• Search form

  • 22. November 2017
  • 24/Dec/2016

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    SRBIJA 1915-1916 - izložba (23.12.2016.-28.11.2017.) u okviru obeležavanja stogodišnjice Prvog svetskog rata

    autori: dr Dušica Bojić, Nebojša Damnjanović

    dizajn postavke i kataloga: Rastko Šurdić

    http://imus.org.rs

    24/May/2017

    Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd

    NYIMPA KOR NDZIDZI - ČOVEK NE MOŽE OPSTATI SAM - izložba (23.5.2017.-28.2.2018.) povodom obeležavanja četrdeset godina rada Muzeja afričke umetnosti

    http://www.museumofafricanart.org

    15/Sep/2017

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    VASKO LIPOVAC: RETROSPEKTIVA (14 9.2017.-7.1.2018.)

    kustosica izložbe: Ana Medić

    autor izložbe: Zvonko Maković

    http://gkd.hr

    17/Sep/2017

    Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva 6, Maribor

    BOJAN GOLIJA (1932-2014): RETROSPEKTIVA (15.9.2017.-7.1.2018.)
    kustosinja razstave: Gaja Golija

    http://www.ugm.si

    23/Sep/2017

    Muzej moderne i suvremene umjetnosti @ bivša tvornica Rikard Benčić, Rijeka

    TOMISLAV GOTOVAC: ANTICIPATOR KRIZA - KUDA IDEMO NE PITAJTE / ANTICIPATOR OF THE CRISIS - WHERE DO WE GO DO NOT ASK - retrospektivna izložba (22.9.-26.11.2017.)

    MMSU u saradnji sa Institutom Tomislav Gotovac

    http://www.mmsu.hr

    25/Sep/2017

    Moderna galerija Valjevo, Vuka Karadžića 11, Valjevo

    DADO-SLIKE - izložba Miodraga Dada Đurića (23.9.-31.12.2017.)

    https://www.facebook.com/modernagalerijavaljevo

    28/Sep/2017

    SANU, Beograd

    SRPSKO UMETNIČKO NASLEĐE NA KOSOVU I METOHIJI. IDENTITET, ZNAČAJ, UGROŽENOST - multimedijalna izložba (27.9.-26.11.2017.)

    autori: dopisni član SANU Miodrag Marković i prof. dr Dragan Vojvodić

    https://www.sanu.ac.rs

    29/Sep/2017

    Narodna biblioteka Srbije, Skerlićeva 1, Beograd

    FPU AZBUKA - izložba Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu (18 autorskih azbuka) (28.9.-1.12.2017.)

    http://www.fpu.bg.ac.rs

    05/Oct/2017

    Aksioma | Projektni prostor, Komenskega 18, Ljubljana

    NORA AL-BADRI in JAN NIKOLAI NELLES: DRUGA NEFRETETE - samostojna razstava​ (4.10.-24.11.2017.) in predavanje umetnikov

    http://aksioma.org/the.other.nefertiti/index_slo.html

    11/Oct/2017

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    VJENCESLAV RICHTER (Omilje, 1917. - Zagreb, 2002.): BUNTOVNIK S VIZIJOM - retrospektivna izložba (10.10.-10.12.2017.)

    kustosica izložbe: Vesna Meštrić

    likovni postav izložbe: Vladimir Končar (Studio Revolucija), Vedran Kasap i Ozana Ursić (Clinica Studio)

    http://www.msu.hr

    19/Oct/2017

    Hrvatski muzej arhitekture HAZU, Ivana Gorana Kovačića 37, Zagreb

    PLEČNIK NA BRIJUNIMA - izložba (18.10.-30.11.2017.), povodom 145. obljetnice rođenja i 60. obljetnice smrti velikana slovenske arhitekture Jože Plečnika

     

    organizacija: Plečnikova kuća i Rukopisni odjel Narodne i Sveučilišne knjižnice iz Ljubljane

    http://www.hazu.hr

    Arhiv Tošo Dabac, Ilica 17, Zagreb

    DRAMSKI SVIJET MARIJE BRAUT - izložba (18.10.-15.12.2017.)

    kustosica izložbe: Marina Benažić

    asistentica izložbe: Renata Filčić

    volonterka: Mihaela Zajec

    postav izložbe: Vendi Vernić

    http://www.msu.hr

    20/Oct/2017

    +MSUM - Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana

    JANEZ JANŠA, JANEZ JANŠA, JANEZ JANŠA: JANEZ JANŠA®​ - razstava​ (18.10.2017.-18.2.2018.)

    gostujoči kustos: Domenico Quaranta

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/2115/janez-jansa-janez-jansa-janez-jansa

    21/Oct/2017

    Galerija Matice srpske, Novi Sad

    170 godina Galerije Matice srpske

    ARSENIJE TEODOROVIĆ I SRPSKA CRKVA U BUDIMU  - izložba (18.10.2017.-1.7.2018.)

    http://www.galerijamaticesrpske.rs

    25/Oct/2017

    Kulturni centar Zrenjanina

    MALE UTOPIJE - Italijanska arhitektura trećeg milenijuma između istorije, istraživanja i inovacije - izložba (24.10.-10.12.2017.)

    organizacija: Italijanski institut za kulturu u Beogradu, BINA, Kulturni centar Zrenjanina, Društvo arhitekata Zrenjanina

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    26/Oct/2017

    Narodni muzej Kragujevac, Vuka Karadžića 1, Kragujevac

    ZOOM IN - kragujevački umetnici u zbirkama Narodnog muzeja Kragujevac - izložba (25.10.-1.12.2017.)

    autor izložbe i kataloga: Tatjana Milosavljević, muzejski savetnik istoričar umetnosti

    umetnici: Nikola Koka Janković, Olja Ivanjicki, Svetislav Mladenović, Jelena Petrović, Đorđe i Julka Obradović, Miloš Samardžić, Dragoljub Jelesijević Kepa, Radmila Ilić, Siniša Pavić, Goran Rakić, Zoran Ignjatović, Bojan Otašević, Vesna Ristovski, Nikola Bogdanović, Dragan Đorđević, Vladimir Ranković, Slobodan Bojović…

    http://www.muzej.org.rs

    27/Oct/2017

    Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb

    EDVIN EDDY BIUKOVIĆ (1969, Zagreb): RETROSPEKTIVA (26.10.-10.12.2017.)

    kustosica izložbe: Koreljka Jurčec Kos

    http://gkd.hr

    AFK Palach, Kružna 4, Rijeka

    STEPHANY STEFAN (Rijeka): PUTOVANJA - izložba (26.10.-26.11.2017.)

    http://www.stephanystefan.com

    https://www.facebook.com/afk.palach

    28/Oct/2017

    Savremena galerija Subotica, Park Ferenca Rajhla 5, Subotica

    Umetnički kolektiv KARKATAG (Beograd): MEHANIZMI CEREMONIJE - izložba (27.10.-1.12.2017.)

    kustos izložbe: Jasmina Jovančić Vidaković, kustoskinja pedagog SGSU

    autor vizuelnog identiteta izložbe i dizajna kataloga: dizajn tim Refresh

    organizacija: Savremena galerija Subotica

    https://sgsu.org.rs

    Galerija New Moment, Hilandarska 14, Beograd

    VAN LINIJA / OUTSIDE THE LINES - Contemporary Artwork Selection Vol.1 - izložba (27.10.-5.12.2017.)

    IVONA PLESKONJA

    SIMONIDA RAJČEVIĆ

    MARINA MARKOVIĆ

    LIDIJA DELIĆ

    LJILJANA ŠUNJEVARIĆ

    DANIELA FULGOSI

    http://newmomentgallery.com

    Museum and Galleries of Ljubljana CC Tobačna 001

    MARKO BATISTA: FLUIDNI DELCI VULKANSKEGA PEPELA / FLUID PARTICLES OF VOLCANIC ASH - razstava (27.10.-24.11.2017.)

    kustosinja razstave: Alenka Trebušak

    http://www.mgml.si/kulturni-center-tobacna-001

    31/Oct/2017

    Kulturni centar Novog Sada

    21. Godišnja izložba Udruženja umetnika Petrovaradinske tvrđave LIKOVNI KRUG (30.10.-27.11.2017.)

     

    Nikos Arvanitidis

    Zoran Babin

    Ivana Bjelica

    Jelena Bjelica

    Dušanka Bodulić

    Marko Bodulić

    Slobodan Bodulić

    Radule Bošković

    Maja Budžarov

    Andreja Vasiljević

    Miloš Vasiljević

    Dragoslav Višekruna

    Tanja Višekruna

    Stojan Dimovski

    Saša Dobrić

    Gojko Đurović

    Nada Đurović

    Maja Erdeljanin

    Vera Zarić

    Vladimir Zubac

    Bojan Kiridžić

    Ivana Kosanović

    Mladen Marinkov

    Minja Mikić

    Milena Miškov

    Dragan Kurucić

    Slobodan Mojak

    Slobodan Nedeljković

    Miroslav Nonin

    Sibila Petenji

    Borivoj Popržan

    Branislav Radošević

    Srđan Soldatović

    Miloš Stanojev

    Duško Stojanović

    Petar Ćurčić

    Predrag Uzelac

    Boško Ševo

    Vladislav Šešlija

    Predrag Šiđanin

    https://www.facebook.com/Likovni-Krug-1469063033412939

    http://www.kcns.org.rs

    03/Nov/2017

    Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg srpskih junaka 2, Banja Luka

    MONA LIZA I SUPERMEN: DŽON KENEDI I „NOVA GRANICA“ KULTURE - izložba (2.11.-20.12.2017.), u okviru koje će po prvi put u Republici Srpskoj biti predstavljeno djelo Endija Vorhola „4 x Džeki” (povodom 100 godina od rođenja Džona F. Kenedija (1917-1963)

    http://www.msurs.net

    Umetnička galerija, Majke Jugovića 12, Kruševac

    SLOBODANKA STUPAR: STEPENICE NA DOLE SU I STEPENICE NA GORE - izložba (2-25.11.2017.)

    kustos izložbe: Biljana Grković

    https://www.facebook.com/galerijakrusevac

    04/Nov/2017

    Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd

    NAOD ZORIĆ (1968, selo Đurđevića Tara) - izložba (2-27.11.2017.), povodom trideset godina umetnikovog stvaralaštva

    http://www.ulus.rs

    Ulična galerija / Čavketov pasaž (pasaž koji povezuje Trg Nikole Pašića i Nušićevu ulicu), Beograd

    UNDER COVER - izložba omota albuma nezavisnih muzičara kustoskog kolektiva EMGE iz Zagreba (3.11.-1.12.2017.)

    http://www.ulicnagalerija.rs

    Foto galerija Lang, Langova 15, Samobor

    SMILJKA PAVLOVIĆ (Koprivnica 1951) - izložba (29.10.-26.11.2017.)

    subotom i nedjeljom od 11-13 + 16-19 sati

    http://www.fotogalerija-lang.com

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    PAJA JOVANOVIĆ: OD ČIKA PAJE - izložba (1.11.2017.-4.3.2018.)

    Radno vreme: četvrtkom i petkom od 15.00 do 20.00 časova i subotom i nedeljom od 11.00 do 16.00 časova

    http://domjevremagrujica.com

    07/Nov/2017

    Kulturni centar Novog Sada

    VELIMIR VUKIĆEVIĆ (1950, Beograd) - izložba skulptura (6-27.11.2017.)

    http://www.kcns.org.rs

    Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd

    ANASTAS JOVANOVIĆ (1917-1899) - PIONIR PRIMENJENE UMETNOSTI I DIZAJNA - izložba (6.11.2017.-31.1.2018.)

    autor kataloga i izložbe: mr Jelena Perać, muzejska savetnica

    http://mpu.rs

    Photon - Center za sodobno fotografijo & Kamera / Kino Šiška

    DRUGAČNI SVETOVI 2017 - skupinska razstava (6.11.-1.12.2017.)

     

    GEORGS AVETISJANS (Lv)

    BORIS BEJA (Slo)

    MARKO KOSOVIĆ (Me)

    EVA KRIŽAJ (Slo)

    JELENA MICIĆ (Sr)

    ALEKSANDRA NOWYSZ (Pl)

    VALENTYN ODNOVIUN (Lt)

    PAWEŁ STARZEC (Pl)

    ŠPELA ŠKULJ (Slo)

    BOGLÁRKA ÉVA ZELLEI (Hu)

    https://photon.si

    08/Nov/2017

    Kulturni centar Laza Kostić, Sombor

    DUŠICA PEJIĆ (1976): KRETANJA - izložba slika (7-25.11.2017.)

    http://www.kcsombor.org.rs

    Tam-Tam ulična galerija na Vegovi, Ljubljana

    Pazi, sveža grafika! #9

    PRI ZLATEM STEGNU (NATAŠA IN KATJA SKUŠEK): SAMOROGI PRIDEJO IN SAMOROGI GREDO - razstava (7.11.-4.12.2017.)

    http://www.mglc-lj.si

    Galerija umjetnina · Kralja Tomislava 15 · Split

    A4 (0 izdanje) - nacionalni program koji povezuje studente likovnih akademija i povijesti umjetnosti - izložba (7-30.11.2017.)

    DUJE MATETIĆ i MIRELA PLENKOVIĆ (Split)

    MICHEL MESARIĆ i MIA KRNETA (Rijeka)

    EVA HERCEG i ANJA TOMLJENOVIĆ (Zagreb)

    VIKTORIJA KRIŽANOVIĆ i MARIJA ŠKEGRO (Osijek)
     

    https://www.galum.hr

    Muzej grada Beograda, Resavska 40b, Beograd

    POGLED U CENTAR - izbor grafika iz Zbirke Centra za grafiku i vizuelna istraživanja Akademija Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu - izložba povodom 80 godina Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu (7-25.11.2017.)

    http://www.fluc.org

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    GRADOVI U POKRETU - POSTOSMANSKO NASLEĐE - putujuća izložba (7.11.2017.-8.1.2018.)

    autorka: prof. dr Nataša Mišković

    organizacija: Univerzitet u Bazelu, u saradnji s Muzejem Jugoslavije

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09/Nov/2017

    Galerija Rima, Branka Radičevića 20, Kragujevac

    ĐORĐE IVAČKOVIĆ (1930-2012): SLIKE 1961/1962 - izložba (8.11.-10.12.2017.)

    http://www.galerijarima.com

    SANU, Beograd

    Biblioteka SANU

    VELJKO PETROVIĆ (1884-1967-2017) - izložba (8.11.-1.12.2017.)

    https://www.sanu.ac.rs

    Center in Galerija P74, Trg prekomorskih brigad 1, Ljubljana

    MARK POŽLEP (1981, Celje): BLUEPRINT FOR REVOLUTION - razstava (8-30.11.2017.)

    http://www.zavod-parasite.si

    10/Nov/2017

    Kibla, Maribor

    Kibla Portal, MMC Kibla / KiBela, artKIT, Maribor

    ZAVETJA BABILONA / SHELTERS OF BABYLON - mednarodna razstava (9.11.-1.12.2017.)
     

    Igor Andjelić (SI)

    Tammam Azzam (SY)

    Isabelle Arvers (FR)

    Babilonski stolp

    Trevor Brown (AU)

    Cabin Porn

    Gašper Capuder (SI)

    D'SUN (SI)

    Aleksandra Farazin (SI)

    Ivana Ivković (RS)

    Narcis Kantardžić (SI)

    Petra Kapš (SI)

    Metka Kavčič (SI)

    Andrej Koruza, Jan Krmelj, Gašper Torkar, Nika Erjavec (DivinaMimesis) (SI)

    Bojana Križanec (SI)

    Borut Kržišnik, Simon Svetlik (SI)

    Ema Kugler (SI)

    Sigalit Landau (IL)

    Simon Macuh (SI)

    Agnes Momirski (SI)

    Branislav Nikolić (RS)

    Petr Pavlenski (RU)

    Magdalena Pederin (HR)

    Marjetica Potrč (SI)

    Sandra Požun (SI)

    pETER Purg (SI)

    PureH (SI)

    Vlado G. Repnik (SI)

    Saša Spačal, Mirjan Švagelj (SI)

    Emilija Škarnulytė (LT)

    Sabina Štumberger (SI)

    Matjaž Tančič (SI)

    Irena Tomažin (SI)

    Blaž Veber (SI)

    Lujo Vodopivec (SI)

    Ana Vujović (RS)

    Huiqin Wang (SI)

    Jure Zrimšek (SI)

    http://seecult.info/kib

    Kibla, Maribor

    Kibla Portal, MMC Kibla / KiBela, artKIT, Maribor

    ZAVETJA BABILONA / SHELTERS OF BABYLON - mednarodna razstava (9.11.-1.12.2017.)
     

    Igor Andjelić (SI)

    Tammam Azzam (SY)

    Isabelle Arvers (FR)

    Babilonski stolp

    Trevor Brown (AU)

    Cabin Porn

    Gašper Capuder (SI)

    D'SUN (SI)

    Aleksandra Farazin (SI)

    Ivana Ivković (RS)

    Narcis Kantardžić (SI)

    Petra Kapš (SI)

    Metka Kavčič (SI)

    Andrej Koruza, Jan Krmelj, Gašper Torkar, Nika Erjavec (DivinaMimesis) (SI)

    Bojana Križanec (SI)

    Borut Kržišnik, Simon Svetlik (SI)

    Ema Kugler (SI)

    Sigalit Landau (IL)

    Simon Macuh (SI)

    Agnes Momirski (SI)

    Branislav Nikolić (RS)

    Petr Pavlenski (RU)

    Magdalena Pederin (HR)

    Marjetica Potrč (SI)

    Sandra Požun (SI)

    pETER Purg (SI)

    PureH (SI)

    Vlado G. Repnik (SI)

    Saša Spačal, Mirjan Švagelj (SI)

    Emilija Škarnulytė (LT)

    Sabina Štumberger (SI)

    Matjaž Tančič (SI)

    Irena Tomažin (SI)

    Blaž Veber (SI)

    Lujo Vodopivec (SI)

    Ana Vujović (RS)

    Huiqin Wang (SI)

    Jure Zrimšek (SI)

    http://www.kibla.org

    Prodajna galerija Beograd, Kosancicev venac 19, Beograd

    MARKO VUKŠA: SCULPTURE DRAWING - izložba skulptura (9-27.11.2017.)

    http://galerijabeograd.org

    Galerija nauke i tehnike SANU

    SEĆANJE NA SEĆANJA - izložba povodom 70 godina Etnografskog instituta SANU (8-30.11.2017.)

    https://www.sanu.ac.rs

    Centar za kulturu Lazarevac

    ĐURĐA SIVAČKI (1983, Beograd): PROSTORI - izložba crteža (9-23.11.2017.)

    http://czklazarevac.rs

    Galerija Atelje Dado, Dvorski trg Cetinje

    TANJA MARKUŠ: THE INNER POETRY OF STRATEGIC PLANNING - izložba (9.11.-4.12.2017.)

    kustoskinja: Ljiljana Karadžić

    organizator: Narodni muzej Crne Gore

    https://ateljedado.wordpress.com

    Muzej nauke i tehnike - Beograd, Galerija Aleksandar Despić, Skender-begova 51, Beograd

    ARHEOAKUSTIKA: SAKRALNA ARHITEKTURA SREDNJOVEKOVNE SRBIJE - izložba (9.11.-10.12.2017.)

    autori: Zorana Đorđević, Dragan Novković, Marija Dragišić

    http://www.muzejnt.rs

    Kuća legata, Knez Mihajlova 46, Beograd

    PETAR LUBARDA 1907-1974-2017 - izložba (9.11.2017.-6.1.2018.)

    http://www.kucalegata.org

    Istituto Italiano di Cultura, Kneza Miloša 56, Beograd

    SKINAZI (SCHINASI): DINAMIKA NEOFUTURIZMA / DINAMICA DEL NEOFUTURISMO - izložba (9.11.2017-15.1.2018.)

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    Izložbeni salon Izidor Kršnjavi (ŠPUD, Zagreb) Trg Republike Hrvatske 11, Zagreb

    POSLJEDNJI IZAZOV - Fantastična izložba lutaka i scenografije iz istoimenog filma Božidara Trkulje (9-23.11.2017.)

    Autorski tim filma, lutaka i scenografije: Božidar Trkulja, Nenad Laktašić, Antonija Veljačić, Antonia

    Begušić, Ivana Bošnjak, Thomas Johnson, Dina Karadžić, Tihana Ostreš, Lana Marić, Miljenko

    Vuradin, Petra Kožar, Davor Krelja, Danica Franić

    organizacija: Udruga bivših učenika ŠPUD-a Zagreb - UBU, u suradnji sa Školom primijenjene umjetnosti i dizajna, Organizmom i Zagreb filmom

    http://ubu.hr

    http://ss-primijenjenaumjetnostidizajn-zg.skole.hr

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    TOŠO DABAC UNUTAR OKVIRA: FOTOGRAFIJE BAŠTINE - izložba (9.11.-3.12.2017.)

    stručna koncepcija: Lana Lovrenčić

    kustosice: Marina Benažić, Lana Lovrenčić

    suradnice: Renata Filčić, Jana Gamilec, Ivana Janković, Vendi Vernić, Dario Vuger

    postav izložbe: Vendi Vernić

    http://www.msu.hr

    Kulturni centar Beograda

    IVANA KLIČKOVIĆ: HERE…THE MOON - izložba (9.11.-7.12.2017.)

    http://www.kcb.org.rs

    Kulturni centar Beograda

    VLADIMIR MILADINOVIĆ i IBRO HASANOVIĆ - crteži, fotografije, video instalacije, dokumentarni materijal - izložba (9.11.-7.12.2017.)

    http://www.kcb.org.rs

    11/Nov/2017

    HDD galerija, Boškovićeva 18, Zagreb

    DAMIR GAMULIN: DIZAJNOM, IZVAN DIZAJNA - izložba (10.11.-1.12.2017.) dizajnerskih radova od ranih 2000-ih do 2017.

    kustos izložbe, tekstovi: Marko Golub

    autori koncepcije izložbe i izložbenog postava: Marko Golub i Damir Gamulin

    grafički dizajn: Damir Gamulin

    suradnica: Monika Džakić

    organizacija izložbe: Hrvatsko dizajnersko društvo / HDD galerija

    http://dizajn.hr

    Studentski kulturni centar, Kragujevac

    IZBOR IZ KOLEKCIJE GALERIJE SKC KRAGUJEVAC 2015-2016 - izložba (10-30.11.2017.)

     

    autori:

    PREDRAG TERZIĆ

    ANA KNEŽEVIĆ

    NEMANJA NIKOLIĆ

    ANA PILJIĆ MITROVIĆ

    JELENA ILIĆ

    NIINA TODOROVIĆ

    MILICA ANTONIJEVIĆ

    NEVENA POPOVIĆ

    MIHAILO VASILJEVIĆ

    VLADIMIR RANKOVIĆ

    DRAGA JOVANOVIĆ

    MILICA JAKŠIĆ

    LJUBIŠA SIMOVIĆ

    MARIJA  BOGDANOVIĆ

    DRAGANA DRAGUTINOVIĆ

    JOVANA TRKULJA

    JELENA SAVIĆ

     

    autori izložbe: Ksenija Marinković, istoričarka umetnosti i Ivan Arsenijević, urednik likovnog programa SKC Kragujevac

    http://www.skckg.com

    UGM Studio, Trg Leona Štuklja 2, Maribor

    IGOR BANFI (1973, Murska Sobota): NOTRANJE POKRAJINE - razstava (10.11.-9.12.2017.)

    http://www.ugm.si

    Kulturni centar Beograda

    Galerija Artget (16. godina), Trg republike 5/I

    Umetnički direktori Galerije Artget u 2017: mr Slađana Petrović Varagić i Miroslav Karić

    KOLEKTIVNE PRAKSE I FOTOGRAFIJA U REGIONU - izložba (9.11.-7.12.2017.) u okviru projekta Fotodokumenti 2017                                                                   

    JAKA BABNIK, PETER RAUH, MATJAŽ RUŠT & ROBERT MARIN, FOTOSFERA (Slovenija)

    CHKRAP (Makedonija)

    BELGRADE RAW, KAMERADES, IZA EKRANA, NI FOTO KOLEKTIV (Srbija)

    http://www.kcb.org.rs

    12/Nov/2017

    Galerija Lamparna, Rudarska 1, Labin

    Ciklus izložbi: V.I.T.R.I.O.L.

    TAJČI ČEKADA (Rijeka): EKO EKO LJUDSKO MLIJEKO - izložba (11-25.11.2017.)

    https://www.tajcicekada.com

    http://www.lamparna.hr

    14/Nov/2017

    Savremena galerija Zrenjanin, Trg slobode 7, Zrenjanin

    ŽIVOJIN TURINSKI, DUŠKO VIJATOV, MILAN SOLAROV, Uticaji aktuelnih dešavanja u srpskoj umetnosti sredinom 20. veka na razvoj umetničkog života u Zrenjaninu i okolini, iz zbirke Savremene galerije Zrenjanin - izložba (13.11.-14.12.2017.)

    autor i kustos izložbe: Sunčica Lambić-Fenjčev

    http://www.galerija.rs

    Galerija SULUV, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad

    VANČO HRISTOV (1956, Sušica): SLIKE - izložba (13-25.11.2017.)

    http://suluv.org

    Konak kneginje Ljubice, Kneza Sime Markovića 8, Beograd

    ANASTAS JOVANOVIĆ - UMETNOST I NOVI MEDIJI - izložba (13.11.2017.-28.1.2018.), povodom 200 godina od rodjenja (1817-1899)

    Autorka izložbe: msr Danijela Vanušić, viša kustoskinja Muzeja grada Beograda

    http://www.mgb.org.rs

    Grafički kolektiv, Obilićev venac 27, Beograd

    ALBIN BRUNOVSKI (1935-1997): GRAFIKE - izložba (13-25.11.2017.)

    http://www.grafickikolektiv.org

    Galerija Spot, Ured za fotografiju, Čanićeva 6, Zagreb

    MARKO TADIĆ: DUŽNOST DOKUMENTIRANJA - izložba (13.11.-1.12.2017.)

    http://croatian-photography.com

    15/Nov/2017

    Galerija VN, Ilica 163a, Zagreb

    KAD ARHITEKTURA POSTANE SJEĆANJE / POGLED NA UMJETNIČKU PRODUKCIJU PROJEKTA MOTEL TROGIR 2014.-2017 - izložba (14.11.-2.12.2017.)

    umjetnici: GILDO BAVČEVIĆ, IGOR JURAN, GAJA MEŽNARIĆ OSOLE & NUŠA JELENEC, NELI RUŽIĆ, LANA STOJIĆEVIĆ, KATHARINA SWOBODA, NIKOLAS VENTOURAKIS, ANA ZUBAK
    koncepcija: Motel Trogir tim (Nataša Bodrožić, Lidija Butković Mićin, Saša Šimpraga)

    http://moteltrogir.tumblr.com

    https://www.facebook.com/galerija.vn

    http://www.kgz.hr/hr/knjiznice/citaonica-i-galerija-vn/47

    UK Parobrod, Kapetan Mišina 6a, Beograd

    MIHAILO M. PETKOVIĆ i ALEKSANDAR LEKA MLADENOVIĆ: FE/AU (GVOŽĐE/ZLATO) - izložba (14-27.11.2017.)

    http://www.ukparobrod.rs

    Galerija umjetnina · Kralja Tomislava 15 · Split

     

    JADRANKO RUNJIĆ (Gospić, 1956.): METALNO KOLO - izložba (14.11.-3.12.2017.)

    kustosi: Branko Franceschi, Marija Stipišić Vuković

    asistentica kustosa: Mirela Vrdoljak

     

    ELA GAŠPEROV (1992, Split): ANIMO - izložba (14.11.-3.12.2017.)

    kustos: Božo Kesić

    https://www.galum.hr

    Italijanski institut za kulturu Beograd, Kneza Miloša 56, Beograd

    49. ZLATNO PERO BEOGRADA | 14. MEĐUNARODNI BIJENALE ILUSTRACIJE 2017 / 49th GOLDEN PEN OF BELGRADE | THE 14th INTERNATIONAL BIENNIAL OF ILLUSTRATION 2017 (30.10.-19.11.2017.)

     

    SARA MACETI (Italija) - izložba (14-24.11.2017.)

    organizacija: Udruženje likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS) i Italijanski institut za kulturu u Beogradu

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    Biblioteka grada Beograda

    SELMAN TRTOVAC - izložba crteža (14.11.-5.12.2017.)

    http://www.bgb.rs

    Galerija Haos, Dositejeva 3, Beograd

    STANKO ZEČEVIĆ (1954, Nikšić) - retrospektivna izložba crtačkog opusa (14.11.-14.12.2017.)

    http://www.gallerychaos.com

    Dom omladine Beograda

    TIJANA RADENKOVIĆ (1991): METODE/ MI NISMO SAMO MI - izložba (14.11.-3.12.2017.)

    http://www.domomladine.org

    Galerija 212, Vlajkovićeva 25, Beograd

    KOSTA BOGDANOVIĆ (1930-2012): SKULPTURE I RELJEFI 1960-2012 - izložba (14-28.11.2017.)

    http://atelje212.rs

    Galerija Miroslav Kraljević, Šubićeva 29, Zagreb

    SHAKESPEARE MEĐU NAMA - izložba (14.11.-9.12.2017.)

     

    MANGELOS

    TOMISLAV GOTOVAC

    MLADEN STILINOVIĆ

    SANJA IVEKOVIĆ

    DALIBOR MARTINIS

    SVEN STILINOVIĆ

    VLADO MARTEK

    IGOR GRUBIĆ

    GORAN TRBULJAK

    kustosica: Branka Stipančić

    http://www.g-mk.hr

    16/Nov/2017

    Železnički muzej, Nemanjina 6, Beograd

    38. AKVARELISTIČKA KOLONIJA SAVA (Brod, RS/BiH) - izložba (15.11.-1.12.2017.)

    http://www.opstina-brod.net

    http://www.zeleznicesrbije.com/izlozba-akvarelisticke-kolonije-sava-u-zeleznicko...

    Studentski kulturni centar, Beograd

    Ciklus izložbi: Strip i ilustracija

    MARIJA JEVTIĆ (21971, Valjevo): CRTEŽ I ILUSTRACIJA - izložba (15.11.-2.12.2017.)

    http://www.skc.org.rs

    Kulturni centar Nikola Đurković, Obala bb, Kotor

    ATOMSKA BOMBA - HIROŠIMA I NAGASAKI - izložba (15-30.11.2017.)

    http://www.yu.emb-japan.go.jp/itprtop_sr/index.html

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    ČUVARI VREMENA - ZABORAVLJENO INDUSTRIJSKO NASLEĐE - izložba (15.11.-3.12.2017.)

    autori izložbe: mr Rifat Kulenović, muzejski savetnik i Ada Vlajić, kustoskinja

     

    Između ostalih, na izložbi se mogu videti fotografije: Astronomske opservatorije Beograd (građene od 1929. do 1932. godine), Briketarnice rudnika Rtanj (1912), Fabrike tekstila Stamenković u Leskovcu (početak 19. veka), Hidroelektrane u Sićevu (1931), Zrenjaninske fabrike alkohola (kraj 19. veka) i Rudnika i topionice u Boru (1904)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    Galerija Rima, Pariska 8, Beograd

    VLADIMIR VELIČKOVIĆ - slike (15.11-15.12.2017)

     

     

    http://www.galerijarima.com

    Galerija Collegium artisticum, Terezije bb (Centar Skenderija) Sarajevo

    NUSRET PAŠIĆ (1951, sarajevo) - samostalna izložba (15.11.-2.12.2017.)

    http://www.collegium.ba

    17/Nov/2017

    Knjižnica Vladimir Nazor, Vodovodna 13, Zagreb

    RIJEČ I SLIKA 2013-2017 - LIKOVNA DJELA S PET FESTIVALA SVJETSKE KNJIŽEVNOSTI - izložba (16.11.-14.12.2017.)

    sudjeluju: GRGUR AKRAP, GORDANA BAKIĆ, ANTONIJA BALIĆ ŠIMRAK, MERCEDES BRATOŠ, TOMISLAV BUNTAK, TANJA DABO, SEBASTIJAN DRAČIĆ, FEDOR FISCHER, DANKO FRIŠČIĆ, DUJE JURIĆ, IVANA JURIĆ, VEDRAN KEMENS, KORALJKA KOVAČ, DORA KOVAČEVIĆ, MARTINA MIHOLIĆ, ALEN NOVOSELEC, IVANA PIPAL, LEA POPINJAČ, SINIŠA REBERSKI, DOMAGOJ ROGINA, MAJA ROŽMAN, ROBERT ŠIMRAK, MARKO TADIĆ, ŠIMUN TOLIĆ, MARTA TUTA, MIO VESOVIĆ, ALAN VLAHOV, MIRJANA VODOPIJA, ZLATAN VRKLJAN, JOSIP ZANKI

    organizacija: Knjižnica Vladimira Nazora i Fraktura

    http://www.fraktura.hr

    Oficirski Dom, Orlovića Pavla 28a, Niš

    NIŠKI SALON 20/2 - izložba (16.11.-10.12.2017.)

     

    BOJAN BEM, TODOR STEVANOVIĆ, MOMA ANTONOVIĆ, RATKO LALIĆ, MAIJA DRAGOJLOVIĆ, GORAN MITIĆ

    izbor: Miroslav Anđelković

     

    ČEDOMIR VASIĆ, MILE GROZDANIĆ, RAJKO POPIVODA, JELENA TRAJKOVIĆ, GODANA KALJALOVIĆ ODANOVIĆ, DUŠAN TODOROVIĆ

    izbor: Ljiljana Slijepčević

    http://www.gslunis.org/oficirski_dom.html

    Galerija ULUS, Beograd

    STANKO ZEČEVIĆ (1954, Nikšić) - izložba slika (16-28.11.2017.)

    http://www.ulus.rs

    Kulturni centar Paraćin, Vila Nikolić, Branka Krsmanovića 45, Paraćin

    Foto-takmičenje VIKI VOLI ZEMLJU (WIKI LOVES EARTH) - izložba (16-30.11.2017.) najboljih fotografija prirode Srbije

    https://rs.wikimedia.org

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    LJUBAV SE RAĐA, ŽIVI I UMIRE U OČIMA - STVARALAŠTVO VILIJAMA ŠEKSPIRA - izložba knјiga (16-30.11.2017.)

    autor: Rastko Marković

    http://www.dksg.rs

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    IVANA VIDIĆ: MIO BLU, iz ciklusa Posle 20 godina - izložba (16.11.-2.12.2017.)

    http://www.dksg.rs

    Galerija Juraj Klović, Verdijeva 19b, Rijeka

    RIJEKA MINIJATURNE UMJETNOSTI - izložba (16-30.11.2017.)

    https://www.facebook.com/Rijeka-mini-art-1378257555554874

    http://www.rijekaminiart.com

    Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Trg galerija 2, Novi Sad

    IGNJAT JOB (1895-1936): VATRA MEDITERANA - izložba (16.11.-24.12.2017.)

    autor izložbe: prof. dr Zvonko Maković

    rukovodilac projekta: prof. dr Jasna Jovanov

    saradnici: Moderna galerija Zagreb

    kustos izložbe: Jasmina Jakšić Subić

    http://www.pavle-beljanski.museum

    TransformArt galerija, Svetog Save 8, Beograd

    TIJANA ĐORĐEVIĆ: VATRE I OBLACI - izložba (16-30.11.2017.)

    http://www.tijanadjordjevic.com

    https://www.facebook.com/transformArtgallery

    Institut za suvremenu umjetnost, Trg kralja Tomislava 20, Zagreb

    DANILO DUČAK (1953, Zagreb): ŽVRLJOINE - izložba (16.11.-9.12.2017.)

    https://www.facebook.com/ICA.Zagreb

    Galerija Lucida, Čika Ljubina 11/I, Beograd

    ZDRAVKO JOKSIMOVIĆ: LEČENJE UMETNOŠĆU - izložba (16-23.11.2017.)

    https://www.facebook.com/GalerijaLucida

    Umetnički prostor U10, Kosovke devojke 3, Beograd

    MARIJA ŠEVIĆ: PARTY - izložba (16-25.11.2017.)

    http://www.marijasevic.com/

    http://u10.rs

    Naučni klub Beograd, Kralja Petra 46, Beograd

    INTELIGENCIJA BILJAKA - izložba o životu biljnog sveta (15.11.-1.12.2017.)

    http://www.cpn.rs

    Noćna galerija Petak, Lomina 14, Beograd

    Kreativna fabrika: DosijeUmetnik

    DUALNOST / DUALITY - internacionalna, kolaborativna, multimedijalna izložba (16-23.11.2017.)

    https://www.facebook.com/UdruzenjeKreativnaFabrika

    18/Nov/2017

    Centar za kulturu Grocka/Rančićeva kuća, Majevička 9, Grocka

    ALEKSANDRA VAGNER RANĐELOVIĆ (1969, Beograd) i ČEDOMIR RANĐELOVIĆ (1970, Beograd): SVE JE IKONA SVE JE IKONIČNO - izložba (17.11.-5.12.2017.)

    http://www.kulturagrocka.rs

    Narodni muzej Zrenjanin, Subotićeva 1, Zrenjanin

    DOBROVOLJCI SREDNJEG BANATA U PRVOM SVETSKOM RATU - izložba (17.11.-15.12.2017.) povodom obeležavanja godišnjice oslobođenja Velikog Bečkereka u Prvom svetskom ratu 1918. godine

    http://www.muzejzrenjanin.org.rs

    Galerija Art, Branka Radičevića 20, Kragujevac

    NIKOLINA IVEZIĆ i PETAR HRANUELLI (Hrvatska): MEKO I TVRDO - izložba (17.11.-1.12.2017.)

    http://www.galerijart.com

    Galerija savremene umetnosti Smederevo, Trg Republike 5, Smederevo

    SLOBODAN TRAJKOVIĆ: PRISUTNO I ODSUTNO - izložba (17.11.-5.12.2017.)

    www.facebook.com/gsusmederevo

    http://mus.org.rs

    Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd

    TOPLIČKI SLIKARI - izložba (17-28.11.2017.)

    http://www.ulus.rs

    Crnogorska galerija umjetnosti Miodrag Dado Đurić, Cetinje

    SLOBODAN BOBO SLOVINIĆ (1943, Budva) - retrospektivna izložba (17.11.-31.12.2017.)

    kustosi izložbe: Ljiljana Zeković, Miloš Marjanović

    organizator: Narodni muzej Crne Gore

    http://www.mnmuseum.org

    Galerija Singidunum, Knez Mihailova 40, Beograd

    TATJANA OBRENIĆ (1974, Beograd): TRAGANJE ZA ISTINOM - izložba (17-25.11.2017.)

    http://www.ulupuds.org.rs

    Kulturni centar Laza Kostić, Sombor

    KATARINA KOSANOVIĆ i SAŠA LALIĆ: TIŠINA - izložba umetničkih fotografija (17-27.11.2017.)

    http://www.kcsombor.org.rs

    Gastro bar 20/44, Skadarska 40b, Beograd

    Kreativna fabrika: Dosije Umetnik

    ANA MARINOVIĆ (1981, Beograd): KAPIJE I PROZORI BEOGRADA | AUTOPORTRETI I AKTOVI + PO NEKI VRABAC, UMETNICA - SAMOJ SEBI INSPIRACIJA - retrospektivna izložba grafika (17.11.-3.12.2017.)

    https://www.facebook.com/UdruzenjeKreativnaFabrika

    19/Nov/2017

    Galerija Ciglana, Slanački put 26, Beograd

    ŽIVEO KAVANDOLI! - strip izložba (3-15.10.2017.), posvećena najpoznatijem animiranom liku osamdesetih LA LINEI (LINIJI) i njenom tvorcu, italijanskom animatoru OSVALDU KAVANDOLIJU (18-25.11.2017.)

    Na izložbi učestvuje 100 autora iz čitavog sveta, među kojima i desetak domaćih strip crtača

    La Linea prva epizoda: https://www.youtube.com/watch?v=zplVQ17_ooE

    Kavandoli i La Linea: https://www.youtube.com/watch?v=zdSG9CTEk1w

    https://www.facebook.com/CiglanaKlubLjubiteljaTeskeIndustrije

    21/Nov/2017

    Kulturni centar Zrenjanina

    NAIVNI KIŠOBRANI - izložba naivne umetnosti na otvorenom (20-23.11.2017.)

    rganizacija: Kreativni centar za turizam, umetnost i kulturu iz Kovačice

    https://drive.google.com/file/d/0B6z1bOxS3_npOGxFQ3VKZnhxMzA/view?usp=sharing

    https://www.kczr.org

    Galerija Progres, Knez Mihajlova 27, Beograd

    HORIZONTI 2017 - izložba Slikarsko grafičke sekcije ULUPUDS-a (20-26.11.2017.)

    http://www.ulupuds.org.rs

    Mala galerija ULUPUDS-a, Uzun Mirkova 12, Beograd

    ZOJA JOVANOV (Beograd): ZOJIN RUKOPIS - samostalna izložba (20-27.11.2017.)

    http://www.ulupuds.org.rs

    Kulturni centar Novog Sada

    Mali likovni salon, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad

    JOZEF KLAĆIK i ALENA KLAĆIKOVA: 1+1 - izložba (20.11.-2.12.2017.)

    http://www.kcns.org.rs

    Banatski kulturni centar, JNA 35, Novi Miloševo

    KALIOPE AUSTRIJA. ŽENE U DRUŠTVU, UMETNOSTI I KULTURI - izložba (20.11.-12.12.2017.)

    https://www.facebook.com/AustrijskiKulturniForum

    Galerija Pro3or, Koče Popovića 9, Beograd

    SKOCKANO - KVADRAT - godišnja izložba ULUPUDS sekcije umetničke fotografije (20-30.11.2017.)

    https://we.tl/yUbgZ02OEr

    http://www.ulupuds.org.rs

    Grad, Beograd

    UMETNOST IZA REŠETAKA - prodajna izložba (20-25.11.2017.) selektovanih radova nastalih u Specijalnoj zatvorskoj bolnici u Beogradu

    Tim radnih terapeuta okupacione rehabilitacije: Dragana Mihaljev, Ljiljana Sarajlić Grković, Dobrila Lazić, Tanja Ostojić, Marija Trifunović, Dragana Kaličanin, Radmila Đokić, Dalibor Janjušević

    Autorka projekta: Ljudmila Stratimirović

    http://www.gradbeograd.eu

    22/Nov/2017

    Cankarjev dom, Ljubljana

    33. SLOVENSKI KNJIŽNI SEJEM (21-26.11.2017.)

    PROGRAM

    http://www.knjiznisejem.si

    Oris Kuća arhitekture, Kralja Držislava 3, Zagreb

    TOO LOUD AUDIO DESIGN - izložba dizajnerskih uređaja (21-25.11.2017.)

    autori: poznati svjetski dizajneri poput Rossa Lovegrovea, Jakoba Jensena, Livia Cucuzze, Simona Daviesa…

    http://www.oris.hr

    SUDIONIČKO UPRAVLJANJE U KULTURI: ISTRAŽIVANJE PRAKSI, TEORIJA I POLITIKA. URADIMO ZAJEDNO - konferencija (22-24.11.2017.) Rijeka

    PROGRAM

    22.11.

    9.00–9.30 Welcome Address
    Speakers Dea Vidović (Director of Kultura Nova Foundation, Zagreb, Croatia), Irena Kregar Šegota (Rijeka 2020 – Development and Strategic Partnerships Director, Rijeka, Croatia)

    9.30–10.30 Keynote: Leila Jancovich (University of Leeds, UK), “Participatory Approaches in the Arts

    11.00–13.00 Talk Show and Fair of Participatory Governed Cultural Resources
    Chair Mirela Travar (Alliance Operation City, Zagreb, Croatia), Levente Polyák (Eutropian, Budapest, Hungary)
    AKC Attack / Autonomous Cultural Centre – Attack, Zagreb, Croatia; Ateliersi, Bologna, Italy; Cascina Roccafranca, Turin, Italy; Jadro – Association of the Independent Cultural Scene, Skopje, Macedonia; Matadero Madrid, Contemporary Art Centre, Madrid, Spain; Metelkova City, Ljubljana, Slovenia; Molekula – Alliance Associations, Rijeka, Croatia; Nova Iskra Design Incubator, Belgrade, Serbia; Platform for Lazareti, Dubrovnik, Croatia; UFAfabrik Berlin, Berlin, Germany; Urban Nova Independent Association, Herceg Novi, Montenegro; Youth House Split, Split, Croatia

    14.00 – 15.30 Panel Session: “Trajectories of Cultural Democracy
    Panellists Marijana Cvetković (cultural worker and cultural producer, Belgrade, Serbia), Jean-Louis Fabiani (Central European University, Budapest, Hungary / Princeton Institute for Advanced Study, School of Social Science, Princeton, US), Sakarias Sokka (Finnish Foundation for Cultural Policy Research, CUPORE, Helsinki, Finland), Mike van Graan (President, African Cultural Policy Network, Cape Town, South Africa)
    Chair Ana Žuvela (Institute for Development and International Relations, Dubrovnik/Zagreb, Croatia)

    16.00 – 17.30 Panel Session: “Benefits of Participatory Funding & Grantmaking for Donors, Grantees and Communities
    Panellists Miljenka Buljević (President of Board of Directors of Network Clubture, Zagreb, Croatia), Arundhati Ghosh (Executive Director of India Foundation for Arts, Bangalore, India), Menno Weijs (European Cultural Foundation, Fund Action, Amsterdam, Netherlands)
    Chair Jen Bokoff (Foundation Centre, New York City, US)

    18.00 – 19.00 Keynote: Frank Fischer (Humboldt University, Berlin, Germany and Rutgers University, US), “Participatory Governance and Cultural Policymaking: Theoretical Perspectives in Practical Context
    19.00 Welcome Address
    Speakers Valerij Jurešić (Primorje-Gorski Kotar County, Head of the Department of Culture, Sports and Technical Culture, Rijeka, Croatia), Ivan Šarar (City of Rijeka, Head of the Department of Culture, Croatia), Idis Turato (architect, Rijeka, Croatia)

    23.11.

    11.00 – 13.00 Talk Show and Fair of Participatory Governed Cultural Resources
    Chair Mirela Travar (Alliance Operation City, Zagreb, Croatia), Levente Polyák (Eutropian, Budapest, Hungary)
    Costume Museum of São Brás de Alportel, Algarve, Portugal; CSA La Tabacalera, Madrid, Spain; Ex Asilo Filangieri, Naples, Italy; Farm Cultural Park, Favara, Italy; KAoperativa Alliance, Karlovac, Croatia; Magacin u Kraljevića Marka, Belgrade, Serbia; MC Pekarna, Maribor, Slovenia; Pogon – Zagreb Center for Independent Culture and Youth, Zagreb, Croatia; Social Center Čakovec, Čakovec, Croatia; Social Center Karlo Rojc, Pula, Croatia; Tou Scene, Stavanger, Norway; Zmajevo gnijezdo – First Croatian Independent Theatre Cluster for Children and Youth!, Zagreb, Croatia

    14.00 – 16.00 Open Talk: “How Far Along Are We? Evolving Participatory Governance Practices in Croatia. Contributions to Critical Policy Considerations
    Introduction Davor Mišković (Drugo more, Rijeka, Croatia), Mirko Petrić (Department of Sociology, University of Zadar, Croatia), Ana Žuvela (Institute for Development and International Relations, Dubrovnik/Zagreb, Croatia)
    Participants Teodor Celakoski (Alliance Operation City, Zagreb, Croatia), Irena Đokić (Institute of Economics, Zagreb, Croatia), Vjeran Katunarić (Department of Sociology, University of Zadar, Croatia), Maroje Mrduljaš (Faculty of Architecture, University of Zagreb, Croatia)
    Chair Mario Kikaš (BRID, Zagreb, Croatia)

    14.00 – 16.00 Parallel Paper Sessions

    1. Paper Session: “Challenges of Participation
    Presenters: Angela Wieser, “Ensuring Participation in Cultural Institutions through Diversity – A Discussion of Relevant Terms and Theories with Practical
    Examples from Austria”; Igor Stokfiszewski, “The Role of Workers Movement in Struggles for Democratization of Culture”; Nadine Jouanen and Anique Vered, “Generative Participatory Governance: From Organizational Culture to Inclusive Citizenship”; Sarah Feinstein and Sheelagh Colclough, “Build It and They Will Come? Success, Failure and the Practicalities of Community Building: A Case Study of Culture Night(s), Northern Ireland”
    Chair: Leila Jancovich

    2. Paper Session: “Participatory Agenda in South-eastern Europe
    Presenters: Katarina Pavić and Mirela Travar, “Participatory Grantmaking as a Tool for Enhancing Cooperation Between Cultural Civil Society Organizations in
    SEE Region: Practices and Perspectives”; Edin Jašarović, “Restructuring the Broken Relationships – the Story of Cultural NGOs in Montenegro”; Giulia Palomba and Enric Duran Giralt, “Cultural Cooperative Network: Money from the Commons to Fund Art for the Commons”; Violeta Simjanovska, “Participatory Governance: From the Policy to the Reality – Macedonian Case”
    Chair: Milena Dragićević Šešić

    3. Paper Session: “Institutional & Policy Changes & Innovation
    Presenters: Annick Schrame and Ian King, “All Abroad!! An Empirical Study Examining the Character of Cultural Governance in Nine Countries”; Maria Elena Santagati, “Practices of Participatory Governance in Culture in Italy. The Case of ‘La Paranza’ (Naples)”; Marta Martins, “Artemrede: a Portuguese Case- Study of Cultural Governance”; Alice Borchi, “The Commons, Participatory Practices and Governance: the Case of Pisa”
    Chair: Kennedy C. Chinyowa

    16.30 – 18.30 Open Talk: “New Horizons of Public Culture: Which Type of Institutional Practices Do We Need?
    Introduction Justin O’Connor (Monash University)
    Participants Teodor Celakoski (Alliance Operation City, Zagreb, Croatia), Gianluca Cheli (Kilowatt Festival, Sansepolcro, Italy), Bernadette Lynch (University College London, UK), Gosztonyi Márton (Auróra, Budapest, Hungary), Tomislav Medak (Multimedia Institute / BADco., Zagreb, Croatia), Mirko Petrić (Department of Sociology, University of Zadar, Croatia), Biljana Tanurovska Kjulavkovski (Lokomotiva – Centre for New Initiatives in the Arts and Culture, Skopje, Macedonia)
    Chair Mike van Graan (President, African Cultural Policy Network, Cape Town, South Africa)

    19.00 – 20.00 Keynote: Christian Iaione (Guglielmo Marconi University of Rome, Italy), “The Right to the Co-City

    24.11.

    9.30 – 11.00 Panel Session: “Local Cultural Policy and Localizing Development” (in collaboration with United Cities and Local Governments)
    Panellists Nancy Duxbury (Centre for Social Studies, University of Coimbra, Portugal), Piet Forger (Head of the Department for Culture of the City of Leuven, Belgium), Kristin Bäßler (TRAFO – Modelle für Kultur im Wandel by the Kulturstiftung des Bundes, Berlin, Germany), Levente Polyák (Eutropian, Budapest, Hungary), Hay Schoolmeesters (Urban Resort, Amsterdam, Netherlands), Katherine Watson (European Cultural Foundation, Amsterdam, Netherlands)
    Chair Jordi Baltà Portolés (Advisor on Culture in Sustainable Cities, Committee on Culture, UCLG, Barcelona, Spain)

    11.30 – 13.00 Panel Session: “Local Perspectives: Participatory Governance in the European Capital of Culture Programme
    Panellists Valerij Jurešić (Head of the Department of Culture, Primorje-Gorski Kotar County, Croatia), Bernadette Lynch (University College London, UK), Ivan Šarar (Head of Department for Culture of the City of Rijeka, Croatia), Roland Zarzycki (ECoC Wroclaw 2016, Wroclaw, Poland)
    Chair Szilvia Nagy (Local Operators’ Platform, LOCOP, Budapest, Hungary)

    14.00 – 16.00 Presentation Session: “Pilot Cities Programme” (Rijeka 2020 in collaboration with United Cities and Local Governments)
    Speakers Jordi Baltà Portolés (Advisor on Culture in Sustainable Cities, Committee on Culture, UCLG, Barcelona, Spain); Diana Donawell (Timisoara Municipality, Romania), Alexandra Sabino (Advisor to the Counsellor of Culture, Lisbon Municipality, Portugal)

    14.00 – 16.00 Parallel Paper Sessions
    1. Paper Session: “Collective Working in the Arts
    Presenters: Kerry Harker, “Artist-led Initiatives in Europe’s Visual Arts Ecology: Sustainable Models for the Creation of Inclusive and Egalitarian polities?”; Vaughn Sadie, “From Participation to Citizen Ownership through Public Art, in Cosmo City (South Africa)”; Alexia Mellor, “Developing the Culture of Participatory Governance: Participatory Art and Active Citizenry”; Erica Costantini and Elena Tammaro, “Creative Bump: Artists as Tools for Participation and Innovation from Companies to Communities” Chair: Leila Jancovich

    2. Paper Session: “Building Relationship
    Presenters: Marilena Vecco and Andrej Srakar, “Participatory Funding of Cultural Projects: Case Study of the BeArt Platform”; U-Seok Seo and Kyung Woo Kwon, “Artist Roundtable as an Effective Governance Model? A Case Study of Seongbuk in Seoul”; Anthony Schrag, “Together, in Violence: A Practitioner’s Response to Participatory Cultural Policies”; Noémi Zajzon, “Design Activist Practices: Catalysts for Participatory Culture”
    Chair: Kennedy C. Chinyowa

    3. Paper Session: “Arts & Community Building
    Presenters: Pedro Affonso Ivo Franco, “The TRAFO Programme and the Distribution of Power Among its Stakeholders”; Emma Curd, “Shared Language: A Critical Investigation of the Common Vocabulary and Voices of Non-experts and Community Groups Found in Association with Tate Liverpool and Middlesbrough Institute of Modern Art”; Jonathan Price, “Navigating the Four Cs: A Case Study in Participatory Commissioning, Creating, Curating and Consuming in the Arts”
    Chair: Annick Schrame

    16.30 – 18.00 Panel session: “National Repossesses to Participatory Agenda in Culture” (in collaboration with International Federation of Arts Councils and Culture Agencies – IFACCA)
    Panellists Magnus Boström (Head of Regional Operations and Monitoring at the Swedish Arts Council, Stockholm, Sweeden), Maanka A. Chipindi (Director of the National Arts Council of Zambia, Lusaka, Zambia), Milena Dragićević Šešić (UNESCO Chair in Cultural Policy and management, University of Arts, Belgrade, Serbia), Nina Obuljen Koržinek (Minister of Culture of the Republic of Croatia, Zagreb, Croatia)
    Chair Diane Dodd (IFACCA’s European Coordinator, Barcelona, Spain)

    18.00 – 18.30 Closing Notes
    Speakers Nina Obuljen Koržinek (Minister of Culture of the Republic of Croatia, Zagreb, Croatia), Katherine Watson (Director of European Cultural Foundation, Amsterdam, Netherlands), Diane Dodd (IFACCA’s European Coordinator, Barcelona, Spain), Milena Dragićević Šešić (President of Conference Scientific Committee, Belgrade, Serbia), Emina Višnić (Rijeka 2020 - CEO, Rijeka, Croatia), Dea Vidović (Director of Kultura Nova Foundation, Zagreb, Croatia)

    Organizacija: Zaklada Kultura nova

    http://conference.participatory-governance-in-culture.net/hr

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    NINA TODOROVIĆ: DNEVNIK HODANjA. GRAZ SESSIONS - izložba digitalnih slika (21.11.-9.12.2017.)

    http://www.kolarac.rs

    14. Dečji pozorišni festival POZORIŠTE ZVEZDARIŠTE: ZVEZDARIŠTE - TAMO GDE BAJKE STANUJU (17-23.11.2017.) Beograd

    PROGRAM

    http://zvezdariste.rs

    11:00 ČETIRI VENČANJA I SAHRANA (VB, 1994)

    Four Weddings and a Funeral

    ul: Hju Grant (Hugh Grant), Endi Mekdauel (Andie MacDowell)

    r: Majk Njuel (Mike Newell)

     

    13:30 TAJNE I LAŽI (VB, 1996)

    Secrets & Lies

    ul: Timoti Spal (Timothy Spall), Brenda Bletin (Brenda Blethyn)

    r: Majk Li (Mike Leigh)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Kraljice Natalije 45/IV, Beograd

    Dušan Maljković (Centar za kvir studije): PSIHOANALIZA I KVIR TEORIJA: BEZBOŽNIČKI SAVEZ „PERVERZIJA - predavanje

    http://www.instifdt.bg.ac.rs

    Narodno pozorište, Beograd

    DAN NARODNOG POZORIŠTA BEOGRAD

    http://www.narodnopozoriste.rs

    SANU, Beograd

    MALI LEKSIKON SRPSKE KULTURE - 70 izabranih etnoloških i antropoloških pojmova - predstavljanje knjige

    https://www.sanu.ac.rs

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    ČUVARI VREMENA - ZABORAVLJENO INDUSTRIJSKO NASLEĐE - izložba (15.11.-3.12.2017.)

    autori izložbe: mr Rifat Kulenović, muzejski savetnik i Ada Vlajić, kustoskinja

     

    Autorsko vođenje kroz izložbu: Neda Knežević, direktorka Muzeja Jugoslavije, Rifat Kulenović, muzejski savetnik, Ada Vlajić, kustoskinja Muzeja Jugoslavije

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    Narodni muzej Zaječar, Mose Pijade 2, Zaječar

    GUSTAV KLIMT. PRETEČA MODERNE - izložba (22.11.-20.12.2017.)

    https://www.facebook.com/AustrijskiKulturniForum

    Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Kraljice Natalije 45/IV, Beograd

    Ivana Pražić: BLOK 70 KAO BEOGRADSKA KINESKA ČETVRT? ORIJENTALIZMI SRBIJE - predavanje

    http://www.instifdt.bg.ac.rs

    Gradska biblioteka Karlo Bjelicki, Trg Cara Lazara 3, Sombor

    Đuro Si. Kuljanin: ZAVIČAJNA TRILOGIJA - Zavičajnost u riječima, Zavičajnost u pjesmama i Zavičajnost u izrazima

    reč o delima: Danko Perić, novinar, Zlatko Tarle, novinar, Dušan Đaković, književni kritičar i autor

    http://www.biblioso.org.rs

    Hrvatski dom herceg Stjepan Kosača, Trg hrvatskih velikana bb, Mostar

    11. MOSTAR FILM FESTIVAL (16-22.11.2017.)

     

    16:00 DEDE

    18:00 POSLJEDNJA BARIJERA

    19:00 BUFFET ŽELJEZARA

    20:00 PROGLAŠENJE POBJEDNIKA I ZATVARANJE FESTIVALA

    22:30 AFTERPARTY

    http://www.moff.ba

    SANU, Beograd

    SRPSKO UMETNIČKO NASLEĐE NA KOSOVU I METOHIJI. IDENTITET, ZNAČAJ, UGROŽENOST - multimedijalna izložba (27.9.-26.11.2017.)

    autori: dopisni član SANU Miodrag Marković i prof. dr Dragan Vojvodić

     

    PITANJA KONZERVACIJE I RESTAURACIJE SPOMENIKA SRPSKOG UMETNIČKOG NASLEĐA NA KOSOVU I METOHIJI

    govore: Milodarka Kocev, Dragan Stanojević, Radovan Piljak

    https://www.sanu.ac.rs

    Muzej suvremene umjetnosti Zagreb

    VJENCESLAV RICHTER (Omilje, 1917. - Zagreb, 2002.): BUNTOVNIK S VIZIJOM - retrospektivna izložba (10.10.-10.12.2017.)

    kustosica izložbe: Vesna Meštrić

    likovni postav izložbe: Vladimir Končar (Studio Revolucija), Vedran Kasap i Ozana Ursić (Clinica Studio)

     

    Ciklus predavanja: Susreti s Richterom srijedom

    Lovorka Magaš Bilandžić (docentica na Odsjeku za povijest umjetnosti Filozofskog  fakulteta Sveučilišta u Zagrebu): ARHITEKT U KAZALIŠTU: VJENCESLAV RICHTER KAO SCENOGRAF

    http://www.msu.hr

    Museum and Galleries of Ljubljana CC Tobačna 001

    MARKO BATISTA: FLUIDNI DELCI VULKANSKEGA PEPELA / FLUID PARTICLES OF VOLCANIC ASH - razstava (27.10.-24.11.2017.)

    kustosinja razstave: Alenka Trebušak

     

    Vodstvo po razstavi: Alenka Trebušak

    http://www.mgml.si/kulturni-center-tobacna-001

    Konak kneginje Ljubice, Kneza Sime Markovića 8, Beograd

    ANASTAS JOVANOVIĆ - UMETNOST I NOVI MEDIJI - izložba (13.11.2017.-28.1.2018.), povodom 200 godina od rodjenja (1817-1899)

    autorka izložbe: msr Danijela Vanušić, viša kustoskinja Muzeja grada Beograda

     

    IDENTITETI I UMETNOST ANASTASA JOVANOVIĆA - predavanje

    predavač: dr Igor Borozan, Filozofski fakultet u Beogradu

    http://www.mgb.org.rs

    Muzej Jugoslovenske kinoteke, Beograd

    Nemi dan: VERNER KRAUS (WERNER KRAUß)

     

    17:00 KRHOTINE (NEM, 1921)

    Scherben

    uloge: Verner Kraus (Werner Krauß), Edit Poska (Edith Posca)

    režija: Lupu Pik (Lupu Pick)

     

    19:00 TARTIF (NEM, 1926)

    Herr Tartüff

    uloge: Emil Janings (Emil Jannings), Verner Kraus (Werner Krauß)

    režija: Fridrih Vilhelm Murnau (Friedrich Wilhelm Murnau)

     

    21:00 TAJNE JEDNE DUŠE (NEM, 1926)

    Geheimnisse einer Seele

    uloge: Emil Janings (Emil Jannings),  Verner Kraus (Werner Krauß)

    režija: Georg Vilhelm Pabst (Georg Wilhelm Pabst)

    http://www.kinoteka.org.rs

    Jugoslovenska kinoteka, Beograd

    DANI SLOVENAČKOG FILMA (22-25.11.2017.)

     

    Jugoslovenska kinoteka

     

    22.11.

     

    17:30 ISTIM PUTEM SE NE VRAĆAJ (JUG 1965)

    Po isti poti se ne vraćaj

    ul. Ljubiša Samardžić, Davor Antolić, Jože Zupan, Miha Baloh

    r. Jože Babič

     

    19:00 Jože Babič, 100 g. od rođenja - izložba

     

    20:00 Otvaranje

    DOBRO UNOVČENO POPODNE (SLO/HR 2016)

    Dobro unovčeno popoldne

    ul: Primož Pirnet, Julijan Vais Turk

    r. Martin Turk

     

    SLOVENIJA, AUSTRALIJA I SUTRA CEO SVET (SLO 2016)

    Slovenija, Avstralija in jutri ves svet

    ul: Jure Ivanušič, Minca Lorenci, Aljoša Ternavšek, Mojca Simonič

    r.  Marko Naberšnik

     

     

    23.11.

     

    13:00 Okrugli sto

     

    18:00 TRAHERA (SLO 2017) - dokumentarni film

    Trahere

    r. Juš Jeraj, Atila Urbančič

     

    ŠARLATAN MANJIFIKO (SLO 2016) - dokumentarni film

    Charlatan Magnifique

    r. Maja Pavlin

     

    20.30 FONTANA (SLO 2017)

    Fountain

    ul:  Frančesko Borki, Bojan Emeršič, Moamer Kasumović, Jernej Šugman

    r. Goran Vojnovič

     

    KODELI (SLO 2016)

    Codelli

    ul: Primož Bezjak, Katarina Stegnar, Doroteja Nadrah, Maša Kagao Knez

    r. Miha Čelar

     

     

    Muzej Jugoslovenske kinoteke

     

    24.11.

    17:00 Tribina

     

    19:00 POKRADENA DUŠA (SLO 2016)

    Oropana duša

    ul: Petja Labović, Žan Perko

    r. August Brac

     

    GRAD SVETLOSTI (SLO 2017)

    Mesto svetlobe

    dokumentarni film

    r. Marko Kumer Murč

     

    21:00 KADA SAM POGLEDALA NADOLE (SLO 2017)

    Ko sem se pogledala navzdol

    eksperimentalni film

    r. Branko Potočan

     

    KSANA (SLO 2017)

    ul: Jan Bučar, Primož Vrhovec, Igor Spasič, Vesna Kuzmič

    r. Dejan Babosek

     

     

    25.11.

     

    17:00 SEDAM GREHOVA I VRLINA (SLO 2016)

    Sedem grehov in vrlin

    dokumentarni film

    r. Majda Širca

     

    19:00 MODERN KUNST (SLO 2017)

    Moderne Kunst

    ul: Primož Pirnat, Mojca Fatur,Zvezdana Mlakar, Gregor Bakovič

    r. Marko Šantić

     

    FUTURA: NA OTVORENOM (SLO 2017)

    Futura: na odprtem

    ul: Marko Vezovišek, Eva Germ, Tilen Sedlak, Simona Napast

    r. Rudi Uran

     

    21:00 ANJA GANJA (SLO 2017)

    Anja Ganja

    ul: Liza Marija Grašič, Tines Špik

    r. Peter Bizjak

     

    BESNE LISICE (SLO 2017)

    Stekle lisice

    ul: Jure Ivanušič, Iva Kranjc Bagola, Vlado Novak, Jurij Drevenšek

    r. Boris Jurjaševič

    http://www.kinoteka.org.rs

    Naučni klub Beograd, Kralja Petra 46, Beograd

    INTELIGENCIJA BILJAKA - izložba o životu biljnog sveta (15.11.-1.12.2017.)

     

    U POTRAZI ZA ČUDESNIM KAKTUSIMA JUŽNE AMERIKE - predavanje

    dr Stevan Avramov, Institut za biološka istraživanja Siniša Stanković, Univerzitet u Beogradu

    http://www.cpn.rs

    Novosadsko pozorište/Újvidéki Színház, Jovana Subotića 3-5, Novi Sad

    NEVIDLJIVA - predstava (5-8 razred osnovne škole)

    Kazalište Virovitica i Kazalište lutaka Zadar

    tekst: Maja Pelević (Srbija, dobitnica Sterijine nagrade i svih važnih priznanja za dramaturgiju u Srbiji)

    rezija: Nikola Zavišić

    http://www.uvszinhaz.com

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    TRIO FEMINA

    http://www.kolarac.rs

    Hala Čair Niš

    54. NIŠKI SAJAM KNJIGA: POHVALA KNJIZI (22-29.11.2017.)

    Svečano otvaranje

    http://www.sajamknjiganis.rs

    Projektna soba SCCA, Metelkova 6, Ljubljana

    NIKA OBLAK & PRIMOŽ NOVAK: AND NOW FOR SOMETHING COMPLETELY DIFFERENT 8 - pogovor z umetnikoma in predstavitev del

    http://www.oblak-novak.org

    http://www.e-arhiv.org/diva/NikaOblak&PrimozNovak

    http://www.scca-ljubljana.si/news_17_50.htm

    5. Međunarodni festival fotografije VIZUALIZATOR (22.11.-3.12.2017.) Beograd

    PROGRAM

    http://www.crf.rs

    Kulturni centar Novog Sada

    POTRESI U RIJADU - tribina

    autor i predavač: Nemanja Starović, istoričar

    http://www.kcns.org.rs

    Dom omladine Beograda

    12. Festival outdoor filma REEL ROCK

     

    18:00 Autdor susreti #3
    besplatno
     

    20:00 Projekcija najboljih penjačkih filmova u 2017
    GURAJ DALJE
    IZNAD MORA
    SIGURNOST NA PRVOM MESTU
    DEVOJKA NA OBLACIMA

    Margo Hayes, Brad Gobright, Maureen Beck, Chris Sharma

    organizacija: Outdoor Collective i Dom omladine Beograda
    200 din

    http://www.domomladine.org

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    18.30 MATILDA (Rusija, 2017, 108 min) - igrani film

    režija: Aleksej Učitel

    https://www.youtube.com/watch?v=iflRh3c7brM

     

    20.30 RAJ (Rusija/Nemačka, 2017, 130 min) - igrani film

    režija: Anrej Končalovski

    https://www.youtube.com/watch?v=Sdzg77_y078

    http://www.kolarac.rs

    Dom omladine Beograda

    Ciklus okruglih stolova o zabranjenim temama srpskog i jugoslovenskog stripa: SRED ČETKICA, BAJONETA...

    STRIP I NJEGOVA (NE)UTEMELJENOST U ISTINITIM ISTORIJSKIM ČINJENICAMA

    ućestvuje: Aleksandar Raković, istoričar

    moderator: Slobodan Ivkov, umetnik i istoričar umetnosti

    organizacija: Dom omladine Beograda i Udruženje stripskih umetnika Srbije

    http://www.domomladine.org

    Kuća Đure Jakšića, Skadarska 34, Beograd

    IVANA IVANOVIĆ (1991, Beograd): INTERPRETACIJA ŽIVOTA KROZ KOLORIT SVETLOSTI - izložba/omaž Oivi Toiki (Finska)

    http://www.kucadjurejaksica.rs

    Studentski kulturni centar, Beograd

    SELIMIR RADULOVIĆ: DAH MALE MOLITVE - portret pesnika

    učestvuju: Mina Đurić, Željko Nikčević, Nikola Marinković i autor

    urednik: Vesna Kapor

    http://www.skc.org.rs

    Umetnička galerija Stara kapetanija, Kej Oslobođenja 8, Zemun/Beograd

    NADA DENIĆ i MILAN JAKŠIĆ - izložba slika

    kustos izložbe: Ivana Djordjević

    https://www.facebook.com/umetnickagalerija.starakapetanija

    Cineplexx Ušće Shopping Center Beograd

    STIG'O ĆALE 2 (DADDY'S HOME 2) - premijera (komedija)
    režija: Sean Anders
    uloge: Will Ferrell, Mark Wahlberg, Linda Cardellini, John Cena, John Lithgow, Mel Gibson
    studio: Paramount
    https://www.youtube.com/watch?v=feO_v1RsMRw&feature=youtu.be

    https://www.youtube.com/watch?v=b6KD3MowpB4&feature=youtu.be

    U bioskopima od 23. novembra 2017.

    http://taramountfilm.com

    Public Room - Center for Design and Innovation, 50 Divizija 22, Skopje

    SKOPJE DESIGN WEEK 2017 (22-26.11.2017.)

     

    22.11.

     

    20.00 ALEK SOLTIROV

    SoundCloud

     

    21:30 ARTAN LILI: Bojan Slačala - bass, vocal, Romana Slačala - vocal, Marko Ajković - drums, Ivan Skopulović (Crvi, Bitipatibi) - guitar

    Facebook
    Official Band Camp
     

    23.00 DJ WISH.KO - deep vocal funky afro groovy space house and techno

    SoundCloud

     

    23.11.

     

    09:00-15:00 DESIGN THINKING PROGRAM FOR KIDS - kid workshop (23-26.11.2017.)

    participants: Designers and/or teachers with significant experience in kids’ formal and informal programs from all Balkan countries

    mentors: Design Club, UK
     

    16.00 VOJVODINA STYLE PORK "PAPRIKAS" AND RAKIJA TASTING

     

    17.00 INTO THE REAL WORLD OF KAKO.KO
    Presenter: Vesna Pejović

     

    18.00 SMART ADVERTISING - SMALL BUDGET, MAXIMUM IMPACT
    Presenter: Damian Damjanovski

     

    19:00 ENTREPRENEUR MINDSET: ACCOMPLISHING YOUR GOALS

    Presenter: Rebecca Richmany

     

    20.00 ALEK SOLTIROV

    SoundCloud

     

    21:30 KILLO KILLO BANDA

    Facebook
    SoundCloud
     

    23:00 FLOODER

    SoundCloud

     

     

    24.11.

     

    09:00-15:00 DESIGN THINKING PROGRAM FOR KIDS - kid workshop (23-26.11.2017.)

    participants: Designers and/or teachers with significant experience in kids’ formal and informal programs from all Balkan countries

    mentors: Design Club, UK
     

    10:00-14:00 FROM IDEA TO DESIGN TO PRODUCT - workshop (24-26.11.2017.)

    mentors: Angelina Gligorova, Zorica Milkova

     

    17.00 PAPERSPOKES BICYCLE ACCESSORIES FROM BUDAPEST
    Presenter: Zsofia Bako

     

    18.00 EXPERIENCE IN PRODUCT DESIGN

    Presenter: Dorottya Kiss

    19.00 ENTREPRENEUR MINDSET-ACCOMPLISHING YOUR GOALS

    Presenter: Rebecca Richmany

    20.00 ALEK SOLTIROV

    SoundCloud

     

    22:00 VASIL HADZIMANOV BAND

    Facebook
    Web Site
    Soundcloud
    Youtube
     

    23.30 DJ ALEKSANDAR MISKOVSKI

    Mixcloud

     

     

    25.11.

     

    09:00-15:00 DESIGN THINKING PROGRAM FOR KIDS - kid workshop (23-26.11.2017.)

    participants: Designers and/or teachers with significant experience in kids’ formal and informal programs from all Balkan countries

    mentors: Design Club, UK
     

    10:00-14:00 FROM IDEA TO DESIGN TO PRODUCT - workshop (24-26.11.2017.)

    mentors: Angelina Gligorova, Zorica Milkova

     

    16:00 DESIGN CLUB - SKOPJE

    Presenters: Noam Sohachevsky

     

    17.00 DESIGN INFUSION
    Presenters: Iskra & Lidya, Blueprint project

     

    20.00 ALEK SOLTIROV

    SoundCloud

     

    22:00 GEORGI SHARESKI TRIO: Georgi Shareski - guitar, Oliver Josifovski - bass, Viktor Filipovski - drums

    Web Site

     

    23:30 FECKY FARRIS (Macedonia)
    Mixcloud

     

     

    26.11.

     

    09:00-15:00 DESIGN THINKING PROGRAM FOR KIDS - kid workshop (23-26.11.2017.)

    participants: Designers and/or teachers with significant experience in kids’ formal and informal programs from all Balkan countries

    mentors: Design Club, UK
     

    10:00-14:00 FROM IDEA TO DESIGN TO PRODUCT - workshop (24-26.11.2017.)

    mentors: Angelina Gligorova, Zorica Milkova

     

    10:00-14:00 DESIGN THINKING FOR KIDS - workshop for kids
    mentors: Design Club UK and trainers from vocational design organization

    language: English

     

    17:00 DJ MACI (Skopje) - electronic beats

     

    18.00 TWO INNOVATIVE DESIGN PROJECTS
    Presenter: Veronika Krauth

     

    19.00 HELLO WOOD
    Presenters: Péter Pozsár and Ráday Dávid

     

    20.00 ALEK SOLTIROV

    SoundCloud

     

    21:00 MIHÁLY BORBÉLY BALKÁN JAZZ PROJECT: Mihály Borbély - saxophones, clarinet, tárogató, flutes. Mihály György - guitar, bouzouki, Miklós Lukács - cimbalom, Krunoslav Agatic - accordion, Balázs Horváth - double bass, Hunor G. Szabó - drums, percussion
    Facebook
    Web page

     

     

     

    exhibitions

     

    Country in focus: OBLIKUVANJE NA UNGARIJA - DIZAJNOT VO 21. VEK

    GRAPHISOFT

    CODOLAGNI

    András KERÉKGYÁRTÓ

    APLI DESIGN

    CALTROPe

    Katalin IVÁNKA, Zsófia Anna KORMOS, Anett GÁLVÖLGYI

    Péter L. MOLNÁR, Géza CSIRE, Balázs LENKEI

    CO&CO DESIGNCOMMUNICATION

    Dorottya KISS

    ALLISON ADVERTISING / Anna FARKAS, Gergő CUBA

    Áron LOSONCZI

    LUMINARIGlass

    PLATINUM STUDIO LTD, HIDDEN CHARACTERS

    Zsolt KARAJZ

    MOME Anim

    Farkas PONGRÁCZ, Virág ALBERT

    NOTCH INTERFACES INC

    Péter TORONYI

    József BECZE

    János HÉDER INARCHI LTD

    FLYING OBJECTS DESIGN STUDIO LTD

    Zsófia BAKÓ, Ágnes BUBLA, Virág VIG

    Anna FARKAS, Miklós BATISZ

    Tamás FEKETE

    Szabolcs NÉMETH

     

    Expo

    Grohe

    JT Designs

    Pierre Cardin Home

    Slide

    We and Nature

    Zavar

    Pastello

    Faculty of contemporary arts, Belgrade

    PPP Petnica

    Summer design workshop

    Blueair

    Kirce Stojoski

    Artemide by LUX Lighting & Living

    Flos by LUX Lighting & Living

    B&B by LUX Lighting & Living

    http://www.ministryofpleasure.net

    Narodna biblioteka Srbije, Skerlićeva 1, Beograd

    DUŠAN STOJANOVIĆ (violončelo): VIOLONČELO – JEDAN NA JEDAN - koncert

    program: Bah, Hendl, Vujić, Jevtić...

    https://www.nb.rs

    Бартcелона, Belgrade Design District, 1 Sprat, lokal 96

    VELJKO VUJČIĆ (1981, Beograd): BLOK X - photography exhibition (22.11.-2.12.2017.)

    https://www.facebook.com/events/295056760995950

    https://www.bartcelona.net

    Muzej rudarstva i metalurgije Bor, Moše Pijade 19, Bor

    MILICA RUŽIČIĆ: BORSKI PUDING - izložba akvarela

    autorka izložbe: Danijela Matović, istoričarka umetnosti, viša kustoskinja Muzeja rudarstva i metalurgije u Boru

    http://www.muzejrudarstvaimetalurgije.org

    CZKD, Beograd

    CZKD Bioskop: Nevermind 40

    Pank u Muzičkom bioskopu Jovana Bačkulje

    PANK U SFRJ - 2.deo

    uređuje i moderira: Jovan Bačkulja

    gosti: Damir Pavić Septik (Subotica), Zdenko Franić (Zagreb)

    pristigli prilozi: Dragomir Križić (Sarajevo)

    http://www.czkd.org

    Ogranak SANU u Novom Sadu, Nikole Pašića 6, Novi Sad

    Episkop bački Irinej: O EKOLOGIJI - predavanje

    http://www.ogranak.sanu.ac.rs

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    PLESATI KROZ ŽIVOT - tribina

    gošće: Vanja Žikić i Hana Stamatović

    http://www.dksg.rs

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    BOB DILAN: TARANTULA - predstavlјanje romana

    prevod: Zoran Paunović

    (Geopoetika, 2017)

    učestvuju: Petar Janjatović, Vladislav Bajac i Zoran Paunović

    http://www.dksg.rs

    Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd

    2. Filmski festival RESTL FEST (20-22.11.2017.)

     

    Dodela nagrada

    SELFI - dugometražni film van konkurencije

    reditelj: Milan Nikolić

    http://www.kccukarica.rs

    Biblioteka grada Beograda

    Marija Đorić: EKSTREMNA LEVICA - predstavljanje knjige

    učestvuju: Dragana Mitrović, Ljubiša Despotović, Miloš Knežević i autorka

    http://www.bgb.rs

    Muzej moderne i suvremene umjetnosti @ bivša tvornica Rikard Benčić, Rijeka

    TOMISLAV GOTOVAC: ANTICIPATOR KRIZA - KUDA IDEMO NE PITAJTE / ANTICIPATOR OF THE CRISIS - WHERE DO WE GO DO NOT ASK - retrospektivna izložba (22.9.-26.11.2017.)

    Vodstvo kroz izložbu: kustosice izložbe Ksenija Orelj i Nataša Šuković

    http://www.mmsu.hr

    Narodno pozorište, Beograd

    W.A. Mozart: DON ĐOVANI - premijera opere

    koprodukcija: Narodno pozoriste Beograd i Opera i teatar Madlenianum

    dirigent: Marko Boemi k.g. (Italija)

    režija: Alberto Triola k.g.(Italija)

    http://www.narodnopozoriste.rs

    Kolarčeva zadužbina, Beograd

    Ciklus: Nobelova nagrada za mir između idealizma i političkog cinizma

    NOBELOVA NAGRADA ZA MIR: ZAMISAO I KONTRAVERZE

    predavač: prof. dr Radmila Nakarada, Fakultet političkih nauka

    http://www.kolarac.rs

    Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb

    DANI NORVEŠKOG FILMA (22-25.11.2017.)

     

    22.11.

     

    19:30 RUŽA OSLA / OSLO'S ROSE (2015, c/b, digitalno, 7 min) - kratki
    The Sporadic Film Collective

    režija: Martin Lund

    scenarij: Janne Heltberg, Nader Khademi, Martin Lund

    uloge: vHanna Maria Vea Grønneberg (Hanna-Maria), Janne Heltberg (Janne), Nader Khademi (Nader), Bjørn Myrene (Bjørn)

    fotografija: Martin Solvan

    https://www.youtube.com/watch?v=bxtCaSwxGsk

     

    KRALJEV IZBOR / KONGENS NEI (2016, boja, digitalno, 133 min) - povijesni, drama, igrani, biografski

    režija: Erik Poppe

    scenarij: Harald Rosenløw-Eeg, Jan Trygve Røyneland

    uloge: Jesper Christensen (Haakon VII), Anders Baasmo Christiansen (Olav), Karl Markovics (Curt Bräuer), Tuva Novotny (Märtha), Katharina Schüttler (Anna Elisabeth Bräuer)

    fotografija: John Christian Rosenlund

    https://www.youtube.com/watch?v=rNtu-bCGi18

     

     

    23.11.

     

    19:00 SÁMI BOJÁ (Norveška, 2015, boja, digitalno, 9 min) - igrani, kratkometražni, drama

    režija, scenarij: Elle Sofe Henriksen

    uloge: Andte Gaup-Juuso (Mikkel), Juan Dante Murillo (Árru), Johan Isak Buljo, Karen Anna Buljo, May Britt A. Hætta

    fotografija: Ken Are Bongo

    https://www.youtube.com/watch?v=kuT78FTWmJA

     

    OPTIMISTI / OPTIMISTENE (Norveška, 2013, boja, digitalno, 93 min) - dokumentarni

    režija, scenarij: Gunhild Magnor

    fotografija: Gunhild Magnor

    https://www.youtube.com/watch?v=mtEbaFR28eQ

     

    21:00 ČAVRLJANJA / SMALL TALK (Norveška, 2015, boja, digitalno, 20 min) - igrani, kratkometražni, komedija

    režija: Even Hafnor / Lisa Brooke Hansen

    scenarij: Even Hafnor

    uloge: Marit Langeland (Ruth Dvergsnes), Harry Halvorsen (Egil Dvergsnes), Espen Gunstensen (Espen Dvergsnes), Vidar Hafnor (Hans Johnsen), Hilde Hafnor (Randi Dvergsnes Johnsen)

    fotografija: Steivan Hasler

     

    BLIZANCI ZAUVIJEK: VELIKO PUTOVANJE / SØSKEN TIL EVIG TID: AMERIKAREISA (Norveška, 2015, boja, digitalno, 76 min) - dokumentarni

    režija: Frode Fimland

    scenarij: Frode Fimland, Karl Emil Rikardsen

    fotografija: Frode Fimland

    https://www.youtube.com/watch?v=vbmG9aEKxSg

     

     

    24.11.

     

    19:00 DOBAR ŽIVOT / DET GODE LIVET, DER BORTE (Norveška, 2014, c/b, digitalno, 29 min) - igrani, kratkometražni, drama

    režija, scenarij: Izer Aliu

    uloge: Ridvan Mustafa (Sami), Arben Alim (Benjamin), Jonuz Emini (Shpend), Samir Aliu (Hassan), Dzenan Tarakcija

    fotografija: John-Erling H. Fredriksen

     

    SLIJEPA / BLIND (Norveška, 2014, boja, digitalno, 96 min) - igrani, drama

    režija, scenarij: Eskil Vogt

    uloge: Ellen Dorrit Petersen (Ingrid), Henrik Rafaelsen (Morten), Vera Vitali (Elin), Marius Kolbenstvedt (Einar)

    fotografija: Thimios Bakatakis

    https://www.youtube.com/watch?v=pLe7QUHbx_k

     

     

    25.11.

     

    19:00 PRIJE SNIJEGA / FØR SNØEN FALLER (Norveška, 2013, boja, digitalno, 96 min) - igrani, obiteljski, drama

    režija: Hisham Zaman

    scenarij: Kjell Ola Dahl, Hisham Zaman

    uloge: Abdullah Taher (Siyar), Suzan Ilir (Evin), Bahar Ozen (Nermin), Billey Dimirtas (Hawar), Nazmi Kirik

    fotografija: Marius Matzow Gulbrandsen

    https://www.youtube.com/watch?v=aTR23exgNI8

     

    21:00 PTIČJA SRCA / FUGLEHJERTER (Norveška, 2015, boja, digitalno, 25 min) - igrani, kratkometražni, drama

    režija, scenarij: Halfdan Ullmann Tøndel

    uloge: André Sørum (Benjamin), Stine Sørensen (Maya), Steinar Klouman Hallert (Tobias), Eline Grødal (Veronica), Trine Wiggen (Hege)

    fotografija: Daniel Fredrik Warren

    https://www.youtube.com/watch?v=hTMLOZ61iHM

     

    STAYING ALIVE (Norveška, 2015, boja, digitalno, 83 min) - igrani, komedija

    režija, scenarij: Charlotte Blom

    uloge: Agnes Kittelsen (Marianne), Anders Baasmo Christiansen (Håkon), Linn Skåber (Kristin), Nils Jørgen Kaalstad (Truls), Allis Vedal Strømberg (Emma)

    fotografija: Karl Erik Brøndbo

    https://www.youtube.com/watch?v=fBnYotAiLNk

    http://kinotuskanac.hr

    Hrvatska kuća, Preradovićeva 31, Zagreb

    POVRATAK - izvedbeni projekt

    Eurokaz 

    tekst: Srđan Tucić

    režija: Arija Rizvić

    igraju: Jasmin Telalović / Robert Španić, Tesa Litvan, Suzana Nikolić, Marin Klišmanić, Antonija Stanišić Šperanda / Iva Jerković, Borna Baletić, Žarko Potočnjak, Jadranka Gračanin Putnik, Ljiljana Ivančan

    http://www.eurokaz.hr/v3/projects/povratak

    Dom kulture, Kralja Aleksandra I 63, Obrenovac

    SMOTRA ITALIJANSKIH FILMOVA U OBRENOVCU (11.10.-13.12.2017.)

     

    AVGUSTOVSKI RUČAK (2008)

    režija: Đani di Gregorio

    http://www.iicbelgrado.esteri.it

    Kibla, Maribor

    IRENA TOMAŽIN - performans

    https://goo.gl/GpEswd

    http://www.kibla.org

    Kulturni centar Zrenjanina

    Dani francuskog filma: Udahni život

    VIDETI SVET (Francuska, 2016, 102 min) - drama

    režija: Delfin Kulen, Mirijel Kulen

    https://www.youtube.com/watch?v=AfttWXT-x3Y

    organizacija: Francuski institut u Srbiji i Kulturni centar Zrenjanina

    besplatno

    https://www.kczr.org

    Studentski kulturni centar, Beograd

    ZORANA VLADISAVLJEVIĆ (klavir) - solistički koncert

    program: obrade pesama Metalica i Iron Maiden

    http://www.skc.org.rs

    Srpsko književno društvo, Francuska 7, Beograd

    Godišnjice: Vek od smrti Disa i Bojića

     

    Vladislav Petković Dis: TO JE ONAJ ŽIVOT

    izabrao i priredio: Jovan Pejčić

    Neopress, Beograd 2017.

     

    Milutin Bojić: RAZVEJANE VATRE

    izabrao i priredio: Jovan Pejčić

    Neopress, Beograd 2017.

     

    govore: Svetlana Šeatović, Ratomir Rale Damjanović, Jovan Pejčić

    uređuje i vodi: Dejan Simonović

    http://www.skd.rs

    Dom omladine Beograda

    Program edukativnih pozorišnih predstava za tinejdžere

    DNEVNIK ANE FRANK - predstava

    dramatizacija: Franses Gudrin i Albert Haket
    adaptacija teksta i režija: Nenad Radović
    scena: Tamara Rakić
    autorska muzika / izvođači: Ljubica Damčević i Katarina Ranković
    šminka i maska: Vesela Sabljić
    produkcija: Studio Centar
    igraju: Andrijana Đođrević i Mila Miljković, Vasilije Krstić, Dijana Belošević, Nađa Marjanović, Marko Miljković, Pavle Simović, Milica Terzić / Katarina Zorić, Anka Aćimović, Lazar Tešić, Nemanja Stanković

    organizacija: Dom omladine Beograda i Studio Centar

    500 din

    http://www.domomladine.org

    Bitef teatar, Skver Mire Trailović 1, Beograd

    EPSKE IGRICE: ZIDANJE SKADRA

    produkcija: Hop.La!

    režija: Anđelka Nikolić

    dramaturškinja: Olga Dimitrijević

    igraju: Anita Stojadinović i Đorđe Živadinović Grgur

    http://www.bitef.rs

    Centar za kulturu Kovin, Cara Lazara 85, Kovin

    Francuski filmski karavan: Udahni život / Choisis ta vie (22-25.11.2017.)
     

    22.11.

    POLINA ŽIVI ZA PLES / POLINA, DANSER SA VIE (Francuska, 2016, 108’) - drama- fikcija

    režija: Angelin Prejocaj 
    https://www.youtube.com/watch?v=KS4bL42OY8E 
     

    23.11.

    TAMARA (Francuska,2016, 120’) - komedija

    režija: Aleksandar Castanjeti 
    https://www.youtube.com/watch?v=Z8NoDa1p-58 

    24.11.

    VIDETI SVET / VOIR DU PAYS (Francuska, 2016, 102’) - drama

    režija: Delfin Kulen, Miriel Kulen 
    https://www.youtube.com/watch?v=AfttWXT-x3Y 

    25.11.

    POLOŽI MATURU PEVAJUĆI / CHANTE TON BAC D'ABORD (Francuska, 2013, 82’) - dokumentarac

    režija: David Andre 
    https://www.youtube.com/watch?v=qfSZKb7I0Yw 

     

    organizacija: Centar za kulturu Kovin i Francuski institut u Srbiji

    besplatno

    http://www.institutfrancais.rs

    Dom kulture Studentski grad, Beograd

    AKADEMSKI FILMSKI ZAGREB (1-28.11.2017.)

     

    FILMOVI AKADEMIJE DRAMSKIH UMJETNOSTI U ZAGREBU (69 min)

    13+, 21’

    r: Nikica Zdunić

    Janka je na pragu puberteta i zaokuplјena je plesom, na koji ide s prijatelјicom Zoranom. Prolazeći kroz probleme i poraze koji se u očima devojčice čine velikima, Janka ulazi u svet tinejdžera, htela to ili ne.

     

    Bejbisiter, 23’

    r: Ivan Sikavica

    Čiks misli da je život svuda bolјi osim tamo gde se on trenutno nalazi - no jesu li daleki brežulјci zaista tako zeleni kako mu se čini?

     

    Terarij, 25’

    r: Hana Jušić

    Tinu i njenog bratića Maksa ubija bakina loša čorba, letnja žega i stravična dosada. Oboje bi da su negde drugde, s nekim drugim lјudima, no nažalost imaju samo jedno drugo.

    http://www.dksg.rs

    Matična biblioteka Ljubomir Nenadović, Vojvode Mišića 35, Valjevo

    SRBI 1903-1914 - Istorija ideja - predstavljanje knjige

    priredio: Miloš Ković

    izdavač: Clio

    govore: Miloš Ković, istoričar, Zoran Hamović, glavni urednik IP Klio

    organizacija: Matična biblioteka Ljubomir Nenadović i Izdavačka kuća Klio

    http://clio.rs

    Sarajevski ratni teatar, Gabelina 16, Sarajevo

    Mihail Bulgakov: MAJSTOR I MARGARITA - predstava

    režija: Aleš Kurt

    dramatizacija, dramaturgija: Dario Bevanda i Benjamin Hasić

    scenografija, kostimografija: Adisa Vatreš Selimović

    muzika: Zlatan Božuta

    koreografija: Samra Mlinar

    učestvuje glumački ansambl SARTR-a: Selma Alispahić, Alban Ukaj, Snežana Bogićević, Sead Pandur, Jasenko Pašić, Mirela Lambić, Maja Salkić, Ana-Mia Milić, Adnan Kreso, Mirsad Tuka kao gost

    https://sartr.ba

    Gromka - AKC Metelkova, Ljubljana

    JONES JONES (ZDA/Rus): Larry Ochs - saksofoni, Mark Dresser - kontrabas, efekti, Vladimir Tarasov - bobni, tolkala

    http://www.klubgromka.org

    Bitefartcafe, Mitropolita Petra 8, Beograd

    Musicology Barcaffè Sessions

    ROBERT GLASPER

    https://www.facebook.com/bitef

    http://www.musicology.rs

Video
20.11.2017 | 23:55

VOĐENJE: Srpsko umetničko nasleđe na Kosovu i Metohiji

Galerija SANU u Beogradu predstavlja od 27. septembra do 26. novembra izložbu “Srpsko umetničko nasleđe na Kosovu i Metohiji.