• Search form

22.01.2013 | 10:13

Čari crkve Sagrada Familia

Čari crkve Sagrada Familia

Fotografije iz čuvene crkve Sagrada familia u Barseloni, životnom delu katalonskog arhitekte Antonija Gaudija koje je još u uzgradnji, čine izložbu Sanje Jovović u Galeriji “Stubovi” Ustanove kulture Palilula, koja tom postavkom i započinje 26. januara izlagačku sezonu.

Izložbu Sanje Jovović, arhitekte i fotografa, čini 15 kolor fotografskih diptiha (70x100 cm) iz 2010. godine, koje su nastale nedelju dana nakon što je papa Benedikt XVI posetio i svečano osveštao to zdanje po uklanjanju skela sa građevine, nakon gotovo 130 godina od početka gradnje.

Sanja Jovović otkriva fotografijama arhitektonske i vizuelne tajne tog fascinantnog zdanja, koje kombinuje geometriju i prirodu, tradiciju i savremene tehnologije. I sama autorka, kako je navela u katalogu Gabriela Vasić, bila je fascinirana magijom utkanom u velelepnost tog arhitektonskog bisera. Pokušavši da pronikne u tajne Gaudijeve fascinacije apstraktnim principima, autorka otkriva kaleidoskopske vizije sinteze nauke i prirode, metafizike i savremenih tehnologija, zabeleženih objektivom kamere.

Zidanje Sagrade Familie počelo je 1882. godine i još traje. Iako nikad nije bilo planirano da bude katedrala (mesto biskupa), Sagrada Familia ima takve dimenzije. Mada Gaudi nije bio incijator tog projekta, on ga je godinu dana nakon što je pokrenut preuzeo i posvetio mu 40 godina istraživačkog i neimarskog, posvećeničkog rada. Pošto su se inicijatori projekta povukli već nakon godinu dana od otpočetih radova, Gaudi je preuzeo dizajn projekta i radikalno ga izmenio.

Zdanje je podignuto u urbanom okruženju Barselone, a najviši vrhovi crkve pariraju obližnjem brdu Monžuik. Budući duboko religiozan, Gaudi nije hteo da Sagrada Familia bude viša od božje kreacije, pa je sačinio da bude jedanmetar niža od Monžuika, te njena visina iznosi 170 metara.

U konstruktivnom i dizajnerskom smislu, Sagrada Familia je jedinstvena, iako se oslanja na tradicije gotike i art nuveau.

Gaudijev inžinjerski poduhvat, kao i celokupan dizajn ambijenta i fasade, inovatorski je i autorski osoben. Uvodeći inventivna, ali kompleksna graditeljska rešenja, u kombinaciji sa savremenim materijalima (napregnuti beton), ali i viševekovnim prirodnim kamenom (22 vrste), i sve to kombinujući sa visokom geometrijom i organskim formama iz prirode, ugrađenim u autorski sistem proporcija, Gaudi je izradio nov kontruktivni sistem, kojim je uspeo da prevaziđe nedostatke dosadašnjih građevinskih poduhvata gotičkih zdanja. Osim strogih građevinskih i arhitektonskih proračuna, matematičkih i tehničkih skica i maketa, to Gaudijevo remek delo, kako je istakla Gabriela Vasić, podrazumevalo je niz eksperimentalnih postupaka i provera in situ, što omogućava njegovim sledbenicima da dovrše projekat u narednih 20 do 30 godina.

Unutrašnjost Sagrade Familie je tek 2010. godine svečano predstavljena javnosti (bez skela), a Sanja Jovović je bila u prilici da ga poseti samo nedelju dana po svečanom otvaranju 7. novembra 2010.

“Sagrada Familia” je četvrta samostalna izložba Sanje Jovović, a biće otvorena u Galeriji “Stubovi” do 16. februara.

Galerija “Stubovi” u multimedijalnoj sali UK Palilula pokrenuta je u saradnji sa slikarkom, nezavisnom kulturnom radnicom i kustoskinjom Gabrielom Vasić, a koncepcijski je usmerena na intekulturni dijalog u formi novih medija (digitalna grafika, fotografija, društvene mreže, participativna vizuelna kultura...).

Galerija je okrenuta mladim umetnicima ili umetnicima u usponu, a imaće i edukativni program.

Kustoski koncipiran galerijski program “Urbani inarativi” obuhvata desetak projekata koji se bave različitim potkulturnim, ekološkim i istorijskim fenomenima, aktuelnim društvenim pojavama, dekonstrukcijom urbanog identiteta, legendama i mitovima tipičnim za globalizovane urbane sredine...

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.