Mirnodopski radovi Mirka Ilića
Muzej savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu predstavlja od 25. oktobra retrospektivu Mirka Ilića “Mirnodopski radovi”, odnosno strip, ilustracije, dizajn i multimediju tog svestranog dizajnera, koji živi i radi u Njujorku, ali je aktivan i na prostoru bivše Jugoslavije, pa je, između ostalog, osmislio i vizuelni identitet aktuelnog 52. Oktobarskog salona.
Izložbu “Mirnodopski radovi”, koja obuhvata period od 1975. do 2011. godine, priredio je Studio Hammer u koprodukciji sa MSUV i Muzejem moderne i suvremene umjetnosti (MMSU) iz Rijeke.
Publika ima priliku da se upozna s dosadašnjim opusom autora koji je početkom 80-ih pokrenuo novi talas zanimanja javnosti za strip, snažno označio prodor dizajna na ovo područje i postigao izuzetne rezultate širom sveta.
Prema zamisli autora projekta Miloša Jovanovića, ideja izložbe je da apostrofira izuzetno jak socijalni angažman Ilića, koji je kroz radove nepogrešivo "potkazivao" probleme savremenog sveta, pokušavajući da ga na svoj način učini miroljubivijim mestom.
Mirko Ilić (mirkoilicdesign.com), rođen je 1956. u Bijeljini, a počeo je karijeru 1975. godine kao autor stripova u zagrebačkoj grupi Novi kvadrat, kada počinje da objavljuje i ilustracije u “Studentskom listu”, “Poletu”, “Pitanjima”, “Startu” i “Danasu”.
Posle samo nedelju dana od dolaska u Njujork 1986, dobija da radi naslovnu stranu magazina “Tajm” (Time). Pošto je oduvek delovao kao fri-lenser, mesto art direktora “Tajma” bio mu je prvi stalni posao. Potom je radio i kao art direktor “Njujork tajmsa” (New York Times).
Ilić već godinama živi i radi u Njujorku, gde je vlasnik Mirko Ilić Corp, studija za grafički dizajn, 3-D i kompjutersku grafiku i filmske špice.
Među njegovim klijentima su i Washington Post, Wall Street Yournal, Sony Music, Nike, Warner Bross...
Ilićevi radovi su društveno odgovorni, politički angažovani i govore jezikom koji razume ceo svet, a deo su i stalnih muzejskih postavki.
Ilić predaje dizajn i ilustraciju postdiplomcima na Cooper Union i School of Visual Arts u Njujorku.
Koautor je knjiga "Genius Moves: 100 Icons of Graphic Design", "Handwritten", te "Design of Dissent", koja sadrži mnoštvo primera politički angažovanih plakata i poruka sa svih strana sveta.
Ilić je 2002. imao izložbu “Sex & Lies” u Zagrebu, a 2005. “Design of Dissent” s Miltonom Glaserom u Sarajevu i Beogradu.
Poslednjih deset godina radio je dosta i na prostoru Srbije (novi vizuleni identitet Politike, logo Fonda dr. Zoran Đinđić, logo Memorijalnog centra Sajmište…).
Ove godine na Mikser festivalu u Beogradu predstavljena je Ilićeva monografija u izdanju Mikser Books-a, odnosno prošireno i dopunjeno izdanje knjige “Eye to Hand”, čiji je autor Dejan Kršić, a obuhvata Ilićevu karijeru od početaka, preko profesionalnog angažovanja u SAD, kao i njegov sadašnji rad na prostorima bivše Jugoslavije.
Kršićeva knjiga objavljena je 2008. godine u Zagrebu, povodom Ilićeve retrospektive.
Izložba u MSUV, čije su kustoskinje Gordana Nikolić (MSUV) i Sabina Salomon (MMSU), biće otvorena do 15. novembra, a posetioce će na otvaranju 25. oktobra voditi sam Ilić.
MSUV je, inače, najavio do kraja godine i projekat “Streamline”, odnosno performans Hidden Session #6, zatim izložbu “Not so far away (Face to face) umetničke grupe diSTRUKTURA (Milica Milićević i Milan Bosnić), a od 10. novembra do 5. decembra ugostiće i deo programa 40. Novosadskog salona.
Od 18. novembra je najavljena izložba “Živela sloboda!” Nuneta Popovića i grupe Magnet, a od 10. decembra do 30. januara izložba fotografija “Pet kapi sna” nagrađivanog makedonskog reditelja Milča Mančevskog.
Za 20. decembar najavljena je izložba Zbirke konceptualne umetnosti MSUV.
Sajt MSUV je www.msuv.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)