Atrakcije 7. Balkanime
Evropski festival animiranog filma “Balkanima” predstavlja u sedmom izdanju, od 5. do 9. oktobra u Domu kulture Studentski grad u Beogradu, 69 filmova u glavnom takmičarskom programu, a uz studentske filmiove u konkurenciji, Panoramu evropske animacije i omaž austrijskoj animaciji, obuhvata i izložbe Predraga Koraksića Coraxa iz Srbije i Borivoja Dovnikovića Bordoa iz Hrvatske i druge prateće programe.
Evropski festival animiranog filma “Balkanima” predstavlja u sedmom izdanju, od 5. do 9. oktobra u Domu kulture Studentski grad u Beogradu, 69 filmova u glavnom takmičarskom programu, a uz studentske filmiove u konkurenciji, Panoramu evropske animacije i omaž austrijskoj animaciji, obuhvata i izložbe Predraga Koraksića Coraxa iz Srbije i Borivoja Dovnikovića Bordoa iz Hrvatske i druge prateće programe.
Filmovi u konkurenciji za glavnu nagradu izabrani su među 365 pristiglih iz 38 zemalja, uključujući pet van Evrope, a ocenjivaće ih žiri koji čine Vuk Jevremović (Nemačka), Igor Prassel (Slovenija) i Božidar Zečević (Srbija), saopštili su organizatori 1. oktobra na konferenciji za novinare u Filmskom centru Srbije, ukazujući i na finansijske probleme sa kojima se ponovo suočavaju.
Među filmovima u glavnom takmičarskom programu su, osim iz Srbije, i ostvarenja iz Estonije, Hrvatske, Mađarske, Francuske, Rumunije, Italije, Austrije, Holandije, Švajcarske, Belorusije, Poljske, Finske, Bosne i Hercegovine, Španije, Portugala, Nemačke, Gruzije, Makedonije, Slovačke, Slovenije, Litvanije, Albanije, Turske, Danske, Bugarske, Grčke, Norveške i Izraela.
Selekcionu komisiju činili su Miroljub Stojanović, koji je i urednik izdavačke delatnosti FCS-a, karikaturista Gane Milanović i animatorka Snežana Njegovanović, a neki od filmova u glavnom programu (iz Turske i Gruzije) biće prikazani van konkurencije.
Pored zvaničnog žirija, nagrade će dodeliti i srpske sekcije Međunarodne asocijacije animatora ASIFA i Međunarodnog udruženja filmskih kritičara - FIPRESCI.
“Balkanima” obuhvata i studentski takmičarski program, koji broji 45 naslova u produkciji pet filmskih škola - Univerzitet umetnosti i dizajna u Mađarskoj, britanski Bournmaut koledž, Akademija umetnosti i dizajna Bezazel iz Izraela i Nacionalna škola dekorativne umetnosti ENSAD iz Francuske.
Među filmovima u konkurenciji su ostvarenja studenata iz Srbije, Hrvatske, Nemačke, Bugarske, Velike Britanije, Slovenije, Grčke, Finske, Ukrajine, Švajcarske, Slovačke, Bugarske i Turske.
Najavljena je i radionica animacije Camera-Etc iz Belgije.
Festival svečano počinje filmom “Balkanima - Documentary” Olge Parn iz Estonije, koji je van konkurencije. Olga Parn sa Priitom Parnom učestvuje i u takmičarskom programu filmom “Ronioci na kiši”, koji će biti prikazan prve večeri, kao i hrvatski “Moj put” Svetlana Junakovića i Veljka Popovića, “Spomenici” Ive Ćirić iz Srbije, “Plakao sam od života ili za život” Vergine Keaton iz Francuske, rumunski “Velika očekivanja” Alexeia Gubenca, “Metamorfoze” Sabine Pleyel iz Austrije…
Prve večeri biće svečano otvorena i izložba proslavljenog srpskog karikaturiste Koraksića, a otvoriće je čuveni hrvatski animator Dovniković.
Dovnikovićevu izložbu, pak, otvoriće 6. oktobra Koraksić.
Biće otvorena i velika izložba posvećena austrijskoj animaciji, uz dva programa austrijskih animiranih filmova.
Najavljeno je i predavanje o džezu u animiranom filmu, kao i program iznenađenja, koji je priređen u saradnji s Jugoslovenskom kinotekom.
U okviru “Balkanime”, u ponoćnom programu, biće prikazani i dugometražni filmovi “Technotise - Edit i ja” Alekse Gajića iz Srbije i “Film Noir” Rista Topaloskog i D. Jud Jonesa (Srbija/SAD).
Budući da je Evropska asocijacija za animirani film Cartoon otvorila vrata za istočnoevropske zemlje, koje su među sobom izabrale u Zagrebu filmove koji će ih predstavljati na evropskom takmičenju Cartoon D’or, ta selekcija biće prikazana u posebnom programu “Balkanime”.
Najavljeni su i značajni gosti iz Nemačke, Estonije, Mađarske, Rusije i balkanskih zemalja...
Osnivač i umetnički direktor “Balkanime” Nikola Majdak izrazio je ogorčenje zbog izostanka ozbiljnije finansijske podrške, posebno Ministarstva kulture Srbije, koje je do ove godine redovno podržavalo taj festival.
Prema rečima Majdaka, “Balkanima” je, “uprkos neprirodnim silama, zracima smrti, reketama odbojnosti i drugim prezrivim sredstvima iz okoline”, upornošću, stavom i kulturnom misijom, potvrdila ugled na najvišem nivou, naročito među zemljama istočne Evrope i Bliskog Istoka. Interes “Balkanime” proširen je i do zemalja oko Kavkaza i Kaspijskog jezera, a njihovo učešće obogatiće ovdašnja saznanja o moći, lepoti i večnim porukama osme umetnosti, istakao je Majdak.
“Balkanima” je prošle godine predstavila oko 200 ostvarenja, od kojih je 77 bilo u glavnom takmičarskom programu, uz studentska ostvarenja u konkurenciji, Panoramu evropskog filma i raznovrstan prateći program, uključujući poseban segment posvećen animaciji Bugarske. Između ostalog, odata je počast rodonačelniku bugarske animacije Todoru Dinovu, kao i pokojnom filmskom kritičaru Ranku Munitiću - izložbom njegovih knjiga o animaciji i srodnim medijima.
Gran pri šeste “Balkanime” dobio je austrijski film “Ulaz u raj za 3,20 evra” Edith Stauber, dok je festivalski Trofej za najbolji film jugoistočne Evrope osvojio “Čardak” Jelene Bešir iz Srbije.
Program sedme “Balkanime” traje od 14 do 24 sata u Velikoj Sali, Maloj sali i galerijama DKSG-a, a ulaz na sve projekcije je besplatan.
Sajt “Balkanime” je www.balkanima.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)