREMONA DO KREMONA / FROM CREMONA TO CREMONA  (2016, 75 min) - dokumentarni film

    režija: Maria Averina
    https://youtu.be/JzqLHp5kWA4

     

    organizacija: Ambasada Republike Bugarske u Beogradu i Dom omladine Beograda

    250 din

    http://www.domomladine.org

    Kulturni centar Beograda

    Likovna Galerija

    NEMANJA LAĐIĆ (1984, Beograd): PROŠIRENI PREDEO - Izložba (14.12.2017.-6.1.2018.)

    12:00 Stručno vođenje kroz izložbu i razgovor sa umetnikom

    13:00-16:00 Radionica za mlade

    http://www.kcb.org.rs

    Narodno pozorište, Beograd

    Đuzepe Verdi: TRUBADUR - opera

    https://www.narodnopozoriste.rs/trubadur

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd

    21. MEĐUNARODNI FESTIVAL PODVODNOG FILMA (15-17.12.2017.) Beograd

     

    19.00/21.00 Projekcije

    https://www.facebook.com/kpabeograd

    Kuća Đure Jakšića, Skadarska 34, Beograd

    Sanja Sremac (1969, Beograd): TRAG - samostalna izložba keramike (16-26.12.2017.)

    Izložbu će otvoriti Vesna Todorović, istoričar umetnosti-likovni kritičar

    http://www.kucadjurejaksica.rs

    Mestno gledališče Ptuj, Slovenski trg 13, Ptuj

    Gostuje Slovensko ljudsko gledališče Celje

    Branislav Nušić: ŽALUJOČA DRUŽINA / OŽALOŠĆENA PORODICA - premiera

    koprodukcija: Prešernovo gledališče Kranj, SLG Celje

    prevajalka: Aleksandra Rekar

    režiser: Igor Vuk Torbica

    dramaturginja: Katarina Pejovič

    Scenograf: Branko Hojnik

    kostumografinja: Jelena Prokovič

    skladatelj, avtor priredb in korepetitor: Drago Ivanuša

    lektor: Jože Volk

    oblikovalec svetlobe: Bojan Hudernik

    oblikovalec maske: Matej Pajntar

    igrajo: Peter Musevski, Borut Veselko, Aljoša Ternovšek, Blaž Setnikar, Darja Reichman, Barbara Ribnikar, Aljoša Koltak, Andrej Murenc, Lučka Počkaj, Barbara Medvešček, Liza Marija Grašič

    http://www.mgp.si

    Dom omladine Beograda

    7. Beogradski autorski rok festival - BARF 2017

     

    Finalisti Festivala:

    NEMESIS (Beograd)

    CROSSROAD (Loznica)

    ZIMBABVEANSKI ZAVOD ZA ZAŠTITU ZVEROVA (Beograd)

    CRVENI KARTON (Kruševac)

    MISTER HAJD (Petrovac na Mlavi)

    ROYAL EXPERIMENT (Novi Sad)

     

    Revijalni program:

    TRNJE

    VIVA VOPS

    JET CLOCK HOR

    besplatno

    http://urmus.rs/festival-barf

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    SIMFONIJSKI ORKESTAR RTS

    solista: Ivo Pogorelić - klavir

    dirigent: Bojan Suđić

    program: Dvoržak: Simfonija br.9, Šopen: Koncert za klavir ef-mol

    http://www.kolarac.rs

    Pozorište mladih Novi Sad, Ignjata Pavlasa 4 i 8, Novi Sad

    Aleksandar Sergejević Puškin: EVGENIJE ONJEGIN - premijera predstave

    režija: Boris Liješević

    dramaturg: Fedor Šili

    igraju: Peđa Marjanović, Danilo Milovanović, Ivan Đurić, Saša Latinović, Slobodan Ninković, Kristina Savkov, Mia Radovanović, Vera Hrćan Ostojić, Jelica Gligorin, Neda Danilović I Dragan Zorić

    kostimograf: Milica Grbić Komazec

    scenograf: Una Jankov

    korepetitor: dr Agota Vitkai Kučera

    http://www.pozoristemladih.co.rs

    Studentski centar, Zagreb

    7. GANZ (2) x DANCE INN FESTIVAL (De facto theatre) (8-10.12.2017.) Zagreb

     

    Post Ganz

    Velika dvorana Teatar Itd

    Aleksandra Janeva Imfeld, Nenad Kovacic, Petra Chelfi, Ivana Pavlović, Martina Tomic (HR/BE): MEĐUPROSTOR - premijera

     

    https://www.danceinn.org/

    https://www.facebook.com/GanzNoviFestival

    http://ganznovi.sczg.hr

    Sava centar, Beograd

    Klub SC

    THE BELGRADE DIXIELAND ORCHESTRA: PRVIH 100 GODINA JEZZA - tradicionalni svečani novogodišnji koncert

    http://www.belgradedixielandorchestra.com

    https://www.youtube.com/watch?v=qP-gu4LchpU

    800 din

    http://www.savacentar.net

    UK Vuk Karadžić, Beograd

    Dario Fo: POŠTENI PROVALNIK (1958)

    Pozorište Boško Buha u saradnji sa Italijanskim institutom za kulturu u Beogradu

    režija: Milan Karadžić

    igraju: Aleksandar Radojičić, Katarina Marković, Viktor Savić, Borka Tomović…

    http://buha.rs/Predstave/Vechernja-scena/Poshteni-provalnik

    http://buha.rs

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    DANI MEKSIČKOG FILMA (15-18.12.2017.)

     

    ZA MOJE BRKOVE (MEK 2015)

    Por mis bigotes

    ul. Hesus Očoa (Jesús Ochoa), Osvaldo de Leon (Osvaldo de León Osvaldo de León )

    r. Manuel Karames (Manuel Carames)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Akademsko pozorište AKUD Univerziteta u Beogradu Branko Krsmanović, Balkanska 4, Beograd

    Zijah A.Sokolović: GLUMAC...JE GLUMAC...JE GLUMAC - 40 godina igranja monodrame, 1605 predstava (Sarajevo XVIII MESS 30.03.1978 - 30.03.2018.)

    500 din

    http://krsmanovic.org

    Beogradsko dramsko pozorište

    JAZAVAC PRED SUDOM - premijera

    http://www.bdp.rs

    Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu · Trg maršala Tita 15 · Zagreb

    BADco.: ISPRAVCI RITMA - treca repriza predstave

    koprodukcija: BADco., Hrvatsko narodno kazališt u Zagrebu, Dubrovačke ljetne igre

    sudjeluju: Livio Badurina, Mislav Čavajda, Dušan Gojić, Ana Kreitmeyer i Nikolina Pristaš

    http://badco.hr

    BitefArtCafe, Mitropolita Petra 8, Beograd

    GIRLS, BOYS & TOYS

    http://www.bitefartcafe.rs

    Grupa REPETITOR - Beogradska turneja (14-16.12.2017.)

     

    Klub Fest

    gosti: ŠAJZERBITERLEMON

    600/800 din

    https://www.facebook.com/events/955855044562441

    Grad, Beograd

    VATRA

    300 din

    http://www.gradbeograd.eu

Video
10.12.2017 | 14:58

VOĐENJE: Branka Kuzmanović - DIS/POZICIJE

Vođenje kroz izložbu Branke Kuzmanović DIS/POZICIJE u Galeriji Centra za grafiku i vizuelna istraživanja “Akademija” u Beogradu, koja je otvorena od 28. novembra do 12. decembra 2017.