KCB u Rijeci – Grad i građani
Kulturni centar Beograda uzvraća posetu Rijeci programom “Grad i građani” koji obuhvata izložbu i filmske projekcije, a tematizuje Beograd kao savremeni grad sa mnoštvom identiteta, društvenih obeležja i pejzaža. Beograđani su tim konceptom predstavljeni kao stanovnici grada koji imaju lične identifikacije sa mestom rođenja i/ili boravka, svoje opservacije i kritička zapažanja okruženja u istorijskom i aktuelnom društveno-političko-kulturnom kontekstu.
Program “Grad i građani”, čije su kustoskinje Vesna Danilović i Gordana Dobrić, počinje 9. aprila u Art kinu projekcijom nagrađivanih animiranih filmova Ane Nedeljković i Nikole Majdaka mlađeg “Rabittland” i “Neputovanja” (Untravel), te kratkih filmova Miloša Tomića “Muzičke traume” i “Muzikalni dnevnici: Veče uz radio”. Nakon razgovora sa Anom Nedeljković, najavljena je projekcija dugometražnog dokumentarnog filma Mile Turajlić “Druga strana svega” i razgovor sa rediteljkom, dobitnicom niza nagada za to ostvarenje, uključujući glavnu nagradu IDFA 2017.
Izložba “Grad i građani” biće otvorena 10. aprila u Muzeju grada Rijeke, a obuhvata ambijentalnu intstalaciju “Neputovanja” Ane Nedeljković i Nikole Majdaka mlađeg (film, artefakti za film, dokumentarne fotografije sa seta, crteži i storyboard za film), diptih fotografija “Jedan u dva” Andreje Leka i Milana Tvrdišića, video radove, kratje i animirane filmove Miloša Tomića, radove Jelene Trpković (kombinovana tehnici/kolaži), fotografije Jelene Nikolić, te video instalacije Nemanje Lađića “PopUp” i “Spieluluhr”.
Miloš Tomić, Muzičke traume
U programu su zastupljeni umetnici koji pripadaju različitim generacijama i poetikama, ali su svi učesnici na recentnoj sceni savremene vizuelne i filmske umetnosti. Projekat “Grad i građani”, kako su navele kustoskinje, može se stoga posmatrati i kao jedan mogući uvid u savremenu umetničku produkciju i domete na srpskoj sceni.
Odabrani autori su premijerno predstavili svoje fotografije, crteže, objekte, kolaže i video instalacije na samostalnim i grupnim izložbama u galerijama KCB-a, kao i na reprezentativnim međunarodnim izložbama kao što je Oktobarski salon. Njihovi filmovi prikazani su na međunarodnim festivalima koji se održavaju u bioskopskoj dvorani KCB-a, a potom i na prestižnim filmskim smotrama u svetu na kojima su osvojili neke od najvećih nagrada i priznanja.
Beograd je tema programa kao grad koji je, zahvaljujući posebno svojoj geopolitičkoj poziciji na raskršću Istoka i Zapada, kao i svojoj slojevitoj prošlosti, bogatom kulturnom nasleđu i multikulturalizmu, bio i ostao inspiracija za stvaralaštvo mnogih književnika, muzičara, filmskih stvaralaca i vizuelnih umetnika. U Likovnoj galerji KCB-a, koja važi za reprezentativan i jedan od najstarijih izlagačkih prostora u gradu, sve do ranih 90-ih godina održavana je tradicionalna izložba “Beograd, inspiracija umetnika”, na kojoj su učestvovali najpoznatiji domaći likovni stvaraoci, ali i poznati umetnici sa prostora cele nekadašnje Jugoslavije, podsetio je KCB.
Nemanja Lađić, PopUp
Gostovanje KCB-a u Rijeci relizuje se na poziv direktora Muzeja grada Rijeke Ervina Durakovića, nakon izložbe “Hrvatska fotografija u Zbirci Muzeja grada Rijeke”, koja je u aprilu 2018. održana u Galeriji Artget KCB-a.
U KCB-u je nedavno, inače, održan i deo programa kojim se Rijeka predstavila kao buduća Evropska prestonica kulture (2020).
Izložba “Grad i građani” u Muzeju grada Rijeke biće otvorena do 25. maja.
(SEEcult.org)